• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку адміністрування податкових векселів, що видаються платниками податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України

Державна податкова адміністрація України  | Наказ, Форма типового документа, Порядок, Витяг від 02.08.2004 № 444 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Порядок, Витяг
  • Дата: 02.08.2004
  • Номер: 444
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Порядок, Витяг
  • Дата: 02.08.2004
  • Номер: 444
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
02.08.2004 N 444
( Наказ скасовано на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 156 від 25.04.2005 )
Про затвердження Порядку адміністрування податкових векселів, що видаються платниками податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України
(Витяг)
З метою виконання Указу Президента України від 23 червня 2004 року N 671/2004 "Про невідкладні заходи щодо підвищення ефективності справляння податку на додану вартість"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок адміністрування податкових векселів, що видаються платниками податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України (далі - Порядок), що додається.
Голова Ф.Ярошенко
Додаток
до наказу ДПА України
02.08.2004 N 444
ПОРЯДОК
1. Загальні положення
Порядок адміністрування податкових векселів, що видаються платниками податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні товарів і предметів на митну територію України (далі - Порядок)) розроблено на виконання:
- Указу Президента України від 23 червня 2004 року N 671/2004 "Про невідкладні заходи щодо підвищення ефективності справляння податку на додану вартість";
- Закону України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі - Закон), з урахуванням вимог ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" від 27 листопада 2003 року N 1344-IV;
- Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181-III);
- Постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 1997 року N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України" (далі - Постанова) з урахуванням внесених змін та доповнень.
Терміни, що використовуються в Порядку, мають таке значення:
платник податку - суб'єкт господарської діяльності - фізична або юридична особа, яка є платником податку на додану вартість;
податковий вексель - простий вексель, що видається платником податку на додану вартість на суму податкового зобов'язання при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію країни;
аваль - вексельне поручительство, згідно з яким комерційний банк бере на себе відповідальність за оплату векселя перед векселедержателем і яке оформляється гарантійним написом банку на векселі чи на спеціальному додатковому аркуші (алонж) окремо для кожного окремого примірника кожного векселя. Забороняється оформлення авалю одним документом більше ніж на один вексель;
векселедавець - платник податку, який здійснює операції ввезення (пересилання) товарів на митну територію України відповідно до Закону та видає вексель.
1.2. Згідно з пунктом 11.5 статті 11 Закону платник податку за власним бажанням при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України може надавати органу митного контролю простий вексель на суму податкового зобов'язання, перший примірник якого орган митного контролю не пізніше ніж на третій день від дати видачі векселя надсилає до податкового органу, в якому зареєстрований платник податку. Право видачі органам митного контролю податкового векселя надається платнику податку при умові, що він:
- має право на відшкодування податку на додану вартість з бюджету за результатами попереднього звітного періоду, якщо така заборгованість з відшкодування податку на додану вартість на день видачі податкового векселя не погашена;
- здійснює ввезення товарів за прямими договорами для власних виробничих потреб (які не передбачені для подальшого продажу) або з метою ремонту, обробки, переробки, що визначено окремими рішеннями Уряду.
1.3. Платники податку, які не відповідають хоча б одній з вимог, сплачують податок на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України в установленому порядку без видачі податкового векселя.
Податкові векселі в обов'язковому порядку підлягають забезпеченню (підтвердженню) комерційними банками шляхом авалю.
Не підлягають забезпеченню податкові векселі, видані платниками податку, які відповідають вимогам абзацу восьмого пункту 11.5 статті 11 Закону.
1.4. Для підтвердження відповідності вищезгаданим умовам платнику податку за його письмовим зверненням орган державної податкової служби надає Довідку про стан відшкодування з податку на додану вартість (далі - Довідка 1, форма Довідки наведена у додатку N 1 цього Порядку) та Довідку про відповідність статусу імпортера вимогам Закону (далі - Довідка 2, форма Довідки наведена у додатку N 1 до Постанови.
2. Порядок видачі Довідки про стан відшкодування з податку на додану вартість
2.1. З метою використання податкових векселів підприємствами-імпортерами, що мають право на відшкодування податку на додану вартість з бюджету за результатами попереднього звітного періоду, підрозділ адміністрування векселів органу державної податкової служби надає платнику податку, за його письмовим зверненням, Довідку 1. Зазначена Довідка 1 у день її видачі в обов'язковому порядку підлягає реєстрації в окремому журналі.
2.2. Довідка 1 є дійсною протягом 5 днів з дня її видачі. Для поновлення Довідки 1 платник податку повинен звернутися до державної податкової інспекції з повторним запитом.
2.3. Довідка 1 вважається недійсною до закінчення 5-денного терміну у разі зміни у бік зменшення суми податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню платнику податку.
2.4. Про настання зазначеної обставини податкова інспекція, яка видала таку довідку, оперативно засобами електронного зв'язку надсилає інформацію Державній митній службі України, яка інформує регіональні митниці про визнання довідки недійсною.
3. Порядок надання Довідки про відповідність статусу імпортера вимогам Закону
3.1. Довідка 2 безоплатно видається підрозділом адміністрування векселів органу державної податкової служби за місцем реєстрації імпортера як платника податку на додану вартість та поновлюється кожні три місяці.
3.2. Відповідно до розділу IV Постанови для отримання Довідки 2 платник податку повинен звернутися з письмовим запитом до органу державної податкової служби.
Податковий орган видає платнику податку довідку у десятиденний термін з дня одержання письмового запиту після перевірки:
- відповідності обсягу оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) з урахуванням податку на додану вартість, зазначених платником податку в податкових деклараціях за останні до 1-го числа місяця, в якому подано запит, 12 календарних місяців, вимогам Закону;
- відсутності заборгованості з цього податку (крім реструктуризованої згідно із законодавством) за результатами податкових періодів, що передують податковому періоду, в якому надається податковий вексель.
3.3. Форма Довідки 2 (додаток N 1 до Порядку) затверджена Постановою. Бланк Довідки 2 є бланком суворої звітності. Облік бланків довідок ведеться в порядку, передбаченому для ведення обліку інших документів цієї категорії.
3.4. У день видачі довідки реєструються в спеціальному журналі, який ведеться за формою згідно з додатком N 2 до Порядку. Журнал має бути пронумерований, прошнурований та скріплений гербовою печаткою органу державної податкової служби.
3.5. Довідка 2 вважається недійсною до закінчення терміну її дії у разі:
- порушення проти імпортера - платника податку справи про банкрутство - з дня порушення такої справи;
- зупинення платником податку господарської діяльності - через 30 днів з дня отримання органом державної податкової служби податкової декларації, в якій відсутні дані в розділі 2 "Податкові зобов'язання".
У разі настання однієї з обставин орган державної податкової служби, що видав таку довідку, надсилає відповідне повідомлення органу Державної митної служби України про визнання довідки недійсною.
4. Видача податкових векселів
4.1. Податковий вексель складається на суму податкового зобов'язання, тобто на суму податку на додану вартість, яка нарахована і має бути сплачена при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України. Вексель видається на повну суму податкового зобов'язання, нарахованого за вантажною митною декларацією, і окремо - для кожної вантажної митної декларації. Термін, на який видається податковий вексель, та особливості оформлення податкового векселя визначаються пунктами 8-10 Постанови.
4.2. Векселедержателем є орган державної податкової служби за місцем реєстрації векселедавця як платника податку на додану вартість.
4.3. У разі коли податковий вексель забезпечено шляхом авалю, сума векселя при настанні дати платежу стягується органом державної податкової служби - векселедержателем з векселедавця або з банку-аваліста. У разі відмови в погашенні авальованого векселя векселедержатель стягує несплачену суму у претензійно-судовому порядку.
5. Облік податкових векселів
5.1. Облік податкових векселів згідно з розділом VI Постанови здійснюється органами митного контролю та органами державної податкової служби.
5.2. Орган державної податкової служби за місцезнаходженням платника податку, яким видано податковий вексель, веде облік векселів у журналі за формою згідно з додатком N 3 до Постанови. Журнал має бути пронумерований, прошнурований та скріплений гербовою печаткою органу державної податкової служби.
Органами державної податкової служби одночасно ведеться електронний Журнал обліку податкових векселів з податку на додану вартість (далі - електронний журнал). Порядок ведення електронного Журналу наведено у розділі 7 Порядку.
6. Погашення податкових векселів
6.1. Погашення податкового векселя, виданого при розмитненні, здійснюється шляхом:
- включення до податкових зобов'язань податкової декларації того звітного періоду, на який припадає 30-й календарний день з дня його видачі;
- дострокового перерахування коштів до бюджету;
- зарахування належних сум експортного відшкодування.
6.2. Погашення податкового векселя шляхом включення до складу податкових зобов'язань.
Як визначено абзацом другим пункту 11.5 статті 11 Закону, сума, зазначена у податковому векселі, включається до суми податкових зобов'язань платника податку у податковому періоді, на який припадає тридцятий календарний день з дня надання такого векселя органу митного контролю. При цьому податковий вексель вважається погашеним, а сума податку, визначеного у векселі, окремо до бюджету не сплачується та враховується у розрахунках податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, в якому вексель погашено.
Кабінету Міністрів України пунктом 11.5 статті 11 Закону надано право визначати більш довгі строки погашення податкового векселя для окремих видів діяльності, які мають сезонний характер або здійснюються з використанням довгострокових договорів.
У податковій декларації з податку на додану вартість сума податкового векселя відображається:
- в декларації за звітний період, в якому вексель видано, у рядку 6 розділу I зі знаком "+" разом з терміном його погашення та одночасно у рядку 19.1 розділу III із знаком "-", тобто в інформативному порядку;
- у рядку 19.2 розділу III із знаком "+" декларації за звітний період, на який припадає тридцятий календарний день з дня надання такого векселя до органу митного контролю;
- в декларації за звітний період, наступний за тим, в якому податковий вексель включено до рядка 19.2 із знаком "+", тобто до складу податкових зобов'язань, сума податкового векселя включається до рядка 12.2 розділу II декларації за умови, що цей платник має право на включення сум податку на додану вартість, вказаних у податковому векселі, до складу податкового кредиту.
Якщо платник податку не має вищезгаданого права (наприклад, ввезений товар використовується в звільнених від оподаткування операціях), сума податкового векселя до рядка 12.2 розділу II податкової декларації не включається, а відображається в рядках 13.1.1 або 13.2.1, або 14.2 в залежності від напряму використання ввезених товарів.
При відображенні у податкових деклараціях більше одного векселя до таких декларацій одночасно подаються довідки (перелік) довільної форми, засвідчені підписом бухгалтера та печаткою (або підписом платника податку, якщо платник - фізична особа), у яких обов'язково зазначаються номери, суми податкових векселів, терміни та способи їх погашення.
При застосуванні платником спеціальних режимів оподаткування, що передбачають цільове використання сум податку на додану вартість, які не сплачуються до бюджету (сільське господарство, технопарки тощо), вказані в податковому векселі суми податку на додану вартість включаються до складу податкових зобов'язань платника в податковій звітності, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.
Включення сум податку на додану вартість, вказаних в податковому векселі, до складу податкового кредиту здійснюється платником податку відповідно до порядку формування податкового кредиту по видах діяльності (розрахунки з бюджетом чи перерахування податку на додану вартість на спецрахунок).
Приклад відображення сум векселя у декларації
Звітний періодРядок 6 (+)Рядок 19.1
(-)
Рядок 19.2
(+)
Рядок 12.2 або
13.1.1, або
13.2.1, або
14.2
Січень2000020000
Лютий450004500020000
Березень19000190004500020000
Квітень25000250001900045000
Травень 2500019000
Червень 25000
Якщо видача векселя та термін його погашення припадає на один і той же звітний податковий період (місяць), тобто видача 01.05.2004 р., термін погашення - 30.05.2004 р., то у податковій декларації за цей звітний період (травень) сума векселя відображається одночасно у рядках 6, 19.1 та 19.2.
Звітний
період
Рядок 6 (+)Рядок 19.1
(-)
Рядок 19.2
(+)
Рядок 12.2 або
13,1.1, або
13.2.1, або 14.2
Травень170001700017000
Червень 17000
Приклад для відображення декількох векселів, отриманих у різних періодах:
вексель на 20000 тис. грн. видано платником податків 15.01.2004 р.,
термін погашення - 13.02.2004 р.;
вексель на 45000 тис. грн. видано платником податків 10.02.2004 р.,
термін погашення - 10.03.2004 р.;
вексель на 19000 тис. грн. видано платником податків 01.03.2004 р.,
термін погашення - 30.03.2004 р.;
вексель на 25000 тис. грн. видано платником податків 01.04.2004 р.,
термін погашення - 30.04.2004 р.
Звітний
період
Рядок 6
(+)
Рядок 19.1
(-)
Рядок 19.2 (+)Рядок 12.2 або
13.1.1, або
13.2.1, або
14.2
Січень2000020000
Лютий450004500020000
Березень190001900045000 + 19000
= 64000
20000
Квітень25000250002500045000 + 19000 =
64000
Травень 25000
Дострокове погашення податкового векселя
Відповідно до пункту 11.5 статті 11 Закону платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або шляхом заліку суми експортного відшкодування, при цьому зазначена сума коштів включається до складу податкового кредиту платника податку у тому податковому періоді, в якому відбулося таке погашення, та не включається до складу його податкових зобов'язань.
Достроково погашена сума нараховується окремо у особовому рахунку платника податку датою такого погашення.
Якщо суми експортного відшкодування недостатньо для погашення податкового векселя (сума податкового векселя - 100 тис. грн., а сума експортного відшкодування - 60 тис. грн.), платник податку для дострокового погашення податкового векселя має право оплатити недостатню частину грошовими коштами.
Не вважається достроковим погашенням включення непогашеної частини податкового векселя до складу податкових зобов'язань того звітного періоду, на який припадає термін погашення векселя.
Наприклад:
1) вексель видано 13.05.2004 р., термін погашення - 12.06.2004 р., оплата або погашення здійснено 01.06.2004 р. (тобто у місяці, наступному після видачі векселя).
Відображення суми векселя у декларації:
Звітний
період
Рядок 6
(+)
Рядок
19.1 (-)
Рядок
19.2 (+)
Рядок 12.2
або 13.1.1,
або 13.2.1,
або 14.2
Нарахування
у КОР
Травень1500015000
Червень 1500015000
01.06.2004
р.
2) вексель видано 13.05.2004 р., термін погашення - 12.06.2004 р., оплата або погашення здійснено 27.05.2004 р. (тобто у місяці, у якому вексель видано).
Відображення суми векселя у декларації:
Звітний
період
Рядок 6
(+)
Рядок
19.1 (-)
Рядок
19.2 (+)
Рядок 12.2
або 13.1.1,
або 13.2.1,
або 14.2
Нарахування
у КОР
Травень1500015000 1500015000
27.05.20004
р.
3) вексель видано 13.05.2004 р., термін погашення - 12.06.2004 р., часткове погашення сумою експортного відшкодування здійснено 30.05.2004 р., а залишок включається до складу податкових зобов'язань декларації того звітного періоду, на який припадає термін погашення векселя.
Відображення суми векселя у декларації:
Звітний
період
Рядок 6
(+)
Рядок
19.1 (-)
Рядок
19.2 (+)
Рядок 12.2
або 13.1.1,
або 13.2.1,
або 14.2
Нарахування
у КОР
Травень5000050000 3000030000
30.05.2004
р.
Червень 20000
Липень 20000
7. Порядок ведення електронного Журналу обліку податкових векселів
7.1. Спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державної митної служби України від 08.07.2004 р. N 494/383 (далі - спільний Наказ) затверджено Порядок обміну інформацією щодо обігу, обліку та погашення податкових векселів для забезпечення звірки, згідно з яким інформаційний обмін здійснюється засобами електронної пошти Державної податкової адміністрації України та Державної митної служби України.
7.2. Із інформаційного електронного файла Державної митної служби України до електронного Журналу обліку податкових векселів за формою згідно з додатком N 2 автоматично заносяться наступні реквізити податкових векселів:
- код платника за ЄДРПОУ / ідентифікаційний номер із ДРФО - графа 1 електронного Журналу;
- назва підприємства / П.І.Б. фізичної особи - графа 2 електронного Журналу;
- номер векселя - графа 5 електронного Журналу;
- дата оформлення векселя - графа 6 електронного Журналу;
- підстава (код векселя) - графа 7 електронного Журналу;
- сума векселя - графа 8 електронного Журналу.
7.3. Після отримання та реєстрації першого примірника векселя працівник підрозділу, на який покладено обов'язки обліку та контролю за погашенням векселів, звіряє дані оригіналу з наявними даними у електронному Журналі та у разі відсутності розбіжностей заповнює наступні графи електронного Журналу:
- номер реєстрації векселя у ОДПС - графа 3 електронного Журналу;
- дата реєстрації векселя у ОДПС - графа 4 електронного Журналу;
- термін погашення векселя - графа 9 електронного Журналу, чим підтверджує отримані від Державної митної служби України дані.
7.4. Виявлені під час звірки розбіжності відпрацьовуються відповідно до пунктів 2.2 та 2.3 Порядку обміну інформацією щодо обігу, обліку та погашення податкових векселів для забезпечення звірки, затвердженого спільним Наказом.
7.5. Контроль за погашенням
Облік та контроль за погашенням векселів ведуться у електронному Журналі, в якому заповнені обов'язкові реквізити (графи 1-9).
7.5.1. Дострокове погашення податкових векселів грошовими коштами.
У разі надходження від платника податку платіжного доручення з ознакою "оплата податкового векселя" (код оплати 109) автоматично у електронному Журналі по коду платника відбувається пошук номера векселя, який платник податку має проставити у резервному полі N 7 платіжного доручення. Якщо код платника, номер, сума векселя у платіжному дорученні і електронному Журналі співпадають та за умови, що сплата здійснена до настання терміну погашення податкового векселя, у полі "Відмітка про погашення" заповнюються:
графа 10 - тип погашення - "оплата податкового векселя";
графа 11 - сума платіжного доручення;
графа 12 - дата платіжного доручення;
графа 13 - номер платіжного доручення.
"Відмітка про погашення" у електронному Журналі не заповнюється, якщо сплата здійснена в термін погашення або після встановленого терміну погашення податкового векселя. При цьому у картці особового рахунку платника податку сплачена сума враховується у розрахунках у загальному порядку, а погашення векселя має здійснюватись шляхом включення до податкових зобов'язань податкової декларації того звітного періоду, на який припадає термін погашення.
У разі сплати платником податку одним платіжним дорученням декількох векселів або при виявленні будь-яких розбіжностей, відмітка про погашення до електронного Журналу заноситься після з'ясування та виправлення причин розбіжностей у ручному режимі. Перелік таких платіжних доручень у електронному вигляді відображається на автоматизованому робочому місці підрозділу адміністрування векселів, який після з'ясування причин та виправлення розбіжностей приймає рішення відносно занесення до електронного Журналу відмітки про погашення у ручному режимі.
Одночасно з відміткою у електронному Журналі до картки особового рахунку платника податку проводиться операція нарахування за податковим векселем.
7.5.2. При наявності заяви платника податку про здійснення дострокового погашення векселя шляхом заліку задекларованої суми експортного відшкодування відповідно до пункту 8.7 статті 8 та пункту 11.5 статті 11 Закону у електронному Журналі у ручному режимі заповнюється поле "Відмітка про погашення":
графа 10 - дострокове погашення шляхом заліку суми експортного відшкодування;
графа 11 - сума погашення (не перевищує задекларовану платником суму експортного відшкодування);
графа 12 - дата погашення;
графа 13 - реєстраційний номер декларації з сумою експортного відшкодування.
Одночасно з відміткою у електронному Журналі до картки особового рахунку платника податку проводиться операція нарахування - "дострокове погашення шляхом заліку суми експортного відшкодування", яка зменшує суму експортного відшкодування по тій декларації, номер якої зазначено у графі 13 електронного Журналу.
7.5.3. Відмітка у електронному Журналі про погашення векселя шляхом включення до складу податкових зобов'язань проставляється у ручному режимі працівником підрозділу адміністрування векселів після перевірки на повноту відображення сум таких векселів у податковій декларації (рядок 19.2).
7.6. Для контролю за своєчасністю та повнотою відображення у податкових деклараціях сум податкових векселів із електронного Журналу відбираються окремо по платниках:
- сума векселів (графа 8 електронного Журналу), виданих платником податку на додану вартість у періоді, що перевіряється, має дорівнювати рядку 6 та 19.1 податкової декларації за цей період (сума векселів, виданих платником податків у травні, має дорівнювати рядку 6 та 19.1 податкової декларації за травень);
- сума векселів (графа 8 електронного Журналу), термін погашення яких припадає на період, що перевіряється, має дорівнювати рядку 19.2 податкової декларації за цей період (сума векселів, виданих платником податків у травні, строк погашення по яких припадає на травень, та сума векселів, виданих платником податків у квітні, строк погашення по яких припадає на травень, має дорівнювати рядку 19.2 податкової декларації за травень);
- сума векселів, достроково погашених грошовими коштами або шляхом заліку в рахунок їх погашення суми експортного відшкодування у періоді, що перевіряється, має бути відображена у розділі II (рядок 12.2 або 13.1.1, або 13.2.1, або 14.2) податкової декларації звітного періоду, у якому відбулось таке погашення.
8. Відпрацювання розбіжностей, виявлених у результаті контролю за своєчасністю та повнотою відображення у податкових деклараціях сум податкових векселів
8.1. Якщо платник податку у рядках 6 та 19.1 податкової декларації на додану вартість частково або повністю не відобразив суми податкових векселів, виданих за цей звітний період, необхідно встановити наявність поданих платником податку уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, в яких перевірити відображення сум податкових векселів (виправлення помилки).
8.2. Якщо уточнюючі розрахунки не подавались або подавались, але сума податкових векселів залишилась не відображеною (помилка не виправлена), підрозділ адміністрування податкових векселів має діяти відповідно до підпункту "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону N 2181-III.
8.3. Визначити перелік непогашених податкових векселів, термін оплати яких настав у періоді, що перевіряється.
8.4. Якщо платник податку у рядку 19.2 податкової декларації на додану вартість частково або повністю не відобразив суми податкових векселів, термін погашення яких припадає на цей звітний період, необхідно встановити наявність поданих платником податку уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, в яких перевірити відображення сум податкових векселів (виправлення помилки).
8.5. Якщо уточнюючі розрахунки не подавались або подавались, але сума податкових векселів залишилась не відображеною (помилка не виправлена), підрозділ адміністрування податкових векселів має діяти відповідно до підпункту "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 Закону N 2181-III.
8.6. Провести аналіз переліку товарів, при розмитненні яких в оплату податку на додану вартість платниками податку видавалися податкові векселі.
8.7. Встановити правомірність включення платниками сум податку на додану вартість, вказаних у податкових векселях, до складу податкового кредиту та цільове використання імпортованих товарів, при розмитненні яких в оплату податку на додану вартість було видано податковий вексель.
9. Особливості застосування
9.1. Для підприємств, які здійснюють операції з ввезення (пересилання) на митну територію України (імпорт) товарів, які підпадають під визначення кодів УКТ ЗЕД 1001 10 00 90, 1001 90 99 00, 1002 00 00 00, протягом строку дії Закону України від 23 жовтня 2003 року "Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування щодо зернових культур" встановлюються наступні особливості застосування цього Порядку.
А саме: дозволено платникам податку за своїм рішенням надавати органам митного контролю податкові векселі на товари, які підпадають під визначення кодів УКТ ЗЕД 1001 10 00 90, 1001 90 99 00, 1002 00 00 00, з терміном погашення до 180 днів. При цьому сума, зазначена у податковому векселі, включається до суми податкових зобов'язань такого платника податку у податковому періоді, на який припадає 180-й день з дня надання такого векселя органам митного контролю, або за бажанням такого платника податку - у попередніх податкових періодах та до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
9.1.1. Законодавством передбачена можливість дострокового погашення платником податку податкового векселя шляхом включення суми податку на додану вартість до складу податкових зобов'язань будь-якого попереднього звітного періоду, який припадає до настання 180-го дня з дня надання податкового векселя органам митного контролю.
9.1.2. До податкового кредиту такі суми податку на додану вартість можуть включатися лише в наступному звітному періоді, який настане після звітного періоду, в якому вексель вважається погашеним.
Наприклад, якщо 180-й день з дня надання платником податку податкового векселя припадає на 30 квітня 2004 року, а платник податку включив в декларацію за звітний період січень 2004 року суми податку на додану вартість по податковому векселю, виданому при ввезенні зерна на митну територію України, то до податкового кредиту такі суми ПДВ можуть бути віднесені в звітності за лютий 2004 року шляхом відображення такої суми в рядку 12.2 розділу II такої декларації з ПДВ, яка подається до податкового органу не пізніше 20 березня 2004 року.
9.1.3. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1808, яку прийнято на виконання пункту 11.39 Закону України від 23 жовтня 2003 р. N 1240, обмеження щодо наявності у імпортерів невідшкодованих сум податку на додану вартість та ввезення для власних виробничих потреб за прямими договорами не стосується при ввезенні товарів, що підпадають під визначення кодів УКТ ЗЕД 1001 10 00 90, 1001 90 99 00, 1002 00 00 00.
9.2. Для здійснення митного оформлення літаків та авіаційного майна до них відповідно до розпорядження КМУ від 23 квітня 2001 р. N 140-р "Про митне оформлення літаків, які тимчасово ввозяться на митну територію України" встановлюються такі особливості застосування цього Порядку:
- ввезення на митну територію України виключно вітчизняними авіакомпаніями для власних потреб на умовах оперативної оренди (лізингу), відповідно до режиму тимчасового ввезення і під зобов'язання про зворотне вивезення;
- термін, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 360 днів, включаючи дату його видачі, але не пізніше ніж 31 грудня відповідного року;
- зазначений вексель може бути пред'явлений до сплати, якщо авіакомпанія не виконає протягом 360 днів, але не пізніше ніж 31 грудня відповідного року, своїх зобов'язань про зворотне вивезення літаків з митної території України.
9.3. У податковій декларації з податку на додану вартість сума таких податкових векселів не відображається, а у електронному та паперовому журналах обліку векселів відмітка про погашення заноситься на підставі даних валютно-митної декларації про вивіз літаків та авіаційного майна до них.
Директор Департаменту автоматизації
процесів оподаткування

М.Семирга
Додаток N 1
до Порядку
ДОВІДКА
про стан відшкодування з податку на додану вартість
Від ____________ 200_ року N ______
По __________________________________________________________
назва підприємства, код за ЄДРПОУ
__________________________________________________________________
код платника ПДВ, адреса
станом на _____________________________ за результатами попередніх
дата видачі довідки
звітних періодів рахується непогашена сума бюджетного
відшкодування з податку на додану вартість у розмірі
_______________ грн.
Довідку видано для пред'явлення органам митної служби України
відповідно до вимог постанови КМУ від 10.01.2002 р. N 21.
__________________________________________________________________
назва (код) митного органу
Довідка дійсна протягом 5 днів з дати її видачі.
Підпис та П.І.Б. Голови (начальника ДПА (ДПІ))
за місцем реєстрації платника податку)
М.П.
Додаток N 2
до Порядку
ЕЛЕКТРОННИЙ ЖУРНАЛ
обліку податкових векселів з податку на додану вартість
Код за
ЄДРПОУ/
ідентифі-
каційний
номер
ДРФО
Назва
підприє-
мства/
П.І.Б.
фізичної
особи
Номер
реєст-
рації
векселя
у ОДПС
Дата
реєст-
рації
векселя
у ОДПС
Номер
векселя
Дата
векселя
Підс-
тава
(код
век-
селя)
Сума
векселя
(грн.)
Термін
погашення
векселя
Відмітка про
погашення векселя
Тип
пога-
шення
Сума
пога-
шення
Дата
погашення
N
доку-
мента
xxxxxxxxxx xxxxxxдд.мм.ррррxxxxxxxxxдд.мм.ррррXxxxxxxxxxxxдд.мм.ррррxxхXXXXXXXXдд.мм.ррррXXXXxxxx
12345678910111213