• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування ПДВ і податком на прибуток підприємств операції з видачі/передачі кооперативом документів членам кооперативу для подальшої реєстрації права власності на квартири, нежитлові приміщення після введення будинку (обєкта будівництва) в експлуатацію, а також інших документів

Державна податкова служба України | Податкова консультація від 10.01.2020 № 57/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 10.01.2020
  • Номер: 57/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 10.01.2020
  • Номер: 57/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
10.01.2020 N 57/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ і податком на прибуток підприємств операції з видачі/передачі кооперативом документів членам кооперативу для подальшої реєстрації права власності на квартири, нежитлові приміщення після введення будинку (об'єкта будівництва) в експлуатацію, а також інших документів, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як вбачається із звернення, Кооператив самостійно не здійснює будівництво житлового будинку, а залучає для цілей такого будівництва підрядника (будівельну організацію).
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України від 14 травня 2015 року N 417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (зі змінами та доповненнями).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу І ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу І ПКУ.
Щодо оподаткування ПДВ
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг. місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання житла визначено підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
Так, підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.
У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:
а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.
Отже, у розглянутій у зверненні ситуації, об'єктом оподаткування ПДВ є операція підрядника (будівельної організації) з постачання послуг із спорудження житла Кооперативу, яка для цілей підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ є операцією з першого постачання житла і оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
Оформлення правовстановлюючих документів на житло (квартири) не є окремою операцією для цілей оподаткування ПДВ.
При цьому, якщо у рамках оформлення правовстановлюючих документів на житло (квартири) Кооператив надає своїм членам додаткові послуги, то операції з постачання таких послуг оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.
Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств
Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом III та підрозділом 4 розділу XX ПКУ.
Об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, на підставі абзацу першого підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу III ПКУ, є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
У зверненні, що розглядається, не зазначено чіткий перелік господарських операцій, порядок оподаткування податком на прибуток яких потребує роз'яснення.
Водночас повідомляємо, що питання документального оформлення правочинів щодо реєстрації права власності членів Кооперативу на квартири та нежитлові приміщення у збудованому багатоквартирному будинку за договором пайової участі у будівництві та передачі технічної та іншої документації юридичній особі, що буде здійснювати управління таким будинком, не належить до компетенції ДПС.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).