МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про затвердження Рекомендацій щодо порядку здійснення права спільної часткової власності власниками майнових паїв колишніх колективних сільськогосподарських підприємств
З метою забезпечення захисту майнових прав власників майнових паїв колишніх колективних сільськогосподарських підприємств та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Рекомендації щодо порядку здійснення права спільної часткової власності власниками майнових паїв колишніх колективних сільськогосподарських підприємств, що додаються.
2. Міністерству аграрної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій довести наказ до відома управлінь агропромислового розвитку районних державних адміністрацій.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Мінагрополітики від 06.04.2001
N 96 "Про затвердження Рекомендацій щодо передачі майна пайового фонду реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства у спільну часткову власність та організації управління таким майном".
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Шмідта Р.М.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної
політики України
20.05.2008 N 315
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо порядку здійснення права спільної часткової власності власниками майнових паїв колишніх колективних сільськогосподарських підприємств
1. Загальні положення
1.1. Рекомендації щодо порядку здійснення права спільної часткової власності власниками майнових паїв колишніх колективних сільськогосподарських підприємств (далі - Рекомендації) розроблено з метою встановлення механізму щодо здійснення права спільної часткової власності власниками майнових паїв колишніх колективних сільськогосподарських підприємств, врегулювання відносин між власниками таких паїв, що не внесені до статутного капіталу господарських товариств, пайового фонду сільськогосподарських кооперативів та не виділені в установленому порядку в натурі, у разі укладення ними договору про порядок володіння та користування цим майном.
1.2. Наведені в цих Рекомендаціях терміни вживаються в такому значенні:
майно, що перебуває у спільній частковій власності, - майно, що складає майновий пай, інше майно, яке передається власниками майнового паю у спільну власність, а також продукція, плоди та доходи від його використання;
майновий пай - частка майна у пайовому фонді колишнього колективного сільськогосподарського підприємства, що належить члену такого підприємства або іншій особі, яка має на нього право, виражена в грошовій формі та у відсотках розміру пайового фонду. Майновий пай посвідчується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновим сертифікатом);
невитребуваний майновий пай - майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства або іншої особи, що має на нього право, які невідомі або не отримали в установленому порядку право власності на майновий пай;
співвласник - власник майнового паю, який не отримав його в натурі чи не передав як внесок до статутного капіталу господарського товариства або пайового фонду сільськогосподарського кооперативу;
спільна часткова власність - власність двох чи більше осіб з визначенням часток кожного з них у праві власності;
частка у праві спільної часткової власності - частка кожного співвласника, що відповідає вартості його майнового паю.
2. Порядок здійснення співвласниками права спільної часткової власності
2.1. Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками відповідно до договору.
2.2. Договір про порядок володіння та користування майном укладається між співвласниками в письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути нотаріально посвідчений.
2.3. Зазначений договір може укладатися як усіма співвласниками, так і їх частиною - щодо належних часток у праві спільної часткової власності.
2.4. Управління майном, що перебуває у спільній частковій власності відповідно до укладеного договору про порядок володіння та користування майном, здійснюється через загальні збори співвласників.
2.5. Рішення загальних зборів співвласників приймається за згодою не менш як 2/3 співвласників, крім рішень щодо відчуження майна та виділення в натурі частки з майна, які приймаються одностайно.
2.6. За рішенням загальних зборів співвласників може бути проведена інвентаризація та/або оцінка майна, що перебуває у спільній частковій власності, відповідно до вимог законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Результати інвентаризації та/або оцінки майна, що перебуває у спільній частковій власності, є підставою для перегляду вартості часток у праві спільної часткової власності, але не може бути підставою для перегляду їх розміру.
2.7. Для забезпечення ведення спільних справ співвласники можуть обрати уповноважену особу, якою може бути фізична або юридична особа.
З уповноваженою особою укладається договір доручення для здійснення повноважень, що підписується співвласниками, які голосували за її обрання. Підписи співвласників засвідчуються посадовою особою сільської, селищної ради або нотаріусом.
2.7.1. Уповноважена особа може наділятися повноваженнями щодо:
управління майном, що перебуває у спільній частковій власності, у разі передачі його юридичним або фізичним особам в оренду чи позику, а також надання допомоги співвласникам у разі його відчуження;
підготовки пропозицій стосовно:
- виділення часток з майна, що перебуває у спільній частковій власності, співвласникам, які виявили бажання отримати їх в натурі;
- утримання, збереження, ведення обліку, проведення інвентаризації, переоцінки і списання майна, що перебуває у спільній частковій власності, та підготовки його до продажу;
- розподілу майна між співвласниками відповідно до вартості їх часток у спільній частковій власності;
- здійснення організаційних заходів щодо підготовки, скликання та проведення загальних зборів співвласників, а також забезпечення скликання і проведення зборів на вимогу 10 відсотків співвласників;
- здійснення заходів щодо оформлення прав власності на майно, що перебуває у спільній частковій власності;
- інформування співвласників про стан збереження та відновлення майна;
- ведення реєстру співвласників і належних їм часток у майні, що перебуває у спільній частковій власності, обліку доходів та розподілу їх між співвласниками.
2.7.2. Уповноважена особа не рідше як один раз на шість місяців звітує про свою діяльність перед загальними зборами співвласників.
2.7.3. Для здійснення контролю за виконанням уповноваженою особою своїх обов'язків загальні збори співвласників можуть обрати наглядову раду в кількості трьох-п'яти осіб з числа співвласників. У разі якщо співвласників більше 10 осіб, створення наглядової ради є обов'язковим.
2.7.4. Уповноважена особа зобов'язана не пізніше ніж за два тижні до проведення загальних зборів подати наглядовій раді звіт про свою діяльність.
2.7.5. Уповноважена особа має право на одержання плати, встановленої договором про порядок володіння та користування майном. У разі вчинення уповноваженою особою дій, що виходять за межі її повноважень та завдають збитки співвласникам, вона несе відповідальність у встановленому законом порядку.
3. Використання майна, що перебуває у спільній частковій власності
3.1. Майно, що перебуває у спільній частковій власності, може бути використане співвласниками для провадження спільної виробничої та іншої діяльності, створення юридичної особи, передачі його в управління, оренду чи використання іншим способом, не забороненим законом.
3.2. Рішення про використання майна, що перебуває у спільній частковій власності, порядок здійснення уповноваженою особою контролю за його використанням, а у разі передачі такого майна в оренду - про порядок використання орендної плати для відновлення орендованого майна, приймається загальними зборами співвласників.
4. Виділення частки з майна, що перебуває у спільній частковій власності
4.1. Співвласник, який виявив бажання отримати в натурі належну йому частку майна, що перебуває у спільній частковій власності, подає уповноваженій особі, а у разі її відсутності - зборам співвласників відповідну заяву.
4.2. Частка з майна, що перебуває у спільній частковій власності, виділяється її співвласнику в натурі у розмірі, еквівалентному вартості частки, визначеної договором про порядок володіння та користування майном. Для виділення спільної частки в натурі співвласник може об'єднати свою частку з частками інших співвласників, які виявили бажанні отримати їх у натурі.
4.3. Якщо виділення в натурі частки з майна, що перебуває у спільній частковій власності, є неможливе (неподільна річ), співвласник, який виявив бажання отримати її в натурі, має право на одержання від інших співвласників матеріальної, у тому числі грошової, компенсації вартості його частки.
4.4. Договір між співвласниками про виділення в натурі частки з нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Директор Департаменту розвитку сільських територій | В.М.Шаповал |