НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
23.04.2022 № 313 |
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1053 від 04.08.2022 )
Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.03.2022 р. № 144
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України та сприяння стабільності ринків капіталу, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. У додатку № 1 до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.03.2022 № 144 :
пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Дозволити інвестиційним фірмам укладати договори, передбачені Вимогами (правилами) щодо здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.11.2020 № 640, для проведення операцій щодо державних цінних паперів згідно додатка № 3 до цього рішення, здійснивши заходи належної перевірки клієнтів.
Дозволити інвестиційним фірмам при укладанні договорів, вказаних в цьому пункті, здійснювати лише окремі заходи належної перевірки, з метою ідентифікації та верифікації клієнта (його представника), встановлення кінцевого бенефіціарного власника клієнта або його відсутності. Вказані в даному абзаці заходи здійснюються у особливий спосіб, а саме, шляхом отримання даних, визначених для відповідних категорій клієнтів внутрішніми документами з питань фінансового моніторингу суб'єкта первинного фінансового моніторингу.
Укладання інвестиційними фірмами договорів та отримання відповідних даних, вказаних в цьому пункті, здійснюється засобами, визначеними внутрішніми документами інвестиційної фірми.";
пункт 3 викласти у такій редакції:
"3. Після завершення дії воєнного стану інвестиційним фірмам протягом 30 робочих днів здійснити заходи щодо завершення процедур належної перевірки клієнтів відповідно до вимог нормативно-правових актів Комісії.
У разі не проходження клієнтом процедур належної перевірки відповідно до вимог нормативно-правових актів Комісії у зазначені у цьому пункті строки, інвестиційні фірми зобов'язані призупинити обслуговування таких клієнтів за договорами, укладеними відповідно до пункту 2 цього додатка, до завершення проходження клієнтом таких процедур.";
доповнити додаток пунктом 4 такого змісту:
"4. Інвестиційні фірми у випадку не проходження клієнтами процедур належної перевірки, встановленою пунктом 3 цього додатку, не обмежують проведення видаткових фінансових операцій, передбачених цим додатком, крім випадків, коли клієнтом є:
1) фізичні особи, які є громадянами Російської Федерації або Республіки Білорусь;
2) юридичні особи, контролерами або бенефіціарами, в тому числі кінцевими, яких є фізичні особи, які є громадянами Російської Федерації або Республіки Білорусь;
3) юридичні особи, контролерами або бенефіціарами яких є юридичні особи, зареєстровані за законодавством Російської Федерації або Республіки Білорусь;
4) юридичні особи, контролерами або бенефіціарами яких є Російська Федерація або Республіка Білорусь.
Обмеження, встановлені цим пунктом, не застосовується до:
1) громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь, які проживають на території України на законних підставах;
2) юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни Російської Федерації або республіки Білорусь, які проживають на території України на законних підставах;
3) юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни України та громадяни Російської Федерації або Республіки Білорусь, які проживають на території України на законних підставах."
2. У додатку № 2 до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.03.2022 № 144 :
абзац перший пункту 3 викласти у такій редакції:
"3. Депозитарним установам, у разі отримання коштів для здійснення виплат та інших платежів за цінними паперами, здійснювати такі виплати за виключенням операцій на користь наступних осіб:"
доповнити абзаци сьомий - дев'ятий пункту 3 після слів "Російської Федерації" словами "та Республіки Білорусь";
пункт 4 викласти у такій редакції:
"4. Депозитарні установи на підставі розпоряджень депонентів, клієнтів, керуючих рахунків у цінних паперах депонентів, клієнтів мають право здійснювати адміністративні операції щодо внесення змін до анкети рахунку в цінних паперах / анкети керуючого рахунком / анкети розпорядника рахунку в цінних паперах, крім змін, пов'язаних із зміною громадянства фізичної особи, якщо такі зміни не підтверджені офіційними документами відповідної країни про втрату такою особою громадянства цієї країни.
Депозитарні установи мають право здійснювати інформаційні операції.";
пункт 5 викласти у такій редакції:
"5. Дозволити депозитарним установам у період дії воєнного стану укладати договори про обслуговування рахунку в цінних паперах та відкривати рахунки в цінних паперах для проведення операцій щодо державних цінних паперів згідно додатка № 3 до цього рішення, здійснивши заходи належної перевірки депонентів.
Дозволити депозитарним установам при укладанні договорів про обслуговування рахунку в цінних паперах, зазначених у цьому пункті, здійснювати лише окремі заходи належної перевірки, які включають ідентифікацію та верифікацію депонента, керуючого рахунком у цінних паперах депонента, розпорядника рахунку у цінних паперах депонента, встановлення кінцевого бенефіціарного власника депонента або його відсутності. Вказані в даному абзаці заходи здійснюються у особливий спосіб, а саме шляхом отримання даних, визначених для відповідних категорій депонентів внутрішніми документами з питань фінансового моніторингу суб'єкта первинного фінансового моніторингу.
Укладання депозитарними установами договорів та отримання відповідних даних, вказаних в цьому пункті, здійснюється засобами, визначеними внутрішніми документами депозитарної установи.";
пункт 6 викласти у такій редакції:
"6. Депозитарні установи, якщо проводились облікові депозитарні операції щодо державних цінних паперів, які обліковуються на агрегованих рахунках депозитарних установ у Національному банку України, зобов'язані надавати до Національного банку України інформацію про стан рахунків депонентів, яким належать права на такі цінні папери, станом на кінець операційного дня, в якому відбулися відповідні зміни.";
пункт 7 викласти у такій редакції:
"7. Після завершення дії воєнного стану депозитарним установам протягом 30 робочих днів здійснити заходи щодо завершення процедур належної перевірки депонентів відповідно до вимог нормативно-правових актів Комісії.
У разі не проходження депонентом процедур належної перевірки відповідно до вимог нормативно-правових актів Комісії у зазначені у цьому пункті строки, депозитарні установи зобов'язані призупинити обслуговування таких депонентів за договорами, укладеними відповідно до пункту 5 цього додатка, до завершення проходження депонентом таких процедур.
Депозитарні установи у разі надходження коштів для здійснення виплат доходу та погашення державних цінних паперів, зазначених у додатку № 3 до цього рішення, відповідно до умов розміщення цих облігацій не обмежують проведення таких виплат у випадку не проходження депонентами процедур належної перевірки, вказаної у цьому пункті, крім випадків, коли депонентами є:
1) фізичні особи, які є громадянами Російської Федерації або Республіки Білорусь;
2) юридичні особи, контролерами або бенефіціарами, в тому числі кінцевими, яких є фізичні особи, які є громадянами Російської Федерації або Республіки Білорусь;
3) юридичні особи, контролерами або бенефіціарами яких є юридичні особи, зареєстровані за законодавством Російської Федерації або Республіки Білорусь;
4) юридичні особи, контролерами або бенефіціарами яких є Російська Федерація або Республіка Білорусь.
5) особа, включена до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;
6) особи, до яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до статті 5 Закону України "Про санкції", які унеможливлюють проведення вказаних в цьому абзаці операцій.
Обмеження, вказані в абзацах третьому - сьомому цього пункту, не застосовується до:
1) громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь, які проживають на території України на законних підставах;
2) юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни Російської Федерації або Республіки Білорусь, які проживають на території України на законних підставах;
3) юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни України та громадяни Російської Федерації або Республіки Білорусь, які проживають на території України на законних підставах."
3. Це рішення набирає чинності з моменту його опублікування на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на членів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до розподілу повноважень.
Голова Комісії | Р. Магомедов |
Протокол засідання Комісії від 23 квітня 2022 р. № 49 |
( Текст взято з сайту Професійної асоціації учасників ринку капіталу та деривативів https://www.pard.ua/ )