• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання іспитів на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації особами рядового та начальницького складу служби цивільного захисту

Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи  | Наказ, Рекомендації від 13.05.2010 № 333
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 13.05.2010
  • Номер: 333
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 13.05.2010
  • Номер: 333
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
13.05.2010 N 333
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання іспитів на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації особами рядового та начальницького складу служби цивільного захисту
З метою вдосконалення порядку присвоєння, підтвердження, зниження класної кваліфікації рядовому, начальницькому складу служби цивільного захисту та складання іспитів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо складання іспитів на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації особами рядового та начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Кваліфікаційним комісіям з питань присвоєння класної кваліфікації забезпечити складання іспитів відповідно до Інструкції про порядок присвоєння, підтвердження, зниження класної кваліфікації рядовому та начальницькому складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МНС від 27.10.2008 N 767, та Методичних рекомендацій.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Антонця В.М.
Міністр Н.Шуфрич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
13.05.2010 N 333
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо складання іспитів на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації особами рядового та начальницького складу служби цивільного захисту
I. Загальні положення
1. Метою Методичних рекомендацій є надання рекомендацій щодо порядку складання іспитів на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації особами рядового та начальницького складу служби цивільного захисту.
2. До іспитів на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації допускаються особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, які:
призначені на посади;
не мають стягнень;
мають загальну оцінку з службової підготовки не нижче ніж "добре";
систематично підвищують свою професійну майстерність;
безпосередньо організовували управління реагуванням на надзвичайні ситуації, здійснювали рятувальні та інші невідкладні роботи, забезпечували їх проведення та виявили при цьому високі морально-ділові і професійні якості;
організовують або здійснюють підготовку фахівців у сфері цивільного захисту;
забезпечують безаварійну експлуатацію аварійно-рятувальної, спеціальної техніки й обладнання.
3. Для визначення ступеня професійної підготовки осіб рядового та начальницького складу, які представляються на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації на кожний навчальний рік наказами відповідних начальників, яким відповідно до Інструкції про порядок присвоєння, підтвердження, зниження класної кваліфікації особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МНС від 27.10.2008 N 767 (далі - Інструкція), надано право на присвоєння відповідної класної кваліфікації, призначаються кваліфікаційні комісії.
Головою комісії слід призначати одного із заступників начальника, який призначив комісію. До складу комісії, крім голови, входять секретар комісії та не менше трьох членів комісії.
На кваліфікаційні комісії покладається:
розроблення білетів для складання іспитів;
складання загальної відомості (додаток 6);
організація проведення іспитів;
складання акта;
підготовка проекту наказу про присвоєння (підтвердження, зниження) класної кваліфікації;
оформлення і видача посвідчень та нагрудних знаків "Класний спеціаліст МНС".
Іспити на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації, як правило, проводяться одночасно з підсумковими заліками по службовій підготовці за навчальний рік.
II. Складання іспитів на підвищення (підтвердження) класної кваліфікації та присвоєння класної кваліфікації
4. Організацію присвоєння (підвищення) класної кваліфікації слід визначати наказами керівників відповідних органів управління МНС (центрального апарату, територіальних органів управління, підрозділів, навчальних закладів), але не пізніше ніж за два тижні до початку іспитів.
Засідання кваліфікаційних комісій проводиться не рідше одного разу на рік, як правило, по закінченні навчального року.
До кваліфікаційних комісій подається перелік осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, представлених до складання іспитів щодо присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації (додаток 1 Інструкції), а також копії карток обліку стягнень та заохочень, завірені у встановленому порядку.
Начальник, який надає перелік осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту до кваліфікаційної комісії, несе особисту відповідальність за правомірність їх допуску до складання іспитів.
5. Іспити проводяться окремо для кожної категорії спеціалістів з урахуванням рівня посад і складаються з теоретичної, практичної частини та оцінювання рівня загальної фізичної підготовки.
Теоретична частина проводиться у формі письмової відповіді на контрольні питання білетів з усною доповіддю членам комісії.
Білети розробляються кваліфікаційною комісією у двох примірниках у кількості, що на 10% перевищує чисельний склад групи. Перший примірник (контрольний) затверджується і зберігається в установленому порядку у секретаря кваліфікаційної комісії, а другий використовується для складання іспиту. Білети повинні мати три - п'ять теоретичних питання різного напрямку (додаток 1) та одне практичне питання.
Іспит проводиться у підготовленому приміщенні (класі), групами до 20 осіб. Письмові відповіді на контрольні питання білетів записуються на облікованих листках.
Кожна відповідь на теоретичні та практичне питання оцінюється оцінками: "відмінно", "добре", "задовільно" та "незадовільно".
Загальну оцінку слід визначати за такими критеріями:
"відмінно", якщо отримано не менше 90% оцінок "відмінно", решта - "добре";
"добре", якщо отримано не менше 80% оцінок "відмінно" і "добре", решта - "задовільно";
"задовільно", якщо отримано не менше 30% оцінок "відмінно" і "добре", решта - "задовільно";
"незадовільно" - якщо отримано хоч одну оцінку "незадовільно".
Загальна оцінка не повинна перевищувати оцінку за практичне питання.
Письмові відповіді на контрольні питання білетів, загальна відомість здачі заліків та акт зберігаються в установленому порядку у секретаря кваліфікаційної комісії на протязі трьох років.
Практична частина проводиться у формі виконання практичних вправ за напрямками службової діяльності (додатки 2, 3, 4, 5, 6) з використанням аварійно-рятувальної, спеціальної техніки та обладнання.
До практичної частини слід включати:
перевірку практичних навичок з проведення оперативно-тактичних розрахунків, виконання встановлених індивідуальних нормативів на аварійно-рятувальній, спеціальній техніці і обладнанні;
перевірку знань аварійно-рятувальної, спеціальної техніки й обладнання, які обслуговувалися спеціалістами, що складають іспити, проходить шляхом опитування особового складу щодо теоретичних основ побудови техніки та обладнання, фізичних процесів роботи окремих блоків, вузлів, систем, механізмів і агрегатів, правил експлуатації й обслуговування, заходів безпеки, ремонту та збереження;
перевірку знань керівних документів з використання та експлуатації аварійно-рятувальної, спеціальної техніки й обладнання, а також ведення технічної документації в частині, що стосується особи, яка складає іспит;
перевірку практичних навичок з підготовки техніки та обладнання до дій за призначенням, обслуговування, керування, усунення несправностей та виконання встановлених нормативів;
перевірку знань і володіння навичками надання першої медичної допомоги.
Практичні питання слід відпрацьовувати на спеціальному майданчику, де розміщена аварійно-рятувальна, спеціальна техніка та обладнання. На спеціальному майданчику під час відпрацювання практичних питань повинен бути присутнім інженер з охорони праці, медичний працівник з комплектом першої медичної допомоги, керівник підрозділу, а особовий склад перед початком здачі заліків проінструктований щодо виконання заходів безпеки.
Оцінювання рівня загальної фізичної підготовки слід проводити відповідно до настанови з фізичної підготовки в МНС України.
На складання іспитів особами рядового та начальницького складу цивільного захисту на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації планами підготовки до дій за призначенням слід передбачати до 5 днів навчального часу та виділяється справна аварійно-рятувальна, спеціальна техніка, обладнання та пально-мастильні матеріали за рахунок лімітів відповідних підрозділів.
6. Ступінь професійної підготовленості осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту визначається за підсумком отриманої на іспитах загальної оцінки та оцінок, отриманих під час підсумкової (інспекторської) перевірки із службової підготовки.
При цьому необхідно мати для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації:
майстра - оцінки "відмінно" з усіх питань за напрямками, що виносяться на іспит. З фізичної підготовки не нижче ніж "добре";
1 класу - при отриманні оцінок "відмінно" з більш ніж 50 відсотків питань за напрямками, що перевіряються, у тому числі за спеціальною підготовкою, з інших - "добре";
2 класу - при отриманні з усіх питань за напрямками, що перевіряються, оцінок не нижче ніж "добре";
3 класу - при отриманні оцінок "добре" з більш ніж 50 відсотків питань за напрямками, що перевіряються, у тому числі за спеціальною підготовкою, з інших - "задовільно".
Особам, які не склали іспитів з одного із розділів перевірки, знижується класна кваліфікація на одну ступінь.
При отриманні ними позитивних оцінок із інших розділів перевірки їм надається можливість в тижневий термін скласти іспит повторно. Особи, які отримали незадовільні оцінки по двох і більше розділах перевірки, до повторного складання іспитів можуть бути допущені через рік при черговому складанні іспитів.
7. Результати іспитів на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації вносяться в акт (додаток 2 Інструкції), який подається на затвердження начальнику, який призначив комісію.
На підставі акта відповідним начальником видається наказ про присвоєння (підтвердження, зниження) особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту класної кваліфікації.
Датою присвоєння (підтвердження) особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту класної кваліфікації вважається день видання відповідного наказу.
8. Особі рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, якій присвоюється класна кваліфікація, видається посвідчення класного спеціаліста МНС, нагрудний знак та робиться відповідний запис в особовій справі.
Оголошення наказу про присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, а також вручення посвідчення і нагрудного знака класного спеціаліста проходить в урочистій обстановці.
9. Особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, яким присвоєно класну кваліфікацію, підтверджують її з періодичністю один раз на рік.
10. Особам рядового та начальницького складу, які не склали у встановлений термін іспитів на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації з поважних причин (хвороба, відпустка, відрядження тощо), за рішенням відповідного начальника встановлюється інший термін здачі іспитів або зберігається право на присвоєну їм раніше класну кваліфікацію до проведення чергових іспитів (але не більше ніж на один рік), про що видаються накази.
11. Особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, які вступили до навчальних закладів і у зв'язку із цим виключені із списків органу управління (підрозділу) МНС, остання отримана класна кваліфікація зберігається протягом усього періоду навчання. Після закінчення навчального закладу вищезазначені особи повинні скласти іспити на підтвердження (присвоєння) класної кваліфікації у встановленому порядку.
12. Особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту може бути знижена класна кваліфікація на один ступінь начальником, який має право на присвоєння відповідної класної кваліфікації, за заявою кваліфікаційної комісії у разі:
порушення заходів безпеки, що призвело до травмування особового складу, виникнення аварії на аварійно-рятувальній, спеціальній техніці і обладнанні;
порушення правил експлуатації і збереження техніки та обладнання;
допущення браку при проведенні ремонту техніки та обладнання;
грубого порушення правил чергування, збереження державної таємниці і безпеки зв'язку;
грубих дисциплінарних порушень та отримання незадовільної оцінки під час інспекторської (підсумкової) перевірки із спеціальної або технічної підготовки, а для спеціалістів, які мають класну кваліфікацію "майстер", - задовільної оцінки.
В разі наявності доведеного факту неправильних (помилкових) дій при управлінні силами і засобами під час гасіння пожеж та ліквідації інших надзвичайних ситуацій особам середнього та старшого начальницького складу класна кваліфікація знижується на одну ступінь.
Особам рядового та начальницького складу, які не підтвердили присвоєну їм класну кваліфікацію або тим, які не допущені до іспитів згідно із Інструкцією, наказом відповідного начальника може знижуватися класна кваліфікація на одну ступінь, а особи, які мали 3 клас, позбавляються класної кваліфікації. В посвідченні класного спеціаліста робиться відповідний запис.
13. Особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, яких було позбавлено (знижено) класної кваліфікації, можуть бути допущені до складання іспитів на її поновлення на загальних підставах після зняття стягнення та усунення причин, що призвели до позбавлення (зниження) класної кваліфікації.
14. Наявність у осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту протягом двох років кваліфікації майстра або 1 класу враховується при висуванні їх на вищестоячі посади та достроковому присвоєнні спеціальних звань.
Директор Департаменту
цивільного захисту
генерал-майор служби
цивільного захисту



В.П.Квашук