• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про порядок діяльності "Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонду" (США) та його кредитно-фінансової установи в Україні

Національний банк України  | Положення від 01.11.1995 № 269
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Положення
  • Дата: 01.11.1995
  • Номер: 269
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Положення
  • Дата: 01.11.1995
  • Номер: 269
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 269 від 01.11.95
м.Київ
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 269 від 01.11.95 р.
Положення про порядок діяльності "Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонду" (США) та його кредитно-фінансової установи в Україні
На виконання Указу Президента України "Про заходи щодо використання фінансової допомоги Уряду США для розвитку середнього та малого бізнесу в Україні" від 10 жовтня 1995 року N 943/95 та з метою найбільш ефективного використання іноземного інвестиційного і кредитного капіталів для прискорення економічних реформ та створення сприятливих умов розвитку приватного малого та середнього бізнесу в Україні Національний банк України встановлює такий порядок створення на території України кредитно-фінансової установи (далі - "Установа") "Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонду" (далі - "Фонд") та їх діяльності на території України.
Це Положення визначає, що господарюючим суб'єктом приватної форми власності України слід вважати підприємство, господарське товариство чи організацію, частка держави в статутному фонді якого не перевищує 49 відсотків загального розміру статутного фонду такого господарюючого суб'єкта.
1. Фонд та Установа здійснюють свої кредитно-фінансові функції в Україні відповідно до міждержавної Угоди між Урядом України та Урядом США "Про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво" від 7 травня 1992 року, Указу Президента України від 10.10.95 р. N 943/95, інших чинних законодавчих актів України, нормативних документів Національного банку України та цього Положення.
2. Основними напрямами кредитно-фінансової діяльності Фонду та Установи в Україні є прискорення економічних реформ в Україні та заохочення створення і розвитку малих та середніх приватних підприємств в Україні шляхом:
- надання кредитів в іноземній та національній валюті України господарюючим суб'єктам приватної форми власності України;
- надання гарантій іноземним кредиторам (нерезидентам) на повернення розміщених серед господарюючих суб'єктів приватної форми власності України кредитів в іноземній та національній валюті України;
- надання фінансової допомоги на безповоротній основі (грантів) в іноземній та національній валюті України господарюючим суб'єктам приватної форми власності України.
Фонд та Установа здійснюють вищезазначені операції в межах загальної суми 150 мільйонів доларів США, наданих Урядом США, та реінвестованого прибутку, отриманого в результаті діяльності Фонду та Установи.
3. Після реєстрації кредитно-фінансової Установи як юридичної особи за українським законодавством Національний банк України внесе її до Республіканської книги реєстрації банків, валютних бірж та інших кредитно-фінансових установ на підставі поданих Установою до Національного банку України відповідних статутних та реєстраційних документів. Статутний фонд Установи має становити не менше 50 тисяч доларів США.
4. Після внесення до Республіканської книги реєстрації банків, валютних бірж та інших кредитно-фінансових установ Установа набуває статусу кредитної установи з правом розміщувати кредити в національній валюті України серед господарюючих суб'єктів приватної форми власності України.
5. Кредити в іноземній валюті господарюючим суб'єктам приватної форми власності України Установа надає на підставі отриманої від Національного банку України генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.
6. Для здійснення своєї діяльності Установа відкриває в Національному банку України або в одному з уповноважених комерційних банків України за власним вибором власні рахунки в іноземній валюті та/або у валюті України.
Єдиним власником та розпорядником коштів, що знаходяться на її рахунках, як в іноземній, так і в національній валюті України, є Установа.
Відкриття таких рахунків Установою здійснюється на підставі укладеної угоди з Національним банком України або з обраним нею уповноваженим комерційним банком України про обслуговування її кредитно-фінансової діяльності, де мають міститися реквізити сторін, номер та вид рахунку, умови відкриття та закриття рахунку, види послуг, що надаються банком, зобов'язання сторін, відповідальність за невиконання зобов'язань, заборона використання Національним банком України або відповідним комерційним банком коштів, що знаходяться на таких рахунках (як в іноземній, так і в національній валюті України), інакше ніж за згодою Установи, а також інші умови обслуговування вищезгаданих рахунків.
Залишки коштів на рахунках Установи в Національному банку України або в уповноваженому комерційному банку України не можуть враховуватися ним як кредитні ресурси та підлягають стопроцентному резервуванню, якщо інше не передбачене в угоді між Установою та Національним банком України або уповноваженим комерційним банком про обслуговування рахунків Установи.
Через вищезгадані рахунки здійснюється облік коштів як в іноземній, так і в національній валюті України.
Джерелами отримання коштів в національній валюті є продаж Установою іноземної валюти та надходження в національній валюті від здійснення Установою кредитних операцій на валютному ринку України згідно з чинним законодавством України.
7. Установа здійснює свою діяльність на підставі генеральної ліцензії Національного банку України на здійснення такої валютної операції на весь період дії режиму валютного регулювання:
- кредитні операції в іноземній валюті (надання кредитів та грантів) господарюючим суб'єктам приватної форми власності на внутрішньому ринку України.
Генеральна ліцензія Національного банку України на здійснення вищезазначеної валютної операції надається Установі при внесенні її до Республіканської книги реєстрації банків, валютних бірж та інших кредитно-фінансових установ. Установа здійснює вищезазначену операцію згідно з встановленими чинним законодавством України правилами валютного регулювання.
8. Установа у разі потреби має право на договірних засадах позичати кредити від Фонду та здійснювати інші операції, передбачені її Статутом. Національний банк України в особливому порядку надає Установі індивідуальну ліцензію НБУ на одержання кредитів від Фонду протягом десяти робочих днів після подання до Національного банку України та реєстрації управлінням справами Національного банку України клопотання Установи та копії кредитної угоди з Фондом.
9. Національний банк України в особливому порядку оперативно надає резидентам України індивідуальні ліцензії НБУ на отримання та погашення ними кредитів в іноземній валюті безпосередньо від Фонду протягом десяти робочих днів після подання резидентом України до Національного банку України та реєстрації управлінням справами Національного банку України клопотання та копії кредитної угоди з Фондом.
Фонд надає позичальникам - господарюючим суб'єктам приватної форми власності України кредити у безготівковій формі шляхом банківського переказу коштів з рахунків Фонду через систему кореспондентських рахунків уповноважених комерційних банків України в іноземних банках на відповідний рахунок позичальника в одному з уповноважених комерційних банків України.
Фонд в межах кредитної угоди з позичальником - резидентом України за його письмовим дорученням може здійснювати оплату з власних банківських рахунків фірмі (компанії) вартості товарів, поставок продукції та іншого майна, що постачаються нею позичальнику.
При цьому Фонд надає до уповноваженого банку України, де відкритий валютний рахунок позичальника, звітність у такому обсязі:
- нотаріально завірену копію кредитної угоди між Фондом і позичальником-резидентом України;
- копії банківських документів, що підтверджують пряму оплату Фондом вартості продукції, що постачається фірмою (компанією) позичальнику.
Одночасно позичальник-резидент України зобов'язаний подати до обслуговуючого українського уповноваженого банку копії вантажно-митних декларацій, що підтверджують одержання ним продукції відповідно до укладеної з Фондом кредитної угоди.
10. За наявністю в Установи генеральної ліцензії Національного банку України на здійснення кредитних операцій з розміщення валютних коштів на внутрішньому ринку України Установа має право надавати кредити в іноземній валюті резидентам України - господарюючим суб'єктам приватної форми власності. В цьому разі слід вважати, що позичальники-резиденти України автоматично отримують індивідуальну ліцензію Національного банку України на одержання та погашення ними кредиту в іноземній валюті від кредитно-фінансової Установи.
Установа в межах одержаної генеральної ліцензії надає кредити позичальникам у безготівковій формі шляхом банківського переказу кредитних коштів з рахунків Установи на відповідний рахунок позичальника в одному з уповноважених комерційних банків України, оплати платіжних доручень позичальників з рахунків Установи.
Правові відносини між Установою та позичальниками господарюючими суб'єктами приватної форми власності України регулюються на підставі окремих кредитних угод, що укладає Установа з кожним таким позичальником в межах чинного законодавства України та особливостей, передбачених цим Положенням.
11. Відповідно до чинного законодавства України про режим іноземних інвестицій в Україні Установа та Фонд можуть безперешкодно переказувати за кордон доходи, прибутки та інші кошти, одержані на законних підставах у зв'язку із здійсненням іноземних інвестицій в Україні, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку.
12. Установа здійснює кредитні операції в межах загальної суми коштів, обумовленої в пункті 2 цього Положення.
13. Установа самостійно встановлює процентні ставки за своїми кредитними операціями в іноземній валюті. Розміри процентних ставок за кредитними операціями та порядок їх сплати встановлюються у кредитній угоді, що укладають Установа та її позичальник, в залежності від кредитних ризиків, наданого забезпечення кредиту, попиту та пропозиції, що склалися на кредитному ринку, та терміну використання кредиту.
Розміри процентних ставок за кредитними операціями в національній валюті України встановлюються Установою самостійно та підлягають коригуванню у разі зміни облікової ставки Національного банку України: в обов'язковому порядку при зниженні; на підставі взаємної згоди кредитора та боржника - при підвищенні.
14. У разі надання Установою одному позичальнику кредиту у розмірі, що перевищує 5 мільйонів доларів США або еквівалентної суми в національній валюті України, Установа повідомляє про кожний такий випадок Національний банк України. Жоден з наданих Установою кредитів не має перевищувати 30 мільйонів доларів США або еквівалентної суми в національній валюті України.
Враховуючи те, що Установа не буде займатися залученням депозитних та кредитних ресурсів на території України, інші економічні нормативи, встановлені Національним банком України для комерційних банків України, на діяльність Установи не поширюються.
15. Установа може відкривати на території України філії та представництва відповідно до чинного законодавства України та нормативних актів НБУ.
16. Оскільки Установа є кредитною установою з особливим статусом, на неї не поширюються вимоги частини 4 статті 3 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 20 березня 1991 року про обмеження загальної суми внесків комерційних банків до статутних фондів інших підприємств та організацій.
Відповідно до положень частини 4 пункту 2 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" кошти в іноземній валюті, які належать кредитно-фінансовій Установі, що має генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій, обов'язковому продажу не підлягають.
17. Накладення арешту та звернення стягнення на грошові кошти та інші цінності кредитно-фінансової Установи та Фонду може бути здійснено тільки у випадках, передбачених чинним законодавством України.
18. Установа надає звітність та інформацію згідно з формами та в обсягах, встановлених чинним законодавством України для підприємств з іноземними інвестиціями. Додатково Установа надає Національному банку України звітність та інформацію щодо кожного кредиту, наданого Установою, розмір якого перевищує 5 мільйонів доларів США, за формами та в обсягах, погодженими між Національним банком України та Установою. Інші форми звітності та інформації, встановлені Національним банком України для комерційних банків України, на діяльність Установи не поширюються.
19. Публічна бухгалтерська звітність, облік, первинні фінансові документи та інша інформація щодо фінансово-господарської діяльності Установи підлягає, згідно з вимогами чинного законодавства України, перевірці уповноваженими аудиторськими організаціями. Національний банк України здійснює валютний контроль за кредитними операціями Установи в межах наданих їй Національним банком України ліцензій на здійснення валютних операцій.
Національний банк України відповідно до чинного законодавства має право накладати фінансові санкції або анулювати надані ліцензії у разі порушення Установою вимог наданих ліцензій або чинного законодавства України.
20. Кредитно-фінансова Установа припиняє свою діяльність відповідно до положень її Статуту та законодавства України. У разі ліквідації кредитно-фінансової Установи як юридичної особи за українським законодавством Національний банк України виключає її з Республіканської книги реєстрації банків, валютних бірж та інших кредитно-фінансових установ.