Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство охорони здоровя України | Наказ від 09.07.2003 № 314
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
09.07.2003 N 314
Про заходи з профілактики захворювань на сибірку
Епідемічна ситуація щодо сибірки залишається напруженою. Протягом 1979-1993 років в Україні мали місце поодинокі випадки захворювань людей. З 1994 року реєструвались спалахи в Автономній Республіці Крим (1994 р.), Донецькій (1997 р.), Херсонській (1999 р.) та Київській (2001 р.) областях, де постраждало 65 осіб, з них померло - 3 особи.
Ускладнення епізоотичної та епідемічної ситуації з сибірки значною мірою пов'язано з недостатнім охопленням щепленнями тварин і відповідно збільшенням прошарку неімунного поголів'я тварин, які є джерелом зараження людей. Основні причини виникнення захворювань серед людей - порушення ветеринарно-санітарних правил утримання, забою худоби та реалізації м'ясної продукції без проведення санітарно-ветеринарної експертизи.
Прогноз щодо сибірки в Україні несприятливий. На її території нараховується понад 10 000 стаціонарно неблагополучних пунктів, щороку виявляються нові. Їх існування становить потенційну загрозу щодо появи осередків сибірки, її розповсюдження серед тварин і виникнення захворювань у людей.
З метою проведення заходів з профілактики сибірки
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації з епідеміології та профілактики сибірки у людей (додається).
2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації:
2.1. Проводити не менше 1 разу у 2 роки семінари з клініки, лабораторної діагностики, лікування, епідеміології та профілактики сибірки для лікарів та середніх медичних працівників.
3. Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, водного, залізничного та повітряного транспорту:
3.1. Проводити комплекс заходів з профілактики сибірки відповідно до Методичних рекомендацій.
3.2. Передбачати окремим розділом в Комплексному плані організаційних, протиепідемічних та профілактичних заходів щодо зооантропонозних інфекцій заходи, спрямовані на недопущення захворювань людей на сибірку. Щороку в I кварталі вносити необхідні зміни та доповнення до плану.
3.3. Двічі на рік разом з державною службою ветеринарної медицини аналізувати повноту охоплення щепленнями проти сибірки тварин в колективних та індивідуальних господарствах всіх форм власності для проведення комплексу профілактичних заходів, спрямованих на недопущення епідускладнень серед населення.
3.4. Провести спільно з державною службою ветеринарної медицини облік існуючих стаціонарно неблагополучних за сибіркою пунктів, внести їх до кадастру.
3.5. Щороку спільно з державною службою ветеринарної медицини перевіряти здійснення комплексу заходів проти сибірки в господарствах, на об'єктах підвищеного епідемічного ризику з вжиттям відповідних заходів.
3.6. Посилити контроль за станом санітарного та протиепідемічного режиму в тваринницьких господарствах, забійних пунктах і на підприємствах з переробки сировини та продуктів тваринного походження усіх форм власності.
3.7. Вести облік, реєстрацію та епідрозслідування випадків професійних захворювань на сибірку відповідно до діючих нормативних документів.
3.8. Направляти виділені штами збудника сибірки для ідентифікації в лабораторію особливо небезпечних інфекцій Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України.
3.9. Подавати до Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України копії карт епідеміологічного обстеження вогнища сибірки.
4. Центральній санітарно-епідеміологічній станції МОЗ України (Некрасова Л.С.):
4.1. Надавати установам та закладам охорони здоров'я, державної санітарно-епідеміологічної служби організаційно-методичну і практичну допомогу з питань епідеміології та профілактики сибірки.
5. Уважати також, що не застосовується на території України "Инструкция и методические указания по лабораторной, клинической диагностике, профилактике й лечению сибирской язвы у людей", затверджені заступником Міністра охорони здоров'я СРСР 15.07.80, Москва.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника Головного санітарно-епідеміологічного управління Бережнова С.П.
Перший заступник Державного секретаря, Головний державний санітарний лікар України О.В.Лапушенко (Додаток не наводиться)