ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 444к від 08.09.95 м.Київ |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної митної служби N 826 від 16.11.2004 )
Про заходи по покращенню підсумкового контролю за рівнем знань слухачів в учбових закладах Держмиткому України
З метою поліпшення та удосконалення контролю за організацією та якістю підготовки слухачів і в цілях формування, необхідного для виконання службових обов'язків, професійного рівня особового складу митних органів,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити та прийняти до виконання навчальним закладам Держмиткому України:
1.1. Тимчасову інструкцію "Про порядок організації та проведення підсумкового контролю знань слухачів учбових центрів та зональних курсів Держмиткому України (Додаток 2) та зразок Посвідчення (Додаток 1).
1.2. Критерії оцінки знань слухачів на іспитах (Додаток 3).
1.3. Типові вимоги до складання звітів про професійне навчання груп працівників митних органів України (Додаток 4).
1.4. Форму загального звіту про професійне навчання та підсумки іспитів слухачів за відповідною програмою (Додаток 5).
1.5. Форму протоколу засідання екзаменаційної комісії по прийому іспитів (Додаток 6).
2. Директорам учбових центрів та зональних курсів Держмиткому України в термін до 01.10.95 р. ввести вищезазначені положення наказу в дію.
3. Контроль за виконанням цього наказу покладаю на начальника Управління по роботі з особовим складом Копача В.С.
Перший заступник голови Державного Митного Комітету України | М.Ануфрієв |
Проект
ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Учбовий центр підвищення кваліфікації та
перепідготовки працівників
митних органів України
"ЗАТВЕРДЖУЮ"
Начальник Управління по роботі
з особовим складом
________________Копач В.С.
25.07.1995 р.
Про порядок організації та проведення підсумкового контролю знань слухачів учбових центрів та зональних курсів Держмиткому України
(Тимчасова інструкція)
Директор Учбового центру
В.Я.Момотенко
25.07.1995 р.
Додаток 1
Тимчасова інструкція
про порядок організації та проведення підсумкового контролю знань слухачів учбових центрів та зональних курсів Держмиткому України
Система підготовки, підвищення кваліфікації та перепідготовки митних кадрів передбачає навчання новоприйнятих працівників, проведення короткострокових семінарів, підвищення кваліфікації, проведення іспитів на процентну надбавку за знання і використання в роботі іноземних мов, згідно загального плану навчання, який розробляється на рік і затверджується наказом Голови Держмиткому України.
Підсумковий контроль знань слухачів проводиться з метою оцінки результатів навчання на певному кваліфікаційному рівні в формі іспитів та диференційних заліків.
За підсумками навчання за 264-годинною програмою в учбових центрах і зональних курсах по підготовці новоприйнятих співробітників проводиться іспит.
За підсумками навчання на курсах підвищення кваліфікації особового складу за програмою від 72 годин може бути проведений іспит або диференційний залік, що встановлюється відповідним наказом за узгодженням з фаховим управлінням Комітету.
Крім того, на курсах мовної підготовки проводиться іспит. По тематиці, запропонованій міжнародними організаціями, митними органами проводяться цільові міжнародні семінари, за підсумками яких слухачі складають залік у формі співбесіди.
Для оцінки результатів навчання на цільових короткотермінових семінарах до 40 годин рекомендується проведення співбесід, як заключне підведення підсумків по типу "круглого столу".
Підсумковий контроль знань слухачів в навчальних закладах Державного митного комітету України здійснюється екзаменаційною комісією (далі - комісія) після завершення навчання на повному кваліфікаційному рівні.
До складу комісії входять голова і члени комісії. Голова комісії призначається наказом Державного митного комітету на рік (при зміні персонального складу - здійснюється посадовий принцип). Кількісний склад комісії визначається навчальним закладом.
До складу комісії можуть бути включені керівники управлінь Держмиткому, директор навчального закладу, заступник директора з навчальної роботи, викладачі, провідні спеціалісти митної служби та навчальних закладів.
Персональний склад членів комісій затверджується наказом директора навчального закладу не пізніше, ніж за 3 дні до початку роботи екзаменаційної комісії за узгодженням з головою комісії.
Робота комісії проводиться у терміни, передбачені навчальними планами Центрів, зональних курсів.
При чисельності групи випускників менше 10 чоловік можливе створення спільної комісії для споріднених спеціальностей.
Оплата праці голови та членів комісії здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час, але не більше 8 годин на іспит, з розрахунку до 0,5 години на одного слухача, відповідно до діючої "Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти" та внесених до неї змін.
До складання іспитів допускаються слухачі, які виконали всі вимоги навчального плану.
Списки слухачів, допущених до складення іспитів, затверджуються наказом директора навчального закладну (у формі додатку) за поданням учбового відділу, або відповідального методиста.
Перед початком іспитів комісії подається комплект екзаменаційної документації, до якого входять:
- наказ директора навчального закладу про проведення іспиту та склад комісії,
- списки слухачів, які допущені до складання іспитів,
- довідка про виконання навчально-тематичниго плану,
- журнал обліку занять,
- екзаменаційні білети, варіанти практичних завдань (конкретні ситуації),
- бланки протоколів засідань екзаменаційної комісії.
Складання іспитів проводяться на відкритому засіданні комісії за участю не менше половини її складу при обов'язковій присутності голови комісії.
Іспит проводиться як комплексна поревірка знань слухачів з дисциплін, передбачених навчальним планом.
Іспит проводиться за білетами, складеними у повній відповідності що до навчальних програм за методикою, визначеною навчальним закладом.
Тривалість іспиту не повинна перевищувати 6-8 академічних годин на день.
Диференційний залік проводиться у формі співбесіди згідно з переліком тематичних питань, який видається слухачам для підготовки не пізніше 3-х днів до їх складання.
Слухачі можуть користуватися митними нормативними документами, бланками документів, наочними посібниками у процесі підготовки під час проведення іспитів та диференційних заліків, про що мають бути попереджені.
Результати складання іспиту визначаються оцінками "відмінно", "добре", "задовільно", "незадовільно".
Результати складання іспиту оголошуються у цей же день після оформлення протоколів засідання екзаменаційної комісії.
Слухачеві, який склав іспит відповідно до вимог освітньопрофесійної програми підготовки митника, рішенням екзаменаційної комісії видається посвідчення встановленого зразка (додаток 1).
Рішення комісії про оцінку знань слухача, виявлених при складанні іспиту (заліку) та видання йому документа про освіту приймається комісією на закритому засіданні відкритим голосуванням звичайною більшістю голосів членів комісії, котрі брали участь у засіданні. При однаковій кількості голосів, голос голови є вирішальним.
Слухач, який при складанні іспиту (заліку) отримав незадовільну оцінку, відраховується з навчального закладу і йому видається довідка з повідомленням (копія наказу) на митницю, що являється підставою для звільнення з роботи працівника, як такого, що не виконав вимоги іспитового строку.
Слухач, який не з'явився без поважних причин на іспит (залік), відраховується з навчання без дозволу повторного його складання.
Слухач, який не з'явився з поважних причин може бути допущений до іспиту (заліку) з іншою групою за поданням митниці, узгодженим з Управлінням по роботі з особовим складом.
Засідання комісії оформлюється протоколом (додаток 2). У Протоколи вносяться оцінки, одержані слухачами на іспиті, записуються питання, що ставились, особливі думки членів комісії.
Протоколи підписують голова та члени комісії, які брали участь у засіданні. Протоколи зберігаються у навчальному відділі Учбових центрів та зональних курсів.
Після закінчення роботи екзаменаційної комісії методист-організатор готує звіт в Управління по роботі з особовим складом, копія - курсами в Учбовий центр.
У звіті відбивається аналіз рівня підготовки випускників та якості навчання, характеристика знань слухачів, виявлених на іспитах, недоліки в підготовці з окремих дисциплін, даються рекомендації щодо поліпшення навчального процесу.
Про результати іспитів надсилається інформація начальникам митниць.
Додаток 2
ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Посвідчення
Дане посвідчення видано_________________________________
прізвище
_____________________________________________________________
ім'я,по-батькові
про те,що він (вона) з "_____"___________________19_____р.
до "____"________________19_____р. пройшов (ла)
Навчання
на_____________________________зональних курсах підготовки
(назва курсів)
та перепідготовки працівників митних установ України
____________________________________________________________
(прізвище,ініціали)
опрацював теми учбової програми:
N п/п | Тематика | Кіл-сть годин |
1 | ||
2 | ||
3 | ||
4 | ||
5 |
і здав іспит з оцінкою________________________________________
Голова іспитової комісії:
Директор курсів:
М. П. місто_________________________________________
реєстраційний номер__________________________________________
"___"____________________19____р.
Додаток 3
Критерії оцінювання знань і вмінь слухачів учбового центру ДМКУ (м.Київ) на іспитах
(Розроблені на основі "Положення по організації навчальної роботи в вищих навчальних закладах України". Наказ Міністерства освіти N 161 від - 02.06.93 р.). Виставляється:
Оцінка "відмінно" - слухач знає зміст питання, повно і переконано роз- криває його в об'ємі програми і вимог нормативних документів Верховної Ради, Кабінету міністрів і Митного комітету України, вміє користуватися керівними дикументами, вірно використовує спеціальні терміни, правильно відповідає на додаткові питання.
Вміє привести конкретні приклади по змісту питання і грамотно проаналізувати їх, скласти і заповнити необхідні спеціальні митні документи.
Оцінка "добре" - слухач знає зміст, питання, але допускає неточності в визначенні спеціальних термінів, які не мають принципового значення. Відповідь самостійна, але допускаються порушення в послідовності викладу. Основний зміст матеріалу розкрито, вміє користуватися керівними документами, відповідає на додаткові питання, але не зовсім впевнено.
Оцінка "задовільно" - слухач відповідає на питання фрагментарно, непослідовно, невпевнено, не може розкрити вимог керівних документів, допускає неточності і помилки в використанні спеціальної термінології, визначення понять, сумнівається в правильності відповіді. На додаткові питання відповідає,не до кінця розкриваючи зміст, сумнівається в правильності відповіді.
Оцінка "незадовільно" - зміст відповіді слухача не відповідає вимогам оцінки "задовільно". На додаткові питання слухач відповісти не може.
Методист Учбового центру | М.Крисько |
Додаток N 4
ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Учбовий центр підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників митних органів України
"УЗГОДЖЕНО" "ЗАТВЕРДЖУЮ"
Начальник Управління Директор Учбового центру
по роботі з особовим складом В.Я.Момотенко
В.С.Копач 10.08.95 р.
"___"___________199__р.
Типові вимоги до складання звітів про професійне навчання груп працівників митних органів України в митному навчальному закладі
(Учбовий центр, зональні курси)
Київ, 1995 р. |
Відповідно до наказу ДМК України N 119 від 27 березня 1995 р. і з метою уніфікації навчальної звітної документації пропонуємо типові вимоги до складання звіту про професійне навчання груп працівників митних органів України і доводимо до Вашого відома загальну форму звіту - (формат аркуша-А3, за додатком 5).
Форма загального звіту заповнюється таким чином:
- графа 1 заповнюється, коли група ділиться на підгрупи;
- в гр.4 п.1,2,3 зазначається N та дата наказу, кількість слухачів;
- в гр.4 п.4 зазначається N та дата протоколу, кількість слухачів;
- в гр.5 п. 1, 2, 3, 4 вказується сумарна кількість оцінок в підсумку % успішності.
У примітці звіту необхідно показувати:
-слухачів, які відраховані з навчального закладу (ПІБ, митниця, N, дата наказу, коротко причина);
-слухачів, які отримали незадовільну оцінку, на іспиті (ПІБ, митниця).
У звіті додатково у текстовій формі необхідно інформувати про особливості складання слухачами іспитів, відзначивши рівень їх знань, проявлену активність під час проходження навчання на курсах, грунтовність відповідей на теоретичні та практичні питання білетів. Слід подати дані про виконання навчального плану, зокрема про викладання митних дисциплін, давши пропозиції та висновки щодо подальшого вдосконалення професійної підготовки та підвищення кваліфікації митників, поліпшення навчального процесу.
До звіту додається протокол засідання екзаменаційної комісії встановленого зразку (додаток 6). Протокол оформлюється окремо по кожній комісії.
Звіт підписується директором Учбового центру (зональних курсів) і подається у двотижневий строк після іспитів у відповідні територіальні митні управління, та Управління по роботі з особовим складом Держмиткому України.
Зональні курси направляють один примірник звіту до Учбового центру.
Додаток 5
Загальний звіт
про професійне навчання групи________________________________________
(по шифру навчального закладу)
та підсумки іспитів слухачів за програмою____________________________
Термін навчання_________________________
Місто________________ "____"_____________199__р.
(проведення іспиту)
Примітка: 1. Слухачі відраховані:________________________________________________
________________________________________________
2. Слухачі, які отримали "незадовільно" на іспиті:_____________________
_____________________
Директор навчального закладу / /
Додаток 6
___________________________________________________
(найменування навчального закладу)
Протокол N___від "__"________199_р.
засідання екзаменаційної комісії по прийому іспитів за___програмою
Присутні:
Голова ____________________________________________________
(прізвище, ім'я, по-батькові, вчене звання, посада)
Члени: 1.__________________________________________________
2.__________________________________________________
3.__________________________________________________
4.__________________________________________________
5.__________________________________________________
6.__________________________________________________
Слухачі групи _______________ у чисельності __________ осіб
Засідання почалося о__год.__хв. і закінчилося о__год.__хв.
NN пп | Прізвище, ім'я, по батькові слухачеві /згідно запису в паспорті/ | Назва митної установи | N екзам. біле- ту | Оцінка з екзамену |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 | ||||
8 | ||||
9 | ||||
10 |
Продовження
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
11 | ||||
12 | ||||
13 | ||||
14 | ||||
15 | ||||
16 | ||||
17 | ||||
18 | ||||
19 | ||||
20 | ||||
21 | ||||
22 | ||||
23 | ||||
24 |
Особливі думки екзаменаційної комісії_______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Всього проекзаменовано_____________________слухачів
(прописом)
Підписи:
Голова ___________________________
(підпис, прізв., ініціали)
Члени: 1._________________________ 4.________________________
2._________________________ 5.________________________
3._________________________ 6.________________________
Секретар комісії