• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 5. Добувна промисловість. Частина I. Розділ "Вугільна промисловість". Керівники. Професіонали. Фахівці Загальні професії робітників гірничих і гірничо-капітальних робіт. Загальні професії робітників збагачення, агломерації, брикетування. Професії робітників з видобування та збагачення вугілля, будівництва вугільних шахт і розрізів. Професії робітників гірничорятувальної служби.

Міністерство палива та енергетики України , інші | Довідник, Перелік від 14.01.2000 № 62
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України , інші
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 14.01.2000
  • Номер: 62
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України , інші
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 14.01.2000
  • Номер: 62
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА КОРПОРАЦІЯ
ПРОМИСЛОВОСТІ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ
ПРАВЛІННЯ УКРАЇНСЬКОГО КОНЦЕРНУ
ТОРФ'ЯНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства палива
та енергетики України
14.01.2000 N 62
Українською державною
корпорацією промисловості
будівельних матеріалів
03.01.2000
( n0005699-00 )
Рішення Правління
Українського концерну
торф'яної промисловості
19.06.1997 (протокол N 4)
( v0004699-97 )
ПОГОДЖЕНО
з Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 5
Добувна промисловість
Частина I
Розділ "Вугільна промисловість"
Керівники. Професіонали. Фахівці Загальні професії робітників гірничих і гірничо-капітальних робіт Загальні професії робітників збагачення, агломерації, брикетування Професії робітників з видобування та збагачення вугілля, будівництва вугільних шахт і розрізів
Професії робітників гірничорятувальної служби
Розділ "Видобування та оброблення матеріалів для будівництва"
Розділ "Видобування та перероблення торфу"
( див. )( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
ВСТУП
Розділи "Вугільна промисловість", "Видобування та оброблення матеріалів для будівництва", "Видобування та перероблення торфу" випуску 5 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) переглянуті та доопрацьовані з урахуванням змін і доповнень до змісту та обсягу робіт, які виникли під впливом впровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, нових вимог до якості продукції (послуг). У розділах враховані нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережені наступність, традиції застосування та особливості будови випуску 4 ЕТКС "Горнодобывающая промышленность".
До розділу "Вугільна промисловість" включені професії працівників, специфічні для підприємств і організацій з видобування та перероблення вугілля, будівництва вугільних шахт і розрізів, а також гірничорятувальної служби. Внесені відповідні доповнення та зміни до змісту окремих кваліфікаційних характеристик згідно із зауваженнями та пропозиціями підприємств і установ галузі.
Розділ "Вугільна промисловість" складається із підрозділів: "Керівники. Професіонали. Фахівці", "Загальні професії робітників гірничих та гірничо-капітальних робіт", "Загальні професії робітників збагачення, агломерації, брикетування", "Професії робітників з видобування та збагачення вугілля, будівництва вугільних шахт і розрізів", "Професії робітників гірничорятувальної служби".
До розділу включені кваліфікаційні характеристики професій робітників: Машиніст підіймальної машини, Набирач проб у шахті, Оператор автоматичного газового захисту, Оператор сейсмопрогнозу, Респіраторник.
При використанні розділу "Вугільна промисловість" необхідно керуватися наступним: виконавцю, який вперше здійснює обслуговування агрегатів, машин та іншого технологічного обладнання, а також повністю не оволодів усім комплексом робіт для самостійного ведення технологічного процесу чи не має необхідних навичок у налагодженні та регулюванні обслуговуваної техніки, адміністрація підприємства за погодженням з профспілковим комітетом має право встановлювати розряд, знижений на один, всупереч передбаченому кваліфікаційною характеристикою, терміном до шести місяців.
Після закінчення цього терміну присвоюється остаточний розряд в установленому порядку. Протягом зазначеного терміну адміністрація підприємства зобов'язана допомагати такому робітникові в повному оволодінні всім комплексом робіт, зазначених у кваліфікаційній характеристиці відповідного розряду.
Робітники, зайняті на підземних роботах, повинні знати правила замірювання газів у повітрі та в разі потреби проводити таке замірювання на своєму робочому місці.
Робітники, зайняті обслуговуванням агрегатів, машин та механізмів, повинні виконувати роботи з обслуговування іншого обладнання, пристроїв і оснащення, розміщених на одній чи суміжних відмітках у комплекті з основним обладнанням; володіти слюсарною справою, знаннями та навичками в обсязі, необхідному для виявлення та усунення неполадок.
У зв'язку з впровадженням у виробництво технологій нових торфових виробів, в яких процеси сушіння торфу та пресування торфової маси аналогічні процесам під час брикетування торфу та пресування торфоплит, Укрторфом внесені зміни в найменуванні професій робітників Апаратник сушіння торфу та торфових виробів і Пресувальник торфових виробів.
Для ряду професій у характеристиці робіт нижчих розрядів, виходячи із умов чи характеру виробничої діяльності, зазначено, що виконання окремих робіт здійснюється під керівництвом робітника вищої кваліфікації, який у таких випадках повинен мати відповідний досвід і навички.
Крім робіт, передбачених кваліфікаційними характеристиками, робітники повинні також виконувати всі процеси та операції з приймання і здавання зміни, своєчасної підготовки робочого місця, обладнання, устаткування, інструментів, приладів та утримання їх у належному порядку; ведення установленої технічної документації, повинні знати різновиди браку, причини його виникнення, способи запобігання та усунення, передові методи і прийоми праці, виконувати та додержувати правил і норм охорони праці, правила внутрішнього трудового розпорядку.
Кваліфікаційні характеристики розроблені відповідно до шестирозрядної тарифної сітки. Розряди робіт установлені відповідно до їх складності без урахування небезпечних і шкідливих виробничих факторів, важких умов праці.
Порядок застосування кваліфікаційних характеристик, установлення і підвищення розрядів, внесення змін і доповнень вкладено в "Загальних положеннях Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які подані у випуску 1 ДКХП.
Розділи "Видобування і збагачення рудних та розсипних корисних копалин", "Агломерація руди", "Видобування і збагачення гірничо-хімічної сировини" складуть частину 2 випуску 5 ДКХП.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства палива
та енергетики України
14.01.2000 N 62
ПОГОДЖЕНО
з Міністерством праці
та соціальної політики
України
ВУГІЛЬНА ПРОМИСЛОВІСТЬ
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. ГОЛОВНИЙ ГЕОЛОГ
Завдання та обов'язки. Керує проведенням геологічних робіт на підприємствах (в організаціях), складанням геологічної характеристики шахтових полів, вугільних пластів та вмісних порід. Забезпечує: контроль за станом мінерально-сировинної бази та забезпеченістю шахт і розрізів розвіданими запасами вугілля та супутними корисними копалинами, здійснює аналіз даних з цих питань й розроблення відповідних пропозицій; методичне й технічне керівництво геологічними, геофізичними і гідрогеологічними роботами; оброблення, узагальнення матеріалів розвідувань та експлуатації родовищ, коригування геологічних карт; підготовку техніко-економічних обґрунтувань доцільності промислового освоєння вугільних родовищ; випробування та паспортизацію корисних копалин; складання гірничо-геологічних прогнозів при веденні гірничих робіт, методики прогнозування гірничо-геологічних умов експлуатації корисних копалин з урахуванням водно-мінералогічного балансу регіону та екологічних наслідків проведення гірничих робіт; складання встановленої геологічної документації, її збереження та своєчасне подання. Забезпечує проекти з проведення гірничих робіт геологічною характеристикою пласта, порід, внесення до них відомості про небезпечні зони і чинники. Здійснює: геологічний нагляд за напрямом гірничоексплуатаційних та розвідувальних робіт, повнотою та якістю відпрацювання вугільних родовищ і разом з ним залеглих корисних копалин, за недопущенням понаднормативних втрат корисних копалин та вибіркового відпрацювання запасів; розгляд проектів на зміну технічних меж шахт, аналіз геологічних матеріалів шахт, що закриваються, щорічний розрахунок і прогноз існування небезпечних геологічних зон, зон з раптових викидів вугілля, породи, газу і проривів води. Організовує: розроблення основних напрямів та планів розвитку геологорозвідувальних робіт; вживання заходів щодо удосконалення методів проведення геологічних робіт та впровадження нової техніки і сучасних технологій; облік руху геологічних запасів вугілля; здійснення заходів щодо захисту гірничих виробок від впливу підземних та паводкових вод. Бере участь: у розробленні та розгляді проектів будівництва, реконструкції шахт (розрізів), підготовці нових горизонтів, дільниць, блоків, консервації та ліквідації шахт (розрізів), гірничих відводів, планів розвитку гірничих робіт, проектів і схем розроблення попутно залягаючих корисних копалин, проектів осушення та інших проектів, пов'язаних з користуванням надрами; прийманні-передаванні розвіданих родовищ (дільниць) для промислового освоєння, в розробленні норм втрат та збіднювання корисних копалин при їх видобуванні, в контролі за визначенням та обліком цих втрат; у розробленні заходів щодо боротьби з раптовими викидами вугілля і газу, проривами води і пульпи, обвалюванням покрівлі, заходів щодо охорони надр та навколишнього середовища будівель і споруд від шкідливого впливу гірничих робіт; у погодженні геологічного обґрунтування щодо списання запасів з балансу підприємств. Готує дані про запаси, гірничо-геологічні умови залягання вугілля; геологічні висновки для будівництва на території залягання корисних копалин. Повідомляє згідно з посадовою інструкцією не менш ніж за місяць про підхід до нестійких гірничих порід, підземних і поверхневих водоймищ, геологічних порушень, зон підвищеного гірничого тиску (ПГТ), свердловин тощо, а при підході гірничих робіт на 20 м до них - не пізніше ніж за 3 доби. Контролює: ведення геологічних робіт; достовірність вихідних даних для обґрунтування розмірів охоронних ціликів; виконання вимог щодо охорони надр; правильність розміщення добуваних із надр корисних копалин і гірничих порід та виключення їх шкідливого впливу на довкілля; витрачання коштів на геологорозвідувальні роботи, відповідність проектів гірничо-геологічним умовам і їх виконання під час відвідування гірничих виробок (робіт). Керує працівниками служби, координує діяльність підрозділів, пов'язаних з підготовкою та проведенням геологічних робіт. Забезпечує геологічні служби нормативними документами, готує необхідну документацію для отримання ліцензії за користування надрами, посібниками, матеріалами, інструментами, приладами; добір, розставлення та укомплектування геологічними кадрами шахт, розрізів, вуглебудівельних організацій, підвищення їх кваліфікації. Веде: облік руху розвіданих і готових до виймання запасів корисних копалин, видобування на дільниці та експлуатаційних втрат; гірничографічну документацію, встановлену звітність на різних носіях інформації та забезпечує їх своєчасне подання.
Повинен знати: накази, постанови та рішення органів державної влади і місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства (організації), що стосуються геологічної служби; перспективи розвитку підприємства (організації); технологію геологорозвідувальних робіт; порядок проектування, планування та фінансування геологорозвідувальних робіт; порядок обліку родовищ та підрахунку запасів корисних копалин; вимоги до якості добувного вугілля; види геологорозвідувального обладнання та правила його експлуатації; екологічні програми розвитку регіону; порядок подання та затвердження геологічних звітів; правила обліку та зберігання геологічних матеріалів; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; сучасний вітчизняний та світовий досвід проведення геологорозвідувальних робіт; основи трудового законодавства та законодавства про охорону довкілля й надр; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту; правила роботи на персональному комп'ютері.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців відповідного професійного спрямування: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років, у тому числі підземний стаж - не менше 1 року.
( Пункт 1 в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
2. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З БОРОТЬБИ З ВИКИДАМИ ВУГІЛЛЯ, ГАЗУ ТА ГІРНИЧИМИ УДАРАМИ
Завдання та обов'язки. Керує організацією робіт щодо боротьби з викидами вугілля, газу та гірничими ударами. Організовує розроблення та здійснює контроль за виконанням планів і профілактичних заходів щодо боротьби з викидами вугілля і газу на пластах, схильних до раптових викидів вугілля і газу; роботу служб щодо запобігання раптовим викидам; за виконанням вимог правил безпеки та інших нормативних документів з безпечного ведення робіт у шахті. Бере участь: в розгляді та погодженні проектів підготовки та відпрацювання виїмкових полів на пластах, небезпечних через раптовий викид вугілля, газу і гірничі удари; у визначенні потреб шахт у обладнанні, апаратурі та приладах для запобігання та прогнозування викидів вугілля, газу і гірничих ударів; у проведенні перевірок стану охорони праці; в проведенні промислових випробувань нового обладнання, апаратури і приладів; у розслідуванні аварій та нещасних випадків, пов'язаних з раптовими викидами вугілля, породи, газу і гірничими ударами. Готує проекти рішень за результатами науково-дослідних робіт щодо боротьби з викидами вугілля і газу, гірничими ударами; матеріали щодо віднесення пластів до небезпечних та загрозливих через гірничі удари, запобігання нещасним випадкам. Контролює: визначення параметрів захисної дії та зон опорного тиску, достовірність обліку впливу ціликів та крайових частин вугільних пластів; виконання заходів щодо прогнозу викидонебезпеки вугільних пластів і пісковиків, запобігання раптовим викидам вугілля, породи і газу, оцінювання ефективності застосовуваних способів боротьби з викидами; ведення обліку та аналіз викидів і гірничих ударів, випадків травматизму; відповідність проектів і паспортів відпрацьованих пластів, схильних до раптових викидів вугілля та газу, правилам безпеки та чинним інструкціям. Забезпечує ведення та своєчасне подання установленої документації та звітності.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства; технологію гірничого виробництва; гірничо-геологічні умови залягання вугільних пластів; характеристики, режими роботи та правила експлуатації обладнання, приладів та апаратури для запобігання та прогнозування викидів вугілля, газу та гірничих ударів; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід підприємств щодо боротьби з викидами вугілля, газу і гірничими ударами; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців не менше 5 років.
3. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З БУРОВИБУХОВИХ РОБІТ
Завдання та обов'язки. Здійснює технічне керівництво організацією вибухових (буровибухових) робіт на підприємствах. Визначає: основні напрями, перспективи розвитку та впровадження раціональних схем буровибухових робіт; потреби у вибухових речовинах, матеріалах та обладнанні. Розробляє пропозиції щодо удосконалення технології, засобів механізації буровибухових робіт. Організовує: проведення випробувань та впровадження нових вибухових матеріалів і приладів. Впроваджує новітні методи, що підвищують безпеку та ефективність буровибухових робіт;. Поширює та організовує вивчення сучасного досвіду з питань ведення вибухових робіт та боротьби з пилом. Бере участь: у плануванні вибухових робіт та доведенні планових завдань до виконавців; у розгляді проектів шахт і розрізів, що будуються та реконструюються; в розробленні планів основних заходів з охорони праці; в розробленні заходів щодо зниження запиленості рудникової атмосфери, запобігання та локалізації вибухів вугільного пилу, запобігання та зниження захворюваності пневмоконіозом; у перевірці виробничих одиниць, підприємств та організацій з питань стану обліку, зберігання, транспортування, використання вибухових матеріалів та дотримання правил і норм охорони праці під час виконання вибухових робіт; у розробленні норм витрат вибухових матеріалів; у розподілі виділених фондів на проведення буровибухових робіт між виробничими одиницями, підприємствами та організаціями; у випробуванні нових видів вибухових матеріалів та засобів підривання, індивідуальних засобів захисту від пилу, матеріалів, приладів та обладнання, застосовуваних під час проведення буровибухових робіт та боротьби з вугільним пилом; у розслідуванні нещасних випадків і аварій, пов'язаних з порушенням правил безпеки під час виконання вибухових робіт та вибухом вугільного пилу; в розробленні заходів щодо їх запобігання; в складанні планів наукових досліджень щодо удосконалення буровибухових робіт; у прийманні іспитів персоналу дільниць вибухових робіт. Аналізує техніко-економічні показники буровибухових робіт. Розглядає і готує до затвердження чи погодження плани ліквідації аварій, заходи щодо боротьби з пилом, проекти комплексного знепилення. Контролює: ведення вибухових робіт; наявність та правильність ведення технічної документації при організації та проведенні вибухових робіт; виконання на підприємствах вимог Єдиних правил безпеки під час вибухових робіт та інших нормативних документів з вибухових робіт; своєчасне оформлення документації в органах державного нагляду за охороною праці та Управлінні внутрішніх справ на придбання, зберігання, транспортування та використання вибухових матеріалів строго за призначенням; організацію охорони складів вибухових матеріалів. Веде роботу з удосконалення паспортів буровибухових робіт. Планує роботи, програми і їх виконання на підставі нормативних вимог охорони праці та новітніх розробок з безпеки праці. Здійснює аналіз і веде облік випадків аварійності та травматизму за напрямом своєї діяльності. Бере участь у роботі з підготовки матеріалів розслідування смертельних випадків і групового травматизму, у розгляді та узгодженні програми розвитку гірничих робіт. Контролює забезпечення працівників нормативними актами про охорону праці і підвищення безпеки виробництва. Веде встановлену документацію і звітність на різних носіях інформації, та забезпечує їх своєчасне подання.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства з питань ведення буровибухових робіт та боротьби з вугільним пилом; технологією гірничого виробництва; інструкції та правила експлуатації бурової техніки; Єдині правила безпеки під час вибухових робіт; положення та інструкції щодо розроблення технічної документації на бурові та вибухові роботи; правила зберігання та поводження з вибуховими матеріалами; передовий вітчизняний та світовий досвід у галузі ведення буровибухових робіт та боротьби з вугільним пилом; основи економіки та організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту; систему управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості; правила експлуатації комп'ютерної та організаційної техніки, навики роботи на персональному комп'ютері; правила користування інформаційно-правовими базами.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців відповідного професійного спрямування: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років, у тому числі підземний стаж - не менше 1 року.
( Пункт 3 в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
4. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З ВЕНТИЛЯЦІЇ ТА ДЕГАЗАЦІЇ
Завдання та обов'язки. Керує організацією робіт з поліпшення стану вентиляційного господарства та забезпечення встановленого пилогазового режиму в шахтах; розробленням технічної документації з вентиляції та пилогазового режиму. Розробляє: заходи щодо поліпшення провітрювання, впровадження та експлуатації контрольно-вимірювальної апаратури з охорони та безпеки праці, заходи щодо прогнозів газонасиченості вугільних пластів і їх дегазації, зниження зовнішнього та внутрішнього витікання повітря. Організовує: газові та депресивні знімання на шахтах; промислові випробування нових приладів, апаратів та індивідуальних засобів захисту; розроблення перспективних та річних планів удосконалення вентиляції шахт та підземних виробок, здійснює контроль за їх виконанням. Забезпечує і контролює виконання: заходів щодо поліпшення провітрювання і дегазації, заходів, розроблених комісіями з розслідування аварій та нещасних випадків; впровадження науково-технічних досягнень та рекомендацій науково-дослідних інститутів у сфері вентиляції і дегазації, виконання законодавчих актів і нормативних документів; провітрювання гірничих виробок; своєчасну розробку та затвердження плану ліквідації аварій; роботу дільниць вентиляції і техніки безпеки, профілактичних робіт з техніки безпеки; дотримання правил користування засобами протиаварійного захисту; якість підготовки гірників, фахівців і посадовців щодо усунення передаварійних ситуацій, запобігання і ліквідація аварій у початковій стадії; навчання працівників умінню користуватися засобами індивідуального і колективного захисту, засобами протипожежного захисту; виконання вимог нормативних та інших документів з охорони праці по маршруту пересування на об'єктах поверхні та у підземних виробках. Бере участь: у розгляді планів розвитку гірничих робіт; у підготовці проектів, доповнень та змін до чинних правил, інструкцій з охорони та безпеки праці, боротьби з пилом, вентиляції, веденні робіт та утриманні виробок на дренажних шахтах; у розробленні пропозицій щодо розподілу і перерозподілу фондів на обладнання, контрольно-вимірювальну апаратуру та прилади для вентиляції і дегазації; в підготовленні та проведенні перевірок стану безпеки та охорони праці; в розслідуванні аварій та нещасних випадків, у розробленні заходів щодо їх запобігання, розслідуванні випадків загазувань гірничих виробок, нещасних випадків і припинення гірничих робіт внаслідок порушень провітрювання, пилогазового режиму, дегазації. Аналізує ефективність заходів щодо поліпшення провітрювання і дегазації. Розглядає і погоджує плани ліквідації аварій, вентиляційні режими та подає на затвердження територіальному управлінню державного нагляду за охороною праці списки особливо небезпечних через метан вибоїв, підготовчих виробок; надає пропозиції щодо проектів підготування нових горизонтів і дільниць, будівництва та реконструкції шахт, будівництва вентиляційних установок головного провітрювання та дегазації, установок обладнання шахт автоматичним газовим захистом. Готує матеріали щодо встановлення категорій з газу; проекти планів щодо впровадження нової техніки для вентиляції і дегазації. Здійснює контроль за: розрахунковим та фактичним розподілом повітря в гірничих виробках, роботою вакуум-станцій, пилогазовим режимом на шахтах; станом захисних пристроїв, виконанням шахтами вимог правил безпеки з пилогазового режиму. Бере участь у впровадженні і контролює роботу автоматизованих, уніфікованих телекомунікаційних систем захисту і контролю роботи гірничошахтового обладнання, аерогазового контролю шахти та автоматизованого диспетчерського керування гірничими машинами і технологічними комплексами. Забезпечує ведення та своєчасне подання встановленої документації та звітності на різних носіях інформації.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства з питань вентиляції і дегазації; технологію гірничого виробництва; основи аерогазодинаміки вугільних шахт; правила експлуатації гірничого, транспортного та енергетичного обладнання; обладнання, прилади і апарати для вентиляції та охорони і безпеки праці; сучасний вітчизняний та світовий досвід підприємств з питань вентиляції і дегазації; основи економіки та організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту; принцип роботи уніфікованих телекомунікаційних систем захисту і контролю роботи гірничошахтового обладнання аерогазового контролю шахти та автоматизованого диспетчерського керування гірничими машинами і технологічними комплексами; правила експлуатації комп'ютерної та організаційної техніки, навики роботи на персональному комп'ютері; правила користування інформаційно-правовими базами.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців відповідного професійного спрямування: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років, у тому числі підземний стаж - не менше 1 року.
( Пункт 4 в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
5. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З ГІРНИЧИХ РОБІТ ГРУПИ ШАХТ (РОЗРІЗІВ)
Завдання та обов'язки. Забезпечує правильну експлуатацію родовищ корисних копалин, рентабельну роботу гірничих дільниць, ефективну експлуатацію гірничо-шахтового обладнання. Організовує: роботу щодо своєчасного досягнення проектних техніко-економічних показників та освоєння виробничих потужностей, удосконалення технології ведення гірничих робіт; оперативний контроль за виробничою діяльністю закріпленої групи шахт (розрізів); своєчасну підготовку фронту очисних робіт; облік виконаної роботи та простоїв. Вживає заходів щодо підвищення продуктивності та ефективності використання обладнання; скорочення непродуктивних витрат робочого часу. Бере участь: у розробленні планів гірничих робіт і заходів з впровадження прогресивних технологічних схем, пропозицій щодо розподілу і перерозподілу основного гірничо-шахтового обладнання; у розробленні графіків монтажу механізмів в очисних вибоях; у цільових та комплексних перевірках виробничої діяльності шахт (розрізів); у прийманні до експлуатації очисних вибоїв; у розробленні та здійсненні заходів щодо поліпшення умов праці, впровадження у виробництво досягнень науки й техніки, передового досвіду; в проведенні промислових випробувань нового обладнання; у виявленні та визначенні на шахтах (розрізах) обсягів відходів видобування та збагачування вугілля, придатних для використання в народному господарстві; в перевірках дотримання правил безпеки та охорони праці на шахтах (розрізах). Аналізує техніко-економічні показники виробничо-господарської діяльності закріпленої групи шахт (розрізів). Розглядає графіки передавання обладнання в капітальний ремонт. Контролює: виконання затвердженої річної програми розвитку гірничих робіт; виконання встановлених навантажень на очисні вибої, дотримання норм витрат та раціональне використання матеріальних ресурсів; виконання планів вантаження та перевезення вугілля, завдань щодо раціонального використання відходів видобування та збагачування; виконання графіка введення та вибуття лав; стан та ремонт гірничих виробок; виконання заходів щодо підготовки до роботи у весняно-зимовий період; дотримання правил технічної експлуатації, правил та норм охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту. Забезпечує ведення та своєчасне подання установленої документації та звітності.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства; перспективи розвитку шахт (розрізів); технологію гірничого виробництва; схеми розкриття та підготовки шахтового поля; правила експлуатації гірничого обладнання; методи розрахунку норм витрат матеріалів та нормативів використання обладнання; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід, досягнення в галузі гірничого виробництва; основи економіки та організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців не менше 5 років.
6. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З ПІДЗЕМНОГО ТРАНСПОРТУ І ПОВЕРХНІ ШАХТ
Завдання та обов'язки. Забезпечує проведення єдиної технологічної політики, удосконалення та розвиток транспортної системи на шахтах; безперебійну роботу засобів внутрішньошахтового транспорту; створення безпечних і здорових умов праці на підземному транспорті й транспорту технологічного комплексу поверхні шахт; утримання і експлуатацію гірничих виробок, рейкових колій, конвеєрних ліній, вагонеток відповідно до правил безпеки, правил технічної експлуатації та інших чинних документів; утримання транспортних засобів (локомотивів, конвеєрів, вагонеток тощо) у відповідності до вимог правил безпеки, правил технічної експлуатації та інших чинних документів; своєчасне проведення технічного огляду і налагоджувальних робіт стаціонарних конвеєрних ліній. Визначає умови, дільницю застосування шахтового транспорту та поверхневого технологічного комплексу і потребу в цьому обладнанні. Організовує заміну чи модернізацію, облік використання обладнання. Бере участь: у розробленні та впровадженні організаційно-технічних заходів, спрямованих на зниження трудомісткості робіт на внутрішньошахтовому транспорті та технологічному комплексі поверхні шахт, усунення простоїв і повнішого використання робочого часу; у визначенні потреб у матеріально-технічних ресурсах для підземного транспорту та поверхні, його розподілу; в проведенні промислових випробувань експериментальних зразків обладнання та засобів шахтового транспорту; в плануванні розвитку гірничих робіт; у розгляді проектів і технічної документації з експлуатації нового шахтового обладнання; у розгляді та погодженні проектів шахт, які заново будуються та реконструюються; у розробленні та здійсненні заходів щодо запобігання аваріям на шахтовому транспорті; в перевірках дотримання правил і норм охорони праці. Аналізує роботу дільниць підземного транспорту і технологічного комплексу поверхні шахт та причини виробничого травматизму на транспорті. Контролює: роботу підземного транспорту та поверхні шахт; виконання планів і заходів щодо розвитку та удосконалення транспортної мережі; комплексність постачання на шахту гірничотранспортного обладнання і його монтаж; дотримання норм, режимів та технічних умов експлуатації і ремонту гірничотранспортного обладнання; виготовлення запасних частин та капітальний ремонт обладнання на ремонтних заводах. Забезпечує ведення та своєчасне подання встановленої документації і звітності на різних носіях інформації. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства; перспективи розвитку шахт; технологію робіт підземного транспорту, комплексу шахтової поверхні, виробничі потужності, режими роботи і конструкції гірничотранспортного обладнання та засобів механізації допоміжних робіт; правила технічної експлуатації обладнання; сучасний вітчизняний та світовий досвід удосконалення технологічних схем і організації праці на шахтовому транспорті та поверхневому комплексі; основи економіки і організації виробництва, праці і управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту; знання та навики роботи на персональному комп'ютері.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців відповідного професійного спрямування: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років у тому числі підземний стаж - не менше 1 року.
( Пункт 6 в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
7. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З ПРОТИПОЖЕЖНОГО ЗАХИСТУ
Завдання та обов'язки. Керує організацією робіт із забезпечення та поліпшення протипожежного стану шахт і розрізів. Організовує: роботу з проведення профілактичних заходів щодо запобігання пожеж на шахтах (розрізах); впровадження нових технічних засобів, що забезпечують протипожежну безпеку; роботу щодо випробування нової апаратури з протипожежного захисту; проведення навчальних тривог тощо. Розглядає і погоджує проекти, нормативні документи з протипожежного захисту; пропозиції щодо затвердження списку пластів, схильних до самозаймання; заходи щодо ведення вогняних робіт. Бере участь: у розробленні планів ліквідації аварій; у розгляді проектів реконструкції та будівництва шахт (розрізів); у визначенні потреб у розподілі протипожежного обладнання і матеріалів між шахтами і розрізами; в проведенні перевірок стану охорони праці та правил безпеки; в проведенні випробувань нових засобів пожежогасіння; в розслідуванні причин самозаймання вугільних пластів, аварій і нещасних випадків та розробленні заходів щодо їх запобігання. Здійснює: аналіз стану протипожежного захисту; контроль за протипожежним станом гірничих виробок та поверхневих споруд; методичне керівництво і контроль за правильним станом та своєчасним внесенням змін у плани ліквідації аварій; контроль за витратою матеріалів та засобів із запобігання і гасіння підземних пожеж, виконанням наказів і вказівок з питань протипожежного захисту, підготуванням звітних і довідкових матеріалів. Контролює: наявність і технічний стан протипожежних засобів на шахтах і розрізах: вентиляційних споруд, складів і пунктів зберігання вибухових матеріалів, обладнання, приладів, вибухових магістралей, сланцевих і водяних заслонів, водяних завіс, протипожежних поставів, засувок та рукавів до них, вогнегасників; повноту виймання вугілля при відпрацюванні пластів, схильних до самозаймання. Забезпечує ведення і своєчасне подання встановленої документації та звітності.
Повинен знати: укази, постанови, рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства; технологію гірничого виробництва; конструктивні особливості, призначення, режими роботи протипожежних приладів, апаратів та обладнання, правила їхньої технічної експлуатації; новітні досягнення науки й техніки з питань охорони праці та протипожежного захисту; основи економіки і організації виробництва, праці і управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців відповідного професійного спрямування: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років.
( Пункт 7 в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
8. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З ШАХТОВОГО (КАР'ЄРНОГО) БУДІВНИЦТВА
Завдання та обов'язки. Здійснює технічний нагляд за якістю будівництва об'єктів і споруд, монтажем обладнання і механізмів, виконуваних підрядними організаціями. Організовує: подання директорові з капітального будівництва планів проектно-пошукових робіт; отримання в проектних організаціях проектно-кошторисної документації та оформлення її до проведення робіт; підготовку і подання пропозицій щодо перспективного та поточного розвитку гірничо-капітальних робіт шахт (розрізів) з техніко-економічними обґрунтуваннями; подання вихідних для оформлення земельних відводів, позиційних списків по об'єктах будівництва; роботу комісії з питань передачі організації, що експлуатує, змонтованого обладнання і закінчених будівництвом об'єктів; підготовку і подання поправок до плану будівництва; претензійну роботу з підрядними організаціями; вивчення і впровадження передового досвіду в галузі гірничо-капітального будівництва. Розробляє пропозиції щодо прискореного введення в дію пускових об'єктів; графіки видавання проектної документації на шахтах (розрізах). Бере участь: у розробленні планів капітального будівництва; у розгляді та погодженні проектів об'єктів, що заново будуються і реконструюються, планів механізації гірничопрохідницьких робіт; у розгляді проектно-кошторисної документації; в огляді потайних та спеціальних робіт; у визначенні потреби в обладнанні та матеріалах. Надає підрядним організаціям необхідні документи для укладання договорів. Розглядає договори підряду на капітальне будівництво; у складі комісії проводить приймання виконаних обсягів робіт на групі шахт (розрізів) і здійснює контроль за оплатою у банківських установах. Контролює: виконання планів капітального будівництва; комплектування об'єктів обладнанням та кабельною продукцією; правильність віднесення витрат на капітальне будівництво. Забезпечує ведення та своєчасне подання встановленої документації і звітності.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства з питань капітального будівництва; технологію будівельних гірничо-капітальних робіт; матеріали з розроблення та оформлення технічної документації; правила фінансування капітального будівництва; основи банківської справи, будівельні норми і правила; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід підприємств у галузі капітального будівництва; основи економіки і організації виробництва, праці і управління; основи цивільного і трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців не менше 5 років.
9. ГОЛОВНИЙ ГІРНИК МЕХАНІЗОВАНИХ КОМПЛЕКСІВ
Завдання та обов'язки. Організовує роботу з комплектації, монтажу-демонтажу, ремонту та експлуатації механізованих комплексів. Розробляє: заходи щодо підвищення навантаження на вибій та діюче обладнання, плани обладнання лав механізованими комплексами, графіки монтажу та демонтажу механізованих комплексів і контролює їх дотримання. Бере участь у: складанні графіків капітального ремонту обладнання механізованих комплексів; проектуванні та впровадженні раціональної організації праці в комплексно-механізованих вибоях; розробленні пропозицій щодо розподілу і перерозподілу між шахтами механізованих комплексів та запасних частин до них; створенні безпечних умов праці та висуванні пропозицій щодо поліпшення режиму роботи комплексно-механізованих лав; розслідуванні аварій та нещасних випадків; здійсненні заходів щодо впровадження у виробництво новітніх досягнень науки і техніки, сучасного світового досвіду; в проведенні промислових випробувань нового обладнання; прийнятті в експлуатацію нових комплексно-механізованих вибоїв; проведенні інвентаризації механізованих комплексів. Аналізує: роботу лав, обладнаних механізованими комплексами, навантаження та продуктивність комплексів і робітників в механізованих лавах; причини аварійності та травматизму. Готує пропозиції щодо ефективного використання механізованих комплексів, забезпечення навантаження на них не менше галузевих нормативів; заходи щодо забезпечення нормативних термінів при їх монтажі і демонтажі. Розглядає матеріали щодо списання обладнання механізованих комплексів. Контролює: роботу комплексно-механізованих лав, експлуатацію механізованих комплексів; виконання заходів щодо збільшення навантаження і ефективного використання механізованих комплексів; виконання графіків з виконання капітальних ремонтів і своєчасного списання забійного обладнання, механізованих комплексів; дотримання правил і норм щодо охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту. Забезпечує ведення та своєчасне подання встановленої документації і звітності на різних носіях інформації.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства; технологію гірничого виробництва; характеристики та режими гірничошахтового обладнання; технологію ремонтних, монтажно-демонтажних робіт; досвід комплексно-механізованого видобування вугілля вітчизняних і зарубіжних підприємств; основи економіки та організації виробництва, праці і управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту; правила роботи на персональному комп'ютері.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців відповідного професійного спрямування - не менше 5 років, у тому числі підземний стаж - не менше 1 року.
( Пункт 9 в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
ГОЛОВНИЙ ГІРНИК З БОРОТЬБИ З ГАЗОДИНАМІЧНИМИ ЯВИЩАМИ
Завдання та обов'язки. Керує організацією робіт щодо боротьби з викидами вугілля, газу, породи, суфлярним виділенням газу та гірничими ударами. Організовує: розроблення та здійснює контроль за виконанням планів і профілактичних заходів щодо боротьби з викидами вугілля, газу і породи на пластах, схильних до раптових викидів вугілля і газу; роботу служб щодо запобігання раптовим викидам; виконання вимог правил безпеки та інших нормативних документів з безпечного ведення робіт у шахті. Бере участь: в розгляді та погодженні проектів підготовки та відпрацювання виїмкових полів на пластах, небезпечних через раптовий викид вугілля, газу і гірничі удари; у визначенні потреб шахт у обладнанні, апаратурі та приладах для запобігання та прогнозування викидів вугілля, газу і гірничих ударів; у проведенні перевірок стану охорони праці; в проведенні промислових випробувань нового обладнання, апаратури і приладів; у розслідуванні аварій та нещасних випадків, пов'язаних з раптовими викидами вугілля, породи, газу і гірничими ударами. Готує проекти рішень за результатами науково-дослідних робіт щодо боротьби з викидами вугілля і газу, гірничими ударами; матеріали щодо віднесення пластів до небезпечних та загрозливих через гірничі удари, запобігання нещасним випадкам. Контролює: визначення параметрів захисної дії та зон опорного тиску, достовірність обліку впливу ціликів та крайових частин вугільних пластів; виконання заходів щодо прогнозу викидонебезпеки вугільних пластів і пісковиків, запобігання раптовим викидам вугілля, породи і газу. Бере участь у координації і контролі роботи служб з автоматизованого газового захисту, сейсмоакустичного прогнозу, профілактичних робіт, уніфікованих телекомунікаційних систем диспетчерського контролю за аерогазовим станом рудникової атмосфери, роботою гірничошахтового обладнання та автоматизованого керування гірничими машинами, технологічними комплексами. Оцінює ефективність застосовуваного обладнання, апаратури і систем попередження та захисту від газодинамічних явищ, способів боротьби з викидами тощо. Веде облік, обробку інформації з різних носіїв та здійснює аналіз викидів і гірничих ударів, випадків травматизму. Встановлює відповідність проектів і паспортів відпрацьованих пластів, схильних до раптових викидів вугілля та газу, правилам безпеки та чинним інструкціям. Забезпечує ведення та своєчасне подання установленої документації та звітності.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства; технологію гірничого виробництва; гірничо-геологічні умови залягання вугільних пластів; характеристики, режими роботи та правила експлуатації обладнання, приладів та апаратури для запобігання та прогнозування викидів вугілля, газу та гірничих ударів; порядок функціонування автоматизованого газового захисту, сейсмоакустичного прогнозу, уніфікованих телекомунікаційних та інших систем захисту і попередження на різних носіях інформації; сучасний вітчизняний та світовий досвід боротьби з викидами вугілля, газу і гірничими ударами; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту, правила експлуатації і користування персональним комп'ютером, знання основних програм, текстових редакторів, електронних таблиць тощо.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців відповідного професійного спрямування: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років, у тому числі підземний стаж - не менше 1 року.
( Підрозділ доповнено пунктом згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 710 від 02.10.2013 )
10. ГОЛОВНИЙ ЗБАГАЧУВАЧ
Завдання та обов'язки. Керує розробленням заходів щодо вдосконалення технології збагачення вугілля, механізації робіт на збагачувальних фабриках. Забезпечує: виконання планів збагачення, розсортування вугілля та випуску сортового палива; дотримання технологічної і виробничої дисципліни на збагачувальних (брикетних) фабриках, поверхневих технологічних комплексах, установках. Організовує: освоєння виробничих потужностей збагачувальних (брикетних) фабрик, введення в дію нових машин і механізмів; розроблення і впровадження організаційно-технічних заходів, спрямованих на підвищення продуктивності праці, поліпшення якості перероблюваного вугілля, зниження собівартості продукції, розроблення проектів стандартів та технічних умов на якість вугілля на підприємствах об'єднання; промислові випробування нового вуглезбагачувального обладнання та технологічних процесів вуглезбагачення; розроблення проектів нормативно-технічної документації на продукцію, що випускається із відходів видобування та збагачення вугілля; підготовку та впровадження заходів щодо збільшення ресурсів вугілля для коксування та іншої мети. Бере участь: у розробленні довготермінових програм розвитку об'єднання, планів збагачення вугілля, науково-дослідних робіт щодо збагачення та комплексного використання відходів видобування і збагачення вугілля; у плануванні сировинних баз збагачувальних (брикетних) фабрик; у визначенні потреби в збагачувальному обладнанні і матеріалах; у розробленні проектно-кошторисної документації на будівництво та реконструкцію збагачувальних фабрик; у погодженні технічних умов на якість відвантажуваних вугілля і продуктів збагачення; у перевірках дотримання на фабриках правил охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту; в розслідуванні нещасних випадків і аварій та розробленні заходів щодо їх запобігання. Аналізує техніко-економічні показники роботи збагачувальних фабрик; баланс продуктів збагачення. Складає: графіки освоєння виробничих потужностей збагачувальними (брикетними) фабриками, установками та сортувалками; плани завезення рядового (несортованого) вугілля; план заміни та модернізації застарілого обладнання. Контролює: дотримання технології виробництва та використання збагачувального обладнання відповідно до затверджених норм; виконання заходів щодо поліпшення якості продуктів збагачення; забезпечення фабрик сировиною та залізничними вагонами, необхідними матеріалами та запасними частинами; дотримання режиму роботи фабрик та ефективне використання робочого часу. Забезпечує ведення та своєчасне подання встановленої документації і звітності.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства; перспективи розвитку та технологію гірничого виробництва і збагачення; виробничі потужності і режими роботи збагачувальних фабрик; технічні вимоги до сировини та продуктів збагачення; вимоги організації праці при проектуванні технологічних процесів; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід підприємств у галузі збагачення корисних копалин; основи економіки та організації виробництва, праці й управління; основи трудового законодавства та законодавства про охорону природи, надр; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців не менше 5 років.
11. ГОЛОВНИЙ ІНЖЕНЕР ВУЗЛА ВИРОБНИЧО-ТЕХНОЛОГІЧНОГО ЗВ'ЯЗКУ
Завдання та обов'язки. Здійснює технічне керівництво щодо експлуатації та розвитку засобів виробничо-технічного зв'язку (ВТЗ). Забезпечує: високоякісну і безперебійну роботу апаратури місцевого телефонного і далекого зв'язку, з'єднувальних ліній зв'язку, гучномовної апаратури, диспетчерського і радіозв'язку, електро- і радіовимірювальних приладів; розроблення планів і заходів щодо автоматизації процесів комунікації, контролю, вимірювань та налагодження засобів ВТЗ в об'єднанні, розслідування аварій і тривалого пошкодження засобів і ліній зв'язку та розроблення відповідних заходів щодо їх запобігання; створення здорових і безпечних умов праці для працівників, що обслуговують засоби ВТЗ. Організовує: розроблення основних напрямів перспективних і річних планів підвищення технічного рівня, капітального і поточного ремонту засобів ВТЗ; роботу щодо удосконалення загальної й технічної експлуатації засобів зв'язку, механізації та автоматизації виробничих процесів; розроблення графіків налагодження та ревізій апаратури зв'язку; впровадження нової техніки і технології; роботу щодо проведення експлуатаційних випробувань зразків нової апаратури, обладнання і матеріалів, готує висновки щодо їх застосування; облік наявності технічних засобів, а також забезпечення цехів (дільниць) необхідною технічною і схемною документацією, інструкціями, посібниками і довідковими матеріалами; технічний нагляд за перебігом будівництва та введенням в експлуатацію об'єктів ВТЗ; роботу з раціоналізації та винахідництва. Бере участь: у розподілі між підприємствами й організаціями та об'єднаннями виділених фондів на апаратуру і матеріали виробничо-технічного зв'язку; у розгляді та погодженні проектів об'єктів ВТЗ, що заново будуються та реконструюються; у прийманні в експлуатацію споруд і об'єктів зв'язку; в списанні з балансу застарілих, спрацьованих і не придатних для подальшого використання засобів зв'язку, в розробленні комплексного плану соціально-економічного розвитку і колективного договору. Здійснює: контроль за розробленням та дотриманням норм використання та витрат обладнання, кабельної продукції та інших матеріалів ВТЗ; за складанням зведеного паспорта обладнання та споруд зв'язку; заяву претензій і оформлення рекламацій у зв'язку з порушенням постачальником умов договору про постачання апаратури і матеріалів ВТЗ; контроль за дотриманням працівниками вузла виробничо-технологічного зв'язку правил та норм щодо охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту. Розглядає пропозиції, заяви та скарги громадян. Забезпечує ведення та своєчасне подання встановленої документації та звітності.
Повинен знати: укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства, що стосуються діяльності вузла виробничо-технологічного зв'язку; правила технічної експлуатації, проектування, будівництва та ремонту засобів виробничо-технологічного зв'язку; схеми організації та побудови зв'язків; основні технічні характеристики, скелетні і принципові схеми технічних засобів; технологічні процеси щодо обслуговування зв'язку, апаратури, обладнання та споруд; Закон України "Про зв'язок", статут про дисципліну працівників зв'язку; будівельні норми і правила при будівництві споруд зв'язку; порядок прийняття в експлуатацію нових, реконструйованих і після капітального ремонту споруд зв'язку; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід підприємств в галузі виробничо-технологічного зв'язку; основи економіки та організації виробництва, праці та управління; основи цивільного та трудового законодавства; правила й норми охорони праці промислової санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня або провідних фахівців не менше 5 років.
12. ГОЛОВНИЙ ІНЖЕНЕР ДИРЕКЦІЇ З КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА
Завдання та обов'язки. Керує шахтовим, промисловим та цивільним будівництвом; розробленням і здійсненням заходів щодо впровадження нової техніки, механізації гірничопрохідницьких і будівельно-монтажних робіт; випробуваннями нових машин і механізмів. Визначає основні напрями технічного розвитку капітального будівництва. Забезпечує: технічний нагляд за термінами і якістю виконання будівельно-монтажних робіт; своєчасне оформлення і затвердження земельних відводів для об'єктів, що заново будуються і реконструюються; підготовку та видання завдань на проектування зі всіма необхідними матеріалами; контроль за фінансуванням об'єктів, що будуються. Організовує: розроблення і виконання планів щодо розвитку власної бази будіндустрії; розроблення внутрішніх титульних списків; виконання заходів щодо удосконалення та розвитку будівництва; розроблення планів проектно-пошукових робіт, і впровадження нової техніки й технології; використання відходів видобування та збагачення вугілля у будівництві, на підприємствах будіндустрії. Розробляє і здійснює заходи щодо підвищення капітального будівництва та зменшення обсягів незавершеного будівництва, удосконалення технології та організації виробництва, впровадження засобів механізації й автоматизації виробництва. Складає завдання на розроблення технічних проектів та затверджує їх. Бере участь: у розгляданні та погодженні планів капітального будівництва; у розгляданні проектно-кошторисної документації на будівництво; у складанні титульних списків будівництв і об'єктів виробничого, культурно-побутового призначення та житлового будівництва; в розподілі лімітів (фондів); у впровадженні та поширенні передового досвіду в технології та організації будівництва; в прийманні в експлуатацію закінчених об'єктів; у розробленні заходів щодо поліпшення протипожежного стану на об'єктах, що будуються і реконструюються; у розробленні норм запасів сировини і матеріалів, додаткових одиничних розцінок, кошторисних цін, погодженні та затвердженні їх. Розглядає раціоналізаторські пропозиції. Готує експертні висновки: документацію до затвердження норм витрат будівельних матеріалів. Контролює: раціональне використання капітальних вкладень; комплектність і якість проектно-кошторисної документації; якість виконання робіт генеральним підрядником; дотримання правил і норм, охорони праці та промислової санітарії під час ведення будівельно-монтажних робіт; своєчасне і якісне подання виробничими одиницями необхідних даних для проектування; оформлення земельних відводів під об'єкти, що заново будуються на стадії проектування.