• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Порядок підготовки документів, необхідних для купівлі іноземної валюти на УМВБ і КМВБ, а також оплати платіжних доручень у вільно конвертованій валюті (1 група Класифікатора іноземних валют) на виконання зобовязань перед нерезидентами як за рахунок власних коштів, так і куплених на біржах

Національний банк України  | Порядок від 30.09.1998 № 404 | Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Порядок
  • Дата: 30.09.1998
  • Номер: 404
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Національного
банку України
30.09.1998 N 404
( Порядок втратив чинність на підставі Листа Національного банку N 13-211/1465-4727 від 27.05.99 )
ПОРЯДОК
підготовки документів, необхідних для купівлі іноземної валюти на УМВБ і КМВБ, а також оплати платіжних доручень у вільно конвертованій валюті (1 група Класифікатора ( v0521500-98 ) іноземних валют) на виконання зобов'язань перед нерезидентами як за рахунок власних коштів, так і куплених на біржах
( Щодо змін додатково див. Листи Національного банку N 13-211/2651-7854 від 29.10.98 N 13-211/3195-9591 від 23.12.98 )
Порядок розроблено на виконання спільної постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України "Про затвердження Антикризових заходів фінансової стабілізації" від 10.09.98 N 1413, постанов Правління Національного банку України "Про регулювання грошово-кредитного ринку" від 18.08.98 N 321 та "Про внесення змін і доповнень до окремих нормативних документів Національного банку України з питань валютного регулювання" від 04.09.98 N 348.
Під виконання зобов'язань та функцій, пов'язаних безпосередньо з діяльністю уповноважених банків (на власні потреби), порядок купівлі іноземної валюти на УМВБ та КМВБ встановлюється Національним банком України окремим нормативним документом.
Розділ 1. Основні вимоги та особливості розрахунків іноземною валютою, придбаною на УМВБ та КМВБ, та іноземною валютою, що знаходиться на рахунках клієнтів
1. Придбана на біржі іноземна валюта та іноземна валюта, що знаходиться на рахунках клієнтів, може бути перерахована за межі України лише з основного поточного валютного рахунку в іноземній валюті або з кредитного рахунку в іноземній валюті (без наявності довідки ДПА) з урахуванням вимог цього Порядку.
2. Кошти у валюті України, що призначені резидентом на купівлю іноземної валюти, можуть бути перераховані лише з основного поточного рахунку або кредитного рахунку.
3. Придбана іноземна валюта може бути перерахована уповноваженим банком за межі України лише за реквізитами контракту, який був підставою для допуску на участь у торгах на біржах.
4. Усі вимоги цього Порядку поширюються і на оплату платіжних доручень у вільно конвертованій валюті на виконання зобов'язань перед нерезидентами.
5. Дозволяється купівля іноземної валюти з метою виконання зобов'язань резидентів за документарними інкасо та акредитивами (за умови, що інструкції інкасового доручення та акредитива повністю відповідають умовам імпортного договору, включаючи і цілі платежу), а також за гарантіями, наданими банківськими установами щодо зобов'язань резидентів за експортними/імпортними договорами.
6. Якщо за діючим імпортним договором, укладеним до 22.08.98, була передбачена попередня (авансова) оплата і до 22.08.98 кошти вже частково були перераховані нерезиденту, то подальші розрахунки за цим договором проводяться у формі, передбаченій договором.
Якщо перерахування коштів авансового платежу не відбулося зовсім, то цей платіж здійснюється відповідно до п. 7 цього Порядку.
7. Якщо імпортний договір укладено після 22.08.98 і ним передбачений авансовий платіж, то для цього платежу може бути придбана іноземна валюта в розмірі до 20 відсотків від суми договору за умови, що вказана сума не перевищує 100 тис. доларів США, якщо авансовий платіж перевищує 100 тис. доларів США, рішення щодо продажу іноземної валюти може бути прийнято Національним банком України в кожному окремому випадку.
Розділ 2. Перелік документів, що потрібні для купівлі іноземної валюти на УМВБ і КМВБ та перерахування іноземної валюти за межі України
1. Купівля та перерахування іноземної валюти для оплати за фактично отриману продукцію здійснюється уповноваженим банком за умови надання резидентом таких документів:
- Зовнішньоекономічний (імпортний) контракт, який має бути оформлений відповідно до вимог Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91, Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженого наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі N 75, зареєстрованим Міністерством юстиції України 09.10.95 за N 367/903, з урахуванням вимог спільної постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України "Про типові умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і типові форми захисних застережень до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), які передбачають розрахунки в іноземній валюті" від 21.06.95 N 444 в частині платіжних умов контрактів. При цьому надається копія контракту, завірена резидентом і уповноваженим банком.
- Вантажно-митна декларація (далі - ВМД), яка свідчить про надходження в Україну товарів, визначених у контракті. Товари, що знаходяться під митним контролем (за винятком товарів, що надійшли на адресу суб'єктів підприємницької діяльності, які діють на підставі дозволу Держмитслужби України і реалізують товари (надають послуги) на територіях митниць), а також товари, що тимчасово ввозяться на територію України з їх подальшим поверненням, не можуть бути підставою для купівлі іноземної валюти або оплати. Надається копія ВМД, завірена печаткою та підписом керівника відповідної митниці, яка залишається в уповноваженому банку.
У разі купівлі іноземної валюти уповноважений банк робить відмітку на копії ВМД щодо обсягу придбаної валюти.
Довідка державної податкової адміністрації (інспекції), в якій резидент зареєстрований як платник податків із зазначенням такої інформації:
- поточний рахунок у національній валюті, який визначено як основний;
- поточний рахунок в іноземній валюті (в одній банківській установі), який визначено як основний (визначається резидентом самостійно) і зареєстровано Державною податковою адміністрацією (інспекцією);
- дані бухгалтерського обліку про отримання товару та наявність кредиторської заборгованості підприємства за оплатою цього товару перед нерезидентом (ця вимога стосується лише товарів, митне оформлення яких проведено до 01.09.98).
Для оплати товарів, митне оформлення яких проведено після 01.09.98 р., уповноважений банк, який здійснює купівлю або перерахування іноземної валюти за межі України, самостійно (як агент валютного контролю) здійснює контроль за станом розрахунків.
Строк дії довідки 90 днів.
2. Купівля іноземної валюти для оплати за фактично отримані послуги (виконані роботи) здійснюється уповноваженим баком за умови надання резидентом таких документів:
- Зовнішньоекономічний (імпортний) контракт, який має бути оформлений відповідно до вимог Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91, Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженого наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі N 75, що зареєстрований Міністерством юстиції України 09.10.95 N 367/903, з урахуванням вимог спільної постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України "Про типові умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і типові форми захисних застережень до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), які передбачають розрахунки в іноземній валюті" від 21.06.95 р. N 444 в частині платіжних умов контрактів. В окремих випадках інші документи (інвойси) мають силу контракту і можуть використовуватися контрагентаминерезидентами згідно з міжнародною практикою. При цьому надається копія контракту, завірена резидентом і уповноваженим банком.
Акт виконаних робіт або інший документ, який свідчить про фактичне надання послуг (виконані роботи). При купівлі та перерахуванні іноземної валюти на оригіналі акта виконаних робіт або іншому документі ставиться відмітка уповноваженого банку про суму купленої іноземної валюти.
Довідка державної податкової адміністрації (інспекції), в якій резидент зареєстрований як платник податків із зазначенням такої інформації:
- поточний рахунок у національній валюті, що визначено як основний;
- поточний рахунок в іноземній валюті (в одній банківській установі), що визначено як основний (визначається резидентом самостійно) і зареєстровано Державною податковою адміністрацією (інспекцією);
- дані бухгалтерського обліку про отримання послуги (робіт) та наявність кредиторської заборгованості підприємства за їх оплатою. Ця вимога стосується послуг (робіт), якщо акт або інший документ, що свідчить про їх виконання, датовано до 01.09.98.
Для оплати послуг (робіт), оформлення яких проведено після 01.09.98 р., уповноважений банк, який здійснює купівлю або перерахування іноземної валюти за межі України, самостійно (як агент валютного контролю) здійснює контроль за станом розрахунків.
Строк дії довідки 90 днів.
3. Іноземна валюта може бути придбана резидентом (нерезидентом) на УМВБ і КМВБ та перерахована за межі України згідно з чинним законодавством та цим Порядком для здійснення попередньої (авансової) оплати таких послуг (виконання робіт):
- зв'язку, телекомунікацій, організація та забезпечення розрахунків з використанням банківських платіжних карток міжнародних платіжних систем;
- пов'язаних із забезпеченням функціонування транспорту при міжнародних перевезеннях;
- передплата періодичних видань та поліграфічної продукції;
- переробка давальницької сировини;
- капітальне будівництво та пусконалагоджувальні роботи в межах, передбачених у контрактах;
- страхові, туристичні, агентські, шіпчандлерські послуги та послуги з сертифікації товару;
- участь у семінарах, конференціях, виставках;
- проживання у готелях;
- мита та митних зборів за межі України;
- патентних повірених.
Підставою для купівлі та перерахування іноземної валюти є документи, які мають силу договору і можуть використовуватися контрагентами-нерезидентами згідно з міжнародною практикою.
Довідка державної податкової адміністрації (інспекції), в якій резидент зареєстрований як платник податків із зазначенням такої інформації:
- поточний рахунок у гривнях, що визначено як основний;
- поточний рахунок в іноземній валюті (в одній банківській установі), що визначено як основний (визначається резидентом самостійно) і зареєстровано Державною податковою адміністрацією (інспекцією).
Строк дії довідки 90 днів.
Розділ 3. Купівля та перерахування іноземної валюти для виконання резидентами (нерезидентами) зобов'язань
1. Повернення резидентами основної суми боргу та сплата відсотків, комісій за кредитами, позиками, зворотною фінансовою допомогою, зареєстрованими або проліцензованими Національним банком України, за кредитами, гарантованими Кабінетом Міністрів України, отриманими від міжнародних фінансових організацій, Світового банку, ЄБРР та ін. Погашення таких кредитів здійснюється за графіками повернення кредитів, передбаченими угодами з нерезидентом. При цьому дострокове погашення не допускається. Підставою для купівлі іноземної валюти є угоди (завірені уповноваженим банком і резидентом копії), укладені резидентами з нерезидентами, реєстраційні свідоцтва чи індивідуальні ліцензії Національного банку України або гарантії Кабінету Міністрів України, підтвердження уповноваженого банку (який визначено як обслуговуючий) про стан розрахунків за цим кредитом.
2. Повернення резидентами заборгованості уповноваженим банкам в іноземній валюті за кредитними угодами, укладеними до 22.08.98. Підставою для придбання іноземної валюти є кредитні угоди, укладені між резидентами та уповноваженими банками, підтвердження уповноваженого банку про стан розрахунків за цим кредитом. Кредитні угоди, що укладені без урахування вимог постанови Правління Національного банку України "Про регулювання грошово-кредитного ринку" від 18.09.98 N 321, пролонгації не підлягають. Дострокове погашення кредитів не допускається.
3. Повернення резидентами заборгованості уповноваженим банкам в іноземній валюті за кредитними угодами, укладеними після 22.08.98. За кредитними угодами, укладеними після 22.08.98, купівля іноземної валюти здійснюється тільки за умови погашення кредитів (основної суми боргу, відсотків та комісій), наданих уповноваженими банками резидентам для реалізації контрактів з придбання товарів критичного імпорту за переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.98 N 1145, кредитів, переуступлених Національним банком України уповноваженим банкам за грантом, одержаним від Кредитної установи для відбудови (Німеччина), та кредитів за кредитною лінією ЄБРР для розвитку малого і середнього підприємництва, а також кредитів, наданих під гарантію Кабінету Міністрів України та міжнародних фінансових організацій. Підставою для купівлі іноземної валюти є кредитні угоди з уповноваженими банками. При цьому уповноважений банк надає інформацію про стан погашення заборгованості за кредитом. Дострокове погашення кредитів не допускається.
4. Повернення резидентами (уповноваженими банками) заборгованості уповноваженим банкам за кредитними та депозитними (міжбанківськими) угодами, укладеними в іноземній валюті. Підставою для купівлі іноземної валюти є кредитні угоди, укладені між уповноваженими банками, та інформація щодо стану розрахунків за цим кредитом. Дострокове погашення кредитів не допускається.
5. На виконання зобов'язань перед нерезидентами, передбачених чинним законодавством, крім зобов'язань, зазначених у пункті 6 та 7 цього розділу. Підставою для купівлі іноземної валюти є: належним чином оформлений договір, який підтверджує наявність зобов'язань резидента перед нерезидентом, довідка уповноваженого банку про сплату податку, отриманого нерезидентом на території України (якщо це передбачено чинним законодавством).
6. Повернення нерезидентам раніше здійснених інвестицій та сплата доходів, отриманих від інвестиційної діяльності. Підставами для купівлі іноземної валюти є: інвестиційний договір, документ про фактичне внесення інвестиції, які свідчать про правомірність переказу за кордон прибутку (доходу), отриманого нерезидентом на законних підставах на території України; рішення загальних зборів засновників про розподіл прибутку, розподільчий баланс підприємства, засвідчений податковим інспектором, та довідка податкової адміністрації (інспекції) про сплату податків із доходів нерезидента із зазначенням джерела їх походження в Україні, видана податковим органом, де резидент, що сплачує доходи, зареєстрований як платник податку.
7. Погашення облігацій внутрішньої державної позики, що знаходились у власності нерезидентів. Підставою для купівлі іноземної валюти є: виписка з коррахунку банку про надходження іноземної валюти та конвертації її у валюту України, довідка депозитарію Національного банку України або уповноваженого банку, довідка уповноваженого банку про сплату податку з доходу, отриманого нерезидентом на території України, до бюджету (копія платіжного доручення, згідно з яким здійснено перерахування коштів) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Розділ 4. Купівля та перерахування іноземної валюти для здійснення резидентами і нерезидентами неторговельних платежів
На виконання касових операцій уповноваженого банку відповідно до вимог Інструкції Національного банку України N 1 "З організації емісійно-касової роботи в установах банків України", затвердженої постановою Правління від 07.07.94 N 129, та Інструкції N 3 про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління від 04.02.98 N 36, Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління від 26.03.98 N 119.
Підставою для купівлі і перерахування іноземної валюти є документи, оформлені відповідно до вимог нормативних актів Національного банку України.
Розділ 5. Інші операції, на які Національний банк України видав індивідуальні ліцензії
Разом із заявкою на придбання іноземної валюти надається лише індивідуальна ліцензія Національного банку України на здійснення валютної операції.