• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Купайгородського Еміля Омеляновича про офіційне тлумачення положень частин третьої, четвертої, пятої статті 127 Конституції України, частини першої статті 4-6 Господарського процесуального кодексу України, частини третьої статті 59 Закону України "Про судоустрій України"

Конституційний Суд України  | Ухвала від 13.04.2004 № 35-у/2004
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 13.04.2004
  • Номер: 35-у/2004
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 13.04.2004
  • Номер: 35-у/2004
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Купайгородського Еміля Омеляновича про офіційне тлумачення положень частин третьої, четвертої, п'ятої статті 127 Конституції України, частини першої статті 4-6 Господарського процесуального кодексу України, частини третьої статті 59 Закону України "Про судоустрій України"
м. Київ
13 квітня 2004 року
N 35-у/2004
Справа N 2-35/2004

Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Селівона Миколи Федосовича - головуючий,
Євграфова Павла Борисовича,
Іващенка Володимира Івановича,
Костицького Михайла Васильовича,
Малинникової Людмили Федорівни,
Мироненка Олександра Миколайовича,
Німченка Василя Івановича,
Пшеничного Валерія Григоровича,
Розенка Віталія Івановича,
Савенка Миколи Дмитровича,
Скоморохи Віктора Єгоровича - суддя-доповідач,
Тихого Володимира Павловича,
Ткачука Павла Миколайовича,
Чубар Людмили Пантеліївни,
Шаповала Володимира Миколайовича,
розглянув питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Купайгородського Еміля Омеляновича про офіційне тлумачення положень частин третьої, четвертої, п'ятої статті 127 Конституції України, частини першої статті 4-6 Господарського процесуального кодексу України, частини третьої статті 59 Закону України "Про судоустрій України".
Заслухавши суддю-доповідача Скомороху В.Є. та розглянувши матеріали справи, Конституційний Суд України у с т а н о в и в:
1. Громадянин Купайгородський Е.О. звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням про офіційне тлумачення положень частин третьої, четвертої, п'ятої статті 127 Конституції України, частини першої статті 46 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), частини третьої статті 59 Закону України "Про судоустрій України", які стосуються відповідно кваліфікаційних вимог до кандидатів на посаду судді, особливостей формування суддівського корпусу спеціалізованих судів та відправлення правосуддя суддями цих судів, а також випадків одноособового та колегіального розгляду справ суддями місцевих господарських судів.
Необхідність офіційного тлумачення суб'єкт права на конституційне звернення обгрунтовує неоднозначним, на його думку, застосуванням положень частини четвертої статті 127 Конституції України судами України та органами державної влади, що призвело до порушення права, передбаченого статтею 59 Конституції України.
Крім того, Купайгородський Е.О. вважає, що судді місцевих господарських судів мають відправляти правосуддя лише у складі колегій. Одноособовий розгляд суддею справ у місцевих господарських судах, на думку автора звернення, є таким, що суперечить частині четвертій статті 127 Конституції України.
2. Третя колегія суддів Конституційного Суду України Ухвалою від 7 квітня 2004 року відмовила у відкритті конституційного провадження у цій справі на підставі пункту 2 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного звернення вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України".
3. З матеріалів конституційного звернення вбачається, що у 2003 році Купайгородський Е.О., посилаючись на частину четверту статті 127 Конституції України, звернувся до господарського суду міста Києва з вимогою про колегіальний розгляд справ, у яких він представляв інтереси юридичних осіб. Господарський суд відхилив ці клопотання на підставі частини першої статті 4-6 ГПК України.
Не погоджуючись з такими рішеннями господарського суду міста Києва, Купайгородський Е.О. звернувся до Верховного Суду України, Вищого господарського суду України, Вищої ради юстиції та інших органів державної влади з вимогою колегіального розгляду справ господарським судом міста Києва. Ухвали господарського суду міста Києва стосовно вимог заявника про колегіальний розгляд справ та лист-відповідь Голови Вищої ради юстиції на скаргу автор конституційного звернення вважає свідченням неоднозначного застосування положень частини четвертої статті 127 Конституції України.
4. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Конституційний Суд України виходить з такого.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 42 Закону України "Про Конституційний Суд України" у конституційному зверненні має зазначатися обгрунтування необхідності в офіційному тлумаченні положень Конституції України або законів України.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Конституційний Суд України" підставою для конституційного звернення щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України є наявність неоднозначного застосування положень Конституції України або законів України судами України, іншими органами державної влади, якщо суб'єкт права на конституційне звернення вважає, що це може призвести або призвело до порушення його конституційних прав і свобод. Однак цих вимог Купайгородським Е.О. не виконано.
Аналіз конституційного звернення та доданих до нього матеріалів свідчить про відсутність неоднозначного застосування господарськими судами, іншими органами державної влади положень частини четвертої статті 127 Конституції України.
У листах Верховного Суду України, Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України, які надійшли до Конституційного Суду України під час підготовки справи до розгляду, повідомляється, що вимоги частини четвертої статті 127 Конституції України та частини третьої статті 59 Закону України "Про судоустрій України" щодо розгляду справ у складі колегій суддів стосуються лише осіб, які мають фахову підготовку з питань юрисдикції спеціалізованих судів.
У конституційному зверненні також не наведено обгрунтування необхідності офіційного тлумачення положень частин третьої та п'ятої статті 127 Конституції України.
По суті, у зверненні йдеться про особисту незгоду Купайгородського Е.О. з одноособовим розглядом суддею справ, який, зокрема, передбачено частиною другою статті 129 Конституції України та частиною першою статті 4-6 ГПК України, що не може бути підставою для відкриття конституційного провадження.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150 Конституції України, статтями 42, 45, 49, 94 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Купайгородського Еміля Омеляновича про офіційне тлумачення положень частин третьої, четвертої, п'ятої статті 127 Конституції України, частини першої статті 4-6 Господарського процесуального кодексу України, частини третьої статті 59 Закону України "Про судоустрій України" на підставі пункту 2 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного звернення вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України".
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскаржена.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ