• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про загальні засади організації роботи в органах прокуратури України

Офіс Генерального прокурора України | Наказ від 07.08.2020 № 365
Реквізити
  • Видавник: Офіс Генерального прокурора України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 07.08.2020
  • Номер: 365
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Офіс Генерального прокурора України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 07.08.2020
  • Номер: 365
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
НАКАЗ
07.08.2020 № 365
Про загальні засади організації роботи в органах прокуратури України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Офісу Генерального прокурора № 100 від 06.04.2023 № 226 від 01.10.2024 )( У тексті Наказу: - слова "регіональні (обласні) прокуратури" у всіх відмінках та числах замінено словами "обласні прокуратури" у відповідному відмінку та числі; - слова "місцеві (окружні) прокуратури" у всіх відмінках замінено словами "окружні прокуратури" у відповідному відмінку згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 100 від 06.04.2023 )
Відповідно до статей 1, 7 - 9 Закону України "Про прокуратуру" для визначення загальних засад організації діяльності органів прокуратури щодо забезпечення ефективного виконання покладених на них функцій з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави, НАКАЗУЮ:
1. Першому заступнику та заступникам Генерального прокурора, заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівникам обласних, окружних та спеціалізованих на правах обласних та окружних прокуратур (далі - обласні, окружні прокуратури), їхнім першому заступнику та заступникам, керівникам структурних підрозділів забезпечувати належну організацію роботи органів прокуратури та підпорядкованих працівників, спрямовувати їхню діяльність на ефективне виконання покладених на прокуратуру функцій.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 100 від 06.04.2023 )
1.1. Особливу увагу приділяти питанням удосконалення організації роботи та контролю виконання, впровадження їх нових форм і методів, у тому числі з використанням сучасних інформаційних технологій.
2. Керівникам та прокурорам прокуратур усіх рівнів:
2.1. Здійснювати повноваження лише в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, чинними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
2.2. Забезпечувати діяльність органів прокуратури на засадах верховенства права, законності, справедливості, неупередженості та об'єктивності, політичної нейтральності та поваги до незалежності суддів, недопустимості незаконного втручання у діяльність органів законодавчої, виконавчої та судової влади.
2.3. Принципово реагувати на посягання на незалежність прокурорів у здійсненні повноважень, факти незаконного впливу органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших державних органів, їхніх посадових та службових осіб, а також фізичних і юридичних осіб та їх об'єднань на прокурорів з метою прийняття ними рішень при виконанні службових обов'язків. За наявності загрози незалежності прокурорів невідкладно звертатися до Ради прокурорів України, а в передбачених законом випадках ініціювати питання про притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.
2.4. Не допускати обмежень або порушень самостійності прокурорів при виконанні ними повноважень та прийнятті рішень про порядок їх здійснення. Давати вказівки прокурору нижчого рівня, погоджувати прийняття ним рішень та здійснювати інші дії, що безпосередньо стосуються реалізації покладених функцій, виключно в межах та порядку, визначених законом.
3. Діяльність органів прокуратури здійснювати відкрито та прозоро. Інформувати суспільство про діяльність органів прокуратури з періодичністю та у спосіб, установлений статтею 6 Закону України "Про прокуратуру". Забезпечити при цьому безумовне додержання вимог законодавства, що регламентує правовий режим інформації з обмеженим доступом, насамперед щодо відомостей досудового розслідування кримінальних правопорушень.
4. Питання організації роботи органів прокуратури на певних напрямах, а також розмежування повноважень між органами прокуратури щодо виконання конституційних функцій визначати наказами Генерального прокурора, у яких відповідно до положень законодавства та цього наказу конкретизувати завдання і межі повноважень прокуратур різних рівнів, порядок їх реалізації.
4.1. За необхідності окремі питання організації здійснення функцій прокуратурами на місцях, у тому числі з урахуванням їх територіальної юрисдикції, визначати наказами керівників обласних прокуратур у межах наданих повноважень.
4.2. Питання організації діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури визначати наказами заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
( Наказ доповнено пунктом 4.2 згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
5. Роботу органів прокуратури організовувати за територіальним і функціональним (предметним) принципами.
5.1. На Офіс Генерального прокурора та обласні прокуратури покласти організаційне забезпечення і координацію діяльності прокуратур нижчого рівня, спрямування їхньої роботи з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури.
5.2. Листи ініціативного характеру до державних органів, органів місцевого самоврядування вищого рівня направляти через прокуратуру відповідного рівня.
( Наказ доповнено пунктом 5.2 згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 100 від 06.04.2023 )
6. Забезпечувати виважений підхід до визначення оптимальної структури, кількісного складу прокурорів та інших працівників прокуратур. При цьому обов'язково враховувати загальні обсяги роботи, індивідуальне навантаження та раціональне співвідношення між посадами керівників, прокурорів та працівників інших категорій.
6.1. Структурні підрозділи створювати на єдиних для Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обласних прокуратур засадах, як правило, за функціональним (предметним) принципом, а в окружних - за територіальним.
( Пункт 6.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
6.2. Завдання і функції самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обласних прокуратур, права й обов'язки їхніх працівників визначати у положеннях, які затверджувати наказами керівника відповідної прокуратури.
( Пункт 6.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
7. Обов'язки між керівництвом органів прокуратури розподіляти наказами Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівників обласних та окружних прокуратур.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
7.1. Розподіл функціональних обов'язків між працівниками структурних підрозділів здійснювати їхнім керівникам з урахуванням теоретичної підготовки та практичного досвіду, визначаючи спеціалізацію працівників, закріплення за ними прокуратур нижчого рівня та конкретних напрямів і затверджувати у керівництва Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, обласних прокуратур відповідно до компетенції.
( Пункт 7.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
7.2. Обов'язки між працівниками окружних прокуратур з огляду на їхню структуру розподіляти наказами керівників цих прокуратур та/або їх перших заступників чи заступників.
8. Працівникам структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур вживати заходів для підвищення ефективності роботи прокуратур нижчого рівня на закріплених напрямах, систематично вивчати ці питання, сприяти в усуненні наявних недоліків, надавати фахову практичну та методичну допомогу їхнім працівникам у досягненні реальних результатів.
9. Основні процедурні питання організації та порядку роботи Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обласних прокуратур, зокрема щодо розподілу повноважень між керівниками різного рівня, діяльності структурних підрозділів та їх взаємодії, підготовки і розгляду документів, прийняття організаційно-розпорядчих актів, планування роботи, виїздів до прокуратур, виклику керівників та працівників прокуратур до прокуратур вищого рівня, підготовки та проведення нарад, контролю виконання, аналітичної та методичної роботи визначати у регламентах.
( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
9.1. Регламенти розробляти підрозділам організаційного забезпечення з урахуванням пропозицій інших самостійних структурних підрозділів та затверджувати наказами Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівників обласних прокуратур. Регламент Офісу Генерального прокурора брати за основу щодо організації діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, обласних прокуратур.
( Пункт 9.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
9.2. Порядок роботи окружних прокуратур та взаємодії їхніх структурних підрозділів за необхідності визначати наказами керівників цих прокуратур.
10. Застосовувати різні форми довгострокового та короткострокового планування як дієвий засіб підвищення ефективності роботи органів прокуратури. Комплексні заходи щодо розвитку системи прокуратури України визначати у стратегії.
10.1. З метою узгодження найбільш важливих заходів щодо покращання результатів діяльності органів прокуратури з виконання покладених на них функцій здійснювати їх періодичне планування. Забезпечувати спрямованість планових заходів на підвищення ефективності роботи, їх скоординованість, відповідність вимогам часу та реальним потребам практичної роботи.
10.2. Плани роботи Офісу Генерального прокурора та обласних прокуратур складати на квартал та затверджувати їх керівникам. За необхідності здійснювати оперативне корегування планів та інформувати про внесені зміни відповідні прокуратури нижчого рівня.
10.3. У планах роботи Офісу Генерального прокурора з урахуванням стану законності у державі, поширеності порушень прав і свобод громадян та інтересів держави, визначених пріоритетних напрямів передбачати конкретні заходи з важливих та актуальних питань виконання завдань органів прокуратури, зокрема заходи, спрямовані на комплексне аналітичне дослідження наявних проблем, перевірки стану додержання вимог законодавства в межах наданих повноважень, організації роботи на окремих напрямах у обласних прокуратурах, надання практичної допомоги їх керівникам. Плани формувати із застосуванням диференційованого підходу до залучення обласних прокуратур до 25 числа останнього місяця поточного кварталу.
10.4. Обласним прокуратурам забезпечувати планування роботи з урахуванням заходів, визначених Офісом Генерального прокурора, та стану законності на місцях не пізніше 30 числа останнього місяця поточного кварталу.
10.5. Планування роботи з питань охорони державної таємниці здійснювати режимно-секретним органам прокуратури відповідно до вимог Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939.
10.6. Заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівникам окружних прокуратур рішення про необхідність планування роботи, його форми і періодичність приймати самостійно виходячи зі стану законності та потреб практичної діяльності.
( Пункт 10.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
11. Керівникам прокуратур, їхнім першим заступникам та заступникам згідно з розподілом обов'язків у межах наданих законом повноважень координувати діяльність правоохоронних органів відповідного рівня у сфері протидії злочинності. Забезпечувати систематичне проведення координаційних нарад з керівниками правоохоронних органів, на яких заслуховувати інформацію щодо їхньої діяльності з протидії злочинності, використовувати інші форми координації. Координаційну діяльність організовувати та здійснювати у порядку та формах, визначених наказом Генерального прокурора.
12. З метою обговорення проблемних питань додержання вимог законів, стану організації діяльності органів прокуратури на окремих напрямах та визначення шляхів їх розв'язання, виконання організаційно-розпорядчих актів Генерального прокурора тощо розглядати їх на оперативних нарадах. Рішення про проведення наради приймати керівнику відповідної прокуратури, його першому заступнику або заступнику з власної ініціативи та/або на підставі наданих матеріалів. Для раціонального використання відповідних ресурсів активно використовувати можливості відеоконференцзв'язку.
12.1. У разі прийняття рішень із визначенням конкретних заходів та строків виконання упродовж п'яти робочих днів складати протоколи нарад, здійснювати дієвий контроль за своєчасністю та ефективністю реалізації прийнятих рішень.
12.2. Періодично на нарадах, у тому числі за участю керівників прокуратур нижчого рівня, підбивати підсумки роботи. У рішеннях, прийнятих за результатами обговорення, визначати заходи з найважливіших питань діяльності органів прокуратури та основні завдання на наступний період.
13. Завдання (доручення) до прокуратур нижчого рівня надсилати на підставі планів роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, рішень нарад у Генерального прокурора, керівників обласних прокуратур у термін, необхідний для якісного виконання, але, як правило, не пізніше ніж за місяць до встановленого строку, за підписом першого заступника або заступника Генерального прокурора, керівника обласної прокуратури згідно з компетенцією або керівника прокуратури, якщо структурний підрозділ, що є першим виконавцем заходу, підпорядкований йому безпосередньо.
13.1. В інших випадках завдання (доручення) надсилати на місця за рішенням та підписом Генерального прокурора, керівника обласної прокуратури, а за погодженням із Генеральним прокурором або керівником обласної прокуратури чи за їхнім дорученням - також за підписом їх перших заступників чи заступників.
13.2. Завдання (доручення), листи орієнтовного, інформаційного характеру та листи із зауваженнями обов'язково попередньо вивчати, візувати, а після підпису реєструвати у підрозділах організаційного забезпечення. Не допускати надіслання завдань із порушенням установленого порядку. Про такі факти негайно повідомляти указані підрозділи для вирішення питання щодо необхідності їх відкликання та вжиття відповідних заходів реагування.
13.3. Прокуратурам вищого рівня не витребувати з прокуратур інформацію і дані, що містяться у статистичній звітності та інформаційних системах органів прокуратури.
14. З метою поглибленого, комплексного дослідження проблем додержання вимог законів, протидії злочинності, питань організації роботи органів прокуратури з виконання покладених на них функцій та завдань, шляхів її удосконалення використовувати можливості аналізу статистичних та інших даних, вивчення та узагальнення практики реалізації повноважень прокуратури та застосування законодавства.
14.1. Аналітичну роботу здійснювати в Офісі Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обласних прокуратурах із запровадженням нових форм та методів підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів, використанням сучасних методологій та інформаційних ресурсів.
( Пункт 14.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
14.2. За результатами аналітичних досліджень розробляти заходи щодо усунення недоліків, вносити конкретні пропозиції щодо підвищення ефективності роботи та координації діяльності у сфері протидії злочинності, удосконалення нормативних і відомчих актів, що стосуються організації діяльності прокуратури.
15. Виїзди до обласних та окружних прокуратур для перевірок стану організації роботи на певних напрямах проводити відповідно до планів роботи або рішень нарад з урахуванням ефективності виконання цією прокуратурою покладених законом функцій. Планувати (передбачати) і проводити виїзди з такою метою лише за наявності достатніх даних, що свідчать про суттєві недоліки, або якщо застосовані раніше заходи не сприяли досягненню реальних результатів.
15.1. Пріоритетним засобом впливу на діяльність прокуратур нижчого рівня та їхніх працівників щодо забезпечення якісного виконання ними покладених завдань вважати надання фахової практичної допомоги Офісом Генерального прокурора, обласними прокуратурами.
15.2. Виїзд до конкретної прокуратури працівників різних самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур здійснювати, як правило, одночасно. Перед проведенням виїздів для перевірок стану організації роботи та надання практичної допомоги ґрунтовно опрацьовувати статистичну та іншу інформацію, що характеризує стан справ у прокуратурі, складати плани, які затверджувати керівництву органів прокуратури згідно з компетенцією.
15.3. Результати перевірок, надання практичної допомоги оформлювати доповідними записками, у яких надавати об'єктивну оцінку стану справ у прокуратурах та відповідні висновки, визначати наявні тенденції, причини виявлених недоліків, конкретні пропозиції та рекомендації до їх усунення, а також зазначати про реально надану практичну допомогу.
15.4. Працівникам, які здійснювали виїзд, із доповідною запискою ознайомлювати керівника відповідної прокуратури, якому вручати її примірник. Долучати до неї письмові заперечення керівника прокуратури у разі його незгоди з викладеними у доповідній записці фактами чи висновками.
15.5. Результати виїзду, як правило, розглядати (обговорювати) на місці, а відповідні матеріали впродовж трьох робочих днів доповідати керівництву прокуратури, працівниками якої здійснювався виїзд, для прийняття рішення щодо його остаточної реалізації.
16. За наявності підстав, передбачених пунктом 15 наказу, у виняткових випадках за рішенням керівника прокуратури або за рапортом його першого заступника чи заступника проводити позапланові перевірки стану організації роботи у прокуратурах нижчого рівня на певних напрямах чи в піднаглядних їм органах та установах. Підготовку та проведення позапланових перевірок, оформлення їх результатів здійснювати у порядку, встановленому цим наказом.
17. За наявності об'єктивних та достатніх даних, що свідчать про допущення суттєвих недоліків, за рішенням керівника прокуратури перевіряти стан організації роботи у структурних підрозділах Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обласних прокуратур. Вивчати причини і умови наявних недоліків, вносити конкретні пропозиції щодо їх усунення.
( Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
18. З метою забезпечення однакового застосування норм законодавства України під час здійснення прокурорської діяльності та з урахуванням реальних потреб практичної роботи обласних та окружних прокуратур структурним підрозділам Офісу Генерального прокурора розробляти загальні методичні рекомендації для прокурорів та інші документи методичного спрямування, які у встановленому порядку подавати на затвердження Генеральному прокурору.
18.1. Керівникам прокуратур усіх рівнів забезпечувати належне впровадження методичних документів у практичну діяльність із метою підвищення її ефективності, покращання якості реалізації прокурорами наданих законодавством повноважень.
19. Керівникам прокуратур усіх рівнів, їхнім першим заступникам та заступникам забезпечувати дієвий контроль за повнотою, якістю та своєчасністю виконання завдань і доручень керівництва відповідної прокуратури та прокуратур вищого рівня, планів роботи, рішень нарад, організаційно-розпорядчих актів, використовуючи різні форми та методи контролю.
19.1. У разі встановлення фактів порушень виконавської дисципліни за рішенням керівника прокуратури вживати заходів для встановлення їх причин, притягнення до відповідальності винних осіб.
20. Підрозділам організаційного забезпечення Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обласних прокуратур:
( Абац перший пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
- вживати заходів щодо удосконалення форм і методів організації роботи та контролю за виконанням, підвищення ефективності застосування організаційних чинників;
- здійснювати організаційне забезпечення управлінських заходів Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівників обласних прокуратур, контроль за виконанням їхніх доручень, додержанням вимог розпорядчих документів з питань організації роботи, встановленого порядку направлення прокурорам завдань, доручень і листів;
( Абац третій пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
- вирішувати питання, які потребують узгодження дій структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обласних прокуратур.
( Абац четвертий пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 226 від 01.10.2024 )
21. До відповідних підрозділів прокуратур вищого рівня згідно з компетенцією упродовж п'яти робочих днів з часу підписання надсилати копії:
- наказів про розподіл обов'язків між керівництвом обласних прокуратур, керівництвом та працівниками окружних прокуратур;
- регламентів обласних прокуратур, наказів керівників окружних прокуратур із питань порядку їх роботи;
- планів роботи та протоколів підсумкових нарад;
- постанов координаційних та спільних нарад.
( Абзац п'ятий пункту 21 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 100 від 06.04.2023 )
22. Забезпечувати комплексний підхід до оцінки діяльності органів прокуратури з огляду на якість та ефективність реалізації покладених функцій, фахове вирішення питань, що належать до компетенції прокуратури, забезпечення додержання Конституції та законів України при здійсненні прокурорських повноважень, належної організації роботи, повноти та своєчасності вжиття заходів для усунення порушень закону, реального захисту та поновлення порушених прав і свобод людини, інтересів суспільства та держави, відшкодування завданих збитків.
23. Відповідальність за стан організації роботи в органах прокуратури покласти безпосередньо на їхніх керівників.
24. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника та заступників Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівників обласних, окружних, спеціалізованих на правах обласних та окружних прокуратур.
( Пункт 24 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 100 від 06.04.2023 )
25. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Генерального прокурора України від 19 січня 2017 року № 15 "Про основні засади організації роботи в органах прокуратури України".

Генеральний прокурор

І. Венедіктова