• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України

Центральна виборча комісія | Постанова, Порядок від 08.12.2009 № 432 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 08.12.2009
  • Номер: 432
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 08.12.2009
  • Номер: 432
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
08.12.2009 N 432
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Центральної виборчої комісії N 114 від 28.03.2014 )
Про Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 25, частини першої статті 96 Закону України "Про вибори Президента України", керуючись статтями 12, 13, пунктами 4, 5 статті 17, пунктом 3 статті 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Затвердити Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України (додається).
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Центральної виборчої комісії від 22 вересня 2004 року N 642 "Про Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України".
3. Цю постанову надіслати окружним виборчим комісіям з виборів Президента України.
Голова Центральної виборчої комісії В.ШАПОВАЛ
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 8 грудня 2009 року N 432
ПОРЯДОК
розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок застосовується виборчими комісіями при розгляді передбачених Законом України "Про вибори Президента України" (далі - Закон) скарг, що стосуються призначення, підготовки і проведення виборів Президента України.
1.2. Відповідно до частини першої статті 93 Закону скарги, що стосуються призначення, підготовки і проведення виборів Президента України, розглядаються відповідними виборчими комісіями згідно з цим та іншими законами України.
1.3. Під скаргою на рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів та учасників виборчого процесу з виборів Президента України слід розуміти звернення, в якому міститься інформація щодо порушення законодавства України про вибори Президента України та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, законних інтересів суб'єктів виборчого процесу з виборів Президента України, поновити порушені виборчі права.
1.4. Розгляд скарг виборчими комісіями здійснюється в порядку, встановленому Законами України "Про вибори Президента України", "Про Центральну виборчу комісію", цим Порядком та іншими актами Центральної виборчої комісії.
2. Суб'єкти звернення зі скаргою. Предмет оскарження
2.1. Відповідно до статті 91 Закону суб'єктом звернення зі скаргою до виборчої комісії у передбачених законом випадках можуть бути:
2.1.1. кандидат на пост Президента України;
2.1.2. довірена особа кандидата на пост Президента України - від імені кандидата на пост Президента України;
2.1.3. політична партія, виборчий блок політичних партій - суб'єкти виборчого процесу, тобто ті, які висунули кандидатів на пост Президента України і кандидати від яких зареєстровані Центральною виборчою комісією;
2.1.4. виборча комісія;
2.1.5. виборець - громадянин України, який відповідно до статті 2 Закону має право голосу на виборах Президента України. При цьому виборець має право звернутися зі скаргою в разі, якщо рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження порушено його виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі.
2.2. Щодо окремих видів порушень Законом передбачені спеціальні суб'єкти звернення із скаргою чи оскарження порушень до відповідної виборчої комісії. Зокрема:
2.2.1. згідно з частиною першою статті 104 Закону кожен суб'єкт виборчого процесу має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена виборчої комісії до виборчої комісії вищого рівня;
2.2.2. відповідно до пункту 5 частини сьомої статті 69 Закону офіційний спостерігач від кандидата на пост Президента України, від політичної партії, виборчого блоку політичних партій має право у разі виявлення порушень закону звернутися із скаргою щодо таких порушень лише до тієї виборчої комісії, до повноважень якої Законом віднесено розгляд відповідної категорії скарг (скарги з питань внесення змін до списку виборців, організації та проведення голосування і підрахунку голосів на виборчій дільниці подаються офіційним спостерігачем лише до відповідної дільничної виборчої комісії (пункт 10 частини першої статті 27 Закону) ; скарги на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії подаються лише до окружної виборчої комісії відповідного територіального виборчого округу (частина друга статті 104 Закону) ) ;
2.2.3. згідно з частиною першою статті 103 Закону кандидат на пост Президента України, політична партія (виборчий блок політичних партій) - суб'єкт виборчого процесу мають право оскаржувати дії іншого кандидата на пост Президента України, його довіреної особи, якщо ці дії спрямовані на порушення встановленого законом порядку висунення кандидата, проведення передвиборної агітації, інші порушення їх прав або виборчих прав громадян;
2.2.4. частиною другою статті 103 Закону встановлено, що виборець має право оскаржувати дії кандидата на пост Президента України, його довіреної особи лише у разі, якщо ці дії (у формі насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця) порушують його виборчі права;
2.2.5. громадянин має право подати скаргу щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися (частини третя та четверта статті 32 Закону) .
2.3. Відповідно до статті 92 Закону предметом оскарження до виборчої комісії можуть бути лише:
2.3.1. рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій та їх членів;
2.3.2. дії кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.
2.4. Інші порушення законодавства України про вибори Президента України можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства.
3. Суб'єкти розгляду скарг
3.1. Виборчі комісії розглядають скарги, зазначені у статтях 91 та 92 Закону (частина перша статті 93 Закону).
3.2. До суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються:
- рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, закладів та організацій, їх посадових та службових осіб - за місцезнаходженням відповідного органу, підприємства, установи, закладу, організації, посадової (службової) особи, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, у порядку, передбаченому статтею 174 Кодексу адміністративного судочинства України;
- акти чи дії політичних партій (виборчих блоків політичних партій) - суб'єктів виборчого процесу, об'єднань громадян, їх посадових осіб чи повноважних представників, які стосуються виборчого процесу, крім тих рішень чи дій, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян належать до їх внутрішньої організаційної діяльності або їх виключної компетенції - за місцезнаходженням органу об'єднання громадян, виборчого блоку, акти чи дії якого оскаржуються, у порядку, передбаченому статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України;
- дії чи бездіяльність засобів масової інформації, їх власників, посадових і службових осіб, творчих працівників - за місцезнаходженням засобу масової інформації, дії чи бездіяльність якого оскаржуються, у порядку, передбаченому статтею 174 Кодексу адміністративного судочинства України;
- дії чи бездіяльність офіційних спостерігачів від кандидатів на пост Президента України, політичних партій (виборчих блоків політичних партій) - суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори Президента України, в порядку, передбаченому статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України;
- рішення, дії чи бездіяльність Центральної виборчої комісії, в тому числі рішення Центральної виборчої комісії із встановлення результатів виборів у порядку, передбаченому статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
3.3. До Центральної виборчої комісії або до суду оскаржуються:
- рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії або члена такої комісії (згідно з частиною третьою статті 104 Закону) ;
- дії кандидата на пост Президента України, його довіреної особи в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі.
3.4. До окружної виборчої комісії або до суду оскаржуються:
- рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, окремого члена дільничної виборчої комісії (згідно з частиною другою статті 104 Закону) .
3.5. Дії довіреної особи кандидата на пост Президента України в територіальному виборчому окрузі можуть бути оскаржені до Центральної виборчої комісії, відповідної окружної виборчої комісії або до суду.
3.6. До дільничної виборчої комісії оскаржуються порушення законодавства України про вибори Президента України з питань внесення змін до списку виборців, організації та проведення голосування і підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, крім тих, що зазначені в пунктах 3.2, 3.3, 3.4 цього Порядку (згідно з пунктом 10 частини першої статті 27 Закону) .
3.7. У разі прийняття судом до розгляду позову з того ж питання і з тих же підстав, що є предметом скарги, яка розглядається відповідною виборчою комісією, така виборча комісія зобов'язана зупинити розгляд цієї скарги до набрання рішенням суду законної сили. Суд повинен повідомити відповідну виборчу комісію та комісію вищого рівня про надходження позову не пізніш як на наступний день з дня надходження позову.
4. Строки подання скарги до виборчої комісії
4.1. Загальний строк оскарження встановлено у частині першій статті 94 Закону, відповідно до положень якої скарга, що стосується призначення, підготовки та проведення виборів Президента України, може бути подана протягом п'яти днів після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності.
4.2. Законом встановлені також і спеціальні строки оскарження.
4.2.1. Відповідно до частини третьої статті 94 Закону скарга щодо порушень, які мали місце до дня голосування, може бути подана не пізніше часу закінчення дня, що передує дню початку голосування. Згідно з частиною першою статті 18 Закону всі строки, визначені в Законі, обчислюються в календарних днях. Частиною першою статті 75 Закону визначено, що голосування проводиться у день виборів та в день повторного голосування з 8 до 20 години. Таким чином, під словосполученням "днем початку голосування" слід розуміти день виборів та день повторного голосування.
4.2.2. Згідно з частиною четвертою статті 94 Закону скарга щодо порушень, які мали місце в день голосування, може бути подана до виборчої комісії, яка допустила порушення, не пізніше закінчення голосування (до 20 години дня виборів та дня повторного голосування), а до виборчої комісії вищого рівня або до суду - не пізніше двадцять четвертої години дня, наступного за днем голосування, в порядку, встановленому Законом.
4.3. При розгляді виборчою комісією питання щодо дотримання суб'єктом звернення зі скаргою строків оскарження, встановлених Законом, виборча комісія повинна також враховувати такі положення Закону.
4.3.1. Відповідно до частин другої та третьої статті 18 Закону першим днем строку, який відповідно до Закону має початися у зв'язку з настанням певної події, є день, наступний після дня настання вказаної події; останнім днем строку, який відповідно до Закону має закінчитися у зв'язку з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
4.3.2. Відповідно до частини другої статті 94 Закону бездіяльність, що може бути оскаржена відповідно до Закону, вважається вчиненою в останній день строку, в який мала бути, але не була вчинена відповідна дія.
4.3.3. Враховуючи положення статей 18, 94 Закону, обчислення строку оскарження починається з наступного дня після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності, які оскаржуються.
4.3.4. Згідно з частиною п'ятою статті 94 Закону зміна або уточнення вимог скаржника під час розгляду скарги у виборчій комісії не вважається новою скаргою і не підлягає встановленим обмеженням строків, якщо вони викликані виявленням обставин, невідомих раніше суб'єкту звернення зі скаргою.
При цьому скаржник має довести, що обставини, які зумовили зміну або уточнення його вимог, не були відомі йому на момент звернення зі скаргою.
4.3.5. Згідно з частиною другою статті 96 Закону днем подачі скарги вважається день фактичного отримання скарги суб'єктом розгляду скарги.
4.3.6. Відповідно до частини п'ятої статті 94 Закону строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає.
5. Приймання та реєстрація скарг
5.1. Приймання та реєстрація скарг, поданих до окружних і дільничних виборчих комісій, здійснюються відповідно до Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25 січня 2006 року N 284.
6. Вимоги до змісту і форми скарги. Наслідки подачі неналежно оформленої скарги
6.1. Невідкладно після надходження скарги виборча комісія перевіряє дотримання суб'єктом звернення зі скаргою вимог Закону щодо форми та змісту скарги, передбачених у статті 95 Закону.
6.2. Згідно з частиною першою статті 95 Закону скарга подається до виборчої комісії в письмовій формі.
6.3. Частиною другою статті 95 Закону встановлено, що скарга повинна містити:
1) назву виборчої комісії, до якої вона подається;
2) прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина України або точну назву та місцезнаходження (офіційну поштову адресу) виборчої комісії чи політичної партії (виборчого блоку політичних партій) - заявника скарги;
3) назву суб'єкта оскарження та його поштову адресу;
4) суть порушеного питання;
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими заявник скарги обґрунтовує свої вимоги;
6) чітко сформульовані вимоги;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) зазначення зацікавлених осіб, яких суб'єкт подання скарги вважає за потрібне залучити до розгляду скарги;
9) підпис заявника скарги (представника юридичної особи - заявника) із зазначенням дати підписання.
6.4. Скарга підписується особою, яка її подає.
6.4.1. Якщо скарга подається від імені кандидата на пост Президента України його довіреною особою, то:
1) у скарзі зазначаються також прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання або місцезнаходження (поштова адреса), вид та номер засобів зв'язку кандидата на пост Президента України, в інтересах якого подається скарга;
2) до скарги додається засвідчена відповідно до вимог законодавства копія посвідчення довіреної особи, виданого в порядку, встановленому Законом.
6.4.2. Скарга, яка подається від імені виборчої комісії, підписується головою виборчої комісії, в разі його відсутності - заступником голови виборчої комісії, а в разі невиконання ними цієї функції - іншим членом комісії, визначеним рішенням комісії, що додається до скарги, із засвідченням підпису печаткою виборчої комісії.
6.4.3. Скарга, що подається від імені політичної партії (виборчого блоку політичних партій), підписується керівником цієї партії (керівниками політичних партій, що входять до блоку, або керівником виборчого блоку, визначеним угодою про утворення виборчого блоку) чи іншою уповноваженою на те особою із засвідченням підпису печаткою політичної партії (печатками політичних партій, що входять до виборчого блоку). До скарги додається оригінал або засвідчена відповідно до вимог законодавства копія документа, що підтверджує повноваження особи, яка її подає.
Керівник політичної партії (керівники політичних партій, що входять до виборчого блоку, або керівник виборчого блоку, визначений угодою про утворення виборчого блоку) діє як представник відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій) без додаткового уповноваження.
6.5. Згідно з частиною четвертою статті 95 Закону до скарги додаються її копії (разом із додатками) в кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та зацікавлених осіб, зазначених у скарзі.
6.6. Відповідно до частини третьої статті 96 Закону скарга, оформлена без дотримання передбачених Законом вимог, підлягає поверненню суб'єктові подання скарги (представнику юридичної особи - суб'єкта подання скарги).
6.7. Скарга, що підлягає поверненню, повертається в такі строки:
1) у загальному порядку - не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги;
2) у разі якщо скаргу подано напередодні дня голосування, в день голосування (у день виборів або в день повторного голосування) чи наступного після голосування дня - невідкладно.
6.8. Скарга повертається відповідно головою або заступником голови окружної чи дільничної виборчої комісії з відповідним супровідним листом.
7. Розгляд скарг виборчими комісіями
7.1. Скарги, що надходять до виборчих комісій, розглядаються на засіданнях цих комісій.
7.2. Порядок скликання і проведення засідань окружних, дільничних виборчих комісій встановлено статтею 28 Закону, іншими положеннями Закону та Порядком ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 25 січня 2006 року N 284.
7.3. Без дозволу або запрошення на засіданні окружної та дільничної виборчих комісій мають право бути присутніми члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на пост Президента України, довірені особи кандидатів на пост Президента України у відповідних територіальних виборчих округах, офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, від політичних партій, виборчих блоків політичних партій - суб'єктів виборчого процесу (разом не більше двох осіб від одного кандидата на пост Президента України та політичної партії, виборчого блоку політичних партій, які висунули кандидата), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій та представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).
7.4. Інші особи мають право бути присутніми на засіданні виборчої комісії тільки на запрошення або з дозволу відповідної комісії.
7.5. На засідання виборчих комісій з розгляду скарги обов'язково запрошуються суб'єкт звернення зі скаргою та суб'єкт оскарження.
7.6. Згідно з частиною п'ятою статті 96 Закону виборча комісія може повідомляти суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та інших заінтересованих осіб про час і місце розгляду скарги у такий спосіб:
- рекомендованими телеграмами;
- факсимільними повідомленнями;
- засобами електронної пошти;
- по телефону з обов'язковим фіксуванням такої дії відповідною службовою особою виборчої комісії окремою письмовою довідкою, яка долучається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.
7.7. Відповідно до частини одинадцятої статті 28 Закону виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення зазначених у пунктах 7.3-7.5 цього Порядку осіб права участі в засіданні виборчої комісії, якщо вони перешкоджають його проведенню.
8. Строки розгляду скарг
8.1. Загальний строк розгляду скарг встановлено у частині четвертій статті 96 Закону, відповідно до положень якої скарга розглядається у дводенний строк з дня її отримання. Зазначений дводенний строк розгляду скарг обчислюється в календарних днях, починаючи з дня, наступного після дня отримання скарги.
8.2. У частині четвертій статті 96 Закону встановлено також і спеціальні строки розгляду скарги.
8.2.1. Скарга стосовно порушень, які мали місце до дня голосування, повинна бути розглянута не пізніше закінчення дня, що передує дню голосування, тобто не пізніше 24 години дня, що передує дню виборів чи дню повторного голосування (згідно з положеннями частини першої статті 75 Закону, на підставі яких голосування проводиться у день виборів та у день повторного голосування з 8 до 20 години).
8.2.2. Скарга щодо порушень, які мали місце в день голосування, розглядається не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування, тобто до 19 години дня виборів або дня повторного голосування.
9. Докази
9.1. Відповідно до частини першої статті 97 Закону доказами, на підставі яких виборча комісія при розгляді скарги встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги суб'єкта звернення і заперечення зацікавлених осіб, можуть бути:
- письмові документи і матеріали, які містять відомості про обставини, що мають значення для розгляду скарги;
- письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, отримані на вимогу членів виборчої комісії на виконання повноважень комісії;
- письмові і речові докази;
- висновки експертів.
9.2. Відповідно до частини четвертої статті 97 Закону письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо до виборчої комісії подано копію письмового доказу, виборча комісія має право вимагати подання оригіналу.
9.3. Відповідно до частини другої статті 97 Закону виборча комісія приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги, тобто лише ті докази, які свідчать про наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги суб'єкта звернення і заперечення зацікавлених осіб, або конкретизують, уточнюють ці обставини тощо.
9.4. Виборча комісія повинна враховувати положення частини третьої статті 97 Закону, згідно з якими обставини (факти), для доведення яких законом встановлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.
9.5. Відповідно до частини п'ятої статті 97 Закону виборча комісія оцінює докази з урахуванням дослідження їх у сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають наперед встановленої сили, за винятком фактів, встановлених судовим рішенням, що набрало законної сили.
10. Рішення виборчих комісій за результатами розгляду скарг
10.1. За результатами розгляду скарги на засіданні виборчої комісії виборча комісія ухвалює рішення у формі постанови.
10.2. Під час вивчення скарги виборча комісія встановлює:
1) чи подано скаргу належним суб'єктом звернення зі скаргою, визначеним Законом;
2) чи віднесено законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб'єкт розгляду скарги);
3) чи дотримано суб'єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Законом.
10.3. Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом.
10.4. Під час розгляду по суті скарги щодо рішення суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує:
1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб'єктом оскарження;
2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах;
3) чи було оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень та відповідно до визначеної законом процедури;
4) чи підтверджуються викладені у скарзі вимоги поданими доказами;
5) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин;
6) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення зі скаргою, чи відмовити в їх задоволенні повністю або у відповідній частині;
7) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб'єкта звернення зі скаргою іншим способом;
8) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту скасування рішення, вчинити.
10.5. Під час розгляду по суті скарги щодо дії (бездіяльності) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує:
1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження;
2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах;
3) чи підтверджуються викладені у скарзі вимоги поданими доказами;
4) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин;
5) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення зі скаргою, або відмовити в їх задоволенні повністю або у відповідній частині;
6) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб'єкта звернення зі скаргою іншим способом;
7) які рішення слід зобов'язати прийняти або які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
10.6. Розглянувши скаргу по суті, виборча комісія може прийняти одне з таких рішень:
- про задоволення скарги повністю або частково;
- про відмову у задоволенні скарги.
10.7. Якщо у скарзі заявлено дві або більше вимог, виборча комісія повинна дати правову оцінку кожній з вимог та має право прийняти рішення по кожній з них.
10.8. Рішення про задоволення скарги виборча комісія приймає у разі встановлення, що рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта оскарження не відповідають законодавству про вибори Президента України.
У такому разі виборча комісія має право скасувати рішення повністю або частково, визнати дії чи бездіяльність неправомірними, зобов'язати суб'єкта оскарження задовольнити вимоги заявника або іншим шляхом поновити порушені виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу.
10.9. Виборча комісія вищого рівня на підставі скарги або рішення суду може:
- скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та зобов'язати її повторно розглянути порушене питання;
- скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання.
10.10. При встановленні виборчою комісією за результатами розгляду скарги факту, що оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта оскарження були вчинені відповідно до вимог законодавства України та в межах його повноважень, виборча комісія відмовляє у задоволенні скарги.
10.11. На підставі частини третьої статті 93 Закону в разі, якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у триденний строк з дня отримання звернення, а якщо звернення отримано менше ніж за три дні до дня голосування, у день голосування чи в наступний за ним день - невідкладно.
10.12. Зміст та вимоги до оформлення постанови окружної чи дільничної виборчих комісій визначено у частині чотирнадцятій статті 28 Закону та у пунктах 2.7, 4.1, 4.8 Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25 січня 2006 року N 284. Зразок постанови виборчої комісії наведено у додатку 2 до Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів.
10.13. Відповідно до частини п'ятої статті 98 Закону копія рішення виборчої комісії щодо розгляду скарги:
1) видається суб'єкту звернення зі скаргою;
2) видається суб'єкту оскарження;
3) видається іншим присутнім зацікавленим особам;
4) надсилається відповідним виборчим комісіям;
5) надсилається іншим особам.
Копія рішення виборчої комісії видається та надсилається відповідним суб'єктам у день прийняття такого рішення.
10.14. Відповідно до частини сімнадцятої статті 28 Закону рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання. Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, за винятком випадків, передбачених законом.
11. Особливості розгляду скарг щодо допущених при складанні списку виборців неправильностей
11.1. Відповідно до частини третьої статті 32 Закону громадянин має право звернутися до відповідних дільничної чи окружної виборчих комісій або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі:
- невключення до списку виборців його або інших осіб;
- неправильного включення до списку виборців його або інших осіб;
- виключення із списку виборців його або інших осіб;
- щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
11.2. Громадянин особисто подає скаргу до дільничної або окружної виборчих комісій чи органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених пунктом 11.1 цього Порядку, за формою, визначеною статтею 95 Закону (без зазначення суб'єкта оскарження).
11.3. Скарга щодо допущених при складанні списку виборців неправильностей може бути подана до окружної або дільничної виборчих комісій звичайної виборчої дільниці не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування. Така скарга розглядається невідкладно без перерви в голосуванні.
11.4. Скарга щодо допущених при складанні списку виборців неправильностей невідкладно розглядається відповідною виборчою комісією або відповідним органом ведення Державного реєстру виборців.
11.5. Виборча комісія, яка за результатами розгляду скарг громадян виявила неправильності у попередніх списках виборців, приймає рішення про звернення з цих підстав до відповідних органів ведення Державного реєстру виборців щодо уточнення відомостей у попередньому списку виборців.
Виборча комісія передає до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців власні звернення, оригінали всіх звернень громадян щодо невключення, неправильного включення до попереднього списку виборців чи неправильностей у відомостях про виборця та додатки до цих звернень.
Орган ведення Державного реєстру виборців, який отримав вказані звернення та інші документи, проводить перевірку зазначених у них відомостей в порядку, встановленому Законом України "Про Державний реєстр виборців", та при підтвердженні цих відомостей вносить відповідні зміни до бази даних Державного реєстру виборців. Про підсумок розгляду звернення (внесення змін до Державного реєстру виборців або відмову в разі, якщо звернення про неправильності у списках виборців не підтвердилося) орган ведення Державного реєстру виборців повідомляє відповідні окружну та дільничну виборчі комісії.
11.6. Підставою для внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці за результатами розгляду скарг громадян є відповідне рішення дільничної виборчої комісії.
11.7. Скарги щодо допущених при складанні списку виборців на спеціальній виборчій дільниці неправильностей подаються і розглядаються в порядку та строки, встановлені статтею 36 Закону та цим Порядком.
11.7.1. Громадянин має право звернутися до дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці або безпосередньо до суду за місцезнаходженням спеціальної виборчої дільниці щодо допущених при складанні списку виборців на вказаній виборчій дільниці неправильностей.
11.7.2. Громадянин особисто подає скаргу, зазначену в пункті 11.7 цього Порядку, до дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці за формою, визначеною статтею 95 Закону (без зазначення суб'єкта оскарження).
11.7.3. Скарга розглядається на найближчому засіданні дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, як правило, у присутності суб'єкта звернення зі скаргою. Про час найближчого засідання комісії суб'єкта звернення зі скаргою повідомляє член комісії, який прийняв скаргу.
11.7.4. Згідно з частиною сьомою статті 36 Закону скарга може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніш як за п'ять днів до дня виборів.
11.7.5. Скарга розглядається комісією у дводенний строк з дня її отримання виборчою комісією.
11.7.6. За підсумком розгляду скарги дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці зобов'язана прийняти рішення про внесення зміни до списку виборців або мотивоване рішення про відмову в задоволенні скарги. Копія рішення видається суб'єкту звернення зі скаргою у день його прийняття.
11.7.7. Скарга, подана до виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною сьомою статті 36 Закону, залишається без розгляду.
11.8. Відповідно до частини п'ятої статті 36-1 Закону кожен громадянин може подати скаргу щодо неправильностей у списку виборців на закордонній виборчій дільниці до відповідної дільничної виборчої комісії у порядку, встановленому частинами четвертою і п'ятою статті 32 Закону:
- скарга подається громадянином особисто за формою, визначеною статтею 95 Закону (без зазначення суб'єкта оскарження);
- скарга може бути подана не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування;
- скарга невідкладно розглядається дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці.
12. Заключні положення
Відповідно до частини шостої статті 96 Закону виборчі комісії організують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні та в день голосування, таким чином, щоб забезпечити прийом та розгляд скарг у строки та в спосіб, встановлені Законом та цим Порядком.
Секретар Центральної виборчої комісії Т.ЛУКАШ