ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
03.02.2021 N 380/ІПК/99-00-09-03-02-06 |
Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.
У звернені Товариство повідомляє, що планує здійснювати змішування пального (скрапленого газу, підакцизного товару) та в якості сировини використовувати інші оподатковані підакцизні товари, у тому числі імпортовані іншою юридичною особою (далі - Замовник) на територію України.
В результаті змішування отримується пальне (скраплений газ) зі зміною його фізико-хімічних характеристик та іншим кодом УКТ ЗЕД.
Передача пального (скрапленого газу) на змішування, за нормами ст. 231 та ст. 232 Кодексу, здійснюється виключно з оформленням акцизних накладних та їх реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних. В свою чергу система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД: обсягів пального, що міститься у виданих та отриманих акцизних накладних; обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального з рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального; сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального, також обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування а СЕАРП.
Товариство запитує:
1. Чи виникає зобов'язання зі сплати акцизного податку Замовником (власника готової продукції, виробленої з давальницької сировини) Виробнику в момент отримання пального від Виробника, якщо на таке пальне зареєстрована акцизна накладна та пальне обліковується в СЕАРП, при умові, що обсяги виготовленого пального не перевищують обсяги використаного в якості сировини підакцизного товару (пального)?
2. Чи виникає зобов'язання зі сплати акцизного податку у Виробника (при змішувані пального з використанням в якості сировини підакцизного товару (пального)), якщо зареєстрована акцизна накладна та пальне обліковується в СЕАРП, при умові, що обсяги виготовленого пального не перевищують обсяги використаного в якості сировини підакцизного товару (пального)?
3. Чи матиме право Виробник підакцизних товарів (при змішувані пального з використанням в якості сировини підакцизного товару (пального)), застосовувати положення п. 217.6 ст. 217 Кодексу і зменшити суму акцизного податку до сплати для пального, при виробництві якого в якості сировини використані інші оподатковані підакцизні товари, у тому числі імпортовані іншою юридичною особою при їх ввезенні на територію України, за умови, що обсяги виготовленого пального не перевищують обсяги використаного в якості сировини підакцизного товару (пального)?
4. Чи є зареєстрована акцизна накладна на пальне, що обліковується в СЕАРП (при отриманні Замовником пального від Виробника після змішувані пального з використанням в якості сировини підакцизного товару (пального)), при умові, що обсяги виготовленого пального не перевищують обсяги використаного в якості сировини підакцизного товару, підтвердженням сплати акцизного податку Замовником Виробнику за нормами пп. 222.1.5 п. 222.1 ст. 222 Кодексу?
Щодо питань 1 - 4 Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі - Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів (пп. 14.1.281 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Платниками податку у відповідності ст. 212 Кодексу є, зокрема, але не виключно особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (пп. 212.1.1 Кодексу), а також особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий (пп. 212.1.15. п. 212.2 ст. 212 Кодексу).
реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (пп. 213.1.1 Кодексу);
реалізації з акцизного складу/акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що (пп. 213.1.12 Кодексу):
отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 пункту 213.1, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД ЈАНакл), обчислений за такою формулою (п. 232.3 ст. 232 Кодексу):
ЈАНакл = ЈАНаклОтр + ЈАМитн + ЈЗаявкиПоповн - ЈКоригЗаявкиПоповн - ЈАНаклВид - ЈВтрат - ЈАМитнЕкспорт, де:
ЈАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що підтверджено другим примірником акцизної накладної, зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ЈЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового заявками на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, із списанням з облікових карток грошових коштів акцизного податку, сплаченого до бюджету, що дорівнюють сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального або спирту етилового.
При цьому, у відповідності до пп. 232.4.3 п. 232.4 ст. 232 Кодексу у разі якщо у платника акцизного податку в результаті зміни фізико-хімічних показників пального є необхідність провести збільшення обсягів пального за певним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД і при цьому одночасно зменшити обсяги пального за іншим кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, такий платник податку може оформити заявку на поповнення обсягу залишку пального, в якій зазначаються обсяги пального, що збільшуються та що зменшуються.
Відповідно до п. 217.6 ст. 217 Кодексу для пального, при виробництві якого в якості сировини використані інші оподатковувані підакцизні товари, сума податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для такої сировини.
Сума податку щодо сировини, що підлягає відніманню, обчислюється із застосуванням ставок податку на таку сировину, чинних на дату реалізації пального. У разі якщо така сума перевищує суму податку з пального, виробленого з такої сировини, різниця платнику не відшкодовується.
Норми цього пункту застосовуються під час функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, визначеної статтею 232 цього Кодексу.
При цьому якщо суми акцизного податку на таке пальне є рівними, то така заявка оформляється з нульовою сумою акцизного податку і реєструється без списання з облікової картки грошових коштів сплаченого акцизного податку.
У разі якщо сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого збільшується, є більшою, ніж сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого зменшується у зв'язку із зміною їх фізико-хімічних показників, заявка на поповнення обсягу залишку пального оформляється на суму різниці сум акцизного податку, розрахованих за відповідними ставками з відповідних обсягів залишку пального, що збільшуються та зменшуються, та реєструється із списанням з облікової картки грошових коштів в розмірі такої різниці.
Отже, Виробник підакцизних товарів (при змішувані пального з використанням в якості сировини підакцизного товару (пального)), матиме право застосовувати положення п. 217.6 ст. 217 Кодексу і зменшити суму акцизного податку до сплати для пального, при виробництві якого в якості сировини використані інші оподатковані підакцизні товари шляхом складання заявки на поповнення обсягу залишку пального, яка реєструється із списанням з облікової картки грошових коштів.
Відповідно до пп. 222.1.5 п. 222.1 ст. 222 Кодексу умовою відвантаження виробником готової продукції, виробленої з давальницької сировини, його замовнику або за його дорученням іншій особі є документальне підтвердження банківської установи про перерахування відповідної суми податку на поточний рахунок виробника.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.