• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження типових програм підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг | Розпорядження від 07.02.2017 № 218
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 07.02.2017
  • Номер: 218
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 07.02.2017
  • Номер: 218
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
07.02.2017 № 218
Про затвердження типових програм підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ
Відповідно до підпункту 147 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, та пункту 1.4 розділу 1 Положення про навчання, перепідготовку, підвищення кваліфікації та складання екзаменів особами, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25 грудня 2003 року № 183, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2004 року за № 122/8721, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг,
постановила:
1. Затвердити Типову програму підвищення кваліфікації керівників фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ, що додається.
2. Затвердити Типову програму підвищення кваліфікації головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ, що додається.
3. Рекомендувати навчальним закладам, які уклали з Нацкомфінпослуг договори про співробітництво з підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ, при складанні навчальних програм підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі на і умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ, дотримуватися типових програм підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ, затверджених пунктами 1 та 2 цього розпорядження.
4. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 27 березня 2013 року № 1002 "Про затвердження Типових програм підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі на умовах фінансового кредиту за власні кошти, фінансового лізингу, факторингу, гарантій, поручительств, обміну валют, а також інших кредитних установ".
5. Організаційно-розпорядчому департаменту забезпечити оприлюднення цього розпорядження.
6. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Залєтова О.М.
Голова КомісіїІ. Пашко
Згідно з чинним законодавством
відповідно до колегіального рішення Комісії
Протокол № 16 засідання
Комісії від 07.02.2017
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сфері ринків фінансових послуг
07.02.2017 № 218
Типова програма підвищення кваліфікації керівників фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, фінансового лізингу, факторингу, гарантій, поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ
Типова програма навчального курсу "Підвищення кваліфікації керівників фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, фінансового лізингу, факторингу, гарантій, поручительств, а також інших кредитних установ" (далі - підвищення кваліфікації керівників фінансових компаній та інших кредитних установ) передбачає набуття керівниками фінансових компаній та Інших кредитних установ комплексу знань, умінь та навичок, що сприяють якісному виконанню ними своїх безпосередніх обов'язків, вивчення законодавчих актів з питань надання фінансових послуг з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, фінансового лізингу, факторингу, гарантій, поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, фінансовими компаніями та іншими кредитними установами.
Програма підвищення кваліфікації керівників фінансових компаній та інших кредитних установ розрахована на тривалість курсу навчання не менше 72 годин та передбачає поєднання різних форм і методів навчання. Для управителів, які вперше проходять підвищення кваліфікації за цією програмою, аудиторні заняття повинні становити не менше 40 годин.
ТЕМА 1. Сучасний стан та тенденції розвитку ринків фінансових послуг України
Питання:
Фінансові компанії та інші кредитні установи - учасники фінансового ринку України. Роль і місце фінансових компаній та інших кредитних установ на фінансовому ринку України. Державне регулювання діяльності фінансових компаній та інших кредитних установ в Україні: загальний аналіз правового забезпечення та нормативно-правових актів. Захист прав споживачів фінансових послуг.
ТЕМА 2. Правове регулювання діяльності фінансових компаній
Питання:
Правовий статус фінансових компаній. Особливості порядку створення та реєстрації фінансових компаній. Установчі документи фінансових компаній. Особливості цих документів у порівнянні з іншими фінансовими установами. Дозвільні документи, необхідні для початку роботи та у процесі його роботи. Ліцензування господарської діяльності з надання фінансових послуг. Нагляд на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами. Погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі. Розкриття інформації фінансовими установами про свою діяльність. Особливості припинення діяльності фінансових компаній.
Договірні відносини у фінансово-господарській діяльності фінансових компаній та кредитних установ. Договори, що встановлюють, змінюють або припиняють права та обов'язки сторін при проведенні кредитних операцій (наданні кредитів, позик, факторингу).
Договори, що встановлюють, змінюють або припиняють права та обов'язки сторін при проведенні лізингових операцій. Договори, що встановлюють, змінюють або припиняють права та обов'язки сторін з надання гарантій, поручительств та інші.
Особливості правового статусу фізичної особи-підприємця. Загальні положення про юридичну особу як суб'єкта цивільно-правових відносин.
Поняття та значення цивільно-правової відповідальності. Види цивільно-правової відповідальності. Поняття та способи припинення зобов'язань. Окремі способи припинення зобов'язань,
ТЕМА 3. Державне регулювання і контроль за діяльністю фінансових компаній
Питання:
Основні напрями державного регулювання контролю за діяльністю фінансових компаній. Державні органи, що здійснюють контроль за діяльністю фінансових компаній. Порядок здійснення державними органами контролю за діяльністю фінансових компаній.
Особливості державного регулювання інших кредитних установ. Порядок внесення інформації про кредитні установи до Державного реєстру фінансових установ. Порядок ліцензування кредитних установ.
Система фінансового моніторингу України. Операції, що підлягають обов'язковому та/або внутрішньому фінансовому моніторингу відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення". Організація фінансового моніторингу в діяльності фінансових компаній. Відповідальність за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу.
ТЕМА 4. Організаційно-економічні засади надання фінансових послуг фінансовими компаніями та іншими кредитними установами
Питання :
Фінансовий менеджмент. Загальні засади фінансового аналізу. Сутність, завдання та основні принципи фінансового аналізу діяльності фінансових компаній та інших кредитних установ. Основні фінансові показники, що характеризують фінансову стабільність фінансової компанії та іншої кредитної установи при наданні фінансових послуг. Види та методи фінансового аналізу, які можуть застосовувати фінансові компанії та інші кредитні установи.
Загальні питання маркетингу та менеджменту. Правове регулювання трудових відносин. Кваліфікаційні вимоги, встановлені законодавством, для керівників та окремих працівників фінансових компаній та інших кредитних установ.
ТЕМА 5. Фінансові нормативи діяльності фінансових компаній та кредитних установ
Питання:
Фінансові та функціональні ризики. Поняття ліквідності активів у фінансової компанії. Основи теорії управління грошовими потоками. Розмір власного капіталу фінансової компанії, класифікація якості активів, критерії ризиковості операцій, вимоги до порядку формування резерву забезпечення покриття втрат. Використання показників звітних даних для аналізу фінансового стану фінансової компанії.
Критерії та фінансові нормативи діяльності кредитних установ. Особливості порядку складання та подання звітності кредитними установами до Нацкомфінпослуг.
ТЕМА 6. Основи бухгалтерського обліку. Фінансова звітність за Міжнародними стандартами фінансової звітності та аудит
Питання:
Бухгалтерський облік фінансових компаній та інших кредитних установ. Основні засади організації бухгалтерського обліку. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності, загальний огляд.
Концептуальна основа фінансової звітності за МСФЗ. Перше застосування міжнародних стандартів фінансової звітності. Представлення фінансової звітності. Облікова політика, зміни бухгалтерських оцінок та помилки. Консолідована та окрема фінансова звітність. Проміжна фінансова звітність. Зовнішній аудит як форма контролю. Аудиторські перевірки звітності фінансових компаній та інших кредитних установ.
ТЕМА 7. Внутрішній аудит
Питання:
Визначення внутрішнього аудиту. Кодекс етики внутрішніх аудиторів. Міжнародні професійні стандарти внутрішнього аудиту, загальний огляд. Створення служби з внутрішнього аудиту в фінансових компаніях та інших кредитних установах. Завдання та функції служби внутрішнього аудиту та/або внутрішнього аудитора.
ТЕМА 8. Галузевий розділ
Питання:
Основи кредитування. Принципи кредитування. Основні характеристики кредиту. Етапи кредитування. Класифікація кредитів. Поняття і суть кредитної політики. Методики оцінки позичальника. Вимоги до забезпечення. Порядок погашення кредиту, нарахування та сплата процентів за кредитом. Ведення кредитних справ та кредитний моніторинг. Управління кредитним портфелем. Фінансування лізингових операцій та управління ризиками. Облік лізингових операцій. Особливості операцій з фінансового лізингу. Особливості операцій, які складають послугу факторингу. Облік факторингових послуг та операцій з фінансовими активами, які здійснюються в рамках надання послуги. Джерела фінансування факторингових операцій та управління ризиками, які виникають при наданні послуги факторингу.
Поняття і суть послуг гарантії та поручительства. Відмінності в наданні таких послуг.
Директор департаменту консолідованого нагляду та методології на ринках фінансових послугВ. Логвіновський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сфері ринків фінансових послуг
07.02.2017 № 218
Типова програма підвищення кваліфікації головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ
Типова програма навчального курсу "Підвищення кваліфікації головних бухгалтерів фінансових компаній, які надають фінансові послуги з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання послуг з фінансового лізингу, надання послуг з факторингу, надання гарантій та поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, а також інших кредитних установ" (далі - підвищення кваліфікації головних бухгалтерів фінансових компаній та інших кредитних установ) передбачає набуття ними комплексу знань, умінь та навичок, що сприяють якісному виконанню ними своїх безпосередніх обов'язків, вивчення нормативної та методологічної бази щодо основних аспектів бухгалтерського обліку, звітності та фінансового аналізу з питань надання фінансових послуг з надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, фінансового лізингу, факторингу, гарантій, поручительств, адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, фінансовими компаніями та іншими кредитними установами.
Програма підвищення кваліфікації головних бухгалтерів фінансових компаній та інших кредитних установ розрахована на тривалість курсу навчання не менше 72 годин та передбачає поєднання різних форм і методів навчання.
Для головних бухгалтерів, які вперше проходять підвищення кваліфікації за цією програмою, аудиторні заняття повинні становити не менше 40 годин.
ТЕМА 1. Сучасний стан та тенденції розвитку ринків фінансових послуг України
Питання:
Фінансові компанії та інші кредитні установи - учасники фінансового ринку України. Роль і місце фінансових компаній та інших кредитних установ на фінансовому ринку України. Державне регулювання діяльності фінансових компаній та інших кредитних установ в Україні: загальний аналіз правового забезпечення та нормативно-правових актів. Захист прав споживачів фінансових послуг.
ТЕМА 2. Правове регулювання діяльності фінансових компаній
Питання:
Правовий статус фінансових компаній. Особливості порядку створення та реєстрації фінансових компаній. Установчі документи фінансових компаній. Особливості цих документів у порівнянні з іншими фінансовими установами. Дозвільні документи, необхідні для початку роботи та у процесі його роботи. Ліцензування господарської діяльності з надання фінансових послуг. Нагляд на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами. Погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі. Розкриття інформації фінансовими установами про свою діяльність. Особливості припинення діяльності фінансових компаній.
Договірні відносини у фінансово-господарській діяльності фінансових компаній. Договори, що встановлюють, змінюють або припиняють права та обов'язки сторін при проведенні кредитних операцій (наданні кредитів, позик, факторингу).
Договори, що встановлюють, змінюють або припиняють права та обов'язки сторін при проведенні лізингових операцій.
Договори, що встановлюють, змінюють або припиняють права та обов'язки сторін з надання гарантій, поручительств та інші.
Особливості правового статусу фізичної особи-підприємця. Загальні положення про юридичну особу як суб'єкта цивільно-правових відносин.
Поняття та значення цивільно-правової відповідальності. Види цивільно-правової відповідальності. Поняття та способи припинення зобов'язань. Окремі способи припинення зобов'язань.
ТЕМА 3. Державне регулювання і контроль за діяльністю фінансових компаній
Питання:
Основні напрями державного регулювання контролю за діяльністю фінансових компаній. Державні органи, що здійснюють контроль за діяльністю фінансових компаній. Порядок здійснення державними органами контролю за діяльністю фінансових компаній.
Особливості державного регулювання інших кредитних установ. Порядок внесення інформації про кредитні установи до державного реєстру фінансових установ. Порядок ліцензування кредитних установ.
Система фінансового моніторингу України. Операції, що підлягають обов'язковому та/або внутрішньому фінансовому моніторингу відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження- зброї масового знищення". Організація фінансового моніторингу в діяльності фінансових компаній та інших кредитних установ. Відповідальність за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу.
ТЕМА 4. Фінансові нормативи діяльності фінансових компаній .
Питання:
Фінансові та функціональні ризики.. Поняття ліквідності активів у фінансової компанії. Основи, теорії управління грошовими потоками. Розмір власного капіталу, фінансової компанії, класифікація якості активів, критерії ризиковості операцій, вимоги до порядку. формування резерву забезпечення покриття втрат. Використання показників звітних даних для аналізу фінансового стану фінансової компанії.
Критерії та фінансові, нормативи діяльності інших кредитних; установ. Особливості порядку складання та подання кредитними установами звітності до Нацкомфінпослуг.
ТЕМА 5. Основи фінансового аналізу фінансових компаній та інших кредитних установ
Питання:
Вимоги законодавства щодо системи внутрішнього обліку в діяльності фінансових компаній та інших кредитних, установ. Журналу та картки обліку договорів із клієнтами фінансових-компаній та інших кредитних установ та їхніми контрагентами. Вимоги до технічного та програмного забезпечення.
Фінансовий аналіз у діяльності фінансових компаній та інших кредитних установ. Сутність, завдання та основні принципи фінансового аналізу у фінансових компаніях та інших кредитних установах. Основні фінансові показники, що характеризують фінансову стабільність фінансової компанії.
ТЕМА 6. Звітність фінансових компаній та інших кредитних установ
Питання:
Вимоги Нацкомфінпослуг до звітних даних за квартал, рік. Особливості подання звітності в електронному вигляді та ведення внутрішнього обліку операцій з надання фінансових послуг. Основи роботи з електронними базами даних та особливості їх ведення для фінансових компаній та інших кредитних установ.
ТЕМА 7. Оподаткування діяльності фінансових компаній та інших кредитних установ
Питання:
Система податків та зборів в Україні. Нормативна база. Суб'єкти податкових відносин. Податкове зобов'язання, яке виникає з питань надання фінансових послуг з надання коштів у позику, у тому числі на умовах фінансового кредиту, фінансового лізингу, факторингу, гарантій, поручительств, обміну валют, фінансовими компаніями та іншими кредитними установами, та його виконання. Порядок подання податкової декларації та визначення суми податкових зобов'язань. Конфлікт інтересів та податкові роз'яснення. Терміни погашення податкового зобов'язання. Податковий борг. Штрафні санкції. Податок на прибуток управителя. Податок на додану вартість. Стягнення, адміністрування податків. Інші податки, пов'язані з операціями з надання фінансових послуг.
ТЕМА 8. Особливості ведення бухгалтерського обліку. Фінансова звітність за Міжнародними стандартами фінансової звітності та аудит
Питання:
Бухгалтерський облік фінансових компаній та інших кредитних установ. Основні засади організації бухгалтерського обліку. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності, загальний огляд.
Концептуальна основа фінансової звітності за МСФЗ. Перше застосування міжнародних стандартів фінансової звітності. Необоротні активи, призначені для продажу та припинена діяльність. Фінансові інструменти. Представлення фінансової звітності. Облікова політика, зміни бухгалтерських оцінок та помилки. Вплив зміни валютних курсів. Події після звітної дати. Основні засоби. Оренда. Витрати по позикам. Пов'язані сторони. Консолідована та окрема фінансова звітність. Облік інвестицій в асоційовані компанії. Проміжна фінансова звітність. Знецінення активів. Резерви, умовні зобов'язання та активи. Інвестиційна власність.
Зовнішній аудит як форма контролю. Аудиторські перевірки звітності фінансових компаній та інших кредитних установ.
ТЕМА 9. Галузевий розділ
Питання:
Основи кредитування. Принципи кредитування. Основні характеристики кредиту. Етапи кредитування. Класифікація кредитів. Поняття і суть кредитної політики. Методики оцінки позичальника. Вимоги до забезпечення. Порядок погашення кредиту, нарахування та сплата процентів за кредитом. Ведення кредитних справ та кредитний моніторинг. Управління кредитним портфелем. Фінансування лізингових операцій та управління ризиками. Облік лізингових операцій. Особливості операцій з фінансового лізингу. Особливості операцій, які складають послугу факторингу. Облік факторингових послуг та операцій з фінансовими активами, які здійснюються в рамках надання послуги. Джерела фінансування факторингових операцій та управління ризиками, які виникають при наданні послуги факторингу.
Поняття і суть послуг гарантії та поручительства. Відмінності в наданні таких послуг.
Директор департаменту консолідованого нагляду та методологи на ринках фінансових послугВ. Логвіновський
Джерело інформаціі: http://nfp.gov.ua