• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Міжгалузевої програми "Пізнай свою країну" на 2007-2012 роки

Міністерство культури і туризму України , Державний комітет телебачення і радіомовлення України , Міністерство України у справах сімї, молоді та спорту , Міністерство освіти і науки України | Наказ, Заходи, Програма від 27.08.2007 № 49/765/3027/308
Реквізити
  • Видавник: Міністерство культури і туризму України , Державний комітет телебачення і радіомовлення України , Міністерство України у справах сімї, молоді та спорту , Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Заходи, Програма
  • Дата: 27.08.2007
  • Номер: 49/765/3027/308
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство культури і туризму України , Державний комітет телебачення і радіомовлення України , Міністерство України у справах сімї, молоді та спорту , Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Заходи, Програма
  • Дата: 27.08.2007
  • Номер: 49/765/3027/308
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ'Ї,
МОЛОДІ ТА СПОРТУ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ТЕЛЕБАЧЕННЯ ТА РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
27.08.2007 N 49/765/3027/308
Про затвердження Міжгалузевої програми "Пізнай свою країну" на 2007-2012 роки
Відповідно до доручення Президента України від 07.11.2005 N 1-1/1222 щодо розроблення та затвердження Міжгалузевої програми "Пізнай свою країну", з метою поліпшення національно-патріотичного виховання, відродження духовності, формування гармонійно розвиненої особистості та пропаганди здорового способу життя серед дітей і молоді
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Міжгалузеву програму "Пізнай свою країну" на 2007-2012 роки (далі - Програма), яка додається.
2. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, управлінням культури, туризму і курортів, освіти і науки, сім'ї, молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій розробити регіональні програми з урахуванням завдань Програми та вжити заходів до залучення для їх фінансування коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
3. Міністерству культури і туризму України забезпечити фінансування заходів Програми у межах бюджетних призначень, передбачених Державній службі туризму і курортів.
Міністерству України у справах сім'ї, молоді, та спорту, Міністерству освіти і науки України та Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити фінансування заходів Програми у межах бюджетних призначень, передбачених центральним органам виконавчої влади.
4. Щороку до 1 березня, починаючи з 2008 року, Міністерству України у справах сім'ї, молоді, та спорту, Міністерству освіти і науки України та Державному комітету телебачення і радіомовлення України подавати Міністерству культури і туризму України для узагальнення інформацію про стан виконання заходів, передбачених у Програмі.
5. Міністерству культури і туризму України (Державній службі туризму і курортів) здійснювати координацію діяльності та контроль за виконанням Програми та щорічно інформувати Кабінет Міністрів України про стан її виконання.
6. Міністерству культури і туризму України (Державній службі туризму і курортів) у встановленому законодавством порядку забезпечити подання наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступників (перших заступників) Міністрів культури і туризму, освіти і науки, у справах сім'ї, молоді та спорту, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення відповідно до розподілу обов'язків.
Міністр культури
і туризму України
Міністр освіти і науки України
Міністр України у справах сім'ї,
молоді та спорту
Голова Державного комітету
телебачення і радіомовлення
України
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МКТ,
МОН,
Мінсім'ямолодьспорту,
Держкомтелерадіо
27.08.2007 N 49/765/3027/308
МІЖГАЛУЗЕВА ПРОГРАМА
"Пізнай свою країну" на 2007-2012 роки
Загальні положення
На початку XXI століття відбувся перехід від однієї суспільної системи до іншої, що мало далекосяжні наслідки. Серед них і зміна суспільних ідеалів, всієї ієрархії духовних цінностей. Перехідний період, як масштабний і тривалий процес, втягнув у свою орбіту десятки мільйонів людей. Руйнування звичних стереотипів мислення і життя, переоцінка духовних цінностей не могли бути простим і безболісним актом.
Положення ускладнюється також тим, що преса та телебачення наповнені програмами, зміст яких суперечить цінностям цивілізованого суспільства та картинами насилля й аморальності. Як результат - в суспільстві поширюються соціальні проблеми, падає інтерес до національної історії та культури.
Розвиток туристичної галузі тривалий час без державної підтримки призвів до виживання переважно комерційних форм і видів туризму та практичного зникнення соціального туризму (насамперед, дитячого та молодіжного), конкурентоспроможність якого є суттєво обмеженою.
Не сприяє залученню дітей і молоді до змістовного дозвілля та отриманню туристично-екскурсійних послуг малозабезпеченими верствами населення низький рівень їх життя.
Для створення економічно сприятливих умов для суб'єктів туристичної галузі щодо розвитку доступного для малозабезпечених верств населення, насамперед дітей і молоді, туризму як одного з дієвих шляхів поліпшення виховної роботи на основі традицій і звичаїв українського народу, формування у підростаючого покоління патріотичної свідомості та пропаганди здорового способу життя, необхідно затвердити Програму.
Мета і основні завдання
Метою Програми є поліпшення національно-патріотичного виховання, відродження духовності, формування гармонійно розвиненої особистості, розширення її світогляду та пропаганди здорового способу життя серед дітей і молоді шляхом залучення їх до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, географічних, етнографічних, історичних об'єктів і явищ соціального життя, проведення краєзнавчих наукових досліджень та організації змістовного дозвілля.
Основними завданнями Програми є:
удосконалення організації культурно-мистецьких, спортивно-оздоровчих і туристсько-краєзнавчих заходів та активне залучення дітей і молоді до участі в них;
ознайомлення дітей і молоді із пам'ятками культурної спадщини та сьогоденням рідного краю;
пропаганда культурних надбань українського народу;
популяризація краєзнавчої діяльності;
сприяння розвитку туристично-екскурсійного руху серед дітей і молоді.
Програма здійснюватиметься за такими напрямами:
розроблення необхідної нормативно-правової бази та механізмів, які дадуть змогу створити в Україні систему соціального туризму, передусім для дітей і молоді;
створення системи залучення дітей і молоді до туристичних подорожей та екскурсій протягом навчального року та у канікулярний період;
визначення об'єктів культурної спадщини України, ознайомлення з якими є необхідними для формування свідомого, гармонійно розвиненого громадянина своєї країни; розширення тематики туристично-екскурсійних маршрутів, рекомендованих для відвідання учнівською молоддю;
використання різних видів туризму, прийомів і методів для кращого ознайомлення дітей і молоді з історичними пам'ятками та культурним надбанням країни;
сприяння краєзнавчій, науково-дослідницькій діяльності молоді, підтримка участі у соціально корисних роботах зі збереження та відновлення культурної спадщини країни;
активне залучення дітей і молоді до популяризації культурної спадщини українського народу через участь у культурно-мистецьких, краєзнавчих і туристсько-спортивних заходах.
Очікувані результати виконання
Виконання Програми дасть можливість:
розробити механізми створення в Україні системи соціального туризму;
підвищити зацікавленість дітей і молоді до історії та культури рідного краю, до вивчення культурних цінностей українського народу;
створити систему залучення дітей і молоді до туристсько-краєзнавчої діяльності;
розширити тематику туристично-екскурсійних маршрутів, збільшити кількість відвідувачів музеїв і визначних місць України.
Фінансування
Фінансування Програми здійснюється у межах бюджетних асигнувань, передбачених центральним та місцевим органам виконавчої влади, що є виконавцями заходів програми у державному і місцевих бюджетах, та з інших джерел, не заборонених законодавством.
Організація та контроль за виконанням Програми
Координацію діяльності зацікавлених центральних і місцевих органів виконавчої влади, пов'язаної з виконанням Програми, здійснює Міністерство культури і туризму України, яке щороку інформує Кабінет Міністрів України про стан її виконання.
Основні заходи щодо виконання Міжгалузевої програми "Пізнай свою країну" на 2007-2012 роки Законодавче, нормативно-правове та методичне забезпечення
1. Розроблення Концепції Державної програми розвитку дитячо-юнацького туризму в Україні.
МОН, Держтуризмкурортів,
Мінсім'ямолодьспорт
2007-2008
2. Розроблення правових основ для включення до державного замовлення на організацію відвідання дітьми та молоддю історико-культурних пам'яток, які є рекомендованим для відвідування в рамках навчальних програм.
Держтуризмкурортів, МОН
2007
3. Підтримка програм молодіжних та дитячих громадських організацій, спрямованих на поширення серед дітей та молоді знань про історію та культуру України, утвердження поваги до національних традицій і культурної спадщини.
Мінсім'ямолодьспорт, МОН,
Держтуризмкурортів
2007
4. Розроблення та запровадження системи заохочувальних заходів для туристичних підприємств, які здійснюють діяльність зі створення та реалізації внутрішнього туристичного продукту для дітей і молоді.
Держтуризмкурортів, МОН,
Держпідприємництво
2007-2009
5. Розроблення і затвердження положення про проведення Всеукраїнської експедиції "Пізнай свою країну" та започаткування її проведення з метою всебічного залучення учнівської та студентської молоді до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, світової цивілізації, географічних, етнографічних, історичних об'єктів і явищ соціального життя, оволодіння практичними навичками з туризму та краєзнавства.
МОН, Держтуризмкурортів,
Мінсім'ямолодьспорт,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2007-2008
6. Створення банку даних туристично-екскурсійних маршрутів України та розроблення механізму його оновлення.
Держтуризмкурортів
2007-2008
7. Затвердження переліку природних та історико-культурних об'єктів, що є рекомендованим для обов'язкового відвідання їх групами учнівської та студентської молоді під час навчального року, туристичних подорожей та екскурсій.
МОН, Держтуризмкурортів
2007
8. Розроблення та видання методичних рекомендацій для допомоги викладачам, керівникам гуртків, учням та студентам у набутті додаткових знань з краєзнавства, історії і культури України із обов'язковим поповненим цими виданнями бібліотечних фондів.
МОН, Держтуризмкурортів,
НАН України
2008-2009
9. Включення до навчальних планів вищих навчальних закладів та інститутів післядипломної педагогічної освіти підготовки і перепідготовки кадрів з викладання курсів краєзнавства та організації музейної справи.
МОН, Держтуризмкурортів,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2008
10. Запровадження у вищих педагогічних навчальних закладах спецкурсу "Туризм і краєзнавство" (при факультетах гуманітарного напряму).
МОН
2008-2009
11. Організація курсів підвищення кваліфікації фахівців туристичного супроводу з обов'язковим вивченням короткого курсу краєзнавства, історії і культури України, організації та проведення туристських походів.
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська
міські держадміністрації,
МОН, Держтуризмкурортів
2007-2012
12. Розроблення нормативно-правової бази для створення всеукраїнської мережі спеціалізованих туристично-екскурсійних баз (закладів розміщення, хостелів) для прийому та обслуговування організованих груп дітей та молоді.
МОН, Держтуризмкурортів
2008
13. Передбачення у навчальних планах загальноосвітніх навчальних закладів вивчення факультативного краєзнавчого курсу "Мій рідний край" та забезпечення навчального процесу методичними розробками, навчальними посібниками, підручниками.
МОН
2008-2010
14. Розроблення та затвердження цільової програми розвитку профільних позашкільних навчальних закладів туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти.
МОН, Держтуризмкурортів,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2008-2010
15. Створення умов для розширення мережі музеїв при навчальних закладах із наданням окремих приміщень для їх функціонування.
МОН, Держтуризмкурортів,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
Виховання та просвітництво засобами туризму
16. Включення навчальних тематичних екскурсій визначними історичними, культурними та промисловими центрами України до навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів та запровадження їх проведення в навчальний час.
МОН, Держтуризмкурортів
2007-2012
17. Сприяння організації екскурсій з відвіданням музеїв і визначних місць дітьми під час щорічного літнього відпочинку в закладах оздоровлення та відпочинку усіх типів.
Мінсім'ямолодьспорт, МКТ,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2007-2012
18. Здійснення заходів щодо розширення мережі Центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді у туристичних центрах та історичних містах.
МОН, Держтуризмкурортів
2007-2012
19. Запровадження в наявних тематичних теле- і радіопрограмах, друкованих періодичних виданнях постійно діючих рубрик, присвячених історико-культурним пам'яткам, туристичному потенціалу регіонів України.
Держкомтелерадіо,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації, МКТ,
Держтуризмкурортів
2007-2012
20. Розроблення та запровадження культурно-просвітницьких проектів народознавчої, краєзнавчо-етнографічної спрямованості "Українське різдво", "Великодня гаївка" тощо.
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації,
Держтуризмкурортів,
МКТ, МОН
2007-2012
21. Вжиття заходів щодо введення туристсько-краєзнавчих факультативів, секцій, гуртків у вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх, комплексних позашкільних навчальних закладах.
МОН, Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2007-2012
22. Під час навчальних практик учнів 8-10 класів проведення краєзнавчих практикумів з відвіданням культурно-історичних пам'яток та промислових об'єктів України.
МОН
2008-2012
Розвиток краєзнавчого руху та науково-дослідницької діяльності молоді
23. Сприяння туристично-пізнавальній діяльності дітей та молоді шляхом на обміну групами між регіонами України.
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації,
Держтуризмкурортів,
Мінсім'ямолодьспорт, МОН
2007-2012
24. Залучення молоді до соціально-корисних робіт і робіт зі збереження і відновлення історичних пам'яток та природних територій у національних заповідниках, заказниках, на об'єктах культурної спадщини з метою формування у підростаючого покоління усвідомлення необхідності їх збереження.
Мінсім'ямолодьспорт, МОН,
МКТ, Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2007-2012
25. Організація національних та регіональних навчально-пізнавальних ігрових заходів з метою поглиблення знань про історію, народні звичаї та традиції України, окремих її регіонів через участь дітей та молоді у заходах, що відтворюють історичні події, народні звичаї, обряди тощо.
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації, МОН,
Держтуризмкурортів, МКТ
2007-2012
26. Сприяння широкому залученню учнівської та студентської молоді до участі у Всеукраїнській історико-географічній експедиції "Історія міст і сіл України" та Всеукраїнській історико-етнографічній експедиції "Україна Вишивана".
МОН
2007-2012
27. Започаткування серед учнівської молоді щорічного всеукраїнського конкурсу на краще краєзнавче дослідження "Мій рідний край", "Розповім про Батьківщину моєму іноземному другові" із винагородженням переможців безкоштовними екскурсіями різними регіонами України.
МОН, Держтуризмкурортів,
Держкомтелерадіо
2007-2008
28. Підготовка та видання друкованої продукції з краєзнавства та туризму із обов'язковим поповненням бібліотечних фондів.
Держтуризмкурортів, МОН,
МКТ, Держкомтелерадіо
2007-2012
29. Проведення регіональних історико-краєзнавчих конференцій учнівської та студентської молоді.
МОН, Держтуризмкурортів
2007-2012
30. Запровадження Всеукраїнських літніх шкіл "Пізнай свою країну" для туристів-краєзнавців за напрямами краєзнавства та видами туризму.
МОН, Держтуризмкурортів
2008-2010
31. Забезпечення публікацій збірок кращих робіт переможців і лауреатів Всеукраїнських експедицій учнівської молоді: "Краса і біль України", "Сто чудес України", "Історія міст і сіл України", "Україна Вишивана" тощо.
Держтуризмкурортів, МОН,
МКТ, Держкомтелерадіо
2007-2012
Організація культурно-мистецьких, краєзнавчих та туристсько-спортивних заходів
32. Проведення виставок, експозицій, фестивалів, конкурсів, творчих акцій на теми: "Дива України очима дітей", "Мій рідний край", "Родинні традиції народів України".
Мінсім'ямолодьспорт, МОН,
Держтуризмкурортів,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2007-2012
33. Проведення Всеукраїнських і регіональних туристсько-спортивних змагань і зльотів для учнів та студентів вищих, професійно-технічних, комплексних позашкільних навчальних закладів центральних органів виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають навчальні заклади, з метою популяризації та пропаганди спортивного туризму, здорового способу життя, фізичного загартування.
МОН, Держтуризмкурортів,
Мінсім'ямолодьспорт,
центральні органи виконавчої
влади, у сфері управління
яких перебувають навчальні
заклади
2007-2012
34. Створення умов для організації сімейного відпочинку шляхом проведення традиційних сімейних свят місцевого та національного рівня.
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська
міські держадміністрації,
Мінсім'ямолодьспорт,
Держтуризмкурортів
2007-2012
35. Сприяння створенню тематичних наметових таборів для учнівської та студентської молоді.
Держтуризмкурортів, МОН,
Мінсім'ямолодьспорт
2007-2012
36. Створення на сайті Держтуризмкурортів сторінки "Молодіжний та дитячий туризм, краєзнавство та відпочинок" та відповідного розділу "Пізнай свою країну" на ньому, що міститиме інформацію щодо рекомендованих туристсько-екскурсійних маршрутів.
Держтуризмкурортів
2007
37. Забезпечення видання карт, довідників та путівників молодіжних туристських маршрутів
Держтуризмкурортів, МОН,
Держкомтелерадіо,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2007-2012
38. Підготовка туристично-просвітницького видання для школярів та студентів "Культурні надбання України".
Держтуризмкурортів, МОН,
МКТ, Держкомтелерадіо
2008-2009
39. Активізація видавничої діяльності з проблем збереження та відновлення культурної спадщини і природи для науково-методичної та педагогічної роботи з учнівською молоддю.
Держтуризмкурортів, МКТ,
МОН, Держкомтелерадіо,
Рада міністрів АР Крим,
обласні, Київська
та Севастопольська міські
держадміністрації
2008-2012