• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про технічне обслуговування устатковання коксохімічних підприємств

Міністерство промислової політики  | Наказ, Перелік, Положення від 14.10.2005 № 387
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики
  • Тип: Наказ, Перелік, Положення
  • Дата: 14.10.2005
  • Номер: 387
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики
  • Тип: Наказ, Перелік, Положення
  • Дата: 14.10.2005
  • Номер: 387
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
14.10.2005 N 387
Про затвердження Положення про технічне обслуговування устатковання коксохімічних підприємств
Відповідно до Положення про Міністерство промислової політики України, затвердженого Указом Президента України від 21 вересня 2001 року N 849, та з метою удосконалення організації технічного обслуговування устатковання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про технічне обслуговування устатковання коксохімічних підприємств (додається).
2. Видання та розповсюдження Положення про технічне обслуговування устатковання коксохімічних підприємств (за заявками підприємств) покласти на їх розробника - Український державний науково-дослідний вуглехімічний інститут (УХІН, директор Є.Т.Ковальов).
3. Керівникам коксохімічних підприємств, що входять до сфери діяльності Мінпромполітики, надалі керуватися цим Положенням та забезпечити приведення у відповідність до нього своїх внутрішніх розпорядчих документів з питань технічного обслуговування устатковання.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр В.М.Шандра
Додаток
ПОЛОЖЕННЯ
про технічне обслуговування устатковання коксохімічних підприємств
Це Положення визначає основні засади технічного обслуговування устатковання коксохімічних підприємств, порядок проведення технічного обслуговування і перелік робіт, які виконуються при технічному обслуговуванні та заміні змінного обладнання на коксохімічних підприємствах України.
1. Загальні положення
1.1 Це положення розроблене у відповідності до Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року N 2694-XII, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 року N 1264-XII, Закону України "Про пожежну безпеку" від 17 грудня 1993 року N 3745-XII.
1.2 Це Положення визначає загальні вимоги щодо проведення технічного обслуговування (далі - ТО) устаткування коксохімічних підприємств.
Положення також розповсюджується на коксохімічні виробництва, що входять до складу металургійних (гірничо-металургійних) підприємств України.
1.3 Положення спрямоване на підтримання устаткування в технічно справному стані та забезпечення його надійності, виконання вимог охорони праці та навколишнього природного середовища.
1.4 Положення розповсюджується на організацію робіт з ТО механічного, електротехнічного та енергетичного устаткування коксохімічних підприємств.
1.5 Положення не поширюється на прилади й апаратуру газового і теплового контролю, зв'язку, сигналізації. ТО цього устаткування регламентується іншими нормативно-правовими актами.
1.6 Для коксохімічних підприємств України організація, порядок і склад заходів щодо ТО устаткування регламентується такими нормативними документами:
1.6.1 Державними та галузевими стандартами системи технічного обслуговування та ремонту техніки.
1.6.2 Положенням про технічне обслуговування устаткування підприємств гірничо-металургійного комплексу, затвердженим наказом Міністерства промислової політики України від 15 червня 2004 року N 285 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 червня 2004 року за N 807/9406.
1.6.3 Правилами технічної експлуатації (далі - ПТЕ) коксохімічних підприємств, затвердженими наказом Міністерства промислової політики України від 5 липня 2002 року N 305, ПТЕ окремих видів устаткування.
1.6.4 Цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.
1.7 На підприємстві розробляються локальні акти з ТО устаткування (керівництва, інструкції, стандарти, положення тощо), які враховують специфіку виробництва та місцеві умови.
1.8 Локальні акти підприємств з питань ТО устаткування повинні відповідати переліченим у пункті 1.6 цього Положення нормативним документам, іншим нормативним та нормативно-технічним актам, у тому числі з питань охорони праці та навколишнього природного середовища.
1.9 Відповідальними за стан устаткування, організацію ТО устаткування та відповідність локальних актів підприємства з питань ТО вимогам нормативних актів, перелічених у пункті 1.6 цього Положення, є керівник або уповноважена ним особа і головні спеціалісти підприємства, а також керівники структурних підрозділів і фахівці в межах їх посадових обов'язків.
1.10 У цьому Положенні терміни використовуються у такому значенні:
1.10.1 Устаткування - сукупний термін, який включає в себе машини, агрегати, механізми, вузли, а також апарати, колони, установки, технологічні лінії, електротехнічні та теплотехнічні об'єкти, мережі, технологічні та обв'язувальні трубопроводи й інші пристрої, які використовуються при виробництві продукції та виконують ті чи інші технологічні функції.
1.10.2 Технічне обслуговування - комплекс операцій чи операція для підтримки справного стану чи працездатності об'єкта при використанні його за призначенням, під час простою, зберігання та транспортування.
1.10.3 Система технічного обслуговування устаткування - сукупність організаційних, технічних та інших заходів, необхідних для підтримки в технічно справному стані устаткування при використанні за призначенням, перебуванні в резерві, очікуванні, зберіганні і транспортуванні.
1.10.4 Експлуатація - сукупність усіх фаз існування устаткування з моменту взяття його на балансовий облік і до моменту списання, включаючи періоди зберігання, транспортування споживачем, використання за призначенням і всі види технічного обслуговування і ремонту.
1.10.5 Безпека - властивість об'єкта забезпечувати відсутність ризику завдання шкоди здоров'ю людей, майну та навколишньому середовищу.
1.10.6 Надійність - властивість об'єкта зберігати в часі в установлених межах значення всіх параметрів, які характеризують здатність виконувати потрібні функції в заданих режимах та умовах застосування, технічного обслуговування, зберігання та транспортування.
1.10.7 Машина - комплекс механізмів, призначений для виконання корисної роботи, пов'язаної з процесом виробництва, транспортування, перетворення енергії або інформації.
1.10.8 Технологічний транспорт - транспортні засоби переривчастої та безперервної дії, які є елементом технологічної системи і використовуються для переміщення сировини (матеріалу), що обробляється, або продуктів його переробки (напівфабрикатів, готової продукції) і відходів виробництва.
1.10.9 Агрегат - складальна одиниця, що має здатність повної взаємозамінності, спроможність складання окремо від інших складових частин виробу чи виробу в цілому і здатність виконувати певну функцію у виробі чи самостійно.
1.10.10 Механізм - система кінематично взаємопов'язаних вузлів та деталей, призначена для перетворення виду руху або для передачі потужності.
1.10.11 Вузол - складальна одиниця, яка може збиратися окремо від інших складових частин виробу або виробу в цілому і виконувати певну функцію у виробах одного призначення тільки спільно з іншими складовими частинами.
1.10.12 Запасна частина - складова частина виробу, призначена для заміни такої самої частини, що перебувала в експлуатації, для підтримання або відновлення справності чи працездатності виробу.
1.10.13 Деталь - виріб, виготовлений з матеріалу однієї марки без застосування складальних операцій.
1.10.14 Швидкозношувальна частина - складова частина виробу (устаткування), строк служби якої менше міжремонтного періоду всього виробу (устаткування).
1.10.15 Технологічне оснащення - засоби технологічного спорядження, які доповнюють технологічне устаткування під час виконання певної частини технологічного процесу (різальний, контрольно-вимірювальний інструмент, штампи, пристрої, прес-форми, ливарні форми тощо).
Технологічне оснащення включає оснащення загальнопромислового призначення і спеціальне оснащення (графіторізи, молотки дробарок тощо).
1.10.16 Пристрій - технологічне оснащення, призначене для установлення або спрямування предмета праці чи інструменту під час виконання технологічної операції.
1.10.17 Інструмент - технологічне оснащення, призначене для впливу на предмет праці з метою зміни його стану.
1.10.18 Змінне обладнання - вироби спеціального призначення, які передбачені конструкцією устаткування та призначені забезпечувати заданий процес виробництва і здійснювати вплив на предмет переробки, його переміщення, перетворення вихідної сировини в напівфабрикат або готову продукцію, зазнають несприятливого впливу технологічних факторів процесу виробництва та заміна яких провадиться відповідно до призначеного ресурсу.
1.10.19 Арматура (валкова, запірна, пічна, прохідна, трубопровідна, електротехнічна тощо) - допоміжні стандартні пристрої і деталі, які не входять до складу технологічного устаткування, але забезпечують його нормальну роботу.
1.10.20 Технічний огляд - захід, який виконується ручним, механізованим чи автоматичним способом з метою спостереження за станом об'єкта.
1.10.21 Технічний стан - стан устаткування, який характеризується в певний момент часу, за певних умов зовнішнього середовища значеннями параметрів, установлених технічною документацією на об'єкт.
1.10.22 Наробіток; напрацювання - тривалість чи обсяг роботи об'єкта.
1.10.23 Технічне діагностування - визначення технічного стану об'єкта з означеною (заданою) точністю.
1.10.24 Усунення несправності - операції, які здійснюють після виявлення місця несправності для відновлення здатності об'єкта виконувати потрібну функцію.
1.10.25 Контроль (технічного стану) - перевірення відповідності значень параметрів об'єкта вимогам технічної документації та визначення на цій основі одного з заданих видів технічного стану в даний момент часу.
1.10.26 Ревізія - комплекс операцій технічного обслуговування з установлення ступеня зносу об'єкта устаткування або його окремих частин з метою визначення потреби проведення ремонту, перевірки працездатності, безпеки, надійності вузлів і деталей та підтримки справного стану об'єкта.
1.10.27 Ремонт - комплекс операцій для відновлення справного стану чи працездатності об'єкта та відновлення ресурсів об'єктів чи їх складових частин.
1.10.28 Демонтаж - зняття виробу чи його складової частини з місця установки. При ТО демонтаж складових частин виконується із збереженням придатності для відкривання доступу до елемента устаткування, для якого необхідно здійснювати операції ТО.
1.10.29 Монтаж - установка виробу чи його складових частин на місці використання.
1.10.30 Складання - утворення з'єднань складових частин виробу.
1.10.31 Наладка - підготовка технологічного устаткування та технологічного оснащення до виконання технологічної операції.
1.10.32 Футерування - облицювання внутрішніх або зовнішніх поверхонь устаткування (стін, склепінь, подин, дверей коксових печей, коксовозних і коксогасильних вагонів тощо) для захисту від температурних, хімічних та механічних впливів вогнетривкими, хімічно стійкими, стійкими до спрацювання, теплоізоляційними матеріалами.
1.10.33 Торкретування - процес нанесення напіврідких або розм'якшених матеріалів та сумішей на поверхню устаткування або футерівки.
1.10.34 Механічна передача - пристрій для передавання на відстань механічної енергії (як правило, обертального руху).
1.10.35 Періодичність технічного обслуговування - інтервал часу або напрацювання від даного виду технічного обслуговування до наступного такого самого виду технічного обслуговування або технічного обслуговування більшої складності.
1.10.36 Інструкція з технічного обслуговування - експлуатаційний документ, який містить єдині правила технічного обслуговування виробу і його складових частин.
2. Зміст системи технічного обслуговування
2.1 Метою ТО устаткування є підтримання його технічно справного стану, запобігання передчасному зносу устаткування та його складових частин, забезпечення виконання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та навколишнього природного середовища.
2.2 Система ТО устаткування містить у собі сукупність організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на підтримання в технічно справному стані устаткування, забезпечення надійності його роботи, виконання вимог охорони праці та навколишнього природного середовища.
2.3 ТО не є поточним чи капітальним ремонтом або поліпшенням основних фондів.
2.4 Система ТО устаткування включає:
2.4.1 Визначення правил проведення ТО, організацію контролю за їх дотриманням.
2.4.2 Організацію систематичного спостереження та контролю технічного стану, параметрів і часу роботи устаткування та його складових частин.
2.4.3 Планування і проведення періодичних технічних оглядів устаткування.
2.4.4 Визначення складу та строків проведення робіт з ТО з урахуванням оброблених даних діагностичних і контрольно-вимірювальних приладів, систематичних спостережень за станом і умовами експлуатації устаткування.
2.4.5 Організацію виробничої бази для підготовки та проведення ТО, забезпечення її кваліфікованою робочою силою, технічною та нормативною документацією, необхідними діагностичними приладами, інструментами і матеріалами, організацію їх зберігання.
2.4.6 Організацію матеріально-технічного забезпечення матеріалами, запасними (у тому числі швидкозношувальними) частинами та змінним обладнанням, необхідними для підтримання устаткування у технічно справному стані та забезпечення здатності його до використання за призначенням.
2.4.7 Організацію раціонального документообігу.
2.4.8 Удосконалення організації та нормування праці робітників, які займаються ТО, нормування витрат матеріальних ресурсів.
2.4.9 Організацію обліку й аналізу витрат на ТО устаткування (витрат на оплату праці робітників за виконання робіт, зазначених у додатку 1 до цього Положення, та відрахувань на соціальні заходи; вартості матеріалів, запасних частин та деталей, використаних при проведенні ТО; витрат на налагодження, заміну та відновлення (реставрацію) змінного обладнання; вартості послуг допоміжних і інших виробництв, підрядних організацій, які виконують ТО).
3. Види технічного обслуговування
3.1 Виходячи зі стадії експлуатації виділяють наступні види ТО:
технічне обслуговування при використанні - ТО при підготовці до використання за призначенням, використанні за призначенням, а також безпосередньо після його закінчення;
технічне обслуговування при очікуванні;
технічне обслуговування при зберіганні - ТО при підготовці до зберігання, зберіганні, а також безпосередньо після його закінчення;
технічне обслуговування при транспортуванні - ТО при підготовці до транспортування, транспортуванні, а також безпосередньо після його закінчення.
3.2 Залежно від регламентації часу проведення ТО виділяють:
планове технічне обслуговування - ТО, постановка на яке здійснюється згідно з вимогами нормативно-технічної або експлуатаційної документації;
непланове технічне обслуговування - технічне обслуговування, постановка на яке здійснюється без попереднього призначення за технічним станом.
Різновидами планового ТО є періодичне ТО (здійснюється через встановлені в експлуатаційній документації значення напрацювання або інтервали часу) та сезонне ТО (здійснюється для підготовки устаткування до використання в осінньо-зимових чи весняно-літніх умовах).
3.3 За обсягом регламентованих операцій ТО поділяється на:
регламентоване технічне обслуговування - ТО, яке передбачене в нормативно-технічній або експлуатаційній документації і виконується з періодичністю і в обсязі, установленими в ній, незалежно від технічного стану устаткування в момент початку технічного обслуговування.
технічне обслуговування з періодичним контролем - ТО, при якому контроль технічного стану виконується з установленими в нормативно-технічній документації періодичністю й обсягом, а обсяг інших операцій визначається технічним станом виробу в момент початку технічного обслуговування.
технічне обслуговування з безперервним контролем - технічне обслуговування, яке передбачене в нормативно-технічній або експлуатаційній документації і виконується за результатами безперервного контролю технічного стану об'єктів.
4. Організація та проведення технічного обслуговування устаткування
4.1 Залежно від виду устаткування, чисельності та кваліфікації працівників, інших технічних, організаційних та економічних факторів ТО виконується:
спеціалізованими організаціями чи підприємствами - виробниками устаткування;
спеціалізованими ремонтними підрозділами підприємства;
персоналом підрозділу, в якому експлуатується устаткування.
У разі проведення ТО силами підрозділу, що експлуатує устаткування, операції з ТО можуть виконуватися черговим, ремонтним або експлуатаційним персоналом.
4.2 ТО устаткування передбачає: перевірку технічного стану, виконання робіт щодо підтримки технічно справного стану та належного зовнішнього вигляду, усунення виявлених несправностей.
4.3 Перелік операцій, які належать до ТО устаткування коксохімічних підприємств, наведено в додатку 1 до цього Положення.
4.4 ТО устаткування проводиться згідно з затвердженим графіком.
Періодичність і тривалість ТО окремих видів устаткування встановлюються керівництвом виробничого підрозділу підприємства, погоджуються зі службами головного механіка (головного енергетика) та затверджуються головним інженером чи уповноваженою ним особою.
4.5 ТО проводиться згідно з інструкціями (керівництвами), які розробляються підприємствами самостійно.
4.6 При розробленні інструкцій (керівництв) з ТО в обов'язковому порядку враховуються вимоги експлуатаційної документації, ПТЕ, нормативно-правових актів з охорони праці та навколишнього природного середовища.
4.7 Усе устаткування виробничих цехів має бути закріплене за певними бригадами (окремими робітниками бригади) ремонтного, чергового й експлуатаційного персоналу цеху.
4.8 Стан устаткування цеху протягом зміни експлуатаційний і черговий персонал повинен фіксувати в журналах приймання та здавання змін, а також у вахтових журналах машиністів вантажопідйомних машин.
У журналах мають бути зафіксовані:
- результати оглядів закріпленого устаткування згідно із затвердженим графіком ТО; стан устаткування протягом зміни, дефекти і несправності, що порушують його працездатність або безпеку умов праці;
- заходи, які були проведені для усунення дефектів і несправностей;
- випадки порушення ПТЕ устаткування та технології виробництва.
Дані журналів використовуються для визначення переліку й обсягу робіт з усунення несправностей у цій зміні, а також при найближчій зупинці устаткування на планове ТО або ремонт.
4.9 Експлуатаційний, черговий і ремонтний персонал протягом зміни зобов'язаний:
4.9.1 Робити технічні огляди устаткування на закріплених ділянках згідно з графіками, затвердженими головними спеціалістами підприємства.
4.9.2 Вести систематичне спостереження за роботою устаткування (знімати показання контрольно-вимірювальних приладів, контролювати ступінь нагрівання вузлів і достатність надходження до них мастильних матеріалів, стан футерівки тощо), робити регулярні записи в журналі приймання та здавання змін.
4.9.3 Проводити періодичне діагностування технічного стану устаткування, завданнями якого є контроль технічного стану; пошук місця та визначення причин відмови (несправності); прогнозування технічного стану.
4.9.4 При необхідності проводити заміну швидкозношувальних частин устаткування.
4.9.5 Проводити заміну змінного обладнання, перелік якого зазначено в додатку 2 до цього Положення. До змінного обладнання належать також складові частини обладнання, яке зазначено в додатку 2 до цього Положення.
4.9.6 Усувати дрібні несправності й неполадки в роботі устаткування, проводити ревізію деталей і вузлів з метою запобігання виходу їх з ладу, запобігання втратам мастильних матеріалів, пари, газу, сировини, матеріалів, продуктів переробки, викидів шкідливих речовин у повітря, використовуючи для цього міжзмінні зупинки, внутрішньозмінні технологічні паузи, а в разі потреби спеціально зупиняючи для цього устаткування згідно з діючими правилами його зупинки.
4.9.7 Виконувати регулювання пристроїв, механізмів, схем і систем мащення вузлів устаткування мастильними матеріалами певного сорту в установленому режимі і забезпечувати подачу їх централізованими системами густого і рідкого мащення.
4.9.8 Перевіряти кріплення контрвантажів, кришок підшипників, редукторів, корпусів механізмів, важелів, пасів, ланцюгів, зубчастих та фрикційних коліс, інших елементів відкритих передач та інших деталей і вузлів машин, послаблення кріплення яких може викликати аварійну зупинку агрегату; у разі потреби заміняти кріпильні вироби та підсилювати з'єднання деталей або вузлів машин (болтові, шпонкові, шпилькові, гвинтові, заклепкові, клейові, зварні, паяні, на шурупах, на цвяхах тощо).
4.9.9 Стежити за безперервним надходженням холодоагентів та мастила для охолодження та змащування механізмів, перевіряти справність деталей і вузлів магістралей води та інших холодоагентів, стиснутого повітря і мащення.
4.9.10 Перевіряти, чи немає витоку мастила із зубчастих муфт, редукторів, картерів та інших ємностей, перевіряти ступінь нагрівання вузлів машин, наявність мастила у ваннах картерних систем, характер шуму в редукторах, зубчастих передачах і підшипниках, уживати заходів щодо усунення виявлених несправностей.
4.9.11 Оглядати сталеві канати, перевіряти і регулювати натяг ланцюгів, транспортерних стрічок, у разі потреби здійснювати заклеювання, клепання або заміну стрічок, з'єднання або заміну ланцюгів.
4.9.12 Стежити за наявністю, справністю і кріпленням огорож, а в разі потреби проводити роботи з їх відновлення.
4.10 При прийманні-здаванні зміни оглядати устаткування повинні: чергові слюсарі та електрики, мастильники, сантехніки (на закріпленій ділянці) й експлуатаційний персонал на закріпленому за ними устаткуванні.
4.11 При технічних оглядах під час приймання змін необхідно:
- перевіряти деталі та вузли, механізми, у роботі яких під час попередньої зміни виявлені дефекти й несправності;
- перевіряти надійність кріплення вузлів і деталей, ослаблення яких при подальшій роботі може викликати відмову в роботі або зупинку устаткування;
- перевіряти справність мастильних пристроїв та їх герметичність;
- перевіряти герметичність ущільнень насосного устаткування, трубопроводів тощо;
- контролювати технічний стан устаткування за характером шуму та вібрації;
- перевіряти справність захисних огорож;
- у разі потреби усувати несправності й неполадки, виявлені в процесі перевірки роботи устаткування;
- перевіряти наявність інструмента і пристосувань, запасних частин;
- перевіряти чистоту устаткування і робочого місця.
4.12 Ремонтний персонал виробничих цехів при проведенні ТО спільно з експлуатаційним і черговим персоналом зобов'язаний:
- здійснювати профілактичні технічні огляди закріпленого за ним устаткування згідно з установленими графіками, технологічними регламентами тощо;
- виконувати регулювальні та налагоджувальні роботи, брати участь у проведенні випробувань машин і механізмів, перевіряти справність захисних блокувань;
- усувати виявлені при огляді дефекти і несправності, що порушують нормальну роботу устаткування або здатні викликати його зупинку.
4.13 Експлуатаційний, черговий і ремонтний персонал перед здаванням зміни, під час технічних оглядів і проведення профілактики повинен проводити очищення устаткування, а також прибирання робочих місць.
4.14 Посадові особи структурного підрозділу повинні періодично перевіряти технічний стан устаткування згідно з графіком, затвердженим головними спеціалістами підприємства.
4.15 Щороку за місяць до початку планованого року відповідними посадовими особами структурного підрозділу підприємства складається графік технічних оглядів устаткування цеху і графік його ТО ремонтним персоналом. Ці графіки погоджуються з начальником цеху і затверджуються головними спеціалістами підприємства.
4.16 Результати оглядів і всі зміни в стані устаткування повинні бути зафіксовані в агрегатних журналах відповідного устаткування.
4.17 Зупинки та пуски устаткування для технічного діагностування повинні бути мотивованими і фіксуватися у відповідних документах.
5. Документація з планування технічного обслуговування
5.1 Основними документами з організації та планування ТО є:
- річний графік ТО устаткування;
- місячний графік ТО устаткування, складений на основі річного графіка з урахуванням фактичного стану устаткування, з відмітками про фактичне виконання;
- графіки проведення технічних оглядів устаткування;
- норми періодичності технічних оглядів і випробувань устаткування, для якого проведення технічних оглядів і випробувань передбачене ПТЕ, нормативно-правовими актами з охорони праці та іншими нормативними документами;
- технічна документація, яка забезпечує інженерну підготовку ТО - технологічні карти, технічні умови, схеми, креслення, - у необхідному обсязі;
- інструкції (керівництва) з ТО окремих видів устаткування - у необхідному обсязі;
- інструкції з експлуатації устаткування (припускаються у скороченому до необхідного обсязі);
- журнали приймання та здавання змін експлуатаційним персоналом;
- затверджений керівництвом підприємства перелік професій експлуатаційного персоналу та видів робіт, що виконуються ними з ТО.
5.2 Склад та зміст документації щодо організації ТО та забезпечення запасними частинами і матеріалами розробляються службами за належністю та затверджується керівництвом підприємства.
6. Охорона праці
6.1 ТО устаткування проводиться відповідно до діючих нормативно-правових актів України з охорони праці та інструкцій з охорони праці, що діють на підприємстві.
Інструкції з охорони праці, що діють на підприємстві, розробляються на основі чинних державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці, примірних інструкцій та технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств - виготовлювачів устаткування, що використовується на даному підприємстві.
6.2 Організація вивчення інструкцій працівниками забезпечується роботодавцем згідно з ДНАОП 0.00-4.12-94 "Типове положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці".
6.3 Виконання операцій ТО, які належать до робіт підвищеної небезпеки, проводиться після отримання дозволу Державного комітету з нагляду за охороною праці або його територіальних органів.
6.4 Під час проведення ТО устаткування технологічному персоналу забороняється проведення операцій, які можуть призвести до змін умов безпечного проведення робіт з ТО.
6.5 Допуск персоналу підрядних організацій до виконання робіт з ТО проводиться згідно з вимогами діючих нормативних актів з охорони праці.
Директор департаментуметалургійної промисловості В.К.Грановський
Додаток А
ПЕРЕЛІК
ОПЕРАЦІЙ З ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ОБЛАДНАННЯ ВУГЛЕЗБАГАЧУВАЛЬНОЇ ФАБРИКИ
ПЕРЕЛІК ЗАГАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ВУГЛЕЗБАГАЧУВАЛЬНОЇ ФАБРИКИ
Відновлення фарбування технологічного устаткування
Виконання операцій технічного обслуговування, передбачених інструкціями з експлуатації устаткування підприємства-виробника
Відновлення сполучених і робочих поверхонь і деталей устаткування:
Зачистка
Фрезерування
Точіння
Полірування
Притирання
Шабрування
Шліфування
Дефектоскопія неруйнівними методами деталей і зварних стиків
Заміна ізоляторів, підвісної арматури, освітлювальної арматури з електролампами
Заміна ламп індикаторних і сигнальних технологічного та енергетичного устаткування
Заміна змінного устаткування згідно з переліком, наведеним у Додатку Б цього Положення
Контроль стану та справності устаткування:
Контроль затяжки (моменту затяжки) різьбових з'єднань устаткування
Контроль справності контрольно-вимірювальних приладів устаткування
Контроль справності приладів і пристроїв безпеки устаткування, систем сигналізації, захисту та блокування
Контроль справності систем термостатування, охолодження, вентиляції
Контроль справності систем керування АСУТП
Контроль справності систем, що забезпечують дотримання екологічних вимог
Контроль справності (стану) елементів устаткування, технологічних металоконструкцій, трубопроводів, арматури, їх фундаментів та опор
Контроль наявності та справності елементів систем охорони праці
Контроль проектного положення устаткування і трубопроводів
Контроль стану покриттів теплоізоляційних і антикорозійних устаткування та трубопроводів
Контроль стану і положення робочих і сполучених поверхонь устаткування
Контроль температурних режимів роботи устаткування і попередження його перегріву
Контроль технічних параметрів, що підлягають перевірці та регулюванню
Контроль рівня робочих і технологічних рідин, речовин, реагентів, що призначені для підтримки устаткування у роботоздатному стані
Контроль характеристик зносу устаткування:
Контроль величини зносу деталей і вузлів устаткування
Контроль герметичності устаткування
Контроль цілісності (відсутності пошкоджень, відколів, розривів, тріщин) елементів устаткування і технологічних металоконструкцій
Випробування дії елементів релейного захисту, систем керування і регулювання електро-, пневмо- і гідроприводами устаткування
Огляд і експертиза вимірювальної апаратури, устаткування, трубопроводів, технологічних металоконструкцій у випадках, передбачених відповідними нормативними документами
Очищення об'єктів від технологічних відходів, продуктів зносу та корозії, осадів:
Очищення елементів устаткування, апаратів і пристроїв від бруду, відкладень, осаду, накипу
Протирання устаткування
Видалення пилу, бруду, мастила, шлаку, окалини, просипу сировини і продуктів переробки, технологічного сміття із робочої зони
Підтримання у справному стані огорож, перехідних містків та інших елементів забезпечення безпечної роботи персоналу
Проведення технічних оглядів устаткування
Перевірка режимів роботи устаткування
Ревізія устаткування, арматури, систем керування
Технічне діагностування стану устаткування і вогнетривкої кладки
Усунення дрібних дефектів устаткування
Рихтування шляхів спеціального технологічного транспорту(1)
Вимірювання зміщень тупикових упорів рейок
Контроль кріплень рейкових шляхів
Часткова заміна рейок шляхів пересування спеціального технологічного транспорту
---------------
(1) При наявності.
Отсадочна машина
Відновлення ізоляції вивідних кінців
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Доливання технологічних рідин для підтримки устаткування у роботоздатному стані
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна арматури запірної, регулюючої, запобіжної без приводів діаметром умовного проходу до 250 мм
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна контрольно-вимірювальних приладів і апаратури
Заміна манжет, сальників, ущільнень і прокладок на рознімних частинах технологічного устаткування і трубопроводів
Заміна мастил і мастильних матеріалів
Заміна матеріалів, що витрачаються
Заміна наконечників і клемників електропроводок
Заміна приладів і пристроїв забезпечення безпечної роботи устаткування
Заміна привідних пасів, текстропів
Заміна рукавів, шлангів та інших елементів систем мащення, гідравлічних і пневматичних систем, автогенного устаткування
Заміна уніфікованих редукторів технологічного, енергетичного і підйомно-транспортного устаткування
Вимірювання опору ізоляції та інших параметрів з електробезпеки
Відбирання проб для визначення стану окремих систем устаткування
Перевірка контрольно-вимірювальних приладів
Регулювання механізмів і систем керування устаткуванням
Регулювання натягу пасів, ланцюгів, конвеєрних стрічок Флотомашина
Відновлення ізоляції вивідних кінців електричних машин, апаратів, кабельних ліній та іншого електроустаткування
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна арматури запірної, регулюючої, запобіжної без приводів діаметром умовного проходу до 250 мм
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна ущільнень і прокладок на рознімних частинах технологічного устаткування і трубопроводів
Заміна мастил і мастильних матеріалів
Заміна матеріалів, що витрачаються
Заміна наконечників і клемників електропроводок
Заміна віконних шибок кабін машиністів, операторів
Заміна плавких вставок запобіжників електротехнічного устаткування
Заміна пневматичної арматури гальмових систем технологічного транспорту
Заміна приладів і пристроїв забезпечення безпечної роботи устаткування
Заміна привідних пасів, текстропів, ланцюгів
Заміна рукавів, шлангів та інших елементів систем мащення, гідравлічних і пневматичних систем, автогенного устаткування
Заміна уніфікованих редукторів технологічного, енергетичного і підйомно-транспортного устаткування
Заміна фільтрів і їх елементів, заповнювачів фільтрів
Вимірювання опору ізоляції та інших параметрів з електробезпеки
Випробування пневматичні устаткування, трубопроводів з арматурою
Відбирання проб для визначення стану окремих систем устаткування
Очищення фільтрів
Перевірка контрольно-вимірювальних приладів
Регулювання механізмів і систем керування устаткуванням
Регулювання натягу пасів, ланцюгів, конвеєрних стрічок
Вакуум-фільтри, фільтри барабанні, дискові, стрічкові
Відновлення деталей
Відновлення ізоляції вивідних кінців електричних машин, апаратів, кабельних ліній та іншого електроустаткування
Відновлення маркірування електричних та енергетичних комунікацій
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Доливання (дозаправлення) технологічних і робочих рідин (мастил, луги, електроліту, води тощо) для підтримки устаткування у роботоздатному стані
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна арматури запірної, регулюючої, запобіжної без приводів діаметром умовного проходу до 250 мм
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна манжет, сальників, ущільнень і прокладок на рознімних частинах технологічного устаткування і трубопроводів
Заміна матеріалів, що витрачаються
Заміна наконечників і клемників електропроводок
Заміна приладів і пристроїв забезпечення безпечної роботи устаткування
Заміна рукавів, шлангів та інших елементів систем мащення, гідравлічних і пневматичних систем, автогенного устаткування
Заміна уніфікованих редукторів технологічного, енергетичного і підйомно-транспортного устаткування
Заміна фільтрів і їх елементів, заповнювачів фільтрів
Вимірювання технічних параметрів:
Вимірювання зазорів у всіляких вузлах устаткування
Вимірювання опору ізоляції та інших параметрів з електробезпеки
Випробування пневматичні устаткування, трубопроводів з арматурою
Очищення фільтрів
Промивання устаткування
Пропарювання устаткування і трубопроводів
Грохоти
Відновлення ізоляції вивідних кінців електричних машин, апаратів, кабельних ліній та іншого електроустаткування
Відновлення маркірування електричних та енергетичних комунікацій
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна мастил і мастильних матеріалів
Заміна матеріалів, що витрачаються
Заміна наконечників і клемників електропроводок
Заміна приладів і пристроїв забезпечення безпечної роботи устаткування
Заміна привідних пасів, текстропів
Заміна уніфікованих редукторів технологічного, енергетичного і підйомно-транспортного устаткування
Відбирання проб для визначення стану окремих систем устаткування
Регулювання механізмів і систем керування устаткуванням
Регулювання натягу пасів, ланцюгів, конвеєрних стрічок
Гідрогрохоти
Відновлення ізоляції вивідних кінців електричних машин, апаратів, кабельних ліній та іншого електроустаткування
Відновлення маркірування електричних та енергетичних комунікацій
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Відновлення покриттів устаткування, трубопроводів і арматури:
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна арматури запірної, регулюючої, запобіжної без приводів діаметром умовного проходу до 250 мм
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна ущільнень і прокладок на рознімних частинах технологічного устаткування і трубопроводів
Заміна мастил і мастильних матеріалів
Заміна матеріалів, що витрачаються
Заміна наконечників і клемників електропроводок
Заміна приладів і пристроїв забезпечення безпечної роботи устаткування
Заміна привідних пасів, текстропів
Заміна уніфікованих редукторів технологічного, енергетичного і підйомно-транспортного устаткування
Вимірювання опору ізоляції та інших параметрів з електробезпеки
Випробування гідравлічні устаткування, трубопроводів з арматурою
Відбирання проб для визначення стану окремих систем устаткування
Регулювання механізмів і систем керування устаткуванням
Регулювання натягу пасів, ланцюгів
Гидроциклон
Відновлення ізоляції вивідних кінців електричних машин, апаратів, кабельних ліній та іншого електроустаткування
Відновлення маркірування електричних та енергетичних комунікацій
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна арматури запірної, регулюючої, запобіжної без приводів діаметром умовного проходу до 250 мм
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна манжет, сальників, ущільнень і прокладок на рознімних частинах технологічного устаткування і трубопроводів
Випробування гідравлічні устаткування, трубопроводів з арматурою
Промивання устаткування і трубопроводів
Регулювання механізмів і систем керування устаткуванням
Центрифуги
Балансування статичне та динамічне деталей та вузлів, що обертаються
Відновлення деталей:
Напайка зносостійких пластин на елементи устаткування
Відновлення ізоляції вивідних кінців електричних машин, апаратів, кабельних ліній та іншого електроустаткування
Відновлення маркірування електричних та енергетичних комунікацій
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна арматури запірної, регулюючої, запобіжної без приводів діаметром умовного проходу до 250 мм
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна манжет, сальників, ущільнень і прокладок на рознімних частинах технологічного устаткування і трубопроводів
Заміна мастил і мастильних матеріалів
Заміна матеріалів, що витрачаються
Заміна наконечників і клемників електропроводок
Заміна приладів і пристроїв забезпечення безпечної роботи устаткування
Заміна привідних пасів, текстропів
Заміна рукавів, шлангів та інших елементів систем мащення, гідравлічних і пневматичних систем, автогенного устаткування
Вимірювання опору ізоляції та інших параметрів з електробезпеки
Промивання устаткування і трубопроводів
Перевірка контрольно-вимірювальних приладів
Регулювання механізмів і систем керування устаткуванням
Регулювання натягу пасів, ланцюгів
Елеватори: корцевий, ковшовий, скіповий
Відновлення ізоляції вивідних кінців електричних машин, апаратів, кабельних ліній та іншого електроустаткування
Відновлення маркірування електричних та енергетичних комунікацій
Відновлення порушених контактних з'єднань електротехнічного устаткування
Відновлення покриттів устаткування
Демонтаж складових частин устаткування для відкриття доступу до елемента устаткування, для якого необхідно провести операції ТО, з наступним монтажем
Доливання (дозаправлення) мастил для підтримки устаткування у роботоздатному стані
Заварювання тріщин в устаткуванні та технологічних металоконструкціях, відновлення дефектних зварних швів
Заміна швидкозношувальних частин
Заміна або підтягування кріпильних деталей
Заміна ланцюгів
Заміна прокладок на рознімних частинах технологічного устаткування і трубопроводів
Заміна мастил і мастильних матеріалів
Заміна матеріалів, що витрачаються
Заміна наконечників і клемників електропроводок
Заміна приладів і пристроїв забезпечення безпечної роботи устаткування
Заміна привідних пасів, текстропів
Заміна транспортерних ланцюгів
Заміна уніфікованих редукторів технологічного, енергетичного і підйомно-транспортного устаткування
Вимірювання опору ізоляції та інших параметрів з електробезпеки
Регулювання механізмів і систем керування устаткуванням
Регулювання натягу пасів, ланцюгів
ПЕРЕЛІК ОПЕРАЦІЙ З ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ОБЛАДНАННЯ ВУГЛЕПІДГОТОВЧОГО ЦЕХУ
ПЕРЕЛІК ЗАГАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ З ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ОБЛАДНАННЯ ВУГЛЕПІДГОТОВЧОГО ЦЕХУ
Відновлення фарбування технологічного устаткування
Виконання операцій технічного обслуговування, передбачених інструкціями з експлуатації устаткування підприємства-виробника
Відновлення сполучених і робочих поверхонь і деталей устаткування:
Зачистка
Фрезерування
Точіння
Полірування
Притирання