• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. (Розділ 2)

Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України  | Довідник, Перелік від 21.02.2000 № 32
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА,
АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказом Державного комітету
будівництва, архітектури
та житлової політики
України
21.02.2000 N 32
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
Введено в дію
з 1 квітня 2000 року
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи.
( Розділи 1, 3, 4 див. ) ( Щодо змін до Довідника додатково див. Накази Державного комітету України з будівництва та архітектури N 25 від 08.08.2002 N 149 від 29.08.2003 Лист Державного комітету з будівництва та архітектури N 8/7-1216 від 15.12.2004 Накази Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 9 від 02.12.2005 N 163 від 10.05.2006 N 399 від 05.12.2006 ) ( Щодо змін до Довідника додатково див. Накази Міністерства регіонального розвитку та будівництва N 302 від 06.11.2007 N 447 від 10.10.2008 Лист Міністерства регіонального розвитку та будівництва N 12/8-1323 від 19.12.2008 Накази Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства N 32 від 02.03.2011 N 26 від 25.01.2013 N 24 від 23.01.2014 )
Розділ 2. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи
ВСТУП
Цей розділ є результатом перегляду кваліфікаційних характеристик професій робітників, включених до третього та першого випусків "Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих" і враховує зміни та доповнення до змісту цих характеристик, які виникли у результаті впровадження досягнень науки, техніки, технології, удосконалення організації виробництва та праці.
У розділі враховано нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережено наступність, традиції застосування та особливості їх побудови.
Кваліфікаційні характеристики професій робітників розроблено відповідно до восьмирозрядної тарифної сітки. Тарифні розряди встановлено з урахуванням складності робіт, технологічних процесів та знарядь праці, що застосовуються, введення у дію нових типів технологічних комплексів, комбінованих та великомонтажних установок з високим ступенем оснащення системи відеокерування, впровадження нових типів машин, обладнаних комп'ютерною технікою тощо. Наприклад, для професій монтажників та машиністів, що постійно зайняті на особливо складних (з використанням новітніх технологій) та відповідальних роботах, до якості виконання яких пред'являються спеціальні вимоги, або які зайняті керуванням потужними та особливо складними будівельними машинами, механізмами, їх ремонтом та обслуговуванням, передбачено сьомий та восьмий тарифні розряди.
Під час розроблення кваліфікаційних характеристик не враховувалися умови праці, важкість, шкідливість робіт, які повинні визначатися безпосередньо на робочих місцях під час відповідної атестації.
Завдання та обов'язки робітників нижчої кваліфікації, як правило, не повторюються в кваліфікаційних характеристиках для робітників вищої кваліфікації. В єдиному виробничому процесі, в інших необхідних випадках робітники нижчих розрядів виконують роботу під керівництвом робітників вищої кваліфікації.
В організаціях та на підприємствах перелік виконуваних робіт за професіями може бути розширено за рахунок робіт-аналогів, виходячи з конкретних умов виробництва.
Робітники всіх професій окрім завдань, обов'язків та знань, які передбачено відповідними кваліфікаційними характеристиками, повинні знати та виконувати правила і додержуватися норм охорони праці, протипожежної безпеки, виробничої санітарії й гігієни, вміти надавати першу допомогу при ураженнях у результаті травмування, у тому числі від електричного струму, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, відповідні підготовчі та завершальні роботи на початку і в кінці робочого дня (зміни).
Машиністи машин, механізмів та устаткування, що застосовуються у будівництві, повинні знати слюсарну та електротехнічну справу з кваліфікацією на один розряд нижчою за машиніста, а при обслуговуванні засобів механізації з електричним приводом чи живленням - мати відповідну кваліфікаційну групу з електричної безпеки за правилами експлуатації електроустановок.
Кваліфікаційні характеристики використовуються як нормативні документи для цілей, визначених пунктами 4, 5 та 6 "Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які викладено у випуску 1 ДКХП.
Внесення змін і доповнень та інші нормативні вимоги щодо порядку застосування кваліфікаційних характеристик здійснюється відповідно до зазначених "Загальних положень".
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОБІТНИКИ
Робітники
1. АРМАТУРНИК (будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи)
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші роботи під час виготовлення та монтажу арматури й армоконструкцій.
Повинен знати: види арматурної сталі; правила та способи розмотування й різання сталі; правила транспортування та складання готових каркасів; будову ручних лебідок і верстатів для розмотування, виправлення та різання арматури; найпростіші правила сигналізації під час монтажу арматурних конструкцій.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Сортування арматурної сталі за марками й діаметрами. Розмотування та витягування арматурної сталі ручними лебідками. Випрямляння арматурної сталі. Різання арматурної сталі ручними верстатами. Гнуття арматурної сталі на ручному верстаті, в'язання звичайних плоских каркасів. Зачеплення арматурних конструкцій інвентарними стропами.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує прості роботи під час виготовлення та монтажу арматури й армоконструкцій.
Повинен знати: основні види арматури; основи будови армоконструкцій, ручних, приводних і напівавтоматичних верстатів, що виготовляють арматуру; правила заготівлі арматури; прийоми складання, встановлення та кріплення простої арматури й армоконструкцій; допуски під час виготовлення та монтажу арматури й армоконструкцій.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи арматурником 2 розряду не менше 1 року.
Наявність посвідчення стропальника у разі стропування арматурних стержнів або каркасів під час переміщування їх вантажопідіймальними кранами та посвідчення електрозварника у разі прихвачування стержнів арматури із застосуванням електроконтактного або електродугового зварювання.
Приклади робіт. Розмотування та витягування арматурної сталі електролебідками. Різання арматурної сталі приводними та напівавтоматичними верстатами. Гнуття арматурної сталі за допомогою ручних або механічних верстатів, коли у стержні не більше чотирьох відгинів. Розмічання, розкладання стержнів та каркасів у опалубці простих конструкцій. Складання та встановлювання простих сіток і плоских простих каркасів масою до 100 кг. Установлювання і закріплювання найпростіших закладних частин. Установлювання арматури з окремих стержнів у фундаментах і плитах.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує роботи середньої складності, що здійснюються під час виготовлення та монтажу арматури й арматурних конструкцій.
Повинен знати: способи застосування такелажних пристроїв та механізмів для монтажу арматури, арматурних конструкцій, а також для попереднього напружування арматури всіх видів; способи розмічання розставлень у шаблон або кондуктор і вивіряння за кресленнями та ескізами стержнів, простих сіток і плоских каркасів; правила підготовки арматури до зварювання, у тому числі ванним способом.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи арматурником 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Гнуття арматурної сталі за допомогою ручних і приводних верстатів, коли стержень має більше чотирьох відгинів. Складання й монтаж простих сіток і плоских каркасів масою більше 100 кг та подвійних сіток масою до 100 кг. Установлювання арматури з окремих стержнів у масивах, підколонниках, колонах, стінах і перегородках. Попереднє натягування арматурних стержнів і пучків колон. Установлювання анкерних болтів і закладних деталей у конструкції середньої складності. Вивіряння встановлених сіток і каркасів. Розчищання арматурних випусків для ванношовного зварювання.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує складні роботи під час виготовлення та монтажу арматури й арматурних конструкцій.
Повинен знати: правила приймання плоских арматурних каркасів і блоків, розставляння стержнів під час збирання просторових каркасів, армоопалубних блоків і фермопакетів за кресленнями та ескізами; порядок вивіряння встановленої арматури й армоконструкцій; правила встановлення закладних вентиляційних деталей і трубних проходок атомних електростанцій.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи арматурником 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Збирання й монтаж складних сіток та плоских каркасів (незалежно від маси), подвійних сіток масою більше 100 кг і простих просторових каркасів. Збирання арматури для конструкцій, що бетонуються у пересувній опалубці. Монтаж арматури з окремих стержнів з розмічанням розставлень відповідно до креслень у плитних основах, безбалкових і ребристих перекриттях, сходових маршах, прогонових будівлях мостів, зворотних склепіннях і криволінійних стінах гірничих виробок, штолень, баштах градирень, трубах тощо. Попереднє натягування арматурних стержнів і пучків плитних прогонових будівель мостів. Установлювання анкерних болтів і закладних деталей у складних конструкціях. Установлювання закладних вентиляційних деталей і трубних проходок атомних електростанцій.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує особливо складні арматурні роботи.
Повинен знати: технологію виготовлення й монтажу особливо складної арматури; правила збирання просторових арматурних каркасів, армоопалубочних блоків і фермопакетів; технологію виготовлення арматурних пучків з окремих дротів і жмутів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи арматурником 5 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Збирання та монтаж особливо складних просторових арматурних каркасів, армоопалубних блоків і фермопакетів. Монтаж арматури з окремих стержнів у головах шлюзів із закладними частинами для воріт, у відсмоктувальних трубах, спіральних камерах, забральних балках, підгенераторних конструкціях, донних і підвідних трубах, галереях, повітроводах, фундаментах турбогенераторів, бункерах, бункерних галереях, склепіннях і тонкостінних оболонках, колонах надарочної будівлі, арках і зв'язках між арками. Виготовляння арматурних пучків з окремих дротів і жмутів. Монтаж арматури прогонових будівель мостів з каркасів, сіток й попередньо напружуваних стержнів та пучків. Попереднє натягування пучків ребристих і коробчастих прогонових будівель. Монтаж арматури опор мостів і водопропускних труб.
2. АСФАЛЬТОБЕТОННИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші роботи під час улаштовування та ремонту дорожнього покриття з асфальтобетону та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими.
Повинен знати: правила та прийоми підготовляння основ під час улаштування покриття; прийоми розбирання та обрубування покриття вручну.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Готування основ під час улаштовування та ремонту покриття. Розбирання та обрубування покриття вручну. Розрівнювання та підгортання дорожніх матеріалів. Очищання основ відбійним молотком.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує прості роботи під час улаштовування та ремонту дорожнього покриття з асфальтобетону та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими.
Повинен знати: основні види асфальтобетонного покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими; види мастик, емульсій, асфальтових сумішей та інертних заповнювачів, що використовуються під час улаштування чорного покриття; прийоми розбирання, обрубки й зарівнювання за допомогою механізованих інструментів асфальтобетонного покриття, а також покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи асфальтобетонником 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Обробляння основ чорними в'яжучими матеріалами за допомогою ручних розподільників. Установлювання упорних брусів. Подавання та розкладання вручну асфальтових сумішей та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими у гарячому або холодному стані. Вирубування зразків та закладання місць вирубки. Очищання та замазування (зашпаровування) тріщин у асфальтобетонних покриттях. Дрібний ремонт асфальтобетонного покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими, вручну та із застосуванням асфальторозігрівачів або ремонтерів. Розбирання та обрубування за допомогою механізованих інструментів асфальтобетонного покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими. Улаштовування основ під покриття.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує роботи середньої складності під час улаштовування та ремонту дорожнього покриття з асфальтобетону та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими.
Повинен знати: основні вимоги до основ під асфальтобетонні покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими; вимоги до якості мастик, емульсій, асфальтових сумішей та сумішей з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими;
правила улаштовування, ремонту та приймання покриття; правила та прийоми ямкового ремонту асфальтобетонного покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи асфальтобетонником 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Профілювання та обробляння дорожнього покриття з асфальтобетону та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими, з установкою маяків та маякових рейок. Ремонт асфальтобетонного та асфальтового покриття окремими картами, а також тротуарів, садових доріжок та вимощень. Ямковий ремонт покриття асфальтобетоном та чорною сумішшю.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує складні роботи під час улаштовування та ремонту дорожнього покриття з асфальтобетону та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими.
Повинен знати: вимоги до асфальтобетонного покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими; правила та схеми ущільнювання асфальтових сумішей та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими; температурний режим укладання та ущільнювання сумішей та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими; правила улаштовування удосконаленого покриття; способи застосування різноманітних асфальтобетонних сумішей з поверхнево-активними домішками; способи улаштовування спряжень смуг між собою та з люками колодязів, решітками й трамвайними коліями; способи розбивання основ складної конфігурації під асфальтове покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими; схеми улаштування шорсткої поверхні на асфальтових покриттях.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи асфальтобетонником 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Профілювання та обробляння покриття доріг і площ з асфальтобетону та матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими, під час ручного та механізованого розкладання матеріалів покриття. Розбивання смуги перед асфальтуванням. Регулювання товщини шару матеріалів, що укладаються під ущільнювання котками. Остаточне опоряджування асфальтобетонного покриття та покриття з матеріалів, що обробляються чорними в'яжучими, після укладення сумішей укладачем асфальту. Опоряджування покриття із спеціально підібраних сумішей з підвищеним коефіцієнтом зчепності та з кольорового асфальтобетону.
3. АСФАЛЬТОБЕТОННИК-ВАРИЛЬНИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші роботи під час виготовлення мастик, емульсій, чорних в'яжучих матеріалів та асфальтових сумішей для дорожнього покриття.
Повинен знати: правила розпаковування, перевезення та зберігання бітумних й дьогтьових в'яжучих матеріалів; склад основних компонентів асфальтових сумішей; будову ручних насосів для перекачування чорних в'яжучих матеріалів.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Розпакування тари. Просіювання інертних заповнювачів. Перекачування чорних в'яжучих матеріалів ручними насосами. Колення дров.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує прості роботи під час виготовлення мастик, емульсій, чорних в'яжучих матеріалів та асфальтових сумішей для дорожнього покриття.
Повинен знати: основні властивості та склад мастик, емульсій, чорних в'яжучих матеріалів та інертних заповнювачів; способи розігрівання чорних в'яжучих матеріалів, способи приготування мастик та емульсій; способи очищення змішувальних установок; основи будови змішувальних установок.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи асфальтобетонником-варильником 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Розігрівання чорних в'яжучих матеріалів у котлах. Рубання бітуму. Очищання варильних котлів та бітумосховищ від залишків матеріалів. Очищання випускних лотків та змішувальних установок. Установлювання та прибирання зливних щитів, жолобів та інших пристроїв для вивантаження бітуму з залізничних цистерн. Завантаження складовими відкритих бітумоварильних котлів.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Готує асфальтові суміші у відкритих котлах.
Повинен знати: основні властивості та склад чорних в'яжучих матеріалів та асфальтових сумішей; способи приготування асфальтових сумішей; основні вимоги до якості матеріалів і сумішей; способи вивантаження бітуму із транспортних засобів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи асфальтобетонником-варильником 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Приготування асфальтових сумішей у відкритих котлах. Приготування чорних в'яжучих матеріалів електротермічним способом. Приготування бітумних емульсій на емульсійних установках. Вивантаження бітуму з цистерн, бункерів та вагонів-самоскидів.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Готує асфальтобетонні суміші у пересувних змішувальних установках.
Повинен знати: будову пересувних змішувальних установок; склад, властивості та способи приготування асфальтових сумішей; способи підбирання оптимального складу сумішей з урахуванням вологості та якості матеріалів, їх гранулометричного складу, а також конструкцію покриття, для якого готується суміш.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи асфальтобетонником-варильником 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Приготування асфальтових сумішей на пересувних змішувальних установках. Приготування складових поверхнево-активних домішок. Приготування кольорових асфальтових сумішей.
4. БЕТОНЯР
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші роботи під час приготування бетонної суміші й укладання її у конструкції.
Повинен знати: способи приготування бетонних сумішей вручну; способи насікання бетонної поверхні; прийоми подавання готових бетонних сумішей у конструкції; правила догляду за бетоном; прийоми розбирання бетонних та залізобетонних конструкцій вручну; способи розбирання опалубки найпростіших конструкцій.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Насікання бетонної поверхні ручними інструментами. Приймання бетонної суміші з транспортних засобів. Дозування складових за масою й об'ємом за допомогою пристроїв. Приготування бетонної суміші вручну. Розбирання бетонних і залізобетонних конструкцій вручну. Пробивання отворів і борозен у бетонних та залізобетонних конструкціях ручними інструментами. Догляд за бетоном. Розбирання опалубки найпростіших конструкцій. Очищання опалубки від бетону.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує бетонування простих бетонних і залізобетонних монолітних конструкцій.
Повинен знати: основні властивості й марки цементу, заповнювачів і бетонних сумішей; основні елементи монолітних і залізобетонних конструкцій; основні способи укладання й ущільнювання бетонної суміші; будову та прийоми роботи з електрифікованим і пневматичним інструментом; правила складання опалубки простих конструкцій; вимоги до встановлення опалубки й арматури; прийоми розламування бетонних і залізобетонних конструкцій за допомогою механізованого інструменту; правила переміщання та подавання вантажів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи бетонярем 2 розряду не менше 1 року. Наявність посвідчення стропальника у разі стропування бункера (бадді).
Приклади робіт. Укладання бетонної суміші у фундаменти, основи, масиви. Укладання бетонної суміші на горизонтальних площинах. Улаштовування бетонних фундаментів під залив. Улаштовування підстильних шарів і бетонних основ підлог. Улаштовування цементної стяжки. Зачіплювання цебра інвентарними стропами за петлі (скоби, гаки). Насікання та розламування бетонних і залізобетонних конструкцій пневматичними та електричними інструментами. Замуровування вибоїн, отворів і борозен бетонною сумішшю. Зрубування голів залізобетонних паль вручну та пневматичним інструментом. Монтаж каналоутворювачів.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Бетонування бетонних і залізобетонних монолітних конструкцій середньої складності.
Повинен знати: основні вимоги до якості бетонних сумішей, готових конструкцій і виробів; правила улаштовування цементно-бетонного дорожнього покриття та вимоги до його якості; види й основи будови бетононасосів і бетоноводів, машин та пристроїв для прорізування швів під час улаштовування цементно-бетонного дорожнього покриття, бетоноукладальних і бетонообробних дорожніх машин, вібраторів і вібромайданчиків, вакуумних агрегатів; правила бетонування конструкцій у зимовий час і способи прогрівання бетону; види противоморозних домішок та сферу їх застосування; правила установлення й розбирання опалубки конструкцій середньої складності та підтримуючого риштування; правила та прийоми збирання та установки простої арматури.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи бетонярем 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Укладання бетонної суміші в опалубку колон, стін, балок, плит, мостових опор, бичків. Укладання бетонної суміші на похилу площину (в укоси греблі, дамби, каналів тощо). Укладання спеціальних та важких бетонних сумішей у конструкції атомних електричних станцій (АЕС). Улаштовування та ремонт чистих цементних підлог з нарізуванням на смуги і шашки. Улаштовування чистих бетонних підлог методом вакуумування. Улаштовування та ремонт бетонних підлог. Укладання бетонної суміші під воду методом вертикально переміщуваних труб й заповнення під водою пустот, що утворилися в бутовій засипці, методом висхідного розчину. Загладжування поверхні металевими гладилами з підсипанням цементу. Прорізування температурних швів з оброблянням їх під час улаштовування цементно-бетонного дорожнього покриття. Обробляння крайки швів та поверхні дорожнього цементно-бетонного покриття. Виготовляння на полігонах будівельних майданчиків блоків плитних прогонових будівель мостів. Електро- й паропрогрівання бетону.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Бетонування складних залізобетонних монолітних конструкцій.
Повинен знати: способи виготовлення напружено-армованих конструкцій та виробів; правила збирання опалубки складних конструкцій; правила та прийоми збирання та установки складної арматури; методи контролю міцності та водонепроникності бетону.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи бетонярем 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Укладання бетонної суміші в опалубку тонкостінних конструкцій куполів, склепінь, резервуарів та бункерів, конструкцій камер аерації, роздільних стінок промивних галерей і міжкамерних стінок відстійників, стінок спіральних камер, перекриття та відсмоктувальних труб гідроспоруд, у ребристі, коробчасті та інші складні конструкції прогонових будівель мостів, а також в усі напружено-армовані монолітні конструкції. Укладання особливо важких бетонних сумішей в опалубку конструкцій АЕС. Заливання бетонної суміші за облицювання та у штраби із закладними частинами. Виготовляння на полігонах будівельних майданчиків напружено-армованих залізобетонних виробів (прогонових будівель мостів та шляхопроводів, довгомірних паль та опор, ферм і балок великих прогонів). Улаштовування буронабивних паль.
Примітка. Роботи під час зведення залізобетонних труб, радіобашт та інших висотних тонкостінних споруд виконуються укладальником промислових залізобетонних труб і повинні тарифікуватися згідно з кваліфікаційною характеристикою цієї професії, наведеною на стор. 356-358.
5. БРУКІВНИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші роботи під час брукування.
Повинен знати: основні види брукування; способи розбирання бруку; брукування вручну.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Штабелювання каменю. Просіювання та сортування кам'яного дрібняку. Розбирання кам'яних бруківок та кам'яних вистілок. Підсипання ґрунту у версти з трамбуванням.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує прості роботи під час улаштовування та ремонту кам'яних бруківок, берегоукріплювальних і виправних споруд.
Повинен знати: види каменю, що застосовується для брукування, вимоги до його якості; прості способи розбивання поверхонь; способи розподіляння кам'яних матеріалів на робочому місці; прості види фільтрів, брукувань, способи їх улаштовування та ремонту; допустимі ухили укосів залежно від класифікації ґрунтів; будову, призначення пневмоінструменту, що застосовується для бруківних робіт, та правила роботи з ним.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи бруківником 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Дорожні роботи.
Розбивання та планування поверхонь. Розподіляння каменю на робочому місці. Сортування та обколювання каменю. Розщебенювання та засипання піском бруківок. Заповнювання швів бруківок. Часткове підсипання піщаної основи з ущільнюванням.
2. Берегоукріплювальні та виправні роботи.
Планування поверхонь за допомогою шнура, кілків та візирок. Укріплювання укосів одношаровим кам'яним вимощенням на моху. Ремонт глиняної основи понуреної частини греблі. Забивання вимоїн у днищі камер шлюзу накиданням каменю. Улаштовування основи під кам'яне брукування зі щебеню, моху або глини. Розбирання кам'яної бруківки на гравійній основі та кам'яної вистілки понуреної частини греблі за допомогою механізованих інструментів.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує роботи середньої складності під час улаштовування та ремонту кам'яних бруківок берегоукріплювальних і виправних споруд.
Повинен знати: способи улаштовування та ремонту бруківки з грубоколотого та брукового каменю; будову та правила користування шаблонами; способи улаштовування зворотних фільтрів; властивості матеріалів, що застосовуються для укріплювання поверхонь; вимоги до якості бруківок та укосів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи бруківником 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Дорожні роботи.
Мостіння бруківок, облямівок та з'їздів з грубоколотого та брукового каменю. Брукування вимощення біля будинків. Ремонт бруківок та облямівок окремими картами. Плінтування каменю вручну. Установлювання бордюрного каменю.
2. Берегоукріплювальні та виправні роботи.
Обробляння поверхонь з кам'яного накиду з акуратним укладанням каменю. Профілювання основи під закладання фільтрів, кам'яного брукування або укладання бетонних плит. Улаштовування зворотних фільтрів. Брукування укосів та площадок бетонними або кам'яними плитами. Обробляння під шаблон упорних призм з каменю або щебеню. Ліквідація осідань в укріпленнях укосів кам'яними або бетонними плитами. Укріплювання укосів окремих бруківок з розщебенюванням по кам'яній відсипці. Закладання стиків між бетонними або кам'яними плитами, укладеними в брукування. Ущільнювання кріплень з каменю або щебеню за допомогою пневмотрамбівок або молотків.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує складні роботи під час улаштовування та ремонту кам'яних бруківок берегоукріплювальних і виправних споруд усіх типів.
Повинен знати: способи улаштовування та ремонту бруківок з брущатки та клінкеру, а також мозаїкових бруківок; способи виконання розбивальних робіт під час брукування укосів фільтрів, дренажів та стічних систем; види упорних споруд; способи виконання робіт з укріплення укосів та площадок.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи бруківником 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Дорожні роботи.
Улаштовування та ремонтування бруківки, лотків з брущатки. Улаштовування та ремонтування клінкерної бруківки та мозаїкової бруківки. Улаштовування дренажів.
2. Берегоукріплювальні та виправні роботи.
Розбивальні роботи під час брукування укосів бетонними або кам'яними плитами. Улаштовування відводів та стоків у бруківках. Улаштовування дренажів, опорних призм з кам'яного накиду або щебеню. Кам'яне брукування у плотових клітках з розщебенюванням. Улаштовування фільтрів з простих бетонів. Улаштовування банкетів з каменю або щебеню. Укріплювання укосів подвійною бруківкою на щебеневій основі. Ремонтування двошарової кам'яної бруківки з відновленням фільтрів. Ремонтування стоків та відводів у кам'яній бруківці. Ремонтування кам'яних вистілок зануреної частини гребель.
6. ВАПНОГАСИЛЬНИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші роботи під час гасіння вапна.
Повинен знати: різновиди вапна; правила зберігання та транспортування негашеного й гашеного вапна; види та призначення захисних засобів, що застосовуються під час гасіння вапна.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Планування майданчиків та улаштовування основ для зберігання негашеного вапна. Очищання ям для гасіння вапна та над'ямних ємкостей. Транспортування негашеного вапна.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Гасить вапно вручну.
Повинен знати: види й улаштування ям для гасіння вапна та над'ямних ємкостей; способи завантаження ям для гасіння вапна негашеним вапном та заливання їх водою; способи гасіння вапна у над'ямних ємкостях; властивості гашеного та негашеного вапна; будову захисних засобів, що застосовуються під час гасіння вапна.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи вапногасильником 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Шарове завантаження ям для гасіння вапна негашеним вапном та заливання їх водою. Гасіння вапна у над'ямних ємкостях (завантаження вапна, поливання водою, перемішування та зливання маси через сітку). Вивантажування гашеного вапна з ям для гасіння вапна. Кріплення та ремонт ям для гасіння вапна та над'ямних ємкостей.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує роботи з гасіння вапна у пересувних вапногасильних машинах.
Повинен знати: будову та правила технічної експлуатації механічних і термомеханічних вапногасильних машин та їх конструктивні типи; технологію гасіння вапна у вапногасильних машинах.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи вапногасильником 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Наповнення посудин для гасіння негашеним вапном. Дотримування точного дозування та ступеня зволожування. Виконання процесу гасіння вапняної маси з дотриманням циклу гасіння. Спостереження за роботою вапногасильних машин. Випуск погашеної вапняної маси. Очищання та змащування устаткування, що обслуговується.
7. ВОГНЕТРИВНИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші роботи під час вогнетривкої кладки.
Повинен знати: основні види вогнетривів; правила сортування вогнетривів; способи приготування будівельних і найпростіших вогнетривких розчинів вручну; способи розбирання кладки з глиняної звичайної цегли.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Приготування будівельних і найпростіших вогнетривких розчинів вручну. Сортування вогнетривкої нормальної, ізоляційної, глиняної звичайної цегли та виробів на основі волокнистих матеріалів. Просіювання вогнетривких порошків. Розбирання кладки масивів та вистілок з глиняної звичайної цегли.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує прості вогнетривкі роботи під час вогнетривкої кладки.
Повинен знати: способи приготування вогнетривких розчинів (крім спеціальних) та жаростійкого бетону; види та призначення основних вогнетривких матеріалів, розчинів та виробів на основі каолінового волокна; основні вимоги до якості вогнетривів за формою й розмірами; способи розбирання кладки з вогнетривкої цегли; способи сортування фасонних вогнетривких виробів (крім спеціальних марок).
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи вогнетривником 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Кладка масивів і вистілок з глиняної звичайної, ізоляційної цегли та волокнистих плит. Закладання порожнин половинчастою цеглою та забутовування. Ізоляція кладки порошкоподібними матеріалами, скломатами і азбестовим шнуром. Ізоляція азбестовим шнуром або мінераловатними плитами місць проходження екранних труб (котлів) крізь обмурування. Приготування вогнетривких розчинів (крім спеціальних) та жаростійкого бетону вручну. Сортування і маркування фасонних вогнетривких виробів (крім спеціальних марок) з укладанням їх у штабелі. Розбирання кладки з вогнетривкої цегли та фасонних виробів (крім спеціальних марок).
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує роботи середньої складності під час вогнетривкої кладки.
Повинен знати: види й марки фасонних вогнетривких та термоізоляційних виробів, вуглецевих та жаростійких блоків, волокнистих плит й жаростійкого бетону, порядок їх приймання та зберігання; основні вимоги до якості кладки елементів промислових печей; способи торкретування вогнетривкими речовинами.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи вогнетривником 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Кладка з вогнетривкої цегли масивів, вистілок, подів, насадок та з глиняної звичайної цегли і волокнистих плит прямолінійних стін. Ізоляційна вогнетривка кладка під час футурування газо- і повітропроводів. Набивання вогнетривким бетоном та ізоляційними масами висувних подів, листів, дверцят, зазорів. Підготовка вуглецевих блоків та вуглецевої маси. Очищання чарунок, насадок, повітронагрівників. Приготування за раніше визначеним складом спеціальних розчинів і бетону (кислототривкі та жаростійкі), ізоляційних мас вручну. Сортування вогнетривких фасонних виробів спеціальних марок, відбраковування фасонних виробів за зовнішнім виглядом. Розбирання кладки з вогнетривких виробів спеціальних марок. Ізолювання котлів, укладання бетонних сумішей на блоки котла. Установлювання нескладної гарнітури котлів. Торкретування вогнетривкими речовинами зовнішніх поверхонь. Конструктивне та припасовувальне обтесування площини цегли та вуглецевих блоків вручну.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує складні роботи під час вогнетривкої кладки.
Повинен знати: будову та правила експлуатації механізмів з обробки вогнетривких матеріалів; граничні температури у промислових печах та котлах під час їх експлуатації; склад обмазок та набивок; вимоги до якості кладки конструктивних елементів промислових печей.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи вогнетривником 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Кладка стін регенераторів зі звичайної та фасонної вогнетривкої цегли; перекриття регенераторів та коксових камер; насадок регенераторів та повітронагрівників. Футерування дверей та стояків. Кладка криволінійних стін, склепінь та арок печей з глиняної звичайної та термоізоляційної цегли. Кладка з вогнетривкої цегли робочих подів, склепінь та арок печей з товщиною швів до 2 мм. Футерування повітро- та газопроводів вогнетривкою цеглою. Вогнетривке набивання подів та запалювальних поясів. Монтаж збірних елементів конструкцій промислових печей з жаростійких блоків. Установлювання складної чавунної гарнітури у котлах. Забивання вуглецевої маси у шви та зазори між вуглецевими блоками. Укладання вирівнювального шару з вуглецевої маси. Заливання під дно поду доменної печі жаростійкого розчину або вуглецевої пасти. Торкретування вогнетривкими речовинами внутрішньої поверхні (крім реакторів). Конструктивне тесання фасонних вогнетривких виробів по площині вручну. Механізоване обробляння вогнетривкої цегли та вуглецевих блоків. Улаштовування горизонтальних та вертикальних температурних швів. Укладання бетонних сумішей у місце пережиму топки, на пояси кріплення труб екранів (котлів), у місця сполучення. Нанесення ущільнювальної обмазки і набивних мас.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує особливо складні роботи під час вогнетривкої кладки.
Повинен знати: способи розбивання конструктивних елементів промислових печей та котлів за заданими осями та позначками; способи укладання вуглецевих блоків та виконання всіх видів вогнетривкої кладки з товщиною швів до 1 мм; способи з'єднування обмурівки зі стальними конструкціями.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи вогнетривником 5 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Вогнетривка кладка всіх видів стін, подів, склепінь та арок печей зі швами товщиною до 1 мм. Укладання вуглецевих блоків насухо та на пасті. Закладання голівок коксових печей, установлювання регістрів та пальників. Укладання верхнього ряду насадки після завершення кладки коксової батареї. Розмічання котла під обмурування за кресленнями. Армування та обмуровування котлів у особливо складних та відповідальних місцях. Фігурне тесання вогнетривкої цегли і фасонних виробів вручну. Торкретування вогнетривкими складами реакторів.
8. ВОДІЙ ВСЮДИХОДА
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Керує колісними, гусеничними, плавучими всюдиходами різних марок з потужністю двигуна до 147 кВт під час руху по твердих дорогах, болотистій місцевості, сніговій цілині. Долає водяні перешкоди у різні пори року з підбором місць входу та виходу. Керує додатковим обладнанням всюдихода. Транспортує людей та вантажі. Супроводжує автомобілі під час подолання підйомів та важкопрохідних ділянок дороги. Ущільнює сніговий покрив, прокладає зимові дороги на болотистій місцевості, розчищає зимові дороги. Виконує буксирування причепів, заправляння паливними та змащувальними матеріалами, змащування всюдихода. Подає всюдихід з причепом для завантажування та вивантажування. Здійснює контроль за навантажуванням, вивантажуванням, кріпленням вантажу та безпечним розміщенням пасажирів. Подає всюдихід назад та ставить його на місце стоянки. Оформляє дорожню документацію. Перевіряє технічний стан всюдихода перед рейсом. Виявляє та усуває несправності, що виникли в дорозі, виконує всі види ремонту та технічного обслуговування. Підтримує зв'язок з базою за допомогою радіостанції. Самостійно витягує всюдихід (у критичних ситуаціях) з болота, річки.
Повинен знати: правила експлуатації та керування всюдиходом; будову двигунів, механізмів та приладів всюдихода; правила дорожнього руху; ознаки та причини несправностей, способи встановлення та усування їх у польових умовах; правила стропування, навантаження, укладання, кріплення та розвантажування різних вантажів; правила виконання робіт з причіпними пристроями та обладнанням; правила перевезення людей, небезпечних вантажів та таких, що швидко псуються; граничне завантаження всюдихода та причепа під час руху по різних ґрунтах, снігу, льоду, воді; порядок і правила руху відповідно до карти та компасу в умовах обмеженої видимості та по малонаселеній місцевості; порядок оформлення приймально-здавальних документів на виконані роботи або на вантажі, що перевозяться; правила використання радіостанції, установленої на всюдиході; способи надання першої медичної допомоги у разі обмороження, опіків, травм; способи виконання штучного дихання; види та властивості паливних та мастильних матеріалів, норми їх витрат та способи збереження; правила користування вогнепальною зброєю.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи водієм автомобіля та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 4 розряду не менше 1 року.
6-й розряд
- у разі керування всюдиходом з потужністю двигуна понад 147 кВт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи водієм всюдихода та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 5 розряду не менше 1 року.
9. ГАЗОЗВАРНИК (будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи)
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує газове зварювання простих деталей, вузлів і конструкцій з вуглецевої сталі в нижньому та верхньому положеннях зварного шва; попереднє підігрівання конструкцій та деталей.
Повинен знати: основні прийоми зварювання простих деталей; будову газогенераторної установки, балонів, редукторів, зварювальних пальників та правила користування ними; основні властивості металів та газів, що застосовуються для зварювання металів.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Зварювання запобіжних сіток у приймальних трубах.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує газове зварювання середньої складності вузлів, деталей та трубопроводів з вуглецевої та конструкційної сталей в усіх просторових положеннях зварного шва (крім стельового); попереднє та супровідне підігрівання металу з додержанням заданого режиму.
Повинен знати: будову газозварювальної апаратури, яку обслуговує; будову зварних швів та способи їх випробовування; основні властивості металів, що зварюються; правила підготовки трубопроводів для зварювання; правила вибирання режиму нагрівання металу залежно від його марки та товщини; причини виникнення. внутрішньої напруги та деформації металу, що зварюється, заходи щодо їх запобігання, основні технологічні прийоми зварювання та наплавлення зі сталі.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи газозварником 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Зварювання вентиляційних труб. Зварювання безнапірних трубопроводів для води (крім магістральних). Зварювання зовнішніх та внутрішніх мереж водопостачання та теплофікації.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує газове зварювання складних конструкцій та трубопроводів з вуглецевої та конструкційних сталей в усіх просторових положеннях зварного шва; гаряче виправляння відповідальних і складних конструкцій.
Повинен знати: способи визначення режимів зварювання металу залежно від конфігурації та товщини; основні дані про метал, що зварюється; основні поняття про методи одержання та зберігання найбільше поширених газів, що використовуються для газового зварювання (ацетилену, водню, кисню, пропан-бутану тощо); види дефектів у зварних швах і методи їх запобігання та усування; читання креслень.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи газозварником 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Зварювання під час монтажу трубопроводів зовнішніх та внутрішніх мереж водопостачання та теплофікації. Зварювання технологічних трубопроводів (V категорії). Зварювання трубопроводів зовнішніх та внутрішніх мереж газопостачання низького тиску.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує газове зварювання складних і відповідальних конструкцій та трубопроводів з вуглецевих та низьколегованих конструкційних сталей, що призначені для роботи під динамічним навантаженням і тиском. Виконує термообробку газовим пальником зварних стиків після зварювання.
Повинен знати: механічні та технологічні властивості металів, що зварюються; вибирання технологічної послідовності накладення швів та режимів зварювання; способи контролю та випробовування відповідальних зварних швів; вплив термічної обробки на властивості зварного з'єднання.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи газозварником 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Зварювання трубок імпульсивних систем КВП та автоматики. Зварювання під час монтажу трубопроводів зовнішніх та внутрішніх мереж газопостачання низького тиску. Зварювання технологічних трубопроводів III та IV категорій (груп), трубопроводів пари та води - III та IV категорій. Зварювання під час монтажу трубопроводів зовнішніх мереж газопостачання середнього та високого тиску.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує газове зварювання особливо складних і відповідальних конструкцій і трубопроводів з високовуглецевої сталі, призначених для роботи під динамічними та вібраційними навантаженнями та високим тиском.
Повинен знати: різноманітність легких та важких сплавів, їх зварювальні та механічні властивості; види корозії та фактори, що її спричиняють; необхідні знання з металографії зварних швів; методи спеціальних випробувань зварних виробів та призначення кожного з них.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи газозварником 5 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Зварювання під час монтажу трубопроводів зовнішніх мереж газопостачання середнього та високого тиску. Зварювання технологічних трубопроводів I та II категорій (груп), а також трубопроводів пари і води I та II категорій.
10. ГАЗОРІЗАЛЬНИК (будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи)
1-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує ручне кисневе різання та різання бензо- та газорізальними апаратами стального брухту малої ваги. Готує виливки до різання, зачищає від пригару, додатків і литників, укладає їх для різання. Заряджає та розряджає газогенераторну установку.
Повинен знати: основні прийоми різання, будову пальників, різаків, редукторів, балонів, що застосовуються; кольори пофарбування газових балонів і правила поводження з ними; основні властивості газів і рідин, що застосовуються під час різання металу, правила поводження з ними.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Відрізування донної частини зливків. Різання кутиків і труб.