ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.11.2014 № 337 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби статистики № 325 від 11.11.2020 )
Про затвердження Номенклатури продукції рибальства й аквакультури
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики № 349 від 08.12.2015 )
Відповідно до статті 12 Закону України "Про державну статистику" , з метою подальшого вдосконалення методології та запровадження міжнародних стандартів у сфері статистики сільського господарства
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Номенклатуру продукції рибальства й аквакультури (далі - Номенклатура), що додається, та ввести її в дію з 01 січня 2015 року.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.) здійснювати методологічне й організаційне керівництво щодо впровадження та застосування у статистичній діяльності Номенклатури, затвердженої цим наказом.
3. Департаменту поширення інформації та комунікацій (Вишневська О.А.) забезпечити оприлюднення Номенклатури, затвердженої цим наказом, на офіційному веб-сайті Держстату.
4. Керівникам самостійних структурних підрозділів Держстату, начальникам Головного управління регіональної статистики, головних управлінь статистики в областях, м. Києві використовувати Номенклатуру, затверджену цим наказом, під час збирання, оброблення та поширення статистичної інформації.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. Голови | І.М. Жук |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Державної служби статистики
України
13.11.2014 № 337
НОМЕНКЛАТУРА
продукції рибальства й аквакультури
(НПРА)
Чинна від 2015.01.01 |
ВСТУП
Номенклатура продукції рибальства й аквакультури (далі - НПРА) розроблена в рамках переходу на міжнародні статистичні стандарти у сфері статистики рибного господарства й охоплює продукцію та послуги, створені у розділі 03 секції А "Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство" національного класифікатора ДК 009:2010 "Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД-2010).
НПРА забезпечує зіставність із категоріями Статистичної класифікації продукції (СКП-2011), затвердженої наказом Держкомстату від 23.12.2011 № 397, яка у свою чергу є аналогом Класифікації продукції за видами економічної діяльності Європейського Союзу (Statistical Classification of Products according to their Activities of the European Community - CPA2008). Також при розробці НПРА було враховано перелік продукції, яка передбачена Національним стандартом України ДСТУ 4415:2005 "Риби Азовського, Чорного морів та внутрішніх водойм України. Номенклатура біологічна і товарна" (дата введення 01.07.2006) та Міжнародної стандартної статистичної класифікації тваринного та рослинного світу водного середовища (ISSCAAP).
НПРА схвалена на засіданні Комісії з питань удосконалення методології та звітної документації Державної служби статистики України (протокол від 29 жовтня 2014 року № 11).
1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
Номенклатура продукції рибальства й аквакультури є складовою системи статистичних класифікаторів.
НПРА призначена для використання органами державної статистики при складанні форм державних статистичних спостережень з питань статистики рибного господарства, проведенні переписів у сільському та рибному господарстві, а також зборі, розробці, здійсненні економіко-статистичного аналізу та поширенні інформації щодо виробництва, реалізації, використання продукції рибальства та аквакультури (рибництва) на макроекономічному, регіональному, галузевому рівнях.
Упровадження НПРА забезпечує:
- систематизацію та групування (узагальнення) видів продукції рибальства та аквакультури (рибництва) та послуг. Назви видів продукції та послуг, які наведені у НПРА, рекомендовано застосовувати під час створення та вдосконалення статистичного інструментарію з питань статистики рибного господарства;
- проведення кон'юнктурних спостережень, суцільних і тематичних переписів у сільському та рибному господарстві;
- проведення обліку, аналізу та підготовки до публікації статистичних даних з питань рибного господарства на різних рівнях деталізації;
- здійснення розрахунків щодо споживання риби та рибопродуктів населенням, балансу попиту та пропозиції риби та рибопродуктів, розрахунків інших показників, зокрема за інституційними секторами економіки згідно з методологією системи національних рахунків (СНР);
- підготовку статистичних даних для заповнення міжнародних запитальників і здійснення міжнародних порівнянь.
2 ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ
Аквакультура (рибництво) - сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг.
Водні біологічні ресурси (далі - водні біоресурси) - сукупність водних організмів (гідробіонтів), життя яких неможливе без перебування (знаходження) у воді. До водних біоресурсів належать прісноводні, морські, анадромні та катадромні риби на всіх стадіях розвитку, круглороті, водні безхребетні, у тому числі молюски, ракоподібні, черви, голкошкірі, губки, кишковопорожнинні, наземні безхребетні у водній стадії розвитку, водорості та інші водні рослини.
Водні біологічні ресурси інші (далі - водні біоресурси інші) - водні безхребетні, у т. ч. молюски, ракоподібні, черви, голкошкірі, губки, кишковопорожнинні, наземні безхребетні у водній стадії розвитку, водорості та інші водні рослини.
Послуги допоміжні у рибному господарстві - результат економічної діяльності, яка пов'язана з веденням рибного господарства (рибальством, аквакультурою (рибництвом)).
Продукція рибальства й аквакультури (рибництва) - це результат економічної діяльності, який уключає водні біоресурси, які добуті в усіх рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) як з метою реалізації на переробні підприємства, організаціям торгівлі тощо, так і для їх подальшої переробки на власному підприємстві, незалежно від мети їх подальшого використання: виробництво харчової, технічної, кормової, медичної та інших видів продукції.
Риба - риба жива всіх видів (океанічна та морська, прісноводна, прохідна) та на всіх стадіях розвитку, яку вилучено із природного чи штучного середовища, включаючи розведену на рибних фермах та в риборозплідниках.
Рибальство - добування водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах.
Рибогосподарський водний об'єкт (його частина) - водний об'єкт (його частина), що використовується або може використовуватися для цілей рибного господарства: озера, річки, моря з лиманами та естуаріями, водосховища, ставки, а також окремі технологічні водойми, які використовуються або можуть використовуватися для розведення, вирощування, відтворення та (або) вилову риби та інших водних живих ресурсів.
3 ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ
У НПРА використані такі познаки та скорочення:
"н. в. і. у." - не віднесені до інших угруповань.
У кодових позначеннях цифри використано у звичайному порядку, від "0".
4 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Об'єктом класифікації в НПРА є види продукції рибальства й аквакультури (рибництва), які створені в результаті використання (добування) водних біоресурсів, та допоміжні послуги у рибному господарстві (рибальстві та аквакультурі).
НПРА представлена у вигляді ієрархічної структури, в якій усі подібні об'єкти зібрані в окремі категорії, найбільш однорідні стосовно характеристик об'єкта статистичного спостереження, та їм надані індивідуальні коди.
Кожен вид продукції та послуг, який отримано у результаті добування водних біоресурсів, класифіковано як окремий вид продукції відповідно до біологічних властивостей та особливостей їхнього використання, специфіки наданих послуг. У зв'язку з цим у НПРА виділено чотири підрозділи: риба жива, водні біологічні ресурси інші, рибопосадковий матеріал, послуги допоміжні у рибному господарстві.
За промисловими характеристиками (за способом, середовищем проживання, вилучення) види риб та інших водних біоресурсів поділено на 17 груп: риба декоративна; риба океанічна та морська; риба прісноводна; риба прохідна; водні безхребетні; рослини, тварини водні інші; перли необроблені.
За морфологічними ознаками виділено основні класи (сімейства: акули, скати; риби коропові; ракоподібні; молюски), які у свою чергу розподілено за видами (катран, скат, палтус, краби, кальмари тощо) та підвидами (горбуша, сьомга, форель).
Структурно НПРА складається із порядкового номера позиції; коду продукції (послуги); назви продукції (послуги) та, за необхідності, пояснень щодо особливостей їхнього обліку та формування; підказки щодо отримання узагальнюючих позицій (наприклад, за групою водних біоресурсів) на підставі нижчих (більш детальних) кодів номенклатури; коду СКП-2011, який пов'язаний із позицією НПРА.
У НПРА вироблена продукція рибальства й аквакультури за одним розділом (риба та продукція рибальства інша, продукція аквакультури (рибництва), послуги допоміжні у рибному господарстві) поділена на 4 підрозділи та деталізована у 17 групах, 26 класах, 195 видах і 10 підвидах.
Структура коду НПРА має такий вигляд:
XX | - розділ |
XX.XX | - підрозділ |
XX.XX.XX | - група |
XX.XX.XX.XX | - клас |
XX.XX.XX.XX.XX | - вид |
XX.XX.XX.XX.XX.X | - підвид |
Приклад:
03.10.14.01.01.1,
де
03 - розділ "Риба та продукція рибальства інша; продукція аквакультури (рибництва); послуги допоміжні в рибному господарстві"
03.10 - підрозділ "Риба жива"
03.10.14 - група "Риба прохідна"
03.10.14.01 - клас "Риби лососевидні"
03.10.14.01.01 - вид "Риби лососеві"
03.10.14.01.01.4 - підвид "Форель".
У Додатку A "Таблиця відповідності СКП-2011 і НПРА" наведено взаємозв'язок між позиціями СКП-2011 і НПРА.
Ведення НПРА здійснює департамент статистики сільського господарства та навколишнього середовища Держстату.
Підставою для внесення змін у НПРА є зміни в Міжнародній стандартній статистичній класифікації тваринного та рослинного світу водного середовища (ISSCAAP), зміни в Статистичній класифікації продукції (СКП-2011) та національні потреби (зміни у чинному законодавстві, необхідність удосконалення статистичної класифікації, пропозиції користувачів тощо).
5 НОМЕНКЛАТУРА ПРОДУКЦІЇ РИБАЛЬСТВА Й АКВАКУЛЬТУРИ (НПРА)
( Розділ 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики № 349 від 08.12.2015 )
Додаток A
(довідковий)
ТАБЛИЦЯ ВІДПОВІДНОСТІ
СКП-2011 І НПРА
Додаток B
(довідковий)
БІБЛІОГРАФІЯ
1. Закон України "Про державну статистику" № 2614 від 17 вересня 1992 року (у редакції Закону № 1922-III від 13.07.2000, ВВР, 2000, № 43, ст. 362; зі змінами та доповненнями). [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2614-12 - Назва з титул. екрана.
2. Закон України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" № 3677-VI від 8 липня 2011 року.
3. Закон України "Про аквакультуру" № 5293-VI від 18 вересня 2012 року.
4. Указ Президента України від 06.04.2011 № 396/2011 "Про Державну службу статистики України" [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/396/2011 - Назва з титул. екрана.
5. Наказ Державного комітету статистики України від 14.06.2010 № 216 "Про затвердження Принципів діяльності органів державної статистики [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/prc_dk/prc_ddos.htm - Назва з титул. екрана.
6. Наказ Державного комітету статистики України від 29.12.2009 № 498 "Про затвердження структури плану статистичного спостереження та глосарія до нього" [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://dcs-in/publication/content/1871 - Назва з титул. екрана.
7. Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД-2010) [Електронний ресурс] - Режим доступу: http:/www.ukrstat. gov.ua/klasf/klasif/kved.rar - Назва з титул. екрана.
8. Статистична класифікація продукції (СКП-2011) [Електронний ресурс] - Режим доступу: http:/www.ukrstat.gov.ua/ klasf/klasif/skp.rar - Назва з титул. екрана.
9. Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств, затверджені наказом Держкомстату від 10.12.2010 № 502 (із змінами, затвердженими наказом Держстату від 27.08.2013 р. № 258) [Електронний ресурс] - Режим доступу: http:/www.ukrstat.gov.ua/metod_polog/metod_doc/2013/258/mp_ryba_13.zip - Назва з титул. екрана.
10. Національний стандарт України ДСТУ 4415:2005 "Риби Азовського, Чорного морів та внутрішніх водойм України. Номенклатура біологічна і товарна" (дата введення 01.07.2006).
11. Міжнародна стандартна статистична класифікація тваринного та рослинного світу водного середовища (ISSCAAP).
( Текст взято з сайту Держстату України http://www.ukrstat.gov.ua )