• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Методичні рекомендації щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при реалізації майна, яке знаходиться в податковій заставі

Державна податкова адміністрація України  | Наказ, Рекомендації від 14.07.2008 № 470
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 14.07.2008
  • Номер: 470
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 14.07.2008
  • Номер: 470
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ДПАУ
14.07.2008 N 470
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при реалізації майна, яке знаходиться в податковій заставі (далі - Методичні рекомендації)
1. Загальні положення
Методичні рекомендації визначають принципи взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України (далі - ДПС) під час здійснення заходів з оцінки та реалізації майна платників податків, яке знаходиться у податковій заставі (далі - заставлене майно), у рахунок погашення їх податкового боргу на біржових торгах, аукціонах (прилюдних торгах), а також через організації роздрібної торгівлі.
Методичні рекомендації застосовуються при укладенні угод з суб'єктами оціночної діяльності при проведенні незалежної оцінки заставленого майна, а також при укладенні угод-доручень з брокерськими конторами уповноважених товарних бірж на продаж заставленого майна на біржових торгах та аукціонах (крім випадків, коли безпосереднім продавцем майна на аукціоні виступає представник органів ДПС), а також з підприємствами роздрібної торгівлі чи суб'єктами господарювання, включеними до Єдиного реєстру торговельних організацій, яким надається право реалізації та зберігання безхазяйного та іншого майна, що перейшло у власність держави (далі - Єдиний реєстр).
Метою взаємодії є ефективне розпорядження майном, яке знаходиться в податковій заставі, якісне оформлення документів, мінімізація витрат на його оцінку, збереження та реалізацію цього майна за ринковими цінами, запобігання винесенню судових рішень, пов'язаних з визнанням угод на реалізацію заставленого майна недійсними.
2. Визначення термінів
У Методичних рекомендаціях терміни вживаються в такому значенні:
СУБ'ЄКТИ ОЦІНОЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (далі - СОД) - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - СПД, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність (у складі яких працює хоча б один оцінювач) та які отримали сертифікат СОД відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні";
БРОКЕРСЬКІ КОНТОРИ - окремі підрозділи членів біржі, які зареєстровані на біржі і мають на біржі одне або кілька брокерських місць;
ПРЕТЕНДЕНТИ - суб'єкти оціночної діяльності та/або брокерські контори, які виявили бажання взяти участь у конкурсі та подали до органу ДПС письмові пропозиції щодо укладення договору на проведення незалежної оцінки заставленого майна платника податків або договору-доручення на продаж заставленого майна на цільовому біржовому аукціоні;
ПЕРЕМОЖЦІ КОНКУРСУ - СОД та/або брокерські контори, які запропонували виконати послуги з незалежної оцінки заставленого майна або продаж заставленого майна на аукціоні у більш короткі терміни та на умовах кращої цінової пропозиції ніж інші претенденти;
КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦІЯ - конкурсна пропозиція та підтвердні документи;
КОНКУРСНА ПРОПОЗИЦІЯ - пропозиція учасника конкурсу щодо вартості та термінів виконання робіт з оцінки або послуг з реалізації майна на біржових торгах чи аукціоні;
ПІДТВЕРДНІ ДОКУМЕНТИ - документи, які підтверджують, що претендент є СОД, має практичний досвід роботи оцінювачів, або документи, які підтверджують, що претендент є членом уповноваженої товарної біржі (для брокерів та брокерських контор).
3. Форми взаємодії між підрозділами органів ДПС при здійсненні заходів з оцінки і реалізації майна, яке перебуває в податковій заставі
3.1. Участь працівників підрозділів погашення прострочених податкових зобов'язань, юридичних підрозділів, підрозділів податкової міліції (далі - ПМ), а також підрозділів по боротьбі з корупцією в органах ДПС у роботі комісій (Робочих груп), створених для відбору на конкурсних засадах суб'єктів оціночної діяльності, яким на договірній основі доручається проведення незалежної оцінки заставленого майна, а також брокерських контор та торговельних організацій (повірених), з якими укладаються угоди-доручення на продаж заставленого майна.
3.2. Участь працівників підрозділів погашення прострочених податкових зобов'язань та юридичних підрозділів у перевірці правильності оформлення проектів угод та договорів-доручень із суб'єктами оціночної діяльності, уповноваженими товарними біржами та їх брокерами (брокерськими конторами), організаціями роздрібної торгівлі, а також договорів купівлі-продажу заставленого майна (у випадках, коли безпосереднім продавцем заставленого майна виступав орган державної податкової служби).
3.3. Спільне супроводження працівниками підрозділів погашення прострочених податкових зобов'язань та юридичних підрозділів справ у судах, пов'язаних із реалізацією заставленого майна, з метою захисту інтересів держави та органів ДПС України.
3.4. Аналіз діяльності уповноважених товарних бірж та їх брокерських контор здійснюють підрозділи погашення прострочених податкових зобов'язань у частині дотримання ними нормативних актів, які регулюють порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, підготовки висновків та пропозицій щодо позбавлення порушників повноважень на таку діяльність.
4. Взаємодія працівників органів ДПС при визначенні СОД для проведення незалежної оцінки заставленого майна та брокера (брокерської контори), якому буде доручено продаж заставленого майна на аукціоні, а також підготовку майна до продажу
4.1. Для проведення конкурсного відбору оцінювачів, брокерів, а також організацій роздрібної торгівлі, яким доручатиметься незалежна оцінка та реалізація заставленого майна, у ДПІ створюється робоча комісія (у кількості не менше 3 осіб), до складу якої рекомендується включити працівників підрозділів погашення прострочених податкових зобов'язань, юридичного та податкової міліції (далі - Робоча комісія).
Робочу комісію очолює заступник начальника ДПІ відповідно до затвердженого розподілу обов'язків, або начальник підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань.
4.1.1. Для визначення СОД, якому буде доручено проведення незалежної оцінки заставленого майна шляхом підписання відповідного договору-доручення, податковий керуючий надсилає суб'єктам оціночної діяльності, які зареєстровані на території регіону (АР Крим, області, м. Києва та Севастополя) згідно зі списком, опублікованим на сайті Фонду державного майна України в мережі Інтернет (але не менше ніж трьом оцінювачам), лист-пропозицію у довільній формі, в якій зазначається про конкурсний відбір суб'єкта оціночної діяльності.
У листі-пропозиції, що направляється претендентам, податковому керуючому рекомендується зазначати найменування описаного майна (майнових прав), яке пропонується до оцінки, його місцезнаходження, граничний термін (дату) виконання звіту про оцінку, форму (механізм) розрахунку з оцінювачем, а також кінцеву дату розгляду заявки (згоди) оцінювача органами ДПС.
Претенденти (СОД) у заяві на участь у конкурсі мають надати органу державної податкової служби конкурсну пропозицію та підтвердні документи.
4.1.2. Конкурсний відбір СОД проводиться робочою комісією органу державної податкової служби за наявності не менше двох учасників. Такий відбір суб'єкта оціночної діяльності проводиться щодо об'єкта чи групи об'єктів заставного майна, але по кожному платнику податків (боржнику) окремо.
У разі надходження лише однієї заяви Робоча комісія може рекомендувати такого заявника для здійснення експертної оцінки заставленого майна.
Представник ПМ, який входить до складу комісії, за необхідністю інформує керівника Робочої комісії про наявність або відсутність виявлених працівниками податкової міліції правопорушень, скоєних заявником.
4.1.3. У погоджений керівником підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань з головою Робочої комісії час проводиться засідання Робочої комісії, яка розглядає подані суб'єктами оціночної діяльності пропозиції і обговорює їх.
Пропозиції претендентів, які надійшли до органу ДПС, Робочій комісії доповідає керівник підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань або податковий керуючий боржника.
На засідання у разі необхідності також можуть бути запрошені претенденти - СОД, які надіслали письмову відповідь або заяву про готовність взяти участь у конкурсі та заключити відповідну угоду з органом ДПС на здійснення експертної оцінки майна.
Переможцями визнаються претенденти (заявники), пропозиції яких є найкращими, враховуючи:
вартість робіт;
термін виконання роботи;
рівень професійної кваліфікації кадрів суб'єкта оціночної діяльності.
Конфіденційні відомості щодо конкурсних пропозицій, процедури визначення переможця розголошенню не підлягають.
4.1.4. Результати розгляду Робочою комісією пропозицій претендентів та голосування оформлюється протоколом, якій підписується членами Робочої комісії. Протокол є підставою для укладення органом ДПС договору-доручення із суб'єктом оціночної діяльності на проведення незалежної оцінки заставленого майна.
Екземпляр протоколу засідання Робочої комісії повинен зберігатись податковим керуючим у справі боржника.
4.2. Порядок проведення цільових аукціонів з продажу активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затверджено наказом ДПАУ від 26.06.2002 N 294 (зареєстрований в Мін'юсті України 27.06.2002 р. N 545/6833). Організатором таких цільових аукціонів виступають уповноважені товарні біржі, визначені ДПАУ на конкурсних засадах.
Продавцем заставленого майна на таких цільових аукціонах повинен виступати орган ДПС, на обліку якого знаходиться підприємство-боржник. Договір купівлі-продажу заставленого майна за результатами аукціону укладається між органом ДПС та покупцем майна (юридичною або фізичною особою).
Разом з тим, в окремих випадках для здійснення додаткових заходів із підготовки заставленого майна для продажу на аукціоні виникає необхідність залучення сторонньої організації (брокера), яка бере на себе зобов'язання здійснити попередню оплату та замовити виготовлення технічної документації на об'єкти нерухомості, провести зняття транспортних засобів з обліку в органах ДАІ, забезпечити охорону майна, збереження якого силами боржника неможливо.
У таких випадках орган ДПС має право скористатись послугами брокерської контори уповноваженої товарної біржі, яка візьме на себе зобов'язання з підготовки необхідної документації для продажу об'єкта заставленого майна, охорони та збереження майна, а також безпосереднього продажу його на аукціоні.
Рішення про доцільність залучення брокерської контори для продажу заставленого майна шляхом проведення аукціону приймається Робочою комісією.
Для розгляду зазначеного питання податковий керуючий або керівник підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань подає голові Робочої комісії службову записку (подання) з викладенням аргументованих причин необхідності залучення до проведення аукціону з продажу заставленого майна брокера (брокерської контори).
Робоча комісія розглядає пропозицію підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань та приймає вмотивоване рішення, яке оформлюється протоколом довільної форми. При позитивному рішенні щодо залучення брокерської контори до участі в аукціоні у протоколі зазначається вид додаткових послуг, які буде виконувати брокерська контора з метою підготовки заставленого майна до продажу. Екземпляр протоколу засідання Робочої комісії з цього питання повинен зберігатись у справі боржника.
4.3. Для конкурсного відбору брокера (брокерської контори), якому буде доручено реалізацію майна на біржових торгах, податковий керуючий надсилає брокерським конторам однієї або кількох товарних бірж, уповноважених ДПАУ реалізовувати заставлене майно, лист-пропозицію у довільній формі, в якій зазначається про конкурсний відбір брокера (брокерської контори) для реалізації заставленого майна на біржових торгах.
Для конкурсного відбору брокера для реалізації заставленого майна на спеціалізованому аукціоні такий лист-пропозиція направляється не менш ніж п'ятьом брокерам (брокерським конторам) товарної біржі - організатора аукціону.
У листі-пропозиції зазначається найменування описаного майна, яке пропонується до продажу, його місцезнаходження, коротка характеристика, форма (механізм) оплати послуг, а також кінцева дата розгляду заявки брокера (повіреного) податковим органом.
У погоджений керівником підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань з головою Робочої комісії час проводиться засідання Робочої комісії, яка розглядає подані претендентами (брокерськими конторами) пропозиції і обговорює їх.
Пропозиції претендентів, які надійшли до органу ДПС, доповідає Робочій комісії керівник підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань або податковий керуючий боржника.
На засідання за необхідності також можуть бути запрошені претенденти - брокерські контори, які надіслали письмову відповідь або заявку про готовність взяти участь у конкурсі та заключити відповідну угоду з органом ДПС на реалізацію заставленого майна.
Переможцями визнаються претенденти (заявники), які запропонували найвигідніші умови виконання робіт.
Результати розгляду Робочою комісією пропозицій претендентів та голосування оформлюється протоколом, який підписується членами Робочої комісії. Протокол є підставою для укладення органом ДПС договору-доручення із брокерською конторою на продаж заставленого майна на біржових торгах або цільовому аукціоні.
Екземпляр протоколу засідання Робочої комісії повинен зберігатись податковим керуючим у справі боржника.
4.4. У разі необхідності продажу товарів, які швидко псуються, а також товарів, обсяг яких є недостатнім для організації публічних торгів з продажу заставленого майна, орган ДПС районного рівня укладає договір про продаж таких товарів на комісійних умовах з підприємством (організацією), яке на конкурсних засадах включено до Єдиного реєстру, яким надається право реалізації та зберігання безхазяйного та іншого майна, що перейшло у власність держави, і які мають відповідну технічну базу для здійснення роздрібної торгівлі. У разі відсутності (на території міста, району) таких підприємств орган ДПС районного рівня проводить конкурс з організаціями роздрібної торгівлі у порядку, визначеному пп. 4.3 Методичних рекомендацій.
5. Рекомендовані граничні розміри оплати послуг (комісійної винагороди) товарним біржам та брокерським конторам
Законодавством України, а також нормативними актами, які регулюють порядок продажу майна, що перебуває в податковій заставі, не встановлено граничних розмірів оплати послуг та комісійної винагороди товарним біржам, брокерським конторам, підприємствам роздрібної торгівлі.
Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затверджений постановою КМУ від 25.08.98 р. N 1340, передбачає, що розмір комісійної винагороди торговельній організації не повинен перевищувати 20% суми коштів, одержаних від реалізації майна. Ця сума включає в себе послуги зі зберігання та охорони конфіскованого або безхазяйного майна (до прийняття судового рішення про обернення майна у власність держави), оформлення необхідної документації, сертифікатів тощо.
Заставлене майно до моменту продажу належить власникові і, як правило, не потребує витрат на охорону та збереження.
Тому органи ДПС при визначенні розміру винагороди брокеру (брокерській конторі) та/або товарній біржі повинні враховувати розрахунки витрат та рівень прибутку такої уповноваженої організації від надання нею послуг, передбачених угодою з органом державної податкової служби.
Рекомендована шкала граничних обсягів винагороди за реалізацію заставленого майна на біржових торгах та аукціоні, а також оплати послуг товарним біржам за організацію цільового аукціону:
Вартість майна
(тис. грн.)
Винагорода (у % до вартості реалізованого
заставленого майна, переданого на реалізацію -
не більше)
Брокерській
конторі
(брокеру) за
продаж майна на
біржових торгах
(%)
Брокерській
конторі
(брокеру) за
продаж майна на
аукціоні (%)
Товарній біржі
за організацію
аукціону (%)
До 5 тис. грн.20515
Від 5 тис. грн.
до 50 тис. грн.
15510
Від 51 тис. грн.
до 100 тис. грн.
1037
Від 101 тис. грн.
до 1 млн. грн.
525
Понад 1 млн. грн.312,5
6. Участь працівників органів ДПС у роботі аукціонних комітетів уповноважених товарних бірж
Уповноважені товарні біржі, які виконують доручення органів ДПС з організації проведення аукціонів, зобов'язані створювати аукціонні комітети, до складу яких мають входити представники організатора аукціону, ліцитатор та фахівці органу державної податкової служби згідно наказу ДПАУ від 26.06.2002 р. N 294, який здійснив вилучення майна.
Аукціонний комітет розглядає такі питання: поділ виставленого на торги майна на лоти, погодження або встановлення шкали кроків збільшення або зменшення ціни, погодження інформаційної картки на кожний лот, визначення умови проведення аукціону.
У роботі таких аукціонних комітетів можуть брати участь як представники ДПІ, так і регіональних ДПА.
З метою забезпечення належного контролю за процедурами реалізації майна, яке перебуває в податковій заставі, ДПА в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі рекомендується делегувати до складу аукціонних комітетів товарних бірж, які знаходяться на території відповідного регіону, представника підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань регіонального рівня з дорадчим голосом.
У разі необхідності та за довіреністю керівника ДПІ, на обліку якого знаходиться боржник (платників податків), майно якого виставляється на аукціон, представник податкової інспекції може входити до складу аукціонного комітету з правом голосу.
7. Підготовка та підписання договорів-доручень на проведення біржових торгів та аукціонів з продажу заставленого майна, а також договорів купівлі-продажу такого майна за результатами цільових аукціонів
Залежно від способу реалізації майна органам ДПС рекомендується укладати з уповноваженими організаціями такі угоди:
договір-доручення на продаж заставленого майна на біржових торгах (укладається виключно з брокером (брокерською конторою) уповноваженої товарної біржі);
договір-доручення на організацію та проведення цільового аукціону з продажу заставленого майна (укладається з уповноваженою ДПАУ товарною біржею);
договір-доручення на продаж заставленого майна на аукціоні (укладається у разі необхідності з повіреною особою (брокером));
договір-комісії на продаж заставленого майна (укладається з підприємством роздрібної торгівлі).
Договори купівлі-продажу заставленого майна за результатом аукціону укладаються з покупцями майна ДПІ або брокером (брокерською конторою), який діє від імені ДПІ на підставі відповідного договору-доручення.
Проект договору-доручення на реалізацію майна чи організацію аукціону готується податковим керуючим боржника і візується податковим керуючим боржника, керівниками підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань та юридичного підрозділу ДПІ за місцем податкового обліку платника податків.
Завізований проект договору-доручення підписується начальником ДПІ, а за його відсутності - заступником начальника ДПІ, який відповідає за цей напрям роботи.
Проект договору купівлі-продажу заставленого майна, за результатами аукціону, на якому безпосереднім продавцем майна виступала ДПІ, готується податковим керуючим або іншою особою, яка від імені органу ДПС була учасником аукціону, візується податковим керуючим боржника, керівниками підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань та юридичного підрозділу ДПІ за місцем податкового обліку платника податків.
Завізований проект договору купівлі-продажу підписується начальником ДПІ, а за його відсутності - заступником начальника інспекції, який відповідає за цей напрям роботи.
Директор Департаменту
погашення прострочених
податкових зобов'язань


М.Чмерук