• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 47 Виробництво радіоапаратури та апаратури провідного звязку

Міністерство промислової політики України | Довідник, Перелік від 11.08.1998 № 288
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 11.08.1998
  • Номер: 288
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 11.08.1998
  • Номер: 288
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
промислової політики України
11.08.1998 N 288
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників
Випуск 47
Виробництво радіоапаратури та апаратури провідного зв'язку
ВСТУП
Випуск 47 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників "Виробництво радіоапаратури та апаратури провідного зв'язку" переопрацьовано відповідно до Державного класифікатора України Класифікатор професій ДК 003-95 з уточненням назв професій працівників та їх кваліфікаційних характеристик у зв'язку зі змінами змісту праці під впливом науково-технічного прогресу, вимог до якості продукції та кваліфікації, вимог безпеки праці на робочому місці.
У випуску Довідника уточнені доповнення і зміни до завдань та обов'язків, а також приклади робіт для 10 професій у зв'язку з впровадженням у виробництво високоавтоматизованого устаткування, приладів та пристроїв, підвищенням складності виробів, які виготовляються на підприємствах галузі, та технічними вимогами до них, автоматизацією виробничих процесів. Змінені діапазони розрядів професій: "В'язальник схемних джгутів, кабелів та шнурів", "Виробник стрічкових осердь", "Заготівник радіотакелажу та електрорадіоелементів", "Контролер радіоелектронної апаратури та приладів", "Лаглінник", "Монтажник радіоелектронної апаратури та приладів", "Намотувальник котушок", "Підганяльник котушок", "Регулювальник радіоелектронної апаратури та приладів", "Слюсар-складальник радіоелектронної апаратури та приладів".
У випуску враховані нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережені наступність, традиції застосування і особливості будови випуску 21 ЕТКС "Производство радиоаппаратуры и аппаратуры проводной связи" (видання 1985 року).
Усі працівники окрім завдань, обов'язків та знань, які передбачені відповідними кваліфікаційними характеристиками, повинні знати, виконувати та додержувати правил і норм охорони праці, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, відповідні підготовчі і завершальні роботи на початку і в кінці робочого дня (зміни).
Порядок застосування кваліфікаційних характеристик, установлення і підвищення розрядів, внесення змін і доповнень викладено в "Загальних положеннях Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які вміщені у випуску 1 ДКХП.
Кваліфікаційні характеристики розроблені відповідно до шестирозрядної сітки. Розряди робіт установлені відповідно до їх складності без урахування небезпечних і шкідливих виробничих факторів, важких умов праці.
СКОРОЧЕННЯ, ЯКІ МАЮТЬ МІСЦЕ У ВИПУСКУ
АТС- автоматична телефонна станція
БДП- багатошарові друковані плати
ВЕТ- вироби електронної техніки
ГВМ- гнучкий виробничий модуль
ДШШ- декадно-шаговий шукач
ДВ- друковані вузли
ДВЧ- дросель високочастотний
ДСТУ- державний стандарт України
ЕОМ- електронно-обчислювальна машина
ЕРЕ- електрорадіоелемент
ЕРВ- електрорадіовироби
КБХ- коефіцієнт біжучої хвилі
КСХ- коефіцієнт стоячої хвилі
МДН- метал-діелектрик-напівпровідник
НВЧ- надвисока частота
ПДМ- плати друкованого монтажу
ПГ- перемикач галетний
РЕА- радіоелектронна апаратура
СВП- селектор вибору програм
ТЕЗ- типовий елемент заміни
ТУ- технічні умови
УКХ- ультракороткі хвилі
ФВС- фокусуючі відхиляючі системи
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
1. В'ЯЗАЛЬНИК СХЕМНИХ ДЖГУТІВ, КАБЕЛІВ ТА ШНУРІВ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. В'яже за шаблонами прості схемні джгути та кабелі із жорстких і м'яких проводів для радіоапаратури і приладів різного призначення. Знімає ізоляцію з кінців жил кабелів або джгутів, зачищає, лудить та закладає кінці під клеми і наконечники. Виготовляє багатожильні кабелі, шнури з заправленням кінців, установленням колодок, контактних наконечників тощо. Звиває, плете і бандажує проводи з застосуванням устаткування, настроює устаткування. Ізолює кінці проводів, кабелів та шнурів різними ізоляційними матеріалами. Обмотує джгути лакотканиною та хлорвініловою стрічкою з обшиванням текстолінітом, шкірою або брезентом. Обмотує зрощені проводи гумою і готує кабель до вулканізації, здійснює вулканізацію його згідно з технічними умовами та перевіряє після вулканізації на розрив, герметичність, морозостійкість та електричний пробій. Перевіряє ланцюги за схемами та таблицями та усуває виявлені дефекти.
Повинен знати: призначення, маркування та умовне забарвлення проводів, кабелів та шнурів, які застосовує, технічні вимоги до них і правила їх випробування під струмом високої напруги; правила і способи знімання ізоляції, паяння, лудіння, ізолювання та заправлення кінців кабелів, джгутів і шнурів; призначення і застосування припоїв, флюсів та різних ізоляційних матеріалів; принцип роботи та умови застосування простих пристроїв, контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, верстатного устаткування, яке застосовує; елементарні знання з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Виводи антенні - виготовлення з броньованого кабеля з кріпленням патрубки і ніпеля для з'єднання рації з антеною.
2. Галети намотувальні - ізолювання ексцельсіоровою стрічкою.
3. Джгути - кріплення і знімання бірок, перевірка на коротке замикання та обрив, бандажування кінців і покриття лаком, комбіноване в'язання з м'яких та жорстких проводів.
4. Джгути для освітлення шкал приймачів - в'язання з м'якого проводу.
5. Джгути схемні для телефонних апаратів типу МГС - в'язання.
6. Кабелі коаксіальні - заготівля, в'язання і розбирання за кресленням.
7. Кабелі живлення - виготовлення.
8. Кабелі зі штепсельними розняттями - розбирання кінців та продзвонювання.
9. Кабелі схемні для плат дроселів - в'язання.
10. Кабелі - телевізорів комплектування проводів різних марок у кабель з виведенням кінців за зазначеною довжиною у різних точках кабеля.
11. Котушки реле багатосекційні - остаточне ізолювання і заклеювання кабельним папером, ексцельсіором, целофаном, з прокладанням етикетки згідно з паспортом реле.
12. Котушки силового трансформатора - зачищення, лудіння та закладання виводів.
13. Котушки - укладання пресшпанової прокладки з пелюстками, підмотування та наклеювання вивідних кінців за монтажною схемою.
14. Котушки тороїдальні - заправляння та ізолювання лакошовком, лакотканиною та міткалевою стрічкою.
15. Плетиво - одягання на виті пари і на джгути, протягування джгута у плетиво.
16. Провід екранований високочастотний - розбирання з припаюванням виводів для заземлення.
17. Рукави металеві - різання заготовок за розміром,
заправлення кінців проводів у втулки та їх обтискання.
18. Шаблони, імітатори картонні - виготовлення.
19. Шланги: гнучкі до мікрофонних трубок, із чотирижильного мікротелефонного шнура, живлення рації з броньованим обплетенням із шлейфа, для відхильних систем телевізорів - виготовлення.
20. Шнури: з вилкою, мікрофонні, багатожильні; багатожильні номеронабирача для телефонних апаратів - виготовлення.
21. Шнури до переговорних пристроїв з відгалуженнями - виготовлення з підключенням телефонних трубок ларингофона.
22. Шнури різних марок - пістолетне приварювання наконечників.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. В'яже схемні кабелі і джгути середньої складності з проводів різних марок і перерізів з кількістю проводів до 200 за таблицями з'єднань, монтажними схемами і шаблонами з урахуванням забарвлення ланцюгів для радіоапаратури, спеціальної апаратури, апаратури ЕОМ та апаратури провідного зв'язку. Виготовляє кабелі живлення, шнури середньої складності для радіостанцій та різних апаратів з великою кількістю жил, з високоякісною ізоляцією і заправлянням кінців. Здійснює безперервну безбіркову в'язку джгутів. Прокладає кабелі і перевіряє ланцюги за схемами і таблицями.
Повинен знати: способи в'язання джгутів, схемних кабелів середньої складності з проводів різних марок і перерізів для радіоелектронної апаратури та апаратури провідного зв'язку, їх призначення; монтажні схеми та умовні позначення радіодеталей та вузлів; технічні вимоги до джгутів, кабелів, шнурів та способи їх перевірки; способи розбивання шаблонів та користування ними під час в'язання джгутів та кабелів; будову, принцип роботи та способи налагодження устаткування, яке застосовується; контрольно-вимірювальні прилади та інструменти; основні знання з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Джгути для приладів типу з'єднувальних ящиків - в'язання за шаблоном.
2. Джгути та кабелі схемні з проводів різних марок і перерізів - в'язання за шаблоном.
3. Джгути, кабелі, шнури - електрична перевірка за допомогою приладів, виявлення несправностей та їх усунення.
4. Джгути із екранованих проводів - в'язання.
5. Кабелі багатожильні, складні - розбирання екранованого проводу, зв'язування жил, протягування в металевий рукав екранованого обплетення та гумового шлангу, встановлення бірок, заправляння кінців у фішки та колодки.
6. Кабелі складні з великою кількістю кінців на плати та стативи виготовлення.
7. Кабелі високочастотні - нарізування за розмірами, затягування у плівку, закладання кінців зі зніманням ізоляції на верстатах і вручну, паяння.
8. Кабелі схемні: плат перетворювачів для стояків поділу каналів, плат сигналізації для стояків індивідуального устаткування, для апаратів типу АТС та пожежних сповіщувачів, для рухомих механізмів типу ДШШ, для випрямлячів - в'язання.
9. Шаблони - розбивання за принциповими і монтажними схемами для в'язання схемних кабелів та джгутів.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. В'яже складні схемні кабелі та джгути з проводів різних марок і перерізів з кількістю проводів понад 200 до 400 за монтажними схемами і шаблонами для різних приладів спеціальної апаратури, апаратури ЕОМ і апаратури провідного зв'язку. Виготовляє складні кабелі з великою кількістю жил з розбиранням екранованого проводу, високоякісною ізоляцією і заправлянням кінців, їх електричною перевіркою. Розбиває шаблони за монтажними і принциповими схемами і ескізами. Бере участь у розробленні схем для дослідних приладів і станцій.
Повинен знати: способи в'язання схемних кабелів та джгутів складної конфігурації для різних приладів, радіостанцій та апаратури провідного зв'язку з проводів різних марок; способи в'язання складних схем із ізольованих і неізольованих проводів за кресленнями, взірцями, ескізами; будову пристроїв, схемних шаблонів і інструментів, які застосовує; принципові та монтажні схеми; технічні вимоги до схем та джгутів, які виготовляє; способи розбивання шаблонів і користування ними у разі в'язання складних схемних джгутів та кабелів; основи знань з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Джгути для стояків живлення обчислювальних машин - в'язання.
2. Джгути з проводів різних марок, перерізів і забарвлення - в'язання за таблицями з'єднань, монтажними схемами та шаблонами.
3. Кабелі схемні складні для плат стояків індивідуального устаткування директорських та диспетчерських комутаторів, пожежної сигналізації і різних знімних приладів - в'язання.
4. Кабелі схемні для плат стативів - в'язання.
5. Кабелі схемні для стативів з'єднувальних ліній телефонних станцій та комплекту реле шнурової пари комутатора - в'язання.
6. Кабелі схемні для плат стативів випробувальних приладів - в'язання.
7. Схеми електромонтажні до 400 проводів - в'язання за шаблоном.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. В'яже особливо складні схемні кабелі та джгути із різних проводів і перерізів з кількістю проводів понад 400 за монтажними схемами і шаблонами, до радіоустановок, радіостанцій, спеціальної апаратури, апаратури ЕОМ, а також до всіляких станцій і апаратів провідного і дальнього зв'язку (у дослідному і малосерійному виробництві). Здійснює повну перевірку схемних кабелів і джгутів згідно з технічними умовами. Розбиває шаблони за принциповими схемами та ескізами різної складності.
Повинен знати: способи в'язання особливо складних кабелів та джгутів для різних радіопристроїв, апаратури ЕОМ, апаратів станцій провідного і дальнього зв'язку за шаблонами, принциповими та монтажними схемами; способи розбивання шаблонів та користування ними у разі в'язання особливо складних джгутів і кабелів; основи знань з електро- і радіотехніки в обсязі роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Блоки радіостанцій з особливо складним монтажем - в'язання монтажної схеми.
2. Джгути для ЕОМ особливо складні - в'язання.
3. Джгути з проводів різних марок і перерізів з кількістю проводів понад 400 - в'язання за шаблоном.
4. Кабелі схемні та джгути підвищеної складності для радіотелефонних станцій усіх типів для установок проведення кліматичних та інших випробувань - в'язання.
5. Схеми електромонтажні понад 400 проводів - в'язання за шаблоном.
2. ВИРОБНИК СТРІЧКОВИХ ОСЕРДЬ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Готує осердя до відпалу та спікання, сортує за вагою та габаритами. Навиває осердя з одночасним накладанням шару ізоляції, зварює кінці стрічки на апараті точкового зварювання, підганяє їх за вагою та перевіряє за шаблоном. Обмотує магнітопроводи усіх типів ізоляційними матеріалами. Ріже стрічки на роликових ножицях, знімає задирки зі стрічки на спеціальній машині. Знежирює стрічки. Готує електроліт та суспензії. Сушить осердя в термостатах.
Повинен знати: призначення та принцип роботи устаткування, що обслуговує; призначення та умови застосування найбільш розповсюджених універсальних і спеціальних пристроїв і контрольно-вимірювального інструменту та приладів; методи перевірки осердь згідно з технічними умовами; способи ізоляції осердь і матеріали, які використовує; рецептуру та технологічний процес виготовлення суспензії; основні механічні та електрорадіотехнічні властивості матеріалів, які обробляє; елементарні знання з електро- і радіотехніки в обсязі роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Магнітопроводи - обмотування лакошовком або лакотканиною.
2. Осердя - підготовка до відпалу.
3. Осердя виті стрічкові для трансформаторів броньового та стрижневого типів - навивання та нанесення суспензії.
4. Осердя для силових трансформаторів О-подібні та прямокутні - навивання та точкове зварювання.
5. Пакети пластин для прямокутних та інших видів осердь - в'язання за розмірами.
6. Пластини - набирання для прямокутних та інших видів осердь.
7. Стрічки ізоляційні - різання.
8. Стрічки магнітні - різання на роликових ножицях, знежирення.
9. Стрічки металеві - знімання задирок та підготовка до навивання, ультразвукове знежирення.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Навиває дрібні партії осердь різних діаметрів стрічками різної товщини. Підраховує товщину ізоляційного шару. Визначає магнітні властивості осердь. Розраховує і заміряє опір осердя та його трансформації. Налагоджує устаткування.
Повинен знати: технічні та технологічні вимоги до стрічкових осердь; будову та правила експлуатації технологічного устаткування та електровимірювальних приладів, що застосовує у разі виготовлення стрічкових осердь; загальні знання з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Магнітопроводи - намотування.
2. Магнітопроводи - притирання і перевірка параметрів згідно з технічними умовами.
3. Осердя виті стрічкові - підганяння за електричними параметрами, вимірювання опору та зважування.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Навиває дослідні та експериментальні взірці осердь за кресленнями та ескізами. Виготовляє дослідні взірці магнітопроводів. Перевіряє магнітні властивості тороїдальних та розрізних прямокутних осердь та їх комплектацію. Складає схеми вимірювальних приладів для перевірки осердь. Настроює електрофорезні установки з підбиранням режимів навивання осердь для дослідних та експериментальних взірців. Ріже, калібрує та притирає прямокутні осердя. Визначає за графіками залежності кількість витків від товщини стрічки та опір від кількості витків. Заміряє стрічкові та прямокутні осердя всіх типів електровимірювальними приладами.
Повинен знати: будову, способи налагодження устаткування, яке обслуговує; будову, призначення та умови застосування складних контрольно-вимірювальних інструментів та приладів; нормалі на стрічкові осердя; принципові схеми перевірки дослідних та експериментальних взірців осердь; правила термооброблення у вакуумних та полуменевих печах; основи знань з електро- і радіотехніки, металознавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Магнітопроводи (дослідні взірці) - калібрування, притирання та перевірка параметрів за технічними умовами.
2. Осердя тороїдальні - навивання дослідних взірців та перевірка.
3. ГРАДУЮВАЛЬНИК РАДІОАПАРАТУРИ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Співвідносить шкали за діапазонами, укладає шкали коаксіального хвилеміра у межах заданого діапазону частот. Настроює гетеродинний хвилемір на приймач, приймач на передавач, передавач на кварцовий калібратор і навпаки. Включає прості радіопристрої та прилади в схему робочої установки, підключає живлення із різних джерел і регулює режими роботи живлення. Наносить риски на шкали.
Повинен знати: призначення та умови застосування найбільш поширених універсальних та спеціальних пристроїв, контрольно-вимірювального інструменту і приладів, які використовує під час градуювання; призначення основних джерел живлення (випрямлячі, акумулятори, гальванічні батареї тощо), правила вмикання їх у схему робочої установки і догляд за ними; елементарні знання з електро- і радіотехніки в обсязі роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Здійснює градуювання простих радіопристроїв та приладів за заданими інтервалами частоти. Здійснює градуювання радіовимірювальних, дозиметричних приладів за заданими інтервалами шкал. Наносить риски на шкали зі знаходженням проміжних величин. Настроює мультивібратори на потрібну частоту і довжину хвилі. Настроює гетеродинний хвилемір на еталон градуювання та навпаки. Перевіряє і коректує градуювання за еталоном. Складає поправочні таблиці і графіки, які визначають додаткову погрішність. Порівнює звукові частоти за фігурами Лісажу на екрані осцилографа. Визначає несправності робочих установок і приладів. Вмикає радіопристрої і прилади будь-якої складності в схему робочої установки, підключає живлення із різних джерел і регулює режими його роботи.
Повинен знати: принцип роботи апаратів, пристроїв, приладів, які використовує, та правила користування ними; методи та способи градуювання радіопристроїв та дозиметричних приладів (гетеродинні хвилеміри, кварцові калібратори, вольтметри, амперметри тощо); способи налагодження універсальних і спеціальних пристроїв, контрольно-вимірювального інструменту та приладів середньої складності (мультивібратори, осцилографи, генератори надвисоких частот, еквіваленти навантаження тощо), які застосовує.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Передавачі короткохвильові - градуювання за гетеродинною установкою, приймачем і хвилеміром.
2. Радіометри аерозольні - градуювання шкал.
3. Рентгенометри до 100 рентген/годину - градуювання шкал.
4. Хвилеміри коаксіальні - градуювання у діапазоні частот понад 2000 до 10000 мГц з погрішністю 0,01-0,05%.
5. Хвилеміри з об'ємним резонатором - градуювання у діапазоні частот понад 20000 до 30000 мГц з погрішністю 0,01-0,05%.
6. Шкали 2 - 3 діапазонних приймачів - градуювання за кварцовим калібратором.
7. Шкали радіовимірювальних приладів - градуювання.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Здійснює градуювання складних радіопристроїв і приладів за заданими інтервалами частот. Здійснює градуювання дозиметричних приладів за заданими інтервалами шкал з виконанням розрахунків траси лінійок під час градуювання. Настроює гетеродинний хвилемір на будь-яку частоту. Настроює кварцовий калібратор з блоком мультивібраторів для одержання різних частотних мереж. Настроює приймачі на будь-яку частоту задавального генератора, або гармоніку основної частоти з використанням систем автопідстроювання частоти приймача. Визначає за нульовим биттям точки, які відповідають частоті еталону по всіх діапазонах, і наносить їх у вигляді рисок та цифр фотографічним способом на світлочутливу шкалу.
Повинен знати: призначення апаратів і приладів (гетеродинні і коаксіальні хвилеміри, кварцові генератори тощо); монтажні і принципові схеми градуювальної апаратури і приладів, електричні схеми апаратів, які застосовує, будову та налагодження їх; будову, призначення та умови застосування складних і точних контрольно-вимірювальних інструментів і приладів; способи вимірювання частот методом нульового і вторинного биття, визначення частоти методом інтерполяції; будову і настроювання оптичного вузла, правила розбирання та складання його; будову і призначення кінопроектора та окремих елементів його, фотохімічний процес друкування та проявлення відображень на папері, склі та металі, а також процес фарбування спеціальними барвниками; порядок визначення експозиції; правила поводження з фотопластинами та кінострічкою; основи знань з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Дозиметри - градуювання шкал до 500 рентген/годину з погрішністю + 8 - 10%.
2. Передавачі 4-діапазонні - градуювання шкал за гетеродинною установкою, приймачем та хвилеміром.
3. Передавачі 4-діапазонні - градуювання шкал за кварцовим генератором зі складанням таблиці градуювання.
4. Приймачі 5-діапазонні - градуювання шкал за кварцовим калібратором.
5. Рентгенометри до 200 рентген/годину - градуювання шкал.
6. Сигнал-генератори - градуювання виходу з погрішністю:
а) +- 20% для напруги вище 40 мкВ;
б) +- 30% для напруги нижче 40 мкВ.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Градуює і фотоградуює на автоматах та фотоградуювальних установках особливо складні, дослідні та експериментальні радіопристрої і прилади з різними ступенями точності і на різних діапазонах із застосуванням електровимірювальних приладів (кварцові калібратори, високоомні телефони тощо). Градуює складні дозиметричні прилади за всіма видами випромінювань за заданими інтервалами шкал з різними діапазонами. Настроює оптичний вузол фотоградуювальної установки. Виявляє причини несправностей у фотоградуювальних установках і ремонтує їх.
Повинен знати: будову різних градуювальних радіопристроїв дозиметричних приладів та способи керування ними; методи і способи градуювання та фотоградуювання; будову, принцип роботи фотоградуювальної апаратури та керування нею; електро- і радіотехніку.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Мікрошкали для високочастотних генераторів - градуювання через 1 Гц.
2. Мікрошкали приймача гетеродина - градуювання через 10 Гц.
3. Передавачі - градуювання через 500 Гц на 1-4 діапазонах,
через 1000 Гц на 5-8 діапазонах і через 2000 Гц на 9-12
-6
діапазонах з точністю градуювання не менше 2 х 10 - на
будь-якій частоті.
4. Приймачі - градуювання через 100 Гц на 1-му діапазоні, через 0,5 кГц на 2-му і 3-му діапазонах, через 1 кГц - 4-6 діапазонах.
5. Прилади дозиметричні, які мають більше 5 датчиків - градуювання шкал.
6. Рентгенометри до 500 рентген/годину - градуювання шкал.
-6
7. Шкали - градуювання з точністю не менше 2 х 10 .
4. ЗАГОТІВНИК РАДІОТАКЕЛАЖУ ТА ЕЛЕКТРОРАДІОЕЛЕМЕНТІВ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Загототовляє, ріже, маркує монтажні, екрановані проводи, кабелі, шнури, ізоляційні матеріали різних марок і перерізів за взірцями, шаблонами та таблицями, розбирає їх за типовим технологічним процесом з використанням ручного та механізованого робочого та вимірювального інструменту. Знімає ізоляцію з кінців жил проводів вручну з використанням пристроїв, електровипалу або мурашиної кислоти. Зачищає і лудить проводи, перемички кабелів і шнурів на автоматах та напівавтоматах. Формує і підрізає випуски електрорадіоелементів та мікросхем. Одягає ізоляційну панчоху, захисні та маркувальні трубки; накладає нитяні та металеві бандажі, обплітання та покриває їх лаком; заправляє ізолятори та коуші; приклеює контактні пелюстки та наконечники. Готує розчини мурашиної та інших кислот потрібної концентрації для знімання ізоляції з проводів. Склеює деталі та скріплює різні електрорадіоелементи клеями, лаками, мастиками. Перемотує проводи з бухти на котушки.
Повинен знати: заходи виконання радіотакелажних робіт з різними матеріалами; способи різання, знімання ізоляції, маркування, лудіння, плетіння та бандажування кінців проводів та електрорадіоелементів; технічні і технологічні вимоги до радіотакелажу та електрорадіоелементів, які заготовляє; призначення, будову і правила експлуатації устаткування, яке застосовує, універсальних і спеціальних пристроїв та контрольно-вимірювального інструменту; основи знань з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Антени - заготовлення проводів за розмірами, виготовлення канатика з уплетенням перемичок ізоляторів, коушів та припаюванням їх у місцях, які передбачені кресленнями.
2. Антени типу "Біжуча хвиля", ВЕТ - виготовлення за кресленнями або взірцями.
3. Виводи електрорадіоелементів - зачищання за допомогою ручних інструментів та пристроїв.
4. Виводи електрорадіоелементів, перемичок, проводів - лудіння паяльником або у тиглі.
5. Відтяжка з лагліня різного діаметра - виготовлення.
6. Відтяжки багатоярусні різного діаметра - виготовлення із сталевого канатика з заплітанням у коуші та ізолятори.
7. Контактний комплект для 2-х і 3-х провідного штепселя - різання виводів, знежирення, лудіння, складання та паяння.
8. Ланцюжок з горішковим ізолятором - виготовлення з антенного канатика із заправленням до 5 та більше ізоляторів, з накладанням обплітання.
9. Папір конденсаторний, телефонний, пресшпан, лакотканина, лакошовк, плівка фторопластова - нарізування заготовок.
10. Проводи, кабелі і шнури з екранованим обплітанням - знімання ізоляції та розбирання.
11. Сітка латунна - заготовлення за розмірами.
12. Трос сталевий та канат мідний - заправляння металовиробів у трос, зшивання тросу, паяння та лудіння наконечників.
13. Трос сталевий - обплітання мідним дротом у місцях зрощування.
14. Трубки ізоляційні - надягання на електродеталі та їх виведення вручну.
15. Трубки, проводи, кабелі ізоляційні - нарізування у розмір на заготовки, маркування.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує різні роботи з заготовлення радіотакелажу та електрорадіоелементів на напівавтоматах, автоматах та автоматичних лініях. Готує устаткування та веде процес формування, підрізання, лудіння виводів електрорадіоелементів у мікромодульному виконанні. Розбирає особливо складні екрановані кабелі, шнури з використанням складних пристроїв робочого та контрольно-вимірювального інструменту. Підналагоджує устаткування, яке обслуговує, та його основні вузли у процесі роботи.
Повинен знати: технічні, технологічні умови та допустимі відхилення на заготовлення електрорадіоелементів; будову, принцип роботи та правила експлуатації технологічного устаткування та контрольно-вимірювального інструменту, які застосовує у процесі заготовлення електрорадіоелементів; загальні знання з електро- і радіотехніки в обсязі роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Випуски мікросхем - напресування дротового припою на напівавтоматі.
2. Мікромодулі, дроселі, трансформатори, діоди, матриці, мікросхеми - формування, лудіння та підрізання виводів.
5. КОНТРОЛЕР РАДІОЕЛЕКТРОННОЇ АПАРАТУРИ ТА ПРИЛАДІВ
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Контролює та приймає за кресленнями, схемами та технічними умовами вузли, елементи, блоки та прилади радіоелектронної апаратури, апаратури провідного зв'язку та ЕОМ середньої складності; перевіряє блоки лічильно-розв'язувальних механізмів та приладів за технічними умовами та спеціальними таблицями на точність. Виконує електричну перевірку до і після проведення випробувань вузлів, елементів, приладів, механізмів, котушок, трансформаторів та контурних котушок згідно з технічними умовами.
Повинен знати: основні види складних і монтажних робіт виробів радіоелектронної апаратури, апаратури провідного зв'язку та ЕОМ; будову та призначення виробів, які приймає; технічні умови на приймання; нормалі та допуски на приймання виробів; методи та способи перевірки механічного та електричного регулювання; правила складання та монтажу радіоелектронної апаратури, апаратури провідного зв'язку та ЕОМ; способи перевірки стабілізації частоти виробів, що приймає, та принцип роботи стабілізуючих пристроїв; номенклатуру і призначення контрольно-вимірювального інструменту та приладів, які застосовує під час контролю виробів, та правила користування ними; основи знань з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або підготовка безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Антени для переносних радіостанцій та радіоприймачів - контроль якості виготовлення.
2. Блоки телевізорів, радіоелектронної апаратури та апаратури провідного зв'язку - контроль за технічними умовами.
3. Блоки, вузли ВЧ - перевірка монтажу.
4. Вивідні конуси, перемички, монтажні провідники - контроль якості лудіння та зовнішнього вигляду.
5. Вирівнювачі фільтрові, фільтри кварцові - контроль складання та монтажу.
6. Вузли та блоки кольорового телевізора - контроль якості складання.
7. Вузли друковані - контроль на відповідність кресленню.
8. Головки динамічних гучномовців - контроль складання.
9. Діоди, транзистори, конденсатори, резистори, мікросхеми - контроль зовнішнього вигляду та електричних параметрів.
10. Дискримінатори у телевізорах - контроль електричних параметрів та приймання згідно з технічними умовами.
11. Дроселі, розняття високочастотні, котушки індикаторів, резистори, конденсатори, трансформатори - контроль складання та монтажу.
12. Джгути та кабелі - контроль якості в'язання та розбирання кінців.
13. Кабелі схемні складні - контроль якості виготовлення.
14. Каскади звукового супроводу у телевізорах та радіоприймачах - контроль та приймання згідно з технічними умовами.
15. Котушки реле, котушки трансформаторів, котушки індуктивності на феритових стрижнях - контроль якості намотування.
16. Кільця феритові - візуальний контроль зовнішнього вигляду.
17. Комутатор міжміський- контроль механічного регулювання ключів.
18. Контури та фільтри герметизовані - перевірка на герметичність.
19. Магнітопроводи - перевірка магнітних характеристик амперметром та на осцилографі.
20. Магнітофони - контроль електричних параметрів (у серійному виробництві).
21. Осердя - приймання за зовнішнім виглядом.
22. Передавачі короткохвильові малопотужні - контроль електричних параметрів та приймання згідно з ТУ.
23. Передавачі 3-го і 4-го класів - контроль складання та монтажу.
24. Перемикачі галетні, перемикачі діапазонів - контроль складання.
25. Пласти нез'ємні до автоматичної телефонної станції типу АТКС - контроль складання та монтажу.
26. Плати друковані - контроль технологічних режимів виготовлення, перевірки усіх розмірів друкованої схеми, плати друковані - перевірка металізованої поверхні за допомогою мікроскопу.
27. Плати друковані з мікросхемами - контроль монтажу.
28. Плати друковані кольорового телевізора - контроль якості складання та укладання монтажу.
29. Плати підсилювачів апаратури провідного зв'язку - контроль складання.
30. Прилади сигналізації- контроль складання та монтажу.
31. Приймачі супергетеродинні 3-го і 4-го класів - контроль електричних параметрів та приймання згідно з технічними умовами.
32. Реле середньої складності - контроль механічного та електричного регулювання.
33. Реостати нескладні та потенціометри - контроль складання.
34. Стояки блочних конструкцій апаратури ЕОМ та апаратури провідного зв'язку - контроль складання.
35. Хвилеміри гетеродинні - контроль та перевірка.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Контролює, випробовує та приймає за кресленнями, схемами та технічними умовами складні блоки приймально-передавальних та звукозаписувальних пристроїв та приладів радіоелектронної апаратури, апаратури провідного зв'язку та ЕОМ.
Повинен знати: будову та способи перевірки виробів радіоелектронної апаратури, апаратури провідного зв'язку та ЕОМ, технічні умови та ДСТУ на приймання складних деталей та вузлів; класифікацію браку на дільниці, яку обслуговує, та профілактику його; методи перевірки складальних, монтажних, регулювальних та випробувальних робіт радіоелектронної апаратури, апаратури засобів зв'язку, електро-механічних приладів та апаратури ЕОМ; правила настроювання контрольно-вимірювальних приладів; основи знань з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Апаратура акумуляторних зарядно-розрядних пристроїв - контроль складання і регулювання схем.
2. Апаратура вимірювальна - контроль складання, монтажу, регулювання.
3. Апаратура провідного зв'язку - контроль електричних параметрів.
4. Барабани магнітні - контроль складання та електричного монтажу,
5. Блоки кольорових телевізорів - контроль якості складання, монтажу та електричних параметрів.
6. Блоки спеціальних виробів - контроль та приймання.
7. Випрямлячі та стабілізатори апаратури дальнього зв'язку - контроль електричних параметрів.
8. Генератори кварцові стаціонарні 2-х діапазонні з живленням через випрямлячі - контроль електричних параметрів, приймання згідно з технічними умовами.
9. Головки магнітні зчитувальні та записувальні - контроль.
10. Дільник високочастотний - контроль складання, монтажу, регулювання схем.
11. Інтегральні схеми, лінії затримання та потенціометри міксерні - контроль електричних параметрів.
12. Кабелі схемні складні - контроль складання, монтажу та регулювання.
13. Кодові перемикачі - контроль складання, монтажу та регулювання.
14. Магнітофони - контроль електричних параметрів та приймання згідно з технічними умовами (у малосерійному та одиничному виробництві).
15. Машинки друкарські типу "Консул", фотолічильники ФЛ-1501, перфоратори - контроль габаритних розмірів, комплектності, складання за зовнішнім виглядом, документацією.
16. Механізми розмножувальні - контроль складання, монтажу, регулювання та перевірки роботи на точність рішення.
17. Панелі спеціальних виробів - контроль складання, монтажу, перевірка за електричними параметрами та на забезпечення взаємозаміни чарунок.
18. Передавачі короткохвильові 2-х діапазонні - контроль електричних параметрів та приймання згідно з технічними умовами.
19. Передавачі із кварцовими стабілізаторами - контроль електричних параметрів та приймання згідно з технічними умовами.
20. Приймачі супергетеродинні усехвильові 2-го класу - контроль електричних параметрів та перевірка згідно з ТУ.
21. Пульти контролю та керування - контроль складання, монтажу та перевірка електричних параметрів.
22. Реле складні - контроль електричних параметрів.
23. Системи стеження - первірка настроювання підсилювача.
24. Стативи АТС різних систем - контроль електричних та механічних параметрів.
25. Стояки апаратури провідного зв'язку, стояки ЕОМ - контроль.
26. Схеми синхронізації - контроль електричних параметрів.
27. Телевізори 1-го і 2-го класу - контроль електричних параметрів згідно з ТУ.
28. ТЕЗи - контроль монтажу, складання та працездатності на стенді.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Контролює, випробовує, приймає і здає за складальними кресленнями, кінематичними та принциповими схемами, таблицями, інструкціями та технічними умовами особливо складні прилади, приймально-передавальні радіопристрої та системи, блоки та пристрої ЕОМ, електромеханічні, електромагнітні, акустичні прилади, радіоелектронну апаратуру та апаратуру провідного зв'язку.
Повинен знати: технічні умови та ДСТУ на приймання особливо складних, точних та відповідальних виробів, методи та способи механічної, електричної та комплексної перевірки особливо складних радіоелектронних пристроїв та апаратури; конструкцію та принцип дії особливо складних лічильно-розв'язувальних, електромеханічних, електромагнітних та акустичних приладів, пристроїв; технологічний процес виготовлення, принцип дії особливо складних приймально-передавальних, телевізійних радіопристроїв, комплексів станцій апаратури провідного зв'язку та вимоги до них; будову та принцип дії різних складних та точних контрольно-вимірювальних приладів, які застосовує в процесі контролю виробів, та правила користування ними; технічні умови та інструкції випробувань; основи знань з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Акселерометри - контроль та приймання.
2. Антени - контроль узгодження роботи антени з передавачем.
3. Блоки на друкованих платах - контроль якості складання, монтажу та електричних параметрів.
4. Блоки радіотелеметричної апаратури - перевірка згідно з технічними умовами.
5. Датчики - контроль та приймання.
6. Електромашини обчислювальної техніки для пристроїв автоматики та гідростабілізації - контроль та приймання.
7. Маятники гіроскопічні - контроль регулювання амплітуди коливань.
8. Передавачі з кількістю каскадів не менше трьох, з будь-якою кількістю діапазонів - контроль та приймання згідно з технічними умовами.
9. Плати на мікросхемах - контроль монтажу згідно з технічними умовами.
10. Перетворювач координат електричний - контроль та приймання.
11. Прилади лічильно-розв'язуючі, електронні, коректувальні та програмні - контроль та приймання.
12. Приймачі акустичні та супергетеродинні усехвильові 1-го класу - контрольна приймання згідно з технічними умовами.
13. Станції радіолокаційні - контроль за електричними параметрами та приймання згідно з технічними умовами.
14. Системи стеження гірокомпасні та лічильно-розв'язуючі - контроль, приймання та здавання замовнику.
15. Стояки ЕОМ та апаратури провідного зв'язку - контроль складання, регулювання та приймання.
16. Телевізори кольорові - контроль кольорових параметрів згідно з технічними умовами.
17. ТЕЗи - контроль електричних параметрів, здавання.
18. Фільтри кварцові, дросельно-конденсаторні - контроль та приймання.
19. Чарунки спеціальні на МДН - контроль згідно з кресленням, контроль електричних параметрів, здавання замовнику.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Контролює, приймає і здійснює повне випробування приймально-передавальних радіопристроїв, систем автоматичних телефонних станцій, електротехнічних приладів, ЕОМ, радіоелектронної апаратури та апаратури провідного зв'язку будь-якої складності. Контролює та приймає дослідні та експериментальні взірці усіх видів блоків та вузлів апаратури.
Повинен знати: конструкцію, способи перевірки на точність апаратури будь-якої складності; принцип дії та методи контролю особливо складних взірців лічильно-розв'язуючих, електромеханічних, електро-магнітних, акустичних, гіроскопічних приладів, приймально-передавальних радіопристроїв; технічні умови та інструкції складання, монтажу, регулювання, випробувань; розрахунки схем радіоапаратури та апаратури провідного зв'язку будь-якої складності; основні принципи організації контролю якості виробів.
Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 5 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Апаратура радіоелектронна на мікроскладаннях, особливо точна та відповідальна - контроль випробування, здавання.
2. Апаратура стаціонарна (дослідна) особливо складних станцій багатоканального телефонування, радіолокаційних, гідроакустичних станцій - контроль, випробування і здавання.
3. Апарати телеграфні особливо складні - контроль згідно з ТУ та здавання замовнику.
4. Комплекти координатних гіроскопічних приладів - контроль та випробування.
5. Прилади та системи гіроскопічні прецизійні - контроль та випробування.
6. Радіостанції радіолокаційні - перевірка працездатності, комплексне регулювання під діючими антенами згідно з технічними умовами та здавання замовнику.
7. Радіоприймачі та радіоли супергетеродинні усехвильові вищого класу - контроль, приймання та повне випробування дослідних взірців.
8. Схеми інтегральні - контроль електричних параметрів.
9. Станції телефонні особливо складні - контроль механічного та електричного регулювання, випробування згідно з технічними умовами та здавання.
10. Телевізори кольорові 1 - 3 класу - контроль електричних параметрів дослідних експериментальних взірців.
6. ЛАГЛІННИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає бухти ниток на моток. Перемотує нитки з мотка на котушки одночасно на декількох п'яльцях для плетіння лагліня. Рівномірно перемотує нитки з котушок на котки човників на спеціальному пристрої. Перемотує нитки з бухти на котушки з одночасним воскуванням їх. Виготовляє лаглінь різних діаметрів з одночасним виконанням 2-3 видів робіт на різних верстатах. Плете з заправленням човників та регулюванням вантажників на верстаті з усуненням обривів ниток та зміною котків човників. Змотує лагліня у бухти з очищенням його від вузлів та ниток, з перевіркою за контрольним лічильником.
Повинен знати: принцип дії та будову устаткування, яке застосовує, та правила керування ним; призначення та умови застосування найбільш розповсюджених універсальних та спеціальних пристроїв, контрольно-вимірювальних приладів та інструменту; способи робіт з плетіння та намотування ниток на котушки та човники; найменування й маркування матеріалів, які застосовує; загальні знання з основних дисциплін у обсязі програми виробничого навчання.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Короткострокове виробниче навчання або інструктаж. Без вимог до стажу роботи.
7. МОНТАЖНИК РАДІОЕЛЕКТРОННОЇ АПАРАТУРИ ТА ПРИЛАДІВ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Монтує прості вузли, блоки, прилади, радіопристрої, друковані плати, секції фільтрів та панелі радіоелектронної апаратури, апаратури дальнього та провідного зв'язку за простими монтажними схемами та кресленнями з повним закладанням проводів та з'єднань в усіх видах виробництва. Виконує монтаж методом накручування. Випробовує та перевіряє виконаний монтаж на полярність, обривання, коротке замикання та правильність підключення із застосуванням електровимірювальних приладів. Розпаює прості прилади, які демонтує, із заміною окремих елементів. Монтує окремі вузли на мікроелементах. Прокладає екранований та високочастотний кабель з розбиранням та розпаюванням кінців провідників за простими монтажними схемами. Укладає м'які та гнучкі проводи за шаблонами. Ізолює та екранує окремі проводи та перемички. Накладає нитяні та металеві бандажі. Готує електрорадіоелементи до паяння. Нарізає монтажні проводи із зачищанням та лудінням кінців.
Повинен знати: способи монтажу м'яких та жорстких схем за шаблоном; способи формування виводів електрорадіоелементів та вимоги до роботи з мікросхемами; будову і принцип дії апаратури, яку монтує; найменування і маркування матеріалів та електрорадіоелементів, які застосовує під час монтажу; способи монтажу простих вузлів, блоків, приладів; радіопристроїв, друкованих плат, телефонних пристроїв тощо; способи демонтажу електрорадіоелементів у лакованому монтажі; особливості монтажу друкованих плат, правила включення елементів, які монтує, у контрольно-випробувальну мережу; умови позначення приладів, вузлів, електрорадіоелементів у монтажній схемі; в'язання простих джгутів за монтажними схемами; призначення контрольно-вимірювальних приладів, інструменту та правила користування ними; електричні та механічні властивості найбільш розповсюджених проводів, кабелів та ізоляційних матеріалів; елементарні знання з електротехніки.