ЦЕНТРАЛЬНА СПІЛКА СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОМІТЕТ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ
СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N П-3/Р-12
Про виконання Галузевої угоди за 2005 рік
Заслухавши інформацію першого заступника голови правління Укоопспілки М.В.Людвічука, заступника голови ЦК профспілки Г.В.Дордуки "Про виконання Галузевої угоди за 2005 рік", правління Укоопспілки і президія ЦК профспілки відмічають, що з кожним роком підвищується роль
Галузевої угоди на підприємствах і в організаціях споживчої кооперації, яка є основою для укладення обласних, районних угод та колективних договорів на виробничому рівні. Для її виконання в організаціях і на підприємствах укладено або подовжено дію 341, або 100% угод усіх рівнів, та 2623, або 99,8% колективних договорів.
Торік завдяки послідовній роботі правління Укоопспілки, президії ЦК профспілки та вжитим правліннями облспоживспілок, Кримським республіканським комітетом і обкомами профспілки заходам із 139 прийнятих зобов'язань виконано 118, виконано частково 21.
В цілому по системі зріс загальний обсяг роздрібного товарообороту у порівнянних цінах на 11,1%, обсяг промислової продукції в діючих цінах - на 7,7, заготівельний оборот - на 15,2%, надання платних послуг - на 23,6%. Власні кошти в обороті збільшені на 14,8%, пайовий капітал - на 12%, пайові внески на одного пайовика - на 16,8%.
Загалом по системі Укоопспілки отримано чистого прибутку від господарської діяльності 35,6 млн. грн., що в 1,6 разу більше, ніж у 2004 році. Кількість прибуткових підприємств і організацій у відсотках до загальної кількості становила 90% проти 87,4% у позаминулому році. На 279, або 29%, зменшена кількість збиткових підприємств.
У загальній чисельності працюючих на 0,6% збільшена частка працівників з повною та базовою вищою освітою, на 1,3% - молоді віком до 35 років. Майже вдвічі зменшена кількість працівників, які працювали в режимі неповного робочого часу.
Середньомісячна заробітна плата одного працівника в усіх галузях діяльності становила 459 грн. і зросла проти попереднього року на 35,8%, у тому числі в торгівлі - на 36,7%, громадському харчуванні - 35,7%, промисловості - 36,6%, заготівлях - 35,8%.
В усіх галузях діяльності підвищено продуктивність праці. Трудові відносини будувалися на засадах договірного регулювання, контрактна форма застосовувалася з керівниками підприємств і організацій, крім тих, що займають виборні посади.
На заходи з охорони праці витрачено 16,5 млн. грн., у розрахунку на одного працюючого витрати збільшені в 1,7 разу до 170 грн. Зменшено кількість нещасних випадків на 10, забезпечено опаленням усі діючі об'єкти. Технічними інспекторами, представниками профспілки з охорони праці та органами Державного нагляду проведено 489 спільних перевірок на підприємствах і в організаціях системи.
Для поліпшення соціального захисту працюючих і їх дозвілля господарськими органами підприємств і організацій перераховано профспілковим комітетам 1262,6 тис. грн., що на 41,3% більше, ніж у попередньому році, на благодійну акцію "Милосердя" для підтримки ветеранів праці і людей похилого віку витрачено майже 1 млн. грн.
Загальна сума профспілкових внесків по системі зросла на 26,6% і становила 4,3 млн. грн., борг з них зменшено на 268,3 тис. грн., або 38,4%.
У минулому році оздоровлено 9290 дітей, що більше від попереднього року на 11%, у тому числі дітей працівників споживчої кооперації - майже третину.
Водночас у роботі підприємств і організацій є ще невикористані резерви і недоліки, які вплинули на виконання
Галузевої угоди.
У порівнянні з попереднім роком на 5% знижений товарооборот підприємств ресторанного господарства. Допустили зниження загального обсягу роздрібного товарообороту у порівнянні з 2004 роком дві облспоживспілки, обороту підприємств ресторанного господарства - 14, обсягу промислової продукції - 9.
Фінансовий результат у заготівельній галузі збитковий. Закінчили рік із збитками 682 підприємства, сума збитків 25,9 млн. грн. Залишаються значними непродуктивні втрати - 5,2 млн. грн., у тому числі сплата пені, штрафів, неустойок - 3,3, крадіжки - 1,5. Відволікаються кошти у позасистемну дебіторську заборгованість, яка становила 24,6 млн. грн., або 46,4%, у загальній заборгованості за товари, роботи, послуги. Зросла кредиторська заборгованість на 28,9 млн. грн., або 9,2%.
Не призупинено відплив кооперативних кадрів. Середньооблікова кількість працівників зменшена на 11,7 тис. осіб, або 11,1%. Високою залишається плинність кадрів. Торік звільнено 31,9% працівників від їх загальної кількості, з них кожного другого - у Кримспоживспілці, кожного третього - у Житомирській, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Чернігівській, понад 40% - у Сумській, Херсонській і Черкаській облспоживспілках.
Середньомісячна зарплата одного працівника нижча встановленої мінімальної заробітної плати у громадському харчуванні - у 9 облспоживспілках, промисловості - в 3, в заготівлях - в 7.
Рівень витрат на оплату праці в торгівлі у відсотках до обороту коливався від 4,73 до 10,29. На підприємствах і в організаціях деяких споживспілок не встановлювалася тарифна ставка робітника I розряду не менше 120% від розміру мінімальної заробітної плати, не здійснювалася індексації заробітної плати, компенсації працівникам втрати заробітку у зв'язку з порушенням строків виплати, оплата праці у надурочний час у подвійному розмірі.
Понад 60% фахівців служб охорони праці працюють за сумісництвом, не проводиться частково фінансування облспоживспілками інспекторів з охорони праці профспілки, крім ЦК профспілки Кримспоживспілки, Дніпропетровської, Житомирської, Чернівецької облспоживспілок.
Є недоліки у проведенні атестації робочих місць за умовами праці, при обов'язковому страхуванні від нещасних випадках водіїв, робітників, які працюють на об'єктах підвищеної небезпеки, виконанні Галузевої програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці і виробничого середовища, виконанні приписів органів Держнаглядохоронпраці, експертів умов праці і соціальної політики України та організаційно-технічних заходів, розроблених комісіями з розслідування нещасних випадків на виробництві.
Більшість підприємств і організацій не виконали зобов'язання
Галузевої угоди про перерахування профспілковим комітетам коштів на проведення культурно-масової, фізкультурної, оздоровчої роботи і благодійної діяльності для своїх працівників, у результаті чого ними недоотримано 3,2 млн. грн., та створення за рахунок прибутку Фонду соціального захисту.
Правління Укоопспілки і президія ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Інформацію першого заступника голови правління Укоопспілки М.В.Людвічука, заступника голови ЦК профспілки Г.В.Дордуки взяти до відома.
2. Відзначити, що з поглибленням соціального партнерства між господарськими і профспілковими органами всіх рівнів поліпшилося виконання положень
Галузевої угоди.
3. Правлінням Кримспоживспілки, облспоживспілок та президіям Кримського республіканського комітету, обкомів профспілки:
3.1. Проаналізувати причини, які зумовили часткове виконання окремих зобов'язань
Галузевої угоди за 2005 рік, і спрямувати зусилля в поточному році на повне її виконання.
3.2. Двічі на рік підбивати підсумки виконання угод і колективних договорів та заслуховувати керівників підприємств, організацій і голів профспілкових комітетів з виконання взятих зобов'язань.
3.3. Здійснювати практичні дії для забезпечення виконання бізнесових і фінансових планів, що уможливить збільшення обсягів в усіх галузях діяльності, впровадження прогресивних форм і методів роботи, ефективне використання матеріально-технічної бази, недопущення збитків, підвищення дохідності, поліпшення фінансової дисципліни, зростання заробітної плати та забезпечення соціального захисту працюючих.
3.4. Посилити контроль за виплатою заробітної плати не нижче мінімального розміру, встановленого державою, та проводити виплати міжгалузевих і галузевих доплат і надбавок, працювати над скороченням втрат робочого часу і забезпечити продуктивну зайнятість працюючих.
3.5. Створювати працюючим здорові і безпечні умови праці. Продовжити роботу з опалення всіх діючих об'єктів в осінньо-зимовий період і заміни неефективного обладнання, забезпечення працівників необхідним спецодягом, спецвзуттям згідно з діючими нормами, доведення витрат на охорону праці на одного працюючого не нижче середнього показника по Укоопспілці. Проводити своєчасну атестацію робочих місць, виплату пільг, передбачених
Угодою, та обов'язкове страхування від нещасних випадків. Двічі на рік ці питання розглядати на спільних засіданнях.
3.6. Поліпшити роботу з закріплення кадрів, зменшення їх плинності, дотримання статутних вимог при доборі кандидатур на виборні посади, створення соціально-економічних умов для зростання продуктивності праці та її мотивації.
3.7. Своєчасно перераховувати профспілковим комітетам членські внески, ліквідувати борги з них, а також перераховувати в повному обсязі кошти на проведення культурно-масової, фізкультурної, оздоровчої роботи та повному обсязі кошти на проведення культурно-масової, фізкультурної, оздоровчої роботи та на благодійну діяльність для своїх працівників.
3.8. Проаналізувати хід виконання угод і колективних договорів за I півріччя 2006 року і до 10 серпня надіслати інформацію з цього питання правлінню Укоопспілки і ЦК профспілки.
3.9. Провести в IV кварталі поточного року наради-семінари з керівниками господарських, профспілкових органів підприємств і організацій та зобов'язати їх розробити і затвердити графіки проведення зборів, конференцій у трудових колективах для підбиття підсумків виконання угод, колдоговорів за 2006 рік та прийняття нових на наступний.
3.10. Використовувати передбачені законодавством форми впливу на відповідальних посадових осіб за невиконання угод і колективних договорів, у тому числі розірвання трудового договору з керівником підприємства.
3.11. Висвітлювати в засобах масової інформації питання договірного регулювання соціально-трудових відносин, додержання законодавства про працю та захист трудових прав працюючих.
Голова правління Укоопспілки Голова ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України | С.Г.Бабенко В.П.Левицький |