• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку підвищення професійного рівня адвокатів України в новій редакції

Рада адвокатів України | Рішення від 13.12.2024 № 90
Реквізити
  • Видавник: Рада адвокатів України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 13.12.2024
  • Номер: 90
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Рада адвокатів України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 13.12.2024
  • Номер: 90
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА АСОЦІАЦІЯ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
РАДА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.12.2024 № 90
Про затвердження Порядку підвищення професійного рівня адвокатів України в новій редакції
Рада адвокатів України, розглянувши пропозицію заступника Голови Ради адвокатів України Валентина Гвоздія, взявши до уваги пропозицію представника адвокатів від Хмельницької області у складі Ради адвокатів України Оксани Каденко, інших членів Ради адвокатів України, в межах законодавчо визначених повноважень зазначає наступне.
У Розділі VIII "Правосуддя" Конституції України у статті 131-2 задекларовано, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в України визначаються законом.
5 липня 2012 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Відповідно до частини 1, 3 статті 2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
У період між з'їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України.
Повноваження і порядок роботи Ради адвокатів України визначається цим Законом та положенням про Раду адвокатів України, що затверджується з'їздом адвокатів України.
До основних завдань адвокатського самоврядування, перелік яких визначено в статті 44 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", законодавцем визначено - підтримання високого професійного рівня адвокатів.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 21 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" підвищення адвокатом свого професійного рівня є його професійним обов'язком.
Відповідно до пунктів 3, 5, 6 частини 2 статті 34 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" порушення правил адвокатської етики, невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов'язків та невиконання рішень органів адвокатського самоврядування є підставами для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.
Пунктом 3 частини 2 статті 45 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" саме на Національну асоціацію адвокатів України покладено обов'язок забезпечити високий професійний рівень адвокатів України.
Рішенням Ради адвокатів України № 63 від 3 липня 2021 року затверджено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів України (нова редакція).
З огляду на законодавчі вимоги та на обраний Україною курс на приєднання до Європейського Союзу, національні інституції адаптують свої стандарти і механізми до норм, передбачених європейською спільнотою. Україна офіційно розпочала переговори щодо вступу до ЄС, ключовим напрямком яких є забезпечення дотримання професійних стандартів у всіх галузях, зокрема і у сфері правосуддя. У цьому контексті підвищення професійного рівня адвокатів набуває особливого значення, оскільки саме адвокатура є важливим гарантом забезпечення прав і свобод громадян в умовах європейської інтеграції.
Рада адвокатів України, як вищий орган адвокатського самоврядування Національної асоціації адвокатів України, керуючись зобов'язаннями України щодо адаптації української правничої системи до європейських стандартів, ухвалила рішення про затвердження Порядку підвищення професійного рівня адвокатів України, врахувавши при цьому найкращі європейські практики та вимоги сучасного українського суспільства задля забезпечення високого професійного рівня українських адвокатів та сприяння належному виконанню ними професійних обов'язків у межах європейського правового простору.
Рада адвокатів України вважає за необхідне врахувати Рекомендації Ради адвокатських асоціацій та правових товариств Європи (CCBE) стосовно безперервного професійного навчання - Continuing Professional Development (CPD) (Безперервний професійний розвиток) - спрямовані на підтримку високих стандартів професійної компетентності та етики серед адвокатів Європи. Основні аспекти рекомендацій CCBE передбачають:
1. Запровадження обов'язкової системи CPD для всіх адвокатів у країнах ЄС, щоб вони регулярно поновлювали знання та вдосконалювали навички. Це стосується правничої галузі, етики та інших важливих компетенцій, необхідних для якісного професійного захисту.
(Обов'язковість безперервного навчання).
2. Різноманітні формати безперервного навчання: від семінарів і конференцій до тренінгів, онлайн-курсів, проведення досліджень чи підготовки наукових публікаціях. Такий підхід дає змогу адаптувати навчання до індивідуальних потреб і робочих умов кожного адвоката. (Гнучкість форм навчання).
3. Встановлення конкретних норм щодо обов'язкового мінімуму годин CPD для адвокатів. Ця вимога може відрізнятися в залежності від країни, однак зазвичай передбачає від 10 до 20 годин навчання на рік. (Визначення кількісних критеріїв).
При цьому Рада адвокатів України дослідила кількість годин, встановлених для підвищення професійного рівня адвокатами в різних країнах світу, наведених у Таблиці:
Країна Кількість, годин
Ірландія 20 годин / рік
Велика Британія 20 годин / рік
Канада (Онтаріо) 12 годин / рік
Чехія 36 годин (кредитів) / 3 роки
Верхня Австрія (м. Лінц) 36 годин / 3 роки
США (штат Іллінойс) 30 годин / 2 роки
США (штат Флорида) 30 годин / 3 роки
Бельгія 20 годин / рік
Люксембург 16 - 20 годин / рік
Угорщина 16 годин / рік
Франція 20 годин / рік
Молдова 16 годин / рік
Кіпр 12 годин / рік
4. CPD має включати етичні аспекти та питання професійної відповідальності, щоб сприяти дотриманню високих стандартів поведінки та довіри клієнтів. (Етичні стандарти).
5. Адвокатські асоціації мають забезпечувати систему звітування про CPD для адвокатів та механізми перевірки дотримання вимог. Це може включати подання щорічних звітів або документів, що підтверджують участь у програмах CPD. (Звітування та моніторинг).
Рекомендації CCBE спрямовані на те, щоб кожен адвокат залишався компетентним у професійній діяльності та був готовий ефективно реагувати на нові правові виклики, зміни в законодавстві та потреби клієнтів.
Рада адвокатів України також враховує наступні основні документи, які містять рекомендації щодо безперервного професійного навчання та інших аспектів діяльності адвокатів та є основними джерелами рекомендацій CCBE для адвокатських стандартів компетентності:
1. CCBE Charter of Core Principles of the European Legal Profession and Code of Conduct for European Lawyers (Хартія основних принципів європейської адвокатури та Кодекс поведінки для європейських адвокатів) - основний документ, який визначає принципи та етичні стандарти для адвокатів у Європі, а також положення про необхідність підтримки професійної компетентності.
2. CCBE Recommendations on Continuing Professional Development (Рекомендації CCBE щодо безперервного професійного навчання) - документ зосереджений на CPD і надає адвокатським асоціаціям Європи вказівки щодо запровадження системи обов'язкового професійного навчання.
3. CCBE Guidelines on the Use of Information and Communication Technology (ІКТ) by Lawyers and Law Firms (Рекомендації CCBE щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій адвокатами та адвокатськими фірмами) - визначає вимоги до цифрової компетентності, включаючи навчання в сфері ІКТ, що є частиною CPD для сучасних адвокатів.
4. CCBE Guidelines on Lawyers' Training - Initial and Continuous (Рекомендації CCBE щодо навчання адвокатів - початкового та безперервного) - деталізує як вимоги до початкового навчання адвокатів, так і до їхнього безперервного професійного розвитку.
5. CCBE Statement on the Independence of the Legal Profession (Заява CCBE про незалежність адвокатської професії) - містить вказівки щодо забезпечення незалежності адвокатів, що передбачає також обов'язок підтримувати свою компетентність через CPD.
В Україні правові підстави для безперервного навчання адвокатів закріплені в різних документах, серед яких основними є:
1. Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Закон визначає, що адвокати повинні постійно вдосконалювати свої професійні знання та навички. Стаття 21 цього Закону містить вимогу щодо безперервного підвищення професійного рівня адвокатів, задля забезпечення надання якісних правничих послуг.
2. Рішення Ради адвокатів України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" з метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Рада адвокатів України ухвалила низку рішень, що деталізують організаційні та процедурні аспекти підвищення професійного рівня адвокатів. Зокрема, затверджено перелік заходів і навчальних установ, а також визначено порядок обліку годин, отриманих адвокатами під час навчання.
3. Порядок підвищення кваліфікації адвокатів України. Порядок підвищення професійного рівня адвокатів України.
Цей порядок затверджений Національною асоціацією адвокатів України і визначає конкретні вимоги щодо навчання адвокатів. Порядок встановлює мінімальну кількість годин професійного навчання, яку адвокати мають проходити щороку, а також різноманітні форми навчання (семінари, курси, тренінги тощо).
Правила адвокатської етики, затверджені з'їздом адвокатів України, також передбачають обов'язок адвокатів постійно підвищувати професійний рівень. Це є невіддільною частиною їхньої етичної відповідальності перед клієнтами, суспільством і колегами.
5. Порядок акредитації та сертифікації.
Затверджений Національною асоціацією адвокатів України Порядок встановлює механізми проведення навчальних заходів для адвокатів, зокрема за співпраці з навчальними установами, тренінговими організаціями та іншими відповідними інституціями.
6. Положення про Центр акредитації Вищої школи адвокатури (ВША) НААУ.
Центр акредитації Вищої школи адвокатури проводить акредитацію навчальних заходів і програм із підвищення професійного рівня адвокатів та обліковує набрані адвокатами залікові години. Така система гарантує високу якість професійного навчання і відповідність установленим вимогам Національної асоціації адвокатів України.
Завдяки цим правовим документам в Україні встановлено комплексну систему безперервного навчання для адвокатів, яка відповідає європейським стандартам і сприяє підвищенню рівня правничої допомоги, що надається громадянам.
Прийняття Порядку підвищення професійного рівня адвокатів є важливим кроком до посилення професійної спроможності українських адвокатів, адаптації їх діяльності до вимог європейського законодавства та підвищення довіри до правничої системи України як усередині країни, так і на міжнародному рівні.
Під час визначення та затвердження загальної кількості необхідних залікових годин для підвищення професійного рівня адвокатів, Рада адвокатів України також проаналізувала відповідні показники для суддів і прокурорів, які згідно з Конституцією України, діють у системі правосуддя.
Так, відповідно до статті 89 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддя зобов'язаний проходити відповідну підготовку для підтримання кваліфікації в Національній школі суддів України тривалістю не менше 40 академічних годин не рідше одного разу на три роки. При цьому молоді судді (особи, призначені на посаду судді та в яких немає стажу роботи), проходять відповідну підготовку (тобто 40 академічних годин) щороку протягом перших трьох років. Національна школа суддів України організовує тренінги, що є обов'язковими в межах підготовки, а також тренінги, які суддя має право обрати залежно від своїх потреб.
Стаття 19 Закону України "Про прокуратуру" передбачає обов'язок прокурорів постійно вдосконалювати свій професійний рівень і підвищувати кваліфікацію. З цією метою вони періодично проходять навчання у Тренінговому центрі прокурорів України.
Згідно із Положенням про систему підвищення кваліфікації прокурорів (наказ Офісу Генерального прокурора від 15.06.2021 № 200) прокурор вважається таким, який пройшов підготовку з підвищення кваліфікації у центрі, якщо впродовж 48 місяців за результатами участі у тренінгових курсах/тренінгах набрав 60 залікових балів (у середньому - 15 годин на рік). Кількість залікових балів за кожний тренінговий курс/тренінг визначається Центром залежно від його тематики, складності та тривалості.
Оскільки, судді, прокурори й адвокати входять до єдиної системи "Правосуддя" за Конституцією України, Рада адвокатів України підкреслює важливість встановлення рівня професійної підготовки адвокатів, який не має бути нижчим за рівень, визначений для суддів та прокурорів, зокрема щодо кількості залікових (академічних) годин.
Порядок підвищення професійного рівня адвокатів України, який набирає чинності з 1 січня 2025 року, є новою редакцією Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 3 липня 2021 року № 63 (нова редакція), зі змінами.
Згідно з Порядком підвищення професійного рівня адвокатів України, всі адвокати, незалежно від тривалості їхньої адвокатської діяльності, зобов'язані щорічно проходити не менше 15 залікових (академічних) годин навчання.
На підставі вищенаведеного, Рада адвокатів України, з урахуванням пропозицій членів Ради адвокатів України; з метою приведення назви Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України до законодавчих вимог; керуючись статтями 55, 57 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положенням про Раду адвокатів України, Регламентом Ради адвокатів України, ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок підвищення професійного рівня адвокатів України, як нову редакцію Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України, що вступає в дію з 1 січня 2025 року та є невід'ємним додатком до даного рішення.
2. Внести зміни до Положення про помічника адвоката, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 113 від 25 вересня 2015 року, зі змінами, виклавши підпункт 8.3.8 пункту 8.3. статті 3 Положення у такій редакції:
- "8.3.8. підвищувати свій професійний рівень на рівні 10 залікових (академічних) годин на кожен звітний рік відповідно до вимог щодо підвищення професійного рівня адвокатів. Звітний рік (звітний період) щодо вимоги про підвищення професійного рівня для помічника адвоката починається з дати отримання ним статусу помічника адвоката (дата видачі посвідчення помічника адвоката) та закінчується через рік.
Помічнику адвоката, який виконав вимоги щодо підвищення професійного рівня, Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України видається сертифікат про підвищення професійного рівня помічника адвоката.
У разі невиконання вимог щодо підвищення професійного рівня помічником адвоката за попередній період, він може пройти спеціальне тестування за кожен рік невиконання, розроблене Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України.
Електронний сертифікат про підвищення професійного рівня помічника адвоката вноситься Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України до особистого електронного кабінету з професійного рівня на платформі Центру акредитації та сертифікації Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України cpd.hsa.org.ua.
Помічник адвоката, який набув статусу помічника адвоката після 01 січня 2025 року, зобов'язаний в термін один місяць зареєструвати особистий електронний кабінет з професійного рівня на платформі Центру акредитації та сертифікації Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України cpd.hsa.org ua.".
3. Кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури та/або Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури здійснюють розгляд скарг (заяв), які містять відомості про наявність у діях адвоката ознак дисциплінарного проступку за непідвищення свого професійного рівня за відповідний рік/роки, згідно положень Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України / Порядку підвищення професійного рівня адвокатів України та рішень Ради адвокатів України, які були чинними на момент порушення професійного обов'язку адвокатом.
4. Притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за непідвищення професійного рівня не звільняє його від обов'язку виконати цей обов'язок за той рік або роки, за які було накладено дисциплінарне стягнення.
5. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити ради адвокатів регіонів, Вищу школу адвокатури Національної асоціації адвокатів України, а також опублікувати дане рішення на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів України з метою доведення до відома всіх адвокатів України.

Голова
Ради адвокатів України


Лідія ІЗОВІТОВА

Секретар
Ради адвокатів України


Ігор КОЛЕСНИКОВ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Ради адвокатів України
3 липня 2021 року № 63
(в редакції рішення Ради
адвокатів України
від 13 грудня 2024 року № 90)
Порядок
підвищення професійного рівня адвокатів України
(нова редакція)
I. Загальні положення
1. Цей Порядок підвищення професійного рівня адвокатів України (далі - Порядок) - нова редакція Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України, назва якого приведена у відповідність до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Дія цього Порядку поширюється на адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність у формах, визначених Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а також на помічників адвокатів, діяльність яких регулюється цим Законом і Положенням про помічника адвоката. Обов'язок щодо підвищення професійного рівня не поширюється на адвокатів, у яких зупинено право на заняття адвокатською діяльністю, за винятком осіб, визначених у абзаці 2 пункту 15 цього Порядку. У разі поновлення адвокатської діяльності, яка була зупинена на рік і більше, адвокат зобов'язаний пройти спеціальні курси підвищення професійного рівня за програмою та у порядку, розробленими Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України та затвердженими Експертною радою з питань акредитації та сертифікації Національної асоціації адвокатів України. Адвокат зобов'язаний пройти зазначені курси протягом трьох місяців з моменту поновлення права на заняття адвокатською діяльністю.
2. Підвищення професійного рівня адвоката є його важливим професійним обов'язком, дотримання якого має забезпечувати безперервне поглиблення, розширення й оновлення адвокатами своїх професійних знань, вмінь та навичок, за бажанням адвоката - здобуття нової спеціалізації або кваліфікації у певній галузі права чи сфері діяльності на основі раніше здобутої освіти і практичного досвіду, та забезпечувати адвокатів достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві, практиці його тлумачення та застосування.
3. Підвищення професійного рівня адвокатів спрямовано на:
- зміцнення їх правових навичок;
- практичну реалізацію правил адвокатської етики;
- підвищення рівня знань в напрямку прав людини та основоположних свобод;
- навчання повазі до прав та інтересів клієнтів;
- навчання захисту прав клієнтів і сприянню його здійснення;
- навчання сприянню належному здійсненню судочинства та реалізації права на справедливий суд;
- заохочення до участі у наданні безоплатної правничої допомоги;
- інше поглиблення, розширення й оновлення їх професійних знань, вмінь та навичок.
4. Національна асоціація адвокатів України забезпечує високий професійний рівень адвокатів України. Організація та реалізація процесу підвищення професійного рівня адвокатів в Україні здійснюється Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України за сприяння рад адвокатів регіонів та сторонніми операторами підвищення професійного рівня адвокатів, що акредитовані згідно з цим Порядком. Органи адвокатського самоврядування співпрацюють з Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України з питань підвищення професійного рівня адвокатів України, надають їй необхідну інформацію та пропозиції.
5. Підвищення професійного рівня адвокатів в Україні здійснюється у відповідності до цього Порядку операторами підвищення професійного рівня адвокатів за адміністрування підвищення професійного рівня адвокатів адміністратором.
6. Адміністратором процесу підвищення професійного рівня адвокатів в Україні є Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України.
7. Організації, що бажають стати сторонніми операторами підвищення професійного рівня адвокатів в Україні, підлягають акредитації Експертною радою з питань акредитації та сертифікації Національної асоціації адвокатів України, у передбаченому нею Порядку, як сторонні оператори.
8. Усі оператори підвищення професійного рівня адвокатів зобов'язані виконувати обов'язки, що встановлені актами Національної асоціації адвокатів України щодо підвищення професійного рівня адвокатів.
9. Рада адвокатів України:
- встановлює порядок підвищення професійного рівня адвокатів та вносить зміни до нього.
10. Національна асоціація адвокатів України:
- сприяє у виданні методичних та інформаційних матеріалів з питань підвищення професійного рівня адвокатів;
- розміщує в Єдиному реєстрі адвокатів України інформацію про щорічне підвищення професійного рівня адвокатів в порядку, передбаченому Порядком ведення Єдиного реєстру адвокатів України;
- виконує інші завдання, передбачені законодавством та актами Національної асоціації адвокатів України, з метою забезпечення високого професійного рівня адвокатів України.
11. Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України:
- є адміністратором процесу підвищення професійного рівня адвокатів в Україні;
- адмініструє процес підвищення професійного рівня адвокатів через відповідну централізовану онлайн-платформу, до якої підключаються оператори з підвищення професійного рівня адвокатів;
- є оператором процесу підвищення професійного рівня адвокатів в Україні, що не потребує акредитації;
- організовує та проводить заходи з підвищення професійного рівня адвокатів на всеукраїнському та регіональному рівнях (офлайн заходи, онлайн конференції, онлайн курси, дистанційні курси, вебінари тощо);
- здійснює щорічне планування навчальних продуктів за їх кількістю, тематикою, формою проведення тощо.
- веде облік і щорічно узагальнює інформацію про підвищення професійного рівня адвокатів в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- у порядку, передбаченому Експертною радою Національної асоціації адвокатів України, організовує процес акредитації сторонніх операторів підвищення професійного рівня адвокатів, на підставі рішень Експертної ради Національної асоціації адвокатів України оформлює та видає сертифікати акредитації, повідомляє заявникам про відмову в акредитації (сертифікації);
- моніторить якість організації процесу підвищення професійного рівня адвокатів, що здійснюється сторонніми операторами підвищення професійного рівня адвокатів та надає відповідну інформацію Експертній раді Національної асоціації адвокатів України;
- на виконання Порядку акредитації та сертифікації, затвердженого головою Експертної ради Національної асоціації адвокатів України, організовує процес акредитації заходів з підвищення професійного рівня адвокатів та сертифікації лекторів всіх операторів підвищення професійного рівня адвокатів та оформлює сертифікати акредитації (сертифікації) на підставі рішень Експертної ради Національної асоціації адвокатів України;
- готує та передає Національній асоціації адвокатів України інформацію для розміщення її в Єдиному реєстрі адвокатів України про щорічне проходження підвищення професійного рівня адвокатами;
- розробляє та подає на затвердження Експертній раді Національної асоціації адвокатів України проєкти документів, що встановлюють вимоги до лекторів, експертів, заходів з підвищення професійного рівня адвокатів та операторів підвищення професійного рівня адвокатів;
- у рамках своїх повноважень здійснює іншу діяльність, та приймає необхідні рішення, пов'язані з адмініструванням процесу підвищення професійного рівня адвокатів, через відповідну централізовану онлайн-платформу, до якої підключаються оператори з підвищення професійного рівня адвокатів.
12. Ради адвокатів регіону:
- здійснюють інформаційно-методичне забезпечення адвокатів регіону шляхом: (а) широкого інформування адвокатів, у тому числі за допомогою інформаційних ресурсів (вебсайтів, сторінок в соціальних мережах тощо), про можливості підвищення професійного рівня адвокатами свого регіону, про види, тематику, дати навчань та інше; (б) видання відповідних методичних матеріалів для адвокатів свого регіону;
- сприяють підвищенню професійного рівня адвокатів регіону шляхом постійної та тісної співпраці з Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України, зокрема але не обмежуючись: надають пропозиції щодо напрямків навчання адвокатів свого регіону, тематики, періодичності, форми навчань тощо;
- є операторами підвищення професійного рівня, які не потребують акредитації, та здійснюють підвищення професійного рівня виключно для адвокатів свого регіону.
13. Види підвищення професійного рівня адвокатів:
- навчання або викладання за професійними програмами підвищення професійного рівня адвокатів у вищих навчальних закладах III та IV рівня акредитації, якщо вони є акредитованими операторами підвищення професійного рівня адвокатів. Кількість залікових годин у межах акредитації;
- участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових, науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, тренінгах, програмах тощо, які організовані та проводяться операторами підвищення професійного рівня адвокатів в Україні та за кордоном. Кількість залікових годин у межах акредитації;
- участь у будь-яких акредитованих заходах з підвищення професійного рівня адвокатів (у тому числі в форматі онлайн), які організовані операторами підвищення професійного рівня адвокатів, після проходження тестування (за наявності) на онлайн-платформі адміністратора з підвищення професійного рівня адвокатів Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України. Кількість залікових годин у межах акредитації. У випадку, якщо навчальний продукт являє собою відеозапис, що не має чіткої структури курсу та не передбачає за результатами його перегляду зріз закріпленого матеріалу через тестування, то кількість залікових годин за такий вид підвищення професійного рівня дорівнює - 1 заліковій годині незалежно від тривалості такого відеозапису. Це обмеження не стосується відеоматеріалів, які включаються в структуру онлайн-курсів з відповідною перевіркою знань;
- виступ у якості сертифікованого лектора з доповіддю, презентацією або науковим повідомленням на міжнародних, всеукраїнських та регіональних науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, майстер-класах, тренінгах тощо. Застосовується подвоєна кількість залікових годин у рамках акредитованого заходу;
- наукові або науково-практичні статті, які пройшли рецензування Вченою радою Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України, 5000 знаків дорівнює - 1 заліковій годині;
- видання монографій, підручників, посібників (у тому числі у співавторстві) 1 видання - 12 залікових годин;
- здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі права при здійсненні адвокатської діяльності - 30 залікових годин;
- здобуття наукового ступеня доктора наук в галузі права (або доктора права в разі отримання ступеня за кордоном) при здійсненні адвокатської діяльності - 45 залікових годин;
- робота в органах адвокатського самоврядування (у тому числі на виборних позиціях без оформлення трудових відносин згідно з Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність") - 5 залікових годин на рік; робота в складі Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та дисциплінарних палатах кваліфікаційно-дисциплінарних комісій в регіонах - додатково 2 залікові години на рік з питань Правил адвокатської етики; участь у комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правничої допомоги - 5 залікових годин на рік;
- участь в роботі комітетів (центрів) Національної асоціації адвокатів України (голова та заступники голови комітету / центру - 10 залікових годин на рік; член ради комітету / центру - 5 залікових годин на рік). Участь адвоката в роботі комітету Національної асоціації адвокатів України з питань адвокатської етики (голова, заступники та члени ради комітету) - додатково 2 залікові години на рік з питань Правил адвокатської етики;
- участь адвоката в роботі комітетів із захисту прав адвокатів рад адвокатів регіонів за поданням Голови ради адвокатів регіону (голова та заступники голови комітету - 10 залікових годин на рік; член комітету - 5 залікових годин на рік). Чисельність членів комітету в поданні Голови ради адвокатів регіону не може перевищувати 15 осіб (за винятком Ради адвокатів м. Києва та Ради адвокатів Київської області, де чисельність членів комітету обмежується членами, які беруть активну участь в його роботі);
- успішне проходження онлайн тестування з подальшим нарахуванням залікових годин. Тестування розробляються Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України відповідно до галузей права. Тестування з Правил адвокатської етики розробляються Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України із залученням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Максимальна кількість таких залікових годин не може перевищувати 2 залікові години на рік;
- успішне проходження онлайн тестування на тему "Нормативне регулювання статусу та питання діяльності органів адвокатського самоврядування". Тестування включає зокрема (але не обмежуючись) такі питання: структура, повноваження органів адвокатського самоврядування, нормативні акти, що регулюють їх діяльність. Максимальна кількість таких залікових годин не може бути більше, ніж 2 залікові години на рік;
- проходження курсів Ради Європи на навчальній платформі HELP, за умови підтвердження навчання відповідним сертифікатом, враховується в кількості 2 залікові години;
- для адвокатів, які включені до Єдиного реєстру адвокатів України та подали відомості про включення до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, та/або уклали контракт про надання безоплатної вторинної правничої допомоги на постійній основі або договори про надання безоплатної вторинної правничої допомоги на тимчасовій основі, діє вимога про отримання за рік не менш ніж 2 залікові години з навчання з питання БПД. Проходження курсів Ради Європи на навчальній платформі HELP, при отриманні сертифікату, зараховується, як виконання вимог Порядку в частині зарахування залікових годин за навчання з питання БПД;
- інша діяльність, визначена Експертною радою Національної асоціації адвокатів України.
Залікові години, нараховані адвокату за здобуття наукового ступеня доктора наук в галузі права (або доктора права в разі отримання ступеня за кордоном), а також наукового ступеня доктора філософії в галузі права переносяться та враховуються у наступному звітному періоді. Залікові години за науковий ступінь нараховуються за заявою адвоката лише після оприлюднення відповідного наказу на сайті Міністерства освіти і науки України. У всіх інших випадках залікові години, отримані понад необхідну річну норму, на наступні періоди не переносяться.
14. Професійні програми підвищення професійного рівня передбачають навчання:
1. за загальною складовою - удосконалення та оновлення знань і умінь з правових, методологічних, етичних та інших питань професійної діяльності адвоката;
2. за галузевою складовою - здобуття додаткових знань, умінь з новітніх досягнень у певній галузі права чи сфері діяльності.
З метою оцінки результатів засвоєння професійних програм підвищення професійного рівня в форматі онлайн, в яких адвокат бере участь дистанційно, може проводитись підсумковий контроль шляхом проведення тестування за результатами заходу.
II. Вимоги щодо підвищення професійного рівня адвокатів
15. Усі адвокати та помічники адвокатів, інформація про яких внесена до Єдиного реєстру адвокатів України, зобов'язані постійно підвищувати свій професійний рівень.
Усі адвокати, діяльність яких зупинена відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", і інформація про зупинення діяльності яких внесена до Єдиного реєстру адвокатів України зобов'язані постійно підвищувати свій професійний рівень.
16. Одна залікова година з підвищення професійного рівня адвокатів дорівнює часовому інтервалу в 1 (одну) годину навчання, крім випадків, встановлених цим Порядком.
17. Усі адвокати зобов'язані підвищувати свій професійний рівень на рівні 15 залікових (академічних) годин на рік, з яких адвокат за рік має отримати не менше ніж 2 залікові години за навчання з питань Правил адвокатської етики.
18. Адвокати, які включені до Реєстру адвокатів, які надають БВПД, та/або уклали контракт про надання БВПД на постійній основі або договір про надання БВПД на тимчасовій основі, зобов'язані в складі 15 залікових (академічних) годин отримати не менше ніж 2 залікові години за навчання з питань Правил адвокатської етики та не менше, ніж 2 залікові години за навчання з питання безоплатної правничої допомоги.
19. Не менше 50 % залікових годин з підвищення професійного рівня повинні бути отримані адвокатом під час заходів, організованих операторами підвищення професійного рівня адвокатів в Україні.
20. Звітним роком з підвищення професійного рівня адвокатів є календарний рік, з 01 січня по 31 грудня кожного року. Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України ведеться електронна база даних обліку залікових годин кожного адвоката. У разі невиконання адвокатом обов'язку з підвищення професійного рівня згідно цього Порядку Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України має право ініціювати притягнення такого адвоката до дисциплінарної відповідальності в порядку, передбаченому законом та актами Національної асоціації адвокатів України.
21. У випадку, якщо кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури регіону або Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури адвоката притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення Правил адвокатської етики, то такий адвокат зобов'язаний пройти додаткове підвищення професійного рівня з питань адвокатської етики у Вищій школі адвокатури Національної асоціації адвокатів України тривалістю 4 залікові (академічні) години. Копія відповідного рішення направляється до Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України, яка забезпечує моніторинг виконання адвокатом вказаного рішення. Адвокат зобов'язаний пройти таке навчання протягом трьох місяців з дати винесення рішення комісією. Порушення адвокатом порядку проходження такого навчання без поважних причин вважається невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та, відповідно, вважається дисциплінарним проступком. У випадку не проходження адвокатом такого навчання у встановлений строк Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України має право ініціювати притягнення такого адвоката до дисциплінарної відповідальності в порядку, передбаченому законом та актами Національної асоціації адвокаті в України.
22. Адвокати мають право вільно обирати види підвищення професійного рівня, брати участь у будь-яких заходах з підвищення професійного рівня адвокатів, що проводяться операторами підвищення професійного рівня за умови їх реєстрації на такий захід оператором, що його проводить (з урахуванням обмежень, встановлених цим Порядком).
23. У разі тривалої (понад трьох місяців) втрати працездатності або з інших поважних причин, за відповідною заявою адвоката та за рішенням ради адвокатів регіону, адвоката може бути звільнено від обов'язку підвищення професійного рівня протягом періоду оцінювання повністю або частково. Копія такого рішення ради адвокатів регіону направляється до Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.
24. Адвокату України зараховуються академічні години та/або залікові години підвищення професійного рівня, отримані на відповідних заходах, проведених та/або визнаних організацією-підписантом Меморандуму ССВЕ "Про взаємне визнання транскордонного підвищення професійного рівня адвокатів", у порядку встановленому Експертною Радою Національної асоціації адвокатів України.
25. Академічні години та/або залікові години підвищення професійного рівня, отримані на відповідних заходах, проведених та/або визнаних організацією-підписантом Меморандуму ССВЕ "Про взаємне визнання транскордонного підвищення професійного рівня адвокатів", визнаються еквівалентними академічним годинам та/або заліковим годинам, отриманим на відповідних заходах, проведених в Україні.
26. У разі, якщо адвокат підвищує професійний рівень відповідно до пункту 25 цього Порядку, адвокат зобов'язаний самостійно зберігати сертифікати (інші підтверджуючі документи) та матеріали про участь у заходах з підвищення професійного рівня, сертифікати про проходження навчання за професійними програмами підвищення професійного рівня адвокатами, інші документи, що підтверджують підвищення його професійного рівня протягом поточного року. Інформація про такі види підвищення професійного рівня надається у Вищу школу адвокатури Національної асоціації адвокатів України не пізніше 20 грудня кожного звітного року.
27. Адвокатам, які виконали вимоги щодо підвищення професійного рівня, Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України видається електронний сертифікат про підвищення професійного рівня з відповідним внесенням Національною асоціацією адвокатів України такої інформації до Єдиного реєстру адвокатів України. Форма сертифікату затверджується Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України.
28. Доступ до системи підвищення професійного рівня адвокатів надається адвокатам, які не мають заборгованості зі сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
29. Адвокатам, які не виконали вимоги цього Порядку за попередні роки, надається можливість отримати сертифікати з підвищення професійного рівня за ці роки за умови успішних проходжень спеціальних тестувань у Вищій школі адвокатури Національної асоціації адвокатів України за кожен рік невиконання. Тестування розробляються Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України та відрізнятимуться в залежності від кількості залікових годин, яких не вистачило такому адвокату для виконання вимог цього Порядку в попередніх роках.
30. Встановити для адвокатів термін один місяць, з дня отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та складення присяги адвоката України, для реєстрації особистих електронних кабінетів з підвищення професійного рівня на платформі Центру акредитації та сертифікації Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України cpd.hsa.org.ua.
III. Вимоги щодо організації процесу з підвищення професійного рівня
31. У Вищій школі адвокатури Національної асоціації адвокатів України за наказом директора створюється Центр акредитації Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України. Центр акредитації Вищої школи адвокатури не є юридичною особою, а є структурним підрозділом Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України. Центр акредитації Вищої школи адвокатури адмініструє процес підвищення професійного рівня адвокатів через відповідну централізовану онлайн-платформу, до якої підключаються оператори з підвищення професійного рівня адвокатів; здійснює моніторинг якості організації процесу підвищення професійного рівня адвокатів, що здійснюється всіма операторами підвищення професійного рівня адвокатів; на виконання Порядку акредитації та сертифікації, затвердженого головою Експертної ради Національної асоціації адвокатів України, організовує процес акредитації заходів з підвищення професійного рівня адвокатів та сертифікації лекторів всіх операторів підвищення професійного рівня адвокатів та оформлює сертифікати акредитації (сертифікації) за рішенням Експертної ради Національної асоціації адвокатів України; оформлює та видає сертифікати акредитації (сертифікації); готує та передає Національній асоціації адвокатів України інформацію для розміщення її в Єдиному реєстрі адвокатів України про щорічне проходження підвищення професійного рівня адвокатами; готує для затвердження Експертною радою Національної асоціації адвокатів України проєкти документів, що встановлюють вимоги до лекторів, експертів та сторонніх операторів підвищення професійного рівня адвокатів; у рамках своєї компетенції здійснює іншу діяльність необхідну для ефективного адміністрування процесу підвищення професійного рівня адвокатів.
32. Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України, серед іншого, виконує також такі функції:
- інформує адвокатів та помічників адвокатів з питань підвищення професійного рівня;
- узагальнює інформацію про всі заходи з підвищення професійного рівня адвокатів по всій Україні;
- здійснює контроль за якістю та організацією процесу підвищення професійного рівня адвокатів та помічників адвокатів в Україні;
- інші функції, необхідні для забезпечення якісного процесу підвищення професійного рівня адвокатів.
33. Для цілей контролю за якістю організації процесу підвищення професійного рівня операторами Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України організовує роботу ревізорів. Ревізорам надається допуск до всіх акредитованих заходів з підвищення професійного рівня без будь-яких обмежень. Ревізори надають звіти про якість заходів з підвищення професійного рівня та дотримання операторами актів Національної асоціації адвокатів України Вищій школі адвокатури для узагальнення інформації та реагування у разі неякісної роботи організаторів заходів з підвищення професійного рівня адвокатів. Вища школа адвокатури інформує Експертну раду Національної асоціації адвокатів України про результати ревізій.
34. Акредитація сторонніх операторів надається строком на один рік. Щорічний внесок за акредитацію сторонніх операторів з підвищення професійного рівня встановлюється рішенням Експертної ради Національної асоціації адвокатів України. Внесок підлягає сплаті на рахунок Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України. Рішення про зміну чи розстрочку щорічного внеску за акредитацію сторонніх операторів з підвищення професійного рівня може прийматись Головою Національної асоціації адвокатів України, у тому числі за поданням Директора Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.
35. Для сторонніх операторів підвищення професійного рівня встановлюється адміністративний внесок за опрацювання й облік залікових годин та видачу відповідних сертифікатів з розрахунку, який встановлюється рішенням Експертної ради Національної асоціації адвокаті України, згідно з яким відбувається видача сертифікату, за кожну залікову годину. Внесок підлягає сплаті на рахунок Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.
36. Фінансування процесу підвищення професійного рівня адвокатів здійснюється за рахунок коштів відповідних операторів підвищення професійного рівня адвокатів згідно з їх кошторисами за рахунок власних коштів або за рахунок коштів, які вони отримують від адвокатів (слухачів), які беруть участь в організованих ними заходах (онлайн та офлайн), якщо такі заходи платні, та/або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством України.
37. Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України для забезпечення адміністрування безперервного процесу підвищення професійного рівня адвокатів може фінансуватись, за потреби, за рахунок коштів Національної асоціації адвокатів України та/або Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури в порядку та обсязі, затвердженому рішенням Ради адвокатів України.
IV. Перехідні положення
1. Даний Порядок вступає в дію з 1 січня 2025 року.
( Джерело: http://www.unba.org.ua )