• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про порядок ведення Міністерством фінансів України обліку державного боргу та операцій, повязаних з ним

Міністерство фінансів України  | Наказ, Порядок від 22.01.2001 № 42 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 22.01.2001
  • Номер: 42
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 22.01.2001
  • Номер: 42
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 42 від 22.01.2001
( Наказ скасовано на підставі Наказу Міністерства фінансів N 42 від 28.01.2004 )
Про порядок ведення Міністерством фінансів України обліку державного боргу та операцій, пов'язаних з ним
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2000 року N 1581 "Про заходи щодо затвердження і виконання Державного бюджету України на 2001 рік" та з метою забезпечення повноти і прозорості відображення в державному бюджеті операцій, пов'язаних з державним боргом та використанням залучених коштів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок ведення Міністерством фінансів України обліку державного боргу та операцій, пов'язаних з ним (додається).
2. Визначити Департамент державного боргу відповідальним за
- оперативний облік та надання оперативної звітності щодо стану державного боргу,
- підготовку та обгрунтування розрахунків до проекту Державного бюджету за операціями, пов'язаними з державним боргом.
При цьому визначити, що Департамент державного боргу здійснює облік операцій, пов'язаних з державним боргом, на дату завершення розрахунків за такими операціями.
3. Державному казначейству України на підставі розпоряджень Департаменту державного боргу та первинних документів здійснювати відображення операцій, пов'язаних із державним боргом та використанням залучених коштів у бухгалтерському обліку виконання державного бюджету.
4. Департаменту державного боргу та Державному казначейству починаючи з 1 січня 2001 року надавати звітність щодо стану державного боргу та операцій, пов'язаних із державним боргом відповідно до Порядку, затвердженого цим Наказом.
5. З метою запровадження бухгалтерського обліку державного боргу Департаменту державного боргу та Департаменту зовнішніх економічних зв'язків передати Державному казначейству первинні документи, які підтверджують обсяги державного боргу, що знаходяться в їх розпорядженні згідно з реєстром.
6. Департаменту зовнішніх економічних зв'язків:
6.1. Надавати Департаменту державного боргу розрахунки щодо прогнозних обсягів надходжень коштів по кредитах Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, а також інших кредиторів, включаючи обсяги отримання кредитів, що залучаються під державні гарантії, на поточний рік та наступні чотири роки з помісячною розбивкою, а також планові обсяги платежів з повернення та обслуговування позик, що були надані з державного бюджету за рахунок залучених коштів.
6.2. На підставі звітності про рух коштів та стан розрахунків за позиками, що отримується від кредиторів та позичальників, робота з якими організується через Департамент зовнішніх економічних зв'язків, подавати Департаменту державного боргу щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним, та за результатами виконання за рік до 1 лютого наступного за звітним року дані про обсяги отримання, використання та повернення до державного бюджету позик, наданих за рахунок залучених коштів.
7. Департаменту державного боргу
7.1. Протягом трьох тижнів з дати підписання наказу підготувати грунтовні пояснювальні матеріали та разом із Прес-службою Міністерства фінансів забезпечити їх широке розповсюдження та проведення роз'яснювальної роботи щодо змін у звітності.
7.2. Подавати Департаменту по бюджету необхідні розрахунки по операціях, пов'язаних з державним боргом, для планування у показниках Державного бюджету на відповідний рік в розрізі загального та спеціального фондів державного бюджету та аналітичні матеріали щодо операцій за державним боргом.
7.3. На підставі інформації банків-агентів, Національного банку України та Департаменту зовнішніх економічних зв'язків щомісячно до 20 числа місяця, наступного за звітним, та за результатами виконання за рік до 5 лютого наступного за звітним року подавати Державному казначейству України Розпорядження про відображення по спеціальному фонду державного бюджету операцій, пов'язаних з державним боргом, та операцій по використанню позик на фінансування проектів або пов'язаних з реструктуризацією чи визнанням боргу.
8. Департаменту державного боргу, Департаменту зовнішніх економічних зв'язків, Державному казначейству України та Департаменту по бюджету внесені відповідні зміни у порядок обміну інформацією при відображенні та обліку операцій, пов'язаних з державним боргом та використанням залучених коштів.
9. Контроль за виконанням цього Наказу покладаю на начальника Департамента державного боргу Лісовенка В.В. та Голову Державного казначейства України Кіреєва О.І.
Міністр І.О.Мітюков
Додаток
Затверджено
наказом Міністерства фінансів
N 42 від 22.01.2001
Порядок ведення Міністерством фінансів України обліку державного боргу та операцій, пов'язаних з ним
Розділ I. Визначення державного боргу та класифікація державних боргових зобов'язань
Державний борг складається з державного внутрішнього боргу та державного зовнішнього боргу та не включає до себе борг місцевих органів влади та державних підприємств. Розмір державного боргу розраховується у грошовій формі, як непогашена основна сума прямих боргових зобов'язань держави. Стан державного боргу визначається на останній день звітного періоду та включає операції за цей день.
При цьому, державною гарантією є зобов'язання України, повністю або частково виконати платежі на користь кредитора у випадку невиконання позичальником, іншим ніж Україна, зобов'язань щодо повернення грошових коштів на умовах строковості та платності.
Боргові угоди - угоди, за якими виникають боргові зобов'язання держави в результаті державного запозичення або вступу в силу державних гарантій та іншими шляхами, передбаченими законодавством України.
Державні боргові зобов'язання розподіляються на:
прямі боргові зобов'язання - зобов'язання, що беруться державою, як безпосереднім позичальником, шляхом випуску державних цінних паперів, укладення угод про позику або іншими шляхами, передбаченими законодавством України, в тому числі в результаті отримання розпорядниками - коштів державного бюджету (далі - розпорядники) кредитів, залучених під державні гарантії;
умовні (гарантовані) боргові зобов'язання - зобов'язання, що беруться безпосередньо юридичними особами та гарантуються державою, в тому числі зобов'язання за кредитами МВФ, крім випадків їх безпосереднього спрямування до Державного бюджету. До вступу в силу державних гарантій зазначені зобов'язання не враховуються в стані державного боргу та операції за ними не відображаються в показниках державного бюджету, крім випадків отримання таких кредитів розпорядниками. В разі вступу в силу державних гарантій умовні (гарантовані) боргові зобов'язання переходять до прямих боргових зобов'язань та визнаються прямим державним боргом в сумі невиконаних позичальником в строк зобов'язань.
В свою чергу позики, за якими виникають прямі боргові зобов'язання поділяються на:
позики на фінансування бюджету - позики, що залучаються державою з метою фінансування бюджету і не мають цільового призначення;
позики на фінансування проектів або пов'язані з реструктуризацією чи визнанням боргу - позики, що залучаються державою на фінансування цільових програм розвитку або державні зобов'язання, які виникають в результаті реструктуризації чи визнання боргу, в тому числі, позики, що залучаються державою для інституційних проектів підтримки та розвитку органів державного управління та які не є самоокупними: позики, що залучаються державою для фінансування інвестиційних проектів розвитку окремих галузей, секторів економіки, виробництв та регіонів на умовах повернення; позики, що залучаються розпорядниками під державні гарантії: зобов'язання, що виникають в результаті реструктуризації чи вступу в силу державних гарантій.
Сервісні угоди - угоди, за якими виникають неборгові зобов'язання по сплаті супутніх витрат, пов'язаних з оплатою банківських, посередницьких, юридичних, консультаційних та інших послуг, потреба в яких виникає при утворенні та управлінні державним боргом.
Активні угоди - угоди за якими виникають зобов'язання у позичальників кредитів перед державою, в результаті надання позик з бюджету за рахунок залучених державою коштів на фінансування інвестиційних проектів (рекредитування за рахунок залучених коштів) та угоди, якими оформлюються вимоги держави до позичальників, в разі взяття державою боргових зобов'язань перед кредиторами в результаті вступу в силу державних гарантій або визнання державою боргів інших юридичних осіб.
Розділ II. Операції за борговими, сервісними, активними угодами та операції пов'язані з наданням трансфертів за рахунок залучених коштів
До операцій, пов'язаних з державним боргом, відносяться операції державного бюджету, пов'язані із зміною обсягу державного боргу, його обслуговуванням, управлінням та використанням залучених коштів, а саме:
одержання/випуск (отримання) - надходження до державного бюджету, що виникають внаслідок державного запозичення та/або взяття боргових зобов'язань в разі вступу в силу державних гарантій, реструктуризації, визнання боргу;
обслуговування - здійснення платежів на виконання державних боргових зобов'язань перед кредиторами за користування запозиченими коштами (сплата відсотків, комісій тощо);
погашення - здійснення платежів на виконання державних боргових зобов'язань перед кредиторами щодо погашення основної суми боргу та/або погашення державних боргових зобов'язань в разі вступу в силу державних гарантій;
надання (використання) - використання залучених коштів, шляхом надання позик, трансфертів та/або оформлення бюджетними позиками погашення державою боргових зобов'язань в разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування кредитів, залучених під державні гарантії;
повернення основної суми наданих позик - здійснення платежів до державного бюджету позичальниками з повернення позик, що були надані з державного бюджету за рахунок залучених коштів та/або з повернення позик, якими було оформлено погашення державою боргових зобов'язань в разі вступу в силу державних гарантій;
плата за користування бюджетними коштами - здійснення платежів до державного бюджету позичальниками за користування бюджетними коштами (сплата відсотків, комісій тощо), що були надані з державного бюджету у вигляді позик за рахунок залучених коштів.
плата за надання позик та/або гарантій - здійснення платежів до державного бюджету позичальниками за надання державних гарантій та позик, що були надані з державного бюджету за рахунок залучених коштів.
управління державним боргом - виконання заходів по досягненню економії коштів державного бюджету з погашення та обслуговування державного боргу України та поліпшення його структури (включаючи дострокове погашення боргових зобов'язань держави, зменшення ризиків, пов'язаних із борговим навантаженням тощо); проведення заходів по інформаційній та рейтинговій підтримці залучення коштів на ринках капіталу; оплата дорадчих послуг з питань управління державним боргом, в тому числі, управління ризиками, випуску та обігу похідних інструментів, впровадження сучасних засобів обробки інформації та зв'язку, створення інформаційно-аналітичної системи управління державним боргом.
Розділ III. Відображення у державному бюджеті операцій, пов'язаних з борговими угодами (зобов'язаннями)
Позики на фінансування бюджету
1. Одержання позик на фінансування бюджету відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Фінансування бюджету" за позицією "одержання" (КФТК* 200000 або 300000, КФБЗ** 400000 або 500000).
_________________________
* КФТК - класифікація фінансування за типом кредитора.
** КФБЗ - класифікація фінансування за типом боргового зобов'язання.
2. Обслуговування позик на фінансування бюджету відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Видатки бюджету" (КФКВ*** 230000, КЕКВ**** 1200 або 1170, КВК***** 351).
_____________________
*** КФКВ - код функціональної класифікації видатків.
**** КЕКВ - код економічної класифікації видатків.
***** КВК - код відомчої класифікації.
3. Погашення основної суми державного боргу за позиками на фінансування бюджету відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Фінансування бюджету" за позицією "погашення" (КФТК 200000 або 300000, КФБЗ 400000 або 500000).
Позики на фінансування проектів або пов'язані з реструктуризацією чи визнанням боргу
1. Одержання шляхом взяття державою боргових зобов'язань за позиками на фінансування проектів або пов'язаними з реструктуризацією чи визнанням боргу відображається у спеціальному фонді державного бюджету в розділі "Фінансування бюджету" за позицією "одержання" (КФТК 200000 або 300000, КФБЗ 400000 або 500000).
2. Обслуговування позик на фінансування проектів або пов'язаних з реструктуризацією чи визнанням боргу відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Видатки бюджету" (КФКВ 230000, КЕКВ 1200 або 1170, КВК 351).
3. Погашення основної суми державного боргу за позиками на фінансування проектів або пов'язаними з реструктуризацією чи визнанням боргу відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Фінансування бюджету" за позицією "погашення" (КФТК 200000 або 300000, КФБЗ 400000 або 500000);
4. В разі, якщо до зобов'язань, що підлягають реструктуризації входить сума нарахованих відсотків або інших платежів з обслуговування боргу, такі платежі відображаються у спеціальному фонді державного бюджету в розділі "Видатки бюджету" (КФКВ 230000, КЕКВ 1200 або 1170, КВК 351).
Розділ IV. Відображення в державному бюджеті операцій, пов'язаних з активними угодами та наданням трансфертів за рахунок залучених коштів
1. Надання позик з державного бюджету на впровадження інвестиційних проектів, за рахунок залучених на ці цілі позик, або на суму взятих державою боргових зобов'язань в результаті вступу в силу державних гарантій чи іншого визнання боргу відображається у спеціальному фонді державного бюджету в розділі "Видатки бюджету" (КФКВ 250901, КЕКВ 4110, КВК 351).
2. Надання трансфертів з державного бюджету за рахунок залучених коштів на впровадження інституційних проектів, за рахунок залучених на ці цілі позик, відображається у спеціальному фонді державного бюджету в розділі "Видатки бюджету" (КФКВ 250901, КЕКВ 2400, КВК 351).
3. Плата за користування бюджетними коштами та/або плата за надання позик відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Доходи бюджету" (ККД* 24110100 та/або 24110200).
________________________
* ККД - код класифікації доходів.
4. Повернення основної суми наданих позик до державного бюджету відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Видатки бюджету" з від'ємним знаком (КФКВ 250902, КЕКВ 4120, КВК 351).
5. Плата за надання державних гарантій відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Доходи бюджету" (ККД 24110100).
6. Якщо в процесі виконання державного бюджету з'являється проміжок часу між одержанням залучених коштів та фактом надання позик з державного бюджету, такі кошти відображаються у спеціальному фонді державного бюджету в розділі "Фінансування бюджету" за позицією "Зміни в обсягах готівкових коштів, депозитів і цінних паперів, призначених для управління ліквідністю" (КФТК 200000 або 300000, КФБЗ 400000 або 500000).
Розділ V. Відображення у державному бюджеті операцій за сервісними угодами
Сплата витрат за сервісними угодами, тобто супутніх витрат, пов'язаних з оплатою банківських, посередницьких, юридичних, консультаційних та інших послуг, потреба в яких виникає при утворенні та управлінні державним боргом відображається у загальному фонді державного бюджету в розділі "Видатки бюджету" (КФКВ 230000, КЕКВ 1170, КВК 351).