• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Роль і значення Конституції України в державотворенні і правотворенні в Україні (до 10-річчя прийняття Конституції України)

Національна Академія наук України  | Постанова від 14.06.2006 № 173
Реквізити
  • Видавник: Національна Академія наук України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 14.06.2006
  • Номер: 173
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна Академія наук України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 14.06.2006
  • Номер: 173
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
14.06.2006 N 173
Роль і значення Конституції України в державотворенні і правотворенні в Україні (до 10-річчя прийняття Конституції України)
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України академіка НАН України Ю.С.Шемшученка "Роль і значення Конституції України в державотворенні і правотворенні в Україні", Президія НАН України відзначає, що прийняття в 1996 році Конституції України мало винятково важливе значення для української державності, активізувало процеси державотворення і правотворення.Конституція України стала фундаментом правової системи країни, її законодавства, а також визначальним чинником забезпечення державного суверенітету, консолідації українського суспільства, формування і розвитку інститутів державної влади, становлення громадянського суспільства.
Увібравши найважливіші досягнення вітчизняної і зарубіжної наукової думки у галузі державотворення, Конституція України визначила стратегію подальшого розвитку української держави.
На основі і у відповідності з Конституцією прийнято закони про більшість органів державної влади та інші інститути держави: про судоустрій, місцеві державні адміністрації тощо.
Проте розвиток українського суспільства, реформування його політичної системи потребує вдосконалення форми державного правління, перерозподілу конституційних повноважень між основними владними інституціями. Актуальними є також питання реформування судово-правової системи, адміністративно-територіального устрою, місцевого самоврядування, вдосконалення взаємовідносин місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Важливу роль у забезпеченні конституційного будівництва в Україні відіграє академічна правова наука. За роки незалежності у провідній вітчизняній науково-дослідній установі у галузі конституційного права - наукова школа, яка зробила вагомий внесок у розв'язання теоретичних і практичних проблем українського державотворення.
Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького НАН України опубліковано низку фундаментальних праць з конституційно-правових проблем, зокрема: "Проблеми реалізації Конституції України: теорія і практика", "Державотворення і правотворення в Україні: досвід, проблеми, перспективи", "Конституція незалежної України", "Органи державної влади України", "Конституційно-правові форми безпосереднього народовладдя", "Теоретичні основи законодавчого процесу", "Конституційне право України. Академічний курс. Том 1".
Спільними зусиллями інститутів держави і права ім. В.М.Корецького, політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України, Академії правових наук України та Інституту законодавства Верховної Ради України визначено концептуальні основи українського конституціоналізму і конституційного ладу України, конституційно-правового статусу людини і громадянина, конституційних форм безпосереднього народовладдя, органів державної влади і системи місцевого самоврядування та теоретичні основи українського парламентаризму, інституту президентства, державного управління, правосуддя, конституційної юстиції тощо.
Дослідження науковців зараз зосереджуються на осмисленні проблем та перспектив конституційної реформи, процесів державотворення і правотворення, розвитку відповідних інститутів державної влади і громадянського суспільства, вдосконалення механізмів соціального контролю за діяльністю влади, впливу на її рішення, захисту конституційних прав і свобод громадян.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь директора Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України академіка НАН України Ю.С.Шемшученка взяти до відома.
2. Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України (академік НАН України В.М. Литвин):
2.1. Посилити координацію та взаємодію з Академією правових наук України, Інститутом законодавства Верховної Ради України, Національною юридичною академією імені Ярослава Мудрого, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, іншими провідними навчальними закладами Міністерства освіти і науки України з метою активізації роботи з теоретичного розв'язання пріоритетних з погляду конституційно-правової реформи проблем, місця і ролі держави у політичній системі України, визначення форми української держави, вдосконалення організації і функціонування органів державної влади, насамперед Верховної Ради України - єдиного органу законодавчої влади в Україні, здійснення конституційної, політичної, парламентської, адміністративної, судової та інших реформ.
2.2. З метою широкого фахового обговорення теоретичних проблем конституційного будівництва та на виконання п. 4 плану заходів з підготовки та відзначення 10-ї річниці Конституції України, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.06.06 N 311, спільно з Міністерством освіти і науки України, Академією правових наук України, Інститутом законодавства Верховної Ради України на базі Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України провести 26.06.06 науково-практичну конференцію "Конституційні засади державотворення і правотворення в Україні: проблеми теорії і практики (до 10-річчя Конституції України)" та у III кв. 2006 р. видати збірник матеріалів конференції.
2.3. Провести у IV кварталі 2006 р. спільну сесію Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, Академії правових наук України, Інституту законодавства Верховної Ради України, присвячену обговоренню проблем реалізації політичної реформи в Україні, науковому забезпеченню законотворчого процесу, налагодженню постійних інформаційних та творчих зв'язків з зарубіжними науковими центрами з метою вивчення питань входження України у світовий і європейський правовий простір та імплементації норм міжнародного права у законодавство України. За результатами сесії підготувати і направити Верховній Раді України аналітичну наукову доповідь.
2.4. Протягом III-IV кварталів 2006 р. підготувати пропозиції до концепції стратегії правотворення в Україні та з метою їх обговорення провести у I кварталі 2007 р. спільне засідання Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, комітетів Верховної Ради України, Академії правових наук України, Інституту законодавства Верховної Ради України.
З. Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України (академік НАН України Ю.С. Шемшученко):
3.1. Взяти активну участь у науковому забезпеченні конституційної та судової реформ, розробці законопроектів, зокрема, законів України: про Президента України, про Кабінет Міністрів України, про Національну академію наук України; про звернення громадян, про державну службу (у новій редакції), проектів Кримінально-процесуального та Господарського процесуального кодексів України, а також нових Трудового, Житлового, Гірничого, Екологічного кодексів України.
3.2. Протягом 2006 р. завершити підготовку фундаментальної колективної монографії "Джерела конституційного права України" (за редакцією члена-кореспондента НАН України /В.Ф.Погорілка/) і забезпечити видання 2-го тому підручника "Конституційне право України. Академічний курс" (за редакцією академіка НАН України Ю.С.Шемшученка, члена-кореспондента НАН України /В.Ф.Погорілка/) та монографії "Європейська інтеграція України: політико-правові проблеми" (В.П.Горбатенко).
3.3. Здійснити протягом 2006-2010 рр. фундаментальні дослідження проблематики конституційно-правових відносин в Україні, підготовку та видання серії колективних та індивідуальних монографій, енциклопедій, словників, довідників з проблем конституційно-правових основ українського державотворення, законодавчого процесу в Україні, інтеграції України в світовий правовий простір, зокрема, монографій: "Політика, право і влада: проблеми співвідношення" (член-кореспондент НАН України В.В. Цвєтков), "Введення в теорію правових систем" (Н.М.Оніщенко, О.В.Зайчук), "Державна політика у сфері державного управління в Україні" (І.О.Кресіна), а також "Енциклопедії міжнародного права", "Великого юридичного академічного словника".
4. Регіональним науковим центрам НАН та МОН України, установам НАН України в третій декаді червня провести збори, засідання вчених рад, круглі столи, презентації нових наукових видань, присвячені 10-й річниці Конституції України.
5. Національній бібліотеці України ім. В.І.Вернадського (академік НАН України О.С.Онищенко) та Львівській науковій бібліотеці ім. В.Стефаника НАН України (М.М.Романюк) організувати книжкові виставки, приурочені до 10-ї річниці Конституції України.
6. Надіслати це рішення Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Науково-організаційний відділ Президії НАН України.
Президент Національної
Академії наук України
академік НАН України
Перший віце-президент -
головний учений секретар
Національної академії наук
України академік НАН України


Б.Є.Патон



А.П.Шпак