• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Методичні рекомендації щодо відбору проб і зразків активованої мінеральної продукції товарної позиції 3802 УКТЗЕД

Державна митна служба України  | Витяг, Рекомендації, Наказ від 06.09.2011 № 160
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Витяг, Рекомендації, Наказ
  • Дата: 06.09.2011
  • Номер: 160
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Витяг, Рекомендації, Наказ
  • Дата: 06.09.2011
  • Номер: 160
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Центральне митне управління лабораторних
досліджень та експертної роботи
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ЦМУЛДЕР Держмитслужби
06.09.2011 N 160
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо відбору проб і зразків активованої мінеральної продукції товарної позиції 3802 УКТЗЕД
1. Вступ, сфера застосування
Ці методичні рекомендації встановлюють порядок і методи відбору проб та зразків активованої мінеральної продукції товарної позиції 3802 УКТЗЕД (активованих: вугілля, діатоміту, перліту, глин, земель, бокситу тощо), які надаються для митного оформлення, відповідно вимог ГОСТ, ДСТУ, чинних нормативних документів.
Рекомендації призначені для посадових осіб митних органів, які здійснюють відбір проб і зразків та надають їх для проведення досліджень до експертних підрозділів Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи.
2. Нормативні посилання
В цих методичних рекомендаціях є посилання на такі законодавчі та нормативні документи:
2.1. Митний кодекс України (Закон України від 11.07.02 N 92-IV зі змінами й доповненнями).
2.2. Постанова Кабінету Міністрів України від 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб і зразків товарів, проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (із змінами та доповненнями).
2.3. Наказ Державної митної служби України від 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодії митних органів з Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи при проведенні митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів".
2.4. Наказ Державної митної служби України від 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб і зразків товарів".
2.5. Наказ Державної митної служби України від 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативів відбору проб і зразків товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи)", із змінами й доповненнями внесеними наказом Державної митної служби України від 14.09.07 N 760.
2.6. Методичні рекомендації щодо взяття проб і зразків для митної експертизи. Лист Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи від 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
2.7. Збірник методичних рекомендацій щодо відбору проб і зразків товарів для лабораторного дослідження та митної експертизи. Доповнення від 20.09.07 N 29/1-10.2/5628-ЕП до листа Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи від 22.03.06 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
2.8. Закон України від 31.05.07 N 1109-V "Про внесення змін до Закону України "Про Митний тариф України" та додаток до нього. Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, в редакції наказу Державної митної служби України від 30.12.10 N 1561.
2.9. ГОСТ 5445-79 Продукты коксования химические. Правила приемки и методы отбора проб.
2.10. ГОСТ 18321-73 Статистический контроль качества. Методы случайного отбора выборок штучной продукции.
2.11. ГОСТ 8703-74 Уголь активный рекуперационный. Технические условия.
2.12. ГОСТ 20464-75 Уголь активный АГ-3. Технические условия.
2.13. ГОСТ 25465-98 Боксит. Методы отбора и подготовки проб для химического анализа и определения влаги.
2.14. ГОСТ 6217-74 Уголь активный древесный дробленый. Технические условия.
2.15. ДСТУ 2965-94 (ГОСТ 30268-95) Вугілля активне імпрегноване. Технічні умови.
2.16. ДСТУ EN 12913:2004 Матеріали для очищення води, призначені для споживання людиною. Порошок перлітовий фільтрувальний.
2.17. ГОСТ 9758-86 Заполнители пористые неорганические для строительных работ. Методы испытаний.
3. Терміни та визначення
Партія - кількість товару, однорідного за якістю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного інтервалу часу в одних і тих же умовах, призначеного для імпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвідчує якість, та однією вантажно-митною декларацією [2.6, 2.7].
Вибірка - кількість одиниць товару, які відбирають від загальної кількості товарних одиниць, для перевірки [2.6, 2.7].
Об'єм вибірки - кількість товару, що відбирають з кожної партії [2.6, 2.7].
Проба - кількість не штучного товару чи частина зразка, яка відібрана з партії, що досліджується, тотожна складу і ознакам партії [2.6, 2.7].
Точкова проба - проба, відібрана від партії продукції з одного місця і за один прийом. Вона характеризує якість товару в одному об'єкті чи тарному місці або на певному заданому рівні резервуару чи транспортного засобу [2.6, 2.7].
Об'єднана проба - проба, що складається із сукупності ретельно перемішаних точкових проб, відібраних у відповідному порядку, об'єднаних у вказаному співвідношенні та для якої характерні середні значення характеристик товару [2.6, 2.7].
Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається з двох рівноцінних проб - аналітичної та контрольної [2.6, 2.7].
Аналітична проба - частина середньої проби, яка використовується безпосередньо для лабораторного дослідження [2.6, 2.7].
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберігається в лабораторії протягом двох місяців і використовується для арбітражних досліджень [2.6, 2.7].
Квартування - метод, що полягає у послідовному виконанні за встановленими правилами розподілу об'єднаної проби, розміщеної рівним шаром на площині у вигляді квадрату, з метою її зменшення для одержання проби для дослідження та контрольної проби [2.6, 2.7].
Активоване вугілля, активовані природні мінеральні продукти: вуглець і мінеральні речовини називаються активованими, якщо їх поверхнева структура модифікована відповідним обробленням (теплом, хімічними речовинами або іншим способом), щоб зробити їх придатними для певних цілей, таких як знебарвлення, поглинання газу чи вологи, каталізу, іонного обміну чи фільтрування [2.8].
4. Порядок та загальні правила взяття проб і зразків товарів
Взяття проб і зразків товарів проводиться відповідно до вимог нормативних документів, зазначених у розділі 2.
Відбір проб та зразків товарів для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на підставі вмотивованого письмового розпорядження керівника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутності власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи [2.1, 2.2].
У разі проведення огляду і повторного огляду ручної поклажі та багажу за відсутності громадянина чи уповноваженої ним особи взяття (надання) проб і зразків може здійснюватися у присутності двох понятих [2.2].
Проби та зразки товарів беруться у мінімальній кількості, яка забезпечує можливість проведення їх дослідження (аналізу, експертизи), з урахуванням можливості проведення, в разі потреби, повторного дослідження (далі - контрольні проби і зразки) за нормами, затвердженими відповідними нормативними документами [2.5].
Проби відбирають так, щоб завдана шкода партії товару була мінімальною.
Після процедури відбору проб та зразків вживають запобіжних заходів для унеможливлення їх заміни чи підробки.
Проби (зразки) потрібно надійно пакувати, маркувати і відправляти в експертні підрозділи митної служби з копіями таких товарно-супровідних документів:
- акт про відбір проб і зразків товарів (оригінал);
- акт про проведення митного огляду товарів, що переміщуються за вантажною митною декларацією (акт про проведення огляду /переогляду/ ручної поклажі та багажу в разі відсутності громадянина чи вповноваженої ним особи);
- митна декларація;
- зовнішньоекономічного договору (контракту);
- інвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо);
- сертифікатів вповноважених державних органів (якщо вони видавались);
- техніко-технологічної документації із зазначенням відомостей про склад, властивості та призначення товару тощо, завірених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу [2.3].
Акт про відбір проб і зразків складається в трьох примірниках, один з яких додається до взятих проб і зразків, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженій ним особі), третій - залишається у справах митного органу [2.2].
Форма Акту про взяття проб і зразків товарів затверджена наказом Державної митної служби України. У цьому акті обов'язково відображають інформацію щодо відповідності відібраних зразків та проб транспортним засобам або партіям, які перевіряються; акт до експертного підрозділу надається у вигляді оригіналу, інші документи - у вигляді копій, завірених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу [2.3, 2.4].
5. Метод (процедура) взяття проб та зразків товарів
Процедура відбору проб та зразків активованої мінеральної продукції складається із таких етапів:
- загальний огляд партії та оцінка її однорідності, у разі потреби, візуальним оглядом та перевіркою супровідних документів;
- взяття проб та зразків:
- від партії товару відбирають вибірку;
- від одиниць упаковки, що потрапили у вибірку, відбирають точкові проби;
- із точкових проб складають об'єднану пробу;
- із об'єднаної проби методом скорочення (квартування) отримують середню пробу, яка ділиться на дві рівноцінні проби (одна для проведення дослідження, друга - контрольна).
- упаковка та маркування проб.
Проби відбирають з кожного завантаженого вагона, вантажного автомобіля, баржі або судна.
Проба (зразок) повинна узагальнювати типові властивості товару всієї партії.
Об'єм вибірки продукту, який упакований у мішки, бочки та іншу транспортну тару повинен відповідати таблиці 1.
Таблиця 1
Об'єм партії, шт.Об'єм вибірки, шт.
від 3 до 153
від 16 до 405
від 41 до 11010
від 101 до 30020
від 301 до 80030
від 801 до 130035
від 1301 до 320040
Вибірку складають із одиниць упаковки методом випадкового відбору [2.9, 2.10].
При відборі проб (зразків) використовують наступні пристрої із некородуючого матеріалу (латуні, бронзи, сталі марки 12Х18Н9Т та інших аналогічних матеріалів):
- пробовідбірник ручний шпаруватий діаметром 30-35 мм, який має циліндричну або злегка конічну внутрішню порожнину ( рис. 1 [2.9]);
- пробовідбірник для сипких продуктів, який складається з двох вставлених одна в одну труб, що обертаються, з вікнами для захвату продукту, із наконечника і ручки ( рис. 2 [2.11, 2.12]);
- совок ( рис. 3 [2.13]);
- ваги лабораторні загального призначення.
Ручний шпаруватий пробовідбірник для сипких продуктів
Рис.1
Пробовідбірник для сипких продуктів
Рис. 2
Совок
Рис. 3
Якщо партія не упакованого продукту транспортується у вагонах, то об'єм вибірки від кожного вагону складає 15 точкових проб по схемі, вказаній на рис.4 (відбір проб проводять ручним шпаруватим пробовідбірником).
Схема відбору точкових проб із відкритого вагону
Рис. 4
З партії товару точкові проби відбирають з різних місць ( рис. 4) , рівномірно розподілених по поверхні транспортних засобів (вагонів, машин тощо), створюють з них об'єднану пробу [2.9].
Сипкі продукти із мішків, бочок та іншої транспортної тари відбирають по дві точкові проби ручним шпаруватим пробовідбірником ( рис. 1) або пробовідбірником для сипких продуктів (рис. 2), занурюючи його на 3/4 глибини мішка, по схемі, вказаній на рис. 5 [2.9].
Схема відбору точкових проб із мішків
Рис. 5
Точкові проби сипких продуктів та продуктів у кусках із мішків, бочок та іншої транспортної тари також можна відбирати вручну совком п'ятикратно при внесенні його в струмінь продукту при пересипанні із наповненої тари у вільну [2.14, 2.15]. Розмір совка повинен бути близько в два рази більший максимального розміру куска.
Точкові проби за масою (об'ємом) повинні бути приблизно рівними. Сума всіх точкових проб за масою (об'ємом) повинна бути в 2-3 рази більша, ніж сумарна маса проби для дослідження та контрольної проби. Усі точкові проби ретельно перемішують та одержують об'єднану пробу (маса об'єднаної проби - не менше подвійної маси контрольної проби та проби для дослідження).
З об'єднаної проби (скороченням її маси - квартуванням [2.9, 2.11-2.17]) готують пробу для дослідження та контрольну пробу мінімально по 0,5 кг кожна.
Протягом всього процесу відбору проб необхідно дотримуватись заходів щодо запобігання втрати матеріалів проб, зміни їх якості та характеристик, забруднення та інших несприятливих факторів.
6. Підготовка проб і зразків для направлення на дослідження
Після відбору проб (зразків), їх поміщують в сухі чисті ємності: скляні або металеві банки (із некородуючих матеріалів), полімерні контейнери або пакети з водонепроникного полімерного матеріалу. Ємності для пакування проб повинні забезпечувати герметичність пакування.
На кожну з відібраних проб (для дослідження та контрольну) накладають окреме митне забезпечення.
Тара з пробами супроводжується маркувальними етикетками встановленої форми (відповідно до вимог [2.3]). Маркування повинно містити достатньо інформації для ідентифікації проби (зразка).
Маркувальні етикетки прикріплюють до тари таким чином, щоб вони не відірвалися та не зазнали пошкодження під час відкривання проби (зразка) чи під час знімання митного забезпечення. Протягом дослідження ідентифікаційна маркувальна етикетка повинна залишатися непошкодженою.
7. Вимоги до забезпечення безпеки праці, охорони навколишнього середовища
При відборі проб та зразків товарів необхідно дотримуватись встановлених заходів безпеки З метою захисту від шкідливого впливу хімічних продуктів відбір проб проводять із застосуванням засобів індивідуального захисту [2.9 - 2.17].
Автор: Трояновська Т.І.
WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua