• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок визначення країни походження товарів/послуг, оформлення та засвідчення сертифікатів відповідних форм

Торгово-промислова палата України  | Рішення, Інструкція від 27.02.2002 № 21(5)
Реквізити
  • Видавник: Торгово-промислова палата України
  • Тип: Рішення, Інструкція
  • Дата: 27.02.2002
  • Номер: 21(5)
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Торгово-промислова палата України
  • Тип: Рішення, Інструкція
  • Дата: 27.02.2002
  • Номер: 21(5)
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРЕЗИДІЯ ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВОЇ ПАЛАТИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
27.02.2002
Протокол N 21(5)
Про затвердження Інструкції про порядок визначення країни походження товарів/послуг, оформлення та засвідчення сертифікатів відповідних форм
1. Затвердити Інструкцію про порядок визначення країни походження товарів/послуг, оформлення та засвідчення сертифікатів відповідних форм (додається).
2. Ввести в дію затверджену Інструкцію з 20 березня 2002 року.
3. Інструкцію про порядок засвідчення та видачі сертифікатів на товари та послуги українського походження, затверджену рішенням президії ТПП України від 15.10.98, протокол N 39(6), визнати такою, що втратила чинність.
Президент ТПП України
Генеральний секретар
С.Скрипченко
В.Яновський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення президії ТПП України
27.02.2002 протокол N 21(5)
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок визначення країни походження товарів/послуг, оформлення та засвідчення сертифікатів відповідних форм
1. Загальні положення
1.1. Роботи з визначення країни походження товарів/послуг, а також оформлення та засвідчення сертифікатів походження на товари/послуги виконуються Торгово-промисловою палатою України (далі - ТПП України) та регіональними торгово-промисловими палатами (далі - регіональні палати) згідно із Законом України "Про торгово-промислові палати в Україні" (N 671/97-ВР від 02.12.97).
Визначення країни походження товарів/послуг, засвідчення і видача сертифікатів походження на товари/послуги здійснюються у відповідності до міжнародних конвенцій, міжнародних угод, чинного законодавства України та цієї Інструкції.
1.2. Роботи, зазначені в пункті 1.1 цієї Інструкції, здійснюються особами, уповноваженими наказом по відповідній торгово-промисловій палаті визначати країну походження товарів/послуг та засвідчувати сертифікати (далі - уповноважені особи).
1.3. Печатки, які застосовуються торгово-промисловими палатами для засвідчення сертифікатів походження товарів/послуг, підписи уповноважених осіб легалізуються* в установленому порядку через ТПП України, як правило, один раз на рік.
_______________
* Легалізації підлягають тільки підписи тих осіб, які уповноважені підписувати сертифікати походження.
Для цього наприкінці кожного року регіональні палати представляють до ТПП України списки уповноважених осіб зі зразками їх підписів та відбитки печаток регіональних палат (а також їх філій та відділень, якщо такі є). Списки складаються окремо російською та англійською мовами. Кількість необхідних екземплярів списків визначається ТПП України. Управління експертиз, контролю та сертифікації товарів ТПП України комплектує отримані списки, готує відповідні супровідні листи та направляє їх для легалізації та використання в роботі до компетентних органів та організацій країн імпорту товарів з України.
Після проведення легалізації зміни до списків уповноважених осіб не вносяться протягом року. Якщо виникає така необхідність з об'єктивних причин, то кожний випадок розглядається ТПП України окремо.
1.4. ТПП України розробляє методичні документи, що стосуються визначення країни походження товарів/послуг та оформлення і видачі сертифікатів походження різних форм, та забезпечує ними регіональні палати.
1.5. Роботи з визначення країни походження товарів/послуг та засвідчення сертифікатів походження здійснюються на платній основі відповідно до тарифів, встановлених торгово-промисловими палатами, з урахуванням відповідних рішень президії ТПП України.
2. Основні терміни та їх визначення
2.1. Сертифікат походження - документ спеціально установленої форми, який підтверджує, що товари/послуги вироблені або виконані в даній країні, і який містить інформацію для їх ідентифікації.
2.2. Країна походження - країна, де товари/послуги були повністю виготовлені/виконані або піддані достатній переробці.
2.3. Товар - будь-яке рухоме майно, що перетинає митний кордон України.
2.4. Послуга - трудова доцільна діяльність, результати якої виражаються в корисному ефекті, особливій споживчій вартості. Особливістю послуги є збігання в часі та просторі процесів виробництва, реалізації та споживання її споживчої вартості.
2.5. Товарна номенклатура зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД) - перелік товарів з присвоєними їм відповідними кодами, складений на базі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Співтовариства. В залежності від країни призначення товару можуть застосовуватися УКТЗЕД (Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності), Комбінована Номенклатура ЄС, Товарна номенклатура зовнішньоекономічної діяльності СНД та ін.
2.6. Генеральна система преференцій (ГСП) - система, яка визначає преференційні тарифні умови для окремих товарів, що експортуються з країн, які розвиваються (країни-бенефіціари), у розвинуті країни (країни-донори). Гарантовані цією системою пільги можуть виражатися у частковому або повному звільненні від ввізного мита.
2.7. Преференційний (пільговий) сертифікат - сертифікат відповідної форми (див. Розділ 4 цієї Інструкції), при пред'явленні якого в митні органи країни ввозу товару імпортер користується преференціями (пільгами), що виражаються в частковому або повному звільненні від ввізного мита.
2.8. Критерій походження - сукупність умов, відповідно до яких товар може бути визнаним таким, що повністю походить з країни (критерій повністю виробленого товару), або достатньо обробленим та переробленим в країні (критерій достатньої обробки/переробки).
2.9. Достатня обробка/переробка - операції, в результаті яких товар/сировина/матеріали, які не мали походження певної країни, набувають цього походження. Визначається в кожному окремому випадку залежно від вимог міжнародних угод, а за відсутністю останніх - згідно з міжнародними конвенціями та чинним законодавством України.
Критерій достатньої обробки/переробки може бути виражений:
- зміною товарної позиції за ТН ЗЕД на рівні перших 4-х знаків;
- переліком умов, виробничих та технологічних операцій, необхідних для проведення з матеріалами, що не походять з країни, для надання готовому продукту статусу походження;
- правилом адвалорної частки, коли вартість використаних імпортних матеріалів та комплектуючих досягає фіксованої процентної частки в ціні готової продукції.
2.10. Кумулятивний принцип походження - принцип, який враховується при застосуванні критерію достатньої переробки, коли в разі послідовної переробки товару в країнах - учасницях міжнародних угод ці країни розглядаються для визначення походження як одне ціле.
2.11. Додана вартість - доля вартості декларованих товарів, яка визначається різницею між вартістю декларованої продукції та вартістю використаних для її виробництва імпортних сировини та матеріалів.
2.12. Висновок про походження товару - документ, що містить інформацію про походження товару, який експортується, та про критерій походження цього товару відповідно до Правил визначення країни походження товару (залежно від країни призначення можуть бути застосовані різні Правила).
2.13. Висновок про походження послуги - документ, що містить інформацію про походження та процес виконання послуги, яка здійснюється певним підприємством.
3. Порядок проведення робіт з визначення країни походження товарів/послуг
3.1. Підставою для проведення робіт з визначення країни походження товарів/послуг є заявка-декларація замовника (далі - заявка).
Заявка заповнюється замовником за встановленою формою (див. Додаток 1а та 1б). Заявка підписується керівником або уповноваженою ним особою та скріплюється печаткою організації-замовника.
3.2. Разом з заявкою подаються документи, що підтверджують походження товару/послуги та факт експорту (для товарів, що експортуються). Перелік документів наведено у Додатку 2.
Замовник подає документи в оригіналі або їх копії, завірені своєю печаткою.
За вірогідність поданих документів замовник несе відповідальність згідно з чинним законодавством України.
3.3. Заявка має бути зареєстрована в журналі реєстрації. Порядок реєстрації визначається кожною палатою самостійно.
Після реєстрації заявка передається уповноваженій особі на виконання.
Уповноважена особа вивчає зазначену в заявці інформацію, надані замовником документи та шляхом проведення експертизи походження за документами визначає країну походження товару/послуги.
3.4. Якщо уповноважена особа вважає, що наданих документів недостатньо для визначення країни походження товару/послуги, то вона має повідомити про це безпосереднього керівника. У разі необхідності, для додаткового підтвердження походження, керівник приймає рішення щодо перевірки уповноваженою особою технологічного процесу та умов виготовлення товару/виконання послуги.
3.5. Якщо після проведеної перевірки документів (а в разі необхідності, і умов виробництва) уповноважена особа може зробити висновок, що декларація замовника щодо заявлення країни походження підтверджується, то зазначена особа приступає до оформлення сертифіката походження відповідної форми.
3.6. У разі необхідності та на письмову вимогу замовника експертиза походження товару/послуги може бути оформлена в письмовій формі і надана замовнику у вигляді Висновку про походження товару/послуги (див. Додаток 3а та 3б). Необхідність видачі замовнику Висновку про походження товару/послуги визначається положеннями цієї Інструкції та письмовим зверненням замовника.
Бланки Висновку про походження товару/послуги друкуються палатами самостійно.
3.7. Висновок про походження товару/послуги складається виходячи з результатів проведеної експертизи походження і однозначно свідчить, що товари/послуги походять з країни та виробляються/виконуються певним підприємством.
3.8. Висновок про походження товару/послуги засвідчується уповноваженою особою та печаткою торгово-промислової палати.
3.9. Висновок про походження товару/послуги оформлюється українською або російською мовами, як правило, у 2-х примірниках, якщо не передбачено інше. Порядок реєстрації Висновку про походження товару/послуги розробляється палатами самостійно.
3.10. Якщо Висновок про походження товару не був складений при оформленні сертифіката, то він може бути складений згодом за письмовим проханням замовника або на запит митних органів.
Висновок про походження послуг є невід'ємною частиною сертифіката походження послуг (див. Додаток 4).
3.11. У разі використання виробником-експортером протягом значного періоду (півроку, рік) постійних джерел сировини, матеріалів та комплектуючих для виробництва товару, можливо складання одного Висновку про походження товару на певний період. В разі зміни джерел надходження сировини, матеріалів або комплектуючих, замовник має повідомити про це палату і надати нові документи для переоформлення Висновку про походження товару.
3.12. Після розгляду поданих документів замовнику протягом 3-х днів видається сертифікат походження або надається письмова відповідь з констатацією причин, згідно з якими походження товару/ послуги не може бути встановлене.
В окремих випадках при значній складності робіт та великому обсязі документів цей термін може бути продовжено до 10 діб.
4. Форми сертифікатів походження та їх застосування
Для підтвердження походження товарів/послуг застосовується 10 форм сертифікатів.
4.1. Сертифікат походження загальної форми (англійською мовою) - звичайна форма сертифіката - видається на всі товари, які мають українське походження відповідно до національного законодавства України, при експорті в країни, з якими не обумовлені правила визначення країни походження товарів; також видається у разі, коли товар не має преференційного доступу на ринок країни імпорту та у випадках відсутності або тимчасового припинення пільг на українські товари.
4.2. Сертифікат походження загальної форми (російською мовою) - звичайна форма сертифіката - видається при експорті в країни СНД в тих випадках, коли товар отримує українське походження згідно з національним законодавством України, проте не виконується якась з умов Правил визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради глав урядів СНД від 30.11.2000 року.
При оформленні сертифікатів походження загальної форми необхідно керуватися вимогами чинного законодавства України, а саме положеннями Закону України "Про Єдиний митний тариф України".
4.3. Преференційний (пільговий) сертифікат походження форми СТ-1 (російською мовою) - на товари, що експортуються до країн СНД та задовольняють умовам Правил визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради глав урядів СНД від 30.11.2000 р. Для країн, які не підписали згадане Рішення, діють положення двосторонніх угод, які передбачають застосування Правил визначення країни походження товарів, затверджених Рішенням Ради глав урядів СНД від 24.09.93.
При великому обсязі інформації можливе використання додаткових аркушів до сертифіката походження ("Дополнительный лист сертификата N __ о происхождении товара").
4.4. Преференційний (пільговий) сертифікат форми A (англійською мовою) в рамках Генеральної Системи Преференцій (ГСП) - для товарів, які підпадають під преференційний режим при експорті на ринки країн-донорів (ЄС, Чехія, Словаччина, Японія, США).
Для видачі сертифіката форми A необхідно з'ясувати, чи користується пільгами при нарахуванні мита товар, що експортується на територію країни-донора. З цією метою визначається код за ТН ЗЕД, перевіряється його наявність у списку преференційних товарів, визначається походження товару з урахуванням вимог, викладених у правилах країни-донора; визначається критерій походження товару в залежності від походження сировини; з'ясовується виконання умов, викладених у правилах.
4.5. Сертифікат походження на текстильні товари (TEXTILE PRODUCTS) (англійською мовою), які експортуються тільки в країни ЄС (Австрія, Бельгія, Великобританія, Данія, Нідерланди, Німеччина, Греція, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Португалія, Франція, Фінляндія, Швеція) відповідно до положень Угоди про торгівлю текстильною продукцією між Україною та ЄС.
Визначаючи походження текстильної продукції, необхідно враховувати вимоги, передбачені Угодою між Європейським Співтовариством та Україною про торгівлю деякими видами текстильної продукції. Передусім, визначається код продукції, встановлюється, до якої категорії належить товар, з'ясовується необхідність оформлення експортної ліцензії; у випадку, якщо має місце обробка давальницької сировини, встановлюється її походження згідно з сертифікатом походження або відповідною позначкою в супроводжувальних документах (інвойс, декларація експортера, інші). Походження давальницької сировини впливає на виконання умов Угоди.
4.6. Сертифікат походження на металопродукцію (англійською мовою), яка експортується тільки до країн ЄС відповідно до положень двосторонньої Угоди між Кабінетом Міністрів України та Європейським Співтовариством по вугіллю та сталі про торгівлю деякими сталеливарними виробами. Відповідно до положень цієї Угоди визначається походження товару та оформлюється сертифікат, при цьому визначаються код товару, група товару, з'ясовується необхідність оформлення експортної ліцензії або реєстрації контракту.
4.7. Преференційний (пільговий) сертифікат форми EUR-1 (англійською мовою) для експорту в країни Балтії. Для товарів, що експортуються в Латвію, Литву та Естонію згідно з положеннями відповідних угод, укладених між Україною та цими країнами. При визначенні походження товару та оформленні сертифіката необхідно керуватися положеннями цих угод.
4.8. Преференційний (пільговий) сертифікат форми EUR-1, серія М (англійською мовою) для експорту в Республіку Македонія згідно з положеннями Угоди про вільну торгівлю між Республікою Македонія та Україною. При визначенні походження товару та оформленні сертифіката необхідно керуватися положеннями цієї Угоди.
4.9. Сертифікат походження форми У-1 (українською мовою) застосовується в межах митної території України у випадках, коли необхідно підтвердити українське походження товарів, які знаходяться в обігу в межах митної території України під час здійснення підприємницької діяльності іноземними суб'єктами господарської діяльності.
Ця форма сертифіката походження може використовуватися і в інших випадках реалізації продукції в межах митної території України, якщо покупець бажає пересвідчитися, що продукція має українське походження. При визначенні походження необхідно керуватися чинним законодавством України.
4.10. Сертифікат походження послуг - застосовується на внутрішньому ринку для підтвердження того, що послуга (наприклад, транспортні перевезення) виконується українським підприємством в межах або за межами митної території України. Застосовується в межах митної території України.
4.11. Бланки форм сертифікатів походження виготовляються централізовано Торгово-промисловою палатою України з урахуванням вимог міждержавних угод та міжнародної практики.
4.12. Порядок оформлення, заповнення та видачі кожної форми сертифіката походження визначається відповідними методичними рекомендаціями.
5. Загальний порядок оформлення та засвідчення сертифікатів походження
5.1. Сертифікати походження складаються мовою, передбаченою національним законодавством, міжнародними та міждержавними угодами.
5.2. Сертифікат походження повинен містити інформацію (відомості), передбачену формою сертифіката.
Якщо зовнішньоекономічні договори (контракти) щодо експорту товарів українського походження підлягають реєстрації в Міністерстві економіки та з питань європейської інтеграції України або в уповноважених ним органах, зазначена інформація (відомості) стосовно країни призначення товару має відповідати даним, що містяться у картках реєстрації-обліку зовнішньоекономічних договорів, які видаються Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України або відповідними підрозділами Міністерства економіки Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Виключення можуть складати випадки оформлення сертифікатів походження на товари, що відправляються морем, коли власність на товар переходить до нерезидента на митній території України (умови поставки FOB, CIP, CPT, FCA, FAS - порт України). В цих випадках, якщо згідно з коносаментом, а в разі його відсутності - згідно з інструкцією власника та штурманською розпискою - товар відправляється до країни, що не значиться в картці реєстрації-обліку, країна походження товару підтверджується сертифікатом загальної форми (незалежно від умов міжнародних договорів). При цьому в графі 1 "Відправник" сертифіката походження має бути зазначена фірма - власник товару.
5.3. Сертифікат походження складається, як правило, в трьох примірниках, якщо інше не передбачено умовами контракту, акредитива тощо.
5.4. Сертифікат походження товару оформлюється та засвідчується на кожну окрему поставку товару, що здійснюється одночасно одним або кількома транспортними засобами одному й тому ж вантажоодержувачу від одного й того ж вантажопостачальника.
5.5. В сертифікаті походження ТПП України або регіональна палата (повна назва) засвідчує, що декларація замовника відповідає дійсності.
5.6. Сертифікат засвідчується підписом уповноваженої особи та печаткою торгово-промислової палати. Особа, яка засвідчує документ, вказує своє прізвище і ставить свій підпис в графі "Засвідчення" та скріплює підпис легалізованою печаткою ТПП України або регіональної палати. Після цього сертифікат набуває юридичної сили.
5.7. Сертифікат походження може бути засвідчений згодом:
для товару - після відвантаження, якщо можна встановити його походження. В цьому випадку він повинен мати в графі "Для використання офіційними установами" запис "Виданий згодом" ("ISSUED RETROSPECTIVELY", "ВЫДАН ВПОСЛЕДСТВИИ"). Строк видачі такого сертифіката не повинен перевищувати термін, обумовлений міжнародними та міждержавними угодами;
для послуг - якщо документами підтверджується їх виконання в обумовлений період. На такому документі вказується місце і дата його засвідчення.
5.8. У випадку втрати сертифіката про походження зацікавлена організація може звернутися з письмовим проханням про видачу дубліката, який засвідчується на підставі копії сертифіката, що зберігається в палаті. У графі "Для використання офіційними установами" дублікат такого документа повинен мати напис "Дублікат сертифіката N __ від ____________" ("DUPLICATE OF CERTIFICATE N __ dd. ____________", "ДУБЛИКАТ СЕРТИФИКАТА N __ от ____________"). В графі "Засвідчення" вказується дата видачі дубліката, якщо інше не передбачено міждержавними угодами.
5.9. У разі необхідності переоформлення сертифіката (зміна даних відправки та ін.) оформлюється сертифікат замість виданого раніше. В такому випадку в графі "Для використання офіційними установами" сертифіката походження робиться позначка "Виданий замість сертифіката N __ від ____________" ("ISSUED INSTEAD OF CERTIFICATE N _ dd. _____________", "ВЫДАН ВЗАМЕН СЕРТИФИКАТА N __ от ____________").
5.10. Палати можуть видавати "замінні" сертифікати, тобто підтверджувати походження товарів з інших країн, або видавати сертифікати замість сертифікатів, засвідчених іншими торгово-промисловими палатами в Україні.
Підставою для підтвердження країни походження товару при видачі "замінного" сертифіката є оригінал або копія сертифіката країни походження товару або оригінал сертифіката, виданого іншою палатою в Україні. "Замінний" сертифікат оформляється на одному із бланків встановленої форми. У графі "Для використання офіційними установами" зазначається: "Замінний сертифікат" ("Replacement certificate", "Замененный сертификат") або "Виданий на підставі сертифіката країни походження N___ від ____________" ("ISSUED ON THE BASIS OF CERTIFICATE OF THE COUNTRY OF ORIGIN N __ dd. ____________", "ВЫДАН НА ОСНОВАНИЙ СЕРТИФИКАТА СТРАНЫ ПРОИСХОЖДЕНИЯ N __ от ____________").
5.11. Строк дії сертифікатів походження товару визначається міжнародними угодами та нормативно-правовими актами України. Строк дії сертифікатів походження послуг визначається організацією, в яку пред'являється цей сертифікат.
5.12. Торгово-промислові палати, які засвідчують та видають сертифікати походження, повинні забезпечити їх реєстрацію, облік та зберігання. Строк зберігання сертифікатів походження, заявок-декларацій, висновків про походження товару та журналів їх реєстрації складає 3 роки. Форма журналу реєстрації визначається торгово-промисловими палатами самостійно. Після закінчення строку зберігання згадані документи підлягають знищенню у встановленому порядку.
6. Порядок контролю за оформленням сертифікатів походження
6.1. Регіональні палати регулярно (не рідше одного разу на рік) здійснюють перевірку діяльності своїх фахівців, пов'язаної з визначенням країни походження товарів/послуг та оформленням сертифікатів відповідних форм.
6.2. Регіональні палати кожного місяця надсилають до ТПП України інформацію (на електронних носіях) щодо виданих ними протягом попереднього місяця:
- сертифікатів походження форми A (див. Додаток 5);
- сертифікатів походження на товари, при експорті яких контракти підлягають реєстрації у Міністерстві економіки та з питань європейської інтеграції України або в уповноважених ним органах (окремим звітом). Форму звіту див. в Додатку 6.
6.3. На запит Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України ТПП України надає інформацію щодо виданих сертифікатів походження (згідно з підпунктом 6.2).
6.4. ТПП України, з метою забезпечення дотримання установленого порядку визначення країни походження товарів/послуг, оформлення та засвідчення сертифікатів відповідних форм, здійснює координацію діяльності регіональних палат з цих питань шляхом надання методичних рекомендацій, роз'яснень, проведення практичних занять та ін.
6.5. ТПП України має право запросити в регіональних палат будь-яку інформацію стосовно оформлення та видачі сертифікатів походження.
Якщо в разі проведення верифікації ТПП України або регіональними палатами будуть виявлені порушення порядку видачі сертифікатів, зазначених в підпункті 6.2, ТПП України інформує про це Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України.
6.6. ТПП України та регіональні палати на запит митних органів України або країн - імпортерів української продукції проводять верифікацію сертифікатів походження та надають документи, необхідні для підтвердження походження товару.
6.7. У випадку встановлення неправомірної видачі сертифіката походження товару/послуги сертифікат підлягає скасуванню палатою, що видала сертифікат, або Торгово-промисловою палатою України з повідомленням зацікавлених сторін, а в разі, якщо контракти на експорт товарів підлягають реєстрації, - також Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України.