• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Концепції Галузевої програми розвитку житлового будівництва на 2010-2011 роки

Міністерство регіонального розвитку та будівництва України  | Наказ, Концепція від 25.06.2010 № 236
Реквізити
  • Видавник: Міністерство регіонального розвитку та будівництва України
  • Тип: Наказ, Концепція
  • Дата: 25.06.2010
  • Номер: 236
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство регіонального розвитку та будівництва України
  • Тип: Наказ, Концепція
  • Дата: 25.06.2010
  • Номер: 236
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
25.06.2010 N 236
Про затвердження Концепції Галузевої програми розвитку житлового будівництва на 2010-2011 роки
З метою забезпечення житлом громадян, що потребують поліпшення житлових умов, збереження виробничого потенціалу будівельної галузі та житлового будівництва, створення умов для його ефективної роботи
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Концепцію Галузевої програми розвитку житлового будівництва на 2010-2011 роки, що додається.
2. Департаменту житлового будівництва, будіндустрії та промисловості будівельних матеріалів (Непомнящий О.М.) разом з Департаментом містобудування та архітектури (Білоус С.Я.), Управлінням економіки та розвитку будівельної діяльності (Осинська В.А.), Управлінням архітектурно-конструктивних та інженерних систем будинків і споруд (Григоренко Г.В.) до 1 серпня 2010 р. забезпечити розроблення Галузевої програми розвитку житлового будівництва на 2010-2011 роки.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Д.В.Ісаєнка.
Міністр В.Г.Яцуба
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінрегіонбуду
25.06.2010 N 236
КОНЦЕПЦІЯ
Галузевої програми розвитку житлового будівництва на 2010-2011 роки
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована програма
Ситуація у житловому будівництві протягом останнього десятиліття після виходу із складної для будівельної галузі рецесії початку 90-х років характеризувалась стабільним зростанням всіх основних показників виробничої діяльності. Однак при цьому навіть у найбільш успішні роки обсяги введення в експлуатацію житла складали лише половину від аналогічного показника 1987 року (1987 р. - 21,3 млн.кв.м; 2007 р. - 10,2 млн.кв.м; 2008 р. - 10,5 млн.кв.м).
У 2008-2009 роках відбулося уповільнення інвестиційної діяльності і, як наслідок, скорочення обсягів виконаних будівельних робіт, зниження будівельної активності, погіршення фінансового стану будівельних підприємств та скорочення кількості працівників, зайнятих у будівництві.
У 2009 році забудовники житла недоотримали замовлень більш ніж на 20 млрд. гривень, що стало однією з причин різкого скорочення темпів житлового будівництва.
В цілому по Україні у 2009 році було введено в експлуатацію 6399,6 тис.кв.м житла, що на 39% менше, ніж у 2008 році. Зменшили обсяги введення житла 25 регіонів, у тому числі 10 областей - більше ніж у 2 рази, а 2 області - більш ніж утричі.
У розрахунку на одну тисячу осіб наявного населення обсяги введеного житла скоротилися на 38,8%.
За даними Державного комітету статистики на початок 2010 року в Україні налічувалось 4356 незавершених будівництвом житлових будівель, з яких 1462 знаходяться у стадії будівництва, а спорудження 2894 об'єктів припинено чи законсервовано (переважна більшість (95,8%) не будується через відсутність фінансування).
Такий стан справ ускладнює вирішення житлової проблеми громадян. Середня забезпеченість житлом населення України становить 23 кв.м загальної площі на одну особу, у той час як у розвинутих країнах цей показник у кілька разів вищий.
На початок 2010 року в Україні на квартирному обліку перебувало 1174,2 тис. сімей та одинаків, з яких 305,7 тис. користуються правом першочергового, а 98,8 тис. - позачергового одержання житла.
Протягом 2000-2009 років щорічно поліпшували житлові умови 1,1-1,6% черговиків від загальної їх кількості станом на початок відповідного року.
Одним із пріоритетів державної політики визначено створення умов для реалізації житлових прав громадян, розвитку будівельної галузі та житлового будівництва. Заходи щодо цього передбачені Державною програмою економічного і соціального розвитку України на 2010 рік, яку 20.05.2010 схвалено Верховною Радою України та подано на підпис Президенту України.
Здійснення політики державного патерналізму по відношенню до будівництва обумовлено його особливою роллю в економіці та суспільстві:
як системоутворюючої галузі, яка є локомотивом розвитку суміжних видів економічної діяльності;
як фондоутворюючої галузі для інших сфер економіки, що забезпечує їх розвиток;
як фактору і показника якості життя населення, рівня соціальних стандартів.
Розроблення Концепції Галузевої програми розвитку житлового будівництва на 2010-2011 роки зумовлене необхідністю визначення конкретних шляхів забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, подолання наслідків світової фінансової кризи, збереження виробничого потенціалу у житловому будівництві, створення умов для його ефективної роботи.
Аналіз причин виникнення проблеми та обгрунтування необхідності її розв'язання програмним методом
Основними причинами падіння обсягів введення в експлуатацію житла у 2009 році є обмеженість фінансових ресурсів забудовників, низька платоспроможність населення, скорочення кредитування та інші негативні наслідки світової фінансової кризи.
Інвестиції у житлове будівництво за 2009 рік скоротились на 54,4% порівняно з 2008 роком.
Однак проблеми у житловому будівництві носять глибший характер.
На можливість людей поліпшити свої житлові умови впливало значне зростання вартості житла у порівнянні з реальними доходами населення, яке спостерігалося протягом останніх років.
Реальними покупцями житла на ринку нерухомості виступає лише невелика частина суспільства. За наявними оцінками, іпотечними житловими кредитами комерційних банків, навіть у докризовий період, могли скористатись 8-10% працездатного населення (для порівняння: у розвинутих країнах - 60-70%).
На сьогодні будівництво, придбання та оренда житла доступні лише обмеженому колу сімей з високими доходами, що не забезпечує реалізації закріпленого в статті 47 Конституції України права кожної людини на житло.
Водночас, постійне протягом тривалого часу зростання цін на житлову нерухомість поряд зі слабкістю фондового ринку та нерозвиненістю фінансових інститутів, сформувало попит на житло як спосіб інвестування та збереження коштів. Ця складова ринку з початком фінансової кризи значно скоротилася.
Складність дозвільних і погоджувальних процедур у будівництві, особливо при вирішенні питань землевідведення, відсутність містобудівної документації в населених пунктах, додаткові навантаження на забудовників у вигляді різних обтяжень і відрахувань, у тому числі за рішеннями місцевих органів влади, низька інноваційна спрямованість будівельних організацій та виробників будівельних матеріалів стримували розвиток будівництва, не сприяли здешевленню вартості житла.
Недосконалість механізмів залучення коштів у житлове будівництво та випадки невиконання забудовниками зобов'язань перед інвесторами підірвали довіру населення та банківських установ до забудовників, що також стримує притік інвестицій.
Стабілізація ситуації потребує системного підходу до вирішення проблеми та застосування заходів державного регулювання у двох напрямках:
підвищення рівня життя населення до показників, які дозволять людині придбавати або орендувати житло самостійно чи за державної підтримки;
створення умов для зниження вартості житла за належної його якості та достатніх обсягів будівництва.
Другий напрямок може бути реалізовано в рамках короткострокової галузевої програми.
Мета програми
Метою Програми є підвищення рівня забезпечення житлом громадян, збільшення обсягів будівництва житла, що відповідає сучасним технологічним та економічним вимогам.
Визначення оптимального варіанта розв'язання проблеми на основі порівняльного аналізу можливих варіантів
На цей час в Україні спостерігається дисбаланс між попитом та пропозицією на ринку житла, зокрема, внаслідок неспроможності громадян із середнім рівнем доходу сплатити вартість будівництва або придбання житла за власні кошти.
Відсутність платоспроможного попиту стримує розвиток житлового будівництва.
Можливі такі варіанти розв'язання проблеми.
1. Існуючий варіант передбачає її вирішення шляхом безоплатного надання житла громадянам, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку.
Однак накопичені житлові зобов'язання держави не узгоджуються з її фінансовими можливостями. При нинішніх темпах забезпечення житлом населення середня тривалість перебування на квартирному обліку становить майже 70 років.
Тому проблему вже неможливо вирішити традиційними способами.
2. З метою збільшення обсягів будівництва житла та створення умов його доступності для громадян доцільним є поетапне впровадження нової системи забезпечення населення житлом, яка передбачає солідарну участь держави і громадянина у вирішенні житлової проблеми, у першу чергу - шляхом розгортання будівництва доступного житла. Це забезпечить підвищення ефективності вирішення проблеми за рахунок синергетичного ефекту.
Необхідно забезпечити сегментування ринку житла з урахуванням платоспроможності усіх категорій громадян, використовуючи особливі механізми регулювання як попиту, так і пропозиції, в кожному сегменті:
- сегмент соціального житла (житловий фонд соціального призначення, службове житло та житло загального користування, яке надається безоплатно);
- сегмент доступного житла (будівництво (придбання) якого здійснюється за державної підтримки);
- ринковий сегмент.
При цьому потрібно розгорнути та в повній мірі реалізувати заходи, передбачені усіма діючими на цей час державним та регіональними програмами з питань житлового будівництва.
Водночас здійснюватимуться кроки щодо спрощення дозвільних процедур, вдосконалення нормативної бази, фінансово-кредитних механізмів залучення коштів, архітектурно-планувальних та технічних рішень будинків з урахуванням економічності та енергоефективності, ресурсозберігаючих технологій будівництва, оновлення матеріально-технічної бази підприємств з метою підвищення конкурентоспроможності галузі, забезпечення належної якості та зниження вартості об'єктів житла.
Оптимальним варіантом розв'язання проблеми є другий варіант.
Шляхи і способи розв'язання проблеми, строк виконання програми
Мета програми може бути досягнута шляхом:
вдосконалення нормативно-правового регулювання житлового будівництва;
спрощення дозвільних та погоджувальних процедур при будівництві житла;
забезпечення належних умов для реалізації інвестиційних намірів забудовників, у першу чергу із залученням вітчизняних підприємств будівельного комплексу, запровадження сучасних механізмів підвищення їх конкурентоспроможності на внутрішньому та зовнішньому ринках;
усунення протиріч та зближення позицій у трикутнику: забудовник - банк - людина;
структурної перебудови виробничої бази індустріального домобудування, промисловості будівельних матеріалів і конструкцій для житлового будівництва;
формування матеріально-технічної бази житлового будівництва на основі запровадження сучасних архітектурно-коструктивних і технічних рішень, використання нових ефективних будівельних матеріалів і виробів;
сегментації ринку житла, розроблення та запровадження форм державного регулювання кожного з сегментів;
поступового переходу від безоплатного надання житла до його будівництва (придбання) за державної підтримки;
добудови об'єктів незавершеного житлового будівництва з високим ступенем будівельної готовності відповідно до Закону України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва";
створення умов щодо розвитку малоповерхового індивідуального житлового будівництва;
формування громадської думки з питань житлового будівництва, солідарної участі держави, місцевих громад і населення у вирішенні житлової проблеми, містобудівних аспектів тощо через засоби масової інформації, проведення круглих столів, громадських слухань, участі громадян та громадських організацій в обговоренні проектів нормативно-правових актів;
удосконалення системи підготовки і підвищення кваліфікації кадрів.
Строк виконання програми: 2010-2011 роки.
Очікувані результати виконання програми, визначення її ефективності
Виконання Програми сприятиме:
створенню умов для реалізації житлових прав громадян, формування комфортного середовища проживання;
відновленню довіри до забудовників, підвищенню технічного, економічного та організаційного рівня житлового будівництва.
Реалізація заходів Програми дозволить:
забезпечити щорічну позитивну динаміку частки громадян, які поліпшили свої житлові умови;
підвищити забезпеченість житлом населення України до 24,5 кв.м загальної площі на одну особу;
завершити будівництво житлових об'єктів з високим ступенем будівельної готовності, формувати будівельний заділ.
Оцінка фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів, необхідних для виконання програми
Фінансування Програми планується здійснювати за рахунок бюджетних коштів (в обсягах коштів, що передбачаються державним та місцевими бюджетами за відповідними програмами з житлового будівництва), коштів підприємств, установ та організацій, коштів населення та інших джерел, не заборонених законодавством.
Стратегічні підходи передбачають, що фінансовими ресурсами при вирішенні житлової проблеми громадян будуть їх власні кошти, кредитні ресурси та кошти, які надаються у формі державної підтримки.
Стабільний попит на житло повинен бути забезпечений механізмами, зорієнтованими на залучення доступних фінансових ресурсів. При цьому кошти, які надаються населенню у вигляді державної підтримки повинні служити лише каталізатором ринкових процесів, які стимулюють стабільний попит.
Організаційне забезпечення виконання Програми здійснює Мінрегіонбуд шляхом:
загального керівництва роботою з виконання заходів і завдань, передбачених Програмою;
залучення до виконання Програми зацікавлених центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій а також підприємств, установ і організацій;
підготовки проектів законодавчих актів з метою створення сприятливих умов для реалізації Програми.
Директор Департаменту
житлового будівництва,
будіндустрії та промисловості
будівельних матеріалів



О.М.Непомнящий