МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
27.07.2005 N 342 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 304 від 19.06.2017 )
Про удосконалення системи підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників
Враховуючи необхідність неперервного підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників у період переходу до інформаційного суспільства, інтеграції національної освіти до європейського освітнього простору та з метою забезпечення якості та індивідуалізації, варіативності і диференційованості навчання на різних етапах педагогічної діяльності, широкого обміну досвідом та упорядкування мережі баз навчання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1.1. Положення про базову кафедру з питань підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів.
1.2. Перелік базових кафедр з питань підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів 3-4 рівнів акредитації.
1.3. Перелік науково-дослідних установ, дослідних станцій УААН, рекомендованих для проведення виїзних занять та стажування науково-педагогічних та педагогічних працівників агарних вищих навчальних закладів.
1.4. Перелік сільськогосподарських підприємств, рекомендованих як базові для проходження стажування та цільового навчання науково-педагогічних, педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів.
2. Департаменту аграрної освіти та науки (Бойко М.Ф.):
2.1. До 1 вересня п. р. визначити потребу в післядипломній освіті науково-педагогічних та педагогічних працівників і за участю керівників вищих навчальних закладів сформувати план-графік підвищення кваліфікації на 2005/2006 навчальний рік.
2.2. Вжити заходів щодо організаційно-методичного керівництва підвищенням кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників.
2.3. Забезпечити моніторинг якості та обліку навчання науково-педагогічних та педагогічних працівників.
3. Ректорам, директорам аграрних вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти:
3.1. Здійснити самоаналіз стану підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників навчального закладу, узагальнити та до 1 серпня п. р. подати до Мінагрополітики пропозиції щодо навчання зазначених осіб.
3.2. Щороку до 1 серпня визначити потребу і подавати Департаменту аграрної освіти та науки пропозиції до плану-графіка підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників на наступний і звіт за минулий навчальний рік.
4. Науково-методичному центру аграрної освіти (Іщенко Т.Д.), Навчально-методичному центру по підготовці молодих спеціалістів (Хоменко М.П.):
4.1. Розробити до 1 липня п. р. методичні рекомендації (пам'ятку) щодо самоаналізу з питань підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників та надіслати до аграрних вищих навчальних закладів.
4.2. Забезпечити розробку навчально-тематичних планів і програм підвищення кваліфікації науково-педагогічних та педагогічних працівників аграрних навчальних закладів, враховуючи актуальні питання сучасного сільськогосподарського виробництва, педагогіки та психології вищої школи.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Мельника С.І.
Міністр | О.П.Баранівський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
України
27.07.2005 N 342
ПОЛОЖЕННЯ
про базову кафедру з питань підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів
1. Загальні положення
Базова кафедра з питань підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів (надалі - базова кафедра) - це кафедра, яка серед споріднених кафедр має кращі показники щодо організації та проведення навчальної, наукової, навчально-методичної, навчально-наукової, навчально-практичної та виробничої робіт.
Визначають базові кафедри для однієї або декількох споріднених дисциплін за циклами підготовки: гуманітарні та соціально-економічні, природничо-наукові, професійні та практичні.
Кількість базових кафедр регламентується у межах від 1 до 3 в залежності від кількості нормативних дисциплін.
2. Завдання базових кафедр
Основними завданнями базових кафедр є:
2.1. Визначення світових та вітчизняних орієнтирів навчання з певної навчальної дисципліни або циклу дисциплін, формування професійної компетенції фахівців з вищою освітою для аграрної галузі.
2.2. Періодичний перегляд і внесення змін та доповнень у відповідності з вимогами сучасного ринку праці до знань та умінь, що формуються у студентів у результаті вивчення навчальної дисципліни.
2.3. Розробка стандартних вимог до рівня засвоєння навчальної інформації з дисципліни.
2.4. Формування структури та змісту навчальної інформації з дисципліни, її адаптація до вимог галузевих стандартів та до потреб сучасного вітчизняного та світового ринку праці.
2.5. Визначення пріоритетних напрямів наукових досліджень в предметній області навчальної дисципліни та координація науково-методичних і навчально-наукових робіт із цих напрямів.
2.6. Координація робіт із розробки науково- та навчально-методичного забезпечення навчальної дисципліни:
- розробка структури та змісту навчальної дисципліни за кредитно-модульною системою організації навчального процесу (визначення модулів, залікових кредитів і змістових модулів, встановлення обсягу навчального часу студентів з окремих видів навчальних занять дисципліни);
- розробка структури та змісту лекційних, лабораторних, практичних, семінарських занять з навчальної дисципліни;
- розробка індивідуальних завдань з навчальних елементів змістових модулів навчальної дисципліни;
- розробка засобів контролю знань та умінь студентів із навчальної дисципліни;
- розробка та періодичний перегляд орієнтовного переліку сучасного лабораторного устаткування, машин, приладів, матеріалів, реактивів, унаочнення для забезпечення навчання студентів з дисципліни;
- розробка програмного забезпечення навчання студентів з дисципліни;
- розробка програмного забезпечення наукової та науково-навчальної роботи у предметній області навчальної дисципліни.
2.7. Організація розробки програм навчальних дисциплін.
2.8. Надання методичної допомоги з організації навчального процесу спорідненим кафедрам інших навчальних закладів.
2.9. Апробації та обмін досвідом з впровадження передових інтерактивних технологій і методів навчання та контролю знань студентів.
2.10. Організація та проведення стажування викладачів споріднених кафедр інших аграрних вищих навчальних закладів (далі - ВНЗ), Всеукраїнських студентських олімпіад, вікторин, конференцій тощо.
3. Статус базової кафедри
Статус базової кафедри може бути наданий у разі, якщо вона має:
3.1. У своєму складі не менше 75 % штатних працівників з науковими ступенями докторів та кандидатів наук, відповідає критеріям змінності науково-педагогічних працівників та наслідування кращих їх традицій.
3.2. Повний комплект нормативних документів з дисциплін відповідно до інструктивних матеріалів, чинних на конкретну дату.
3.3. Викладачі кафедри мають практичний досвід розробки інноваційних, телекомунікаційних та інтерактивних технологій, дистанційного навчання, кодопосібників, написання підручників та навчальних посібників з грифом міністерств та відомств (оцінюється за останні 5-7 років), у тому числі електронних, тощо.
3.4. Досвід підготовки програм з дисциплін, індивідуальних і тестових завдань, комплексних кваліфікаційних завдань, методичних рекомендацій тощо (оцінюється за останні 5 років).
3.5. Спеціалізовані аудиторії та лабораторії з повним комплектом сучасного обладнання для теоретичного навчання, проведення лабораторних та практичних робіт, спецпрактикумів, семінарських занять з набором сучасних технічних засобів навчання, комп'ютерних технологій, кодопосібників тощо.
3.6. Є організатором активних форм індивідуального навчання, навчально-наукової роботи студентів та наукової роботи студентів у гуртках, конференціях, олімпіадах.
3.7. Активно проводить наукові дослідження із залученням студентів та використанням результатів роботи у навчальному процесі (оцінюється за показниками фінансування та публікацій за останні 5 років).
3.8. Здійснює підготовку викладацьких кадрів для потреб кафедри та інших організацій за програмою аспірантури (оцінюється за останні 5-10 років).
3.9. Надання статусу базової кафедри і зняття його здійснюється наказом Мінагрополітики за пропозиціями навчально-методичних комісій відповідного профілю.
4. Пріоритети базової кафедри:
4.1. Навчальна, навчально- і науково-методична література, розроблена кафедрою, першочергово включається до планів видання, в т. ч. за кошти державного бюджету.
4.2. Працівники базової кафедри мають пріоритетне право стажування у кращих навчальних закладах, у тому числі і за кордоном.
4.3. Робота на базовій кафедрі враховується під час розгляду пропозицій щодо відзначення працівників державними нагородами чи галузевими відзнаками.
Начальник Департаменту аграрної освіти та науки | М.Ф.Бойко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
України
27.07.2005 N 342
ПЕРЕЛІК
науково-дослідних установ, дослідних станцій УААН, рекомендованих для проведення виїзних занять та стажування науково-педагогічних та педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів
Начальник Департаменту аграрної освіти та науки | М.Ф.Бойко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
України
27.07.2005 N 342
ПЕРЕЛІК
сільськогосподарських підприємств, рекомендованих як базові для проходження стажування та цільового навчання науково-педагогічних, педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів
Начальник Департаменту аграрної освіти та науки | М.Ф.Бойко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
України
27.07.2005 N 342
ПЕРЕЛІК
базових кафедр з питань підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних працівників аграрних вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації
10 | 0926 "Водні ресурси" (спеціальність гідромеліорація) | Дніпропетро- вський ДАУ | |
11 | "Будівництво" | Луганський НАУ, Львівський ДАУ, Сумський НАУ |
Начальник Департаменту аграрної освіти та науки | М.Ф.Бойко |