ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
Н А К А З
21.01.2004 N 13 |
Про затвердження Інструкції щодо застосування Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )
З метою розмежування повноважень між центральним апаратом Держнаглядохоронпраці України та його територіальними управліннями щодо видачі дозволів на проведення робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію об'єктів, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію щодо застосування Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами (далі - Інструкція), що додається.
2. Начальникам структурних підрозділів Держнаглядохоронпраці України, начальникам експертно-технічних центрів Держнаглядохоронпраці України вжити заходів щодо вивчення та впровадження в практичну діяльність Інструкції державними інспекторами, спеціалістами та експертами.
3. Начальнику управління науково-технічного забезпечення державного нагляду Больману Г.О. здійснювати контроль за додержанням вимог Інструкції.
4. Заступнику начальника управління політики охорони праці Нефедченку Л.А. включити Інструкцію до Державного реєстру нормативно-правових актів з охорони праці.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Комітету Плетньова В.А.
Голова Комітету | С.Сторчак |
Додаток
ІНСТРУКЦІЯ
щодо застосування Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами ( 1631-2003-п )
1. Галузь застосування
1.1. Інструкція щодо застосування Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами (далі - Інструкція) визначає розмежування повноважень центрального апарату Держнаглядохоронпраці України і його територіальних органів в частині розгляду документів, що надані суб'єктом господарської діяльності на отримання дозволу і передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 року N 1631.
1.2. Дана Інструкція визначає також порядок розгляду та оформлення документів на видачу дозволів.
1.3. Дія Інструкції поширюється на всі структурні підрозділи Держнаглядохоронпраці України.
2. Розмежування повноважень
2.1. Центральний апарат Держнаглядохоронпраці України видає дозволи на роботи підвищеної небезпеки, експлуатацію об'єктів, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - об'єкти) відповідно до переліків, наведених у додатках 1 і 2 цієї Інструкції.
Центральний апарат Держнаглядохоронпраці України видає дозволи також на експлуатацію об'єктів, що виготовлені за кордоном, та на проведення навчання з питань охорони праці посадових осіб і фахівців.
2.2. Територіальні органи Держнаглядохоронпраці України видають дозволи на роботи підвищеної небезпеки та експлуатацію об'єктів відповідно до переліків, наведених у додатках 3 і 4 цієї Інструкції, а також на проведення професійної підготовки, перепідготовки, курсового професійно-технічного навчання, підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки.
3. Розгляд документів та оформлення дозволів центральним апаратом Держнаглядохоронпраці України
3.1. Для одержання дозволу суб'єкт господарської діяльності подає (надсилає поштою) документи до центрального апарату Держнаглядохоронпраці України.
3.2. Після реєстрації в загальному відділі, розгляду головою Департаменту або його заступниками документи надаються до управління науково-технічного забезпечення державного нагляду, яке після перевірки комплектності документів оформляє дозвіл за підписом голови Департаменту чи заступника голови Департаменту відповідно до розподілу повноважень або готує аргументовану відмову у видачі дозволу.
( Пункт 3.2 в редакції Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )( Пункт 3.3 скасовано на підставі Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )( Пункт 3.4 скасовано на підставі Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )( Пункт 3.5 скасовано на підставі Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )( Пункт 3.6 скасовано на підставі Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )
3.3. Дозволи на проведення навчання з питань охорони праці посадових осіб і фахівців оформлюються управлінням політики охорони праці.
3.4. Видані центральним апаратом Держнаглядохоронпраці України дозволи реєструються в журналі реєстрації за формою, наведеною у додатку 6 цієї Інструкції.
3.5. Управління науково-технічного забезпечення державного нагляду веде єдиний реєстр виданих дозволів і через Інтернет надає інформацію щодо видачі або скасування дозволів. Форма реєстру наведена у додатку 7 цієї Інструкції.
( Пункт 3.10 скасовано на підставі Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )
4. Розгляд документів та оформлення дозволів територіальними органами Держнаглядохоронпраці України
4.1. Для одержання дозволу суб'єкт господарської діяльності подає (надсилає поштою) документи до територіального органу Держнаглядохоронпраці України.
4.2. Після реєстрації керівництво територіального органу направляє документи до відповідного підрозділу для розгляду та прийняття рішення про видачу дозволу або аргументованої відмови.
4.3. Дозволи підписуються начальником територіального управління або його заступником, який здійснює координацію наглядової діяльності за напрямком, що підпадає під дію дозволу.
4.4. Видані територіальними органами Держнаглядохоронпраці України дозволи реєструються в журналі реєстрації за формою, наведеною у додатку 6 цієї Інструкції.
4.5. Територіальний орган щотижня надсилає електронні копії виданих дозволів до управління науково-технічного забезпечення державного нагляду Комітету.
4.6. Кодування дозволів наведено у додатку 8 цієї Інструкції.
( Пункт 4.7 скасовано на підставі Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )
5. Відповідальність
5.1. За достовірність висновку експертизи несе персональну відповідальність експерт, який його склав.
5.2. Якщо в разі проведення планової перевірки підприємства виявлено наявність недостовірних відомостей у висновку експертизи, територіальним управлінням утворюється комісія для розгляду даного питання. До складу комісії обов'язково включається начальник експертно-технічного центру та незалежний експерт.
5.3. У разі виявлення недостовірних відомостей, поданих суб'єктом господарської діяльності, виданий дозвіл скасовується.
5.4. У разі виявлення недостовірних даних, поданих експертом, комісія готує подання про невідповідність займаній посаді експерта.
5.5. Всі спірні питання, пов'язані з видачею дозволів, розглядаються на колегії Держнаглядохоронпраці України.
Додаток 1
до п. 2.1 Інструкції
щодо застосування Порядку
видачі дозволів Державним
комітетом з нагляду за
охороною праці та
його територіальними
органами
ПЕРЕЛІК РОБІТ,
дозволи на виконання яких видає центральний апарат Держнаглядохоронпраці України
(Витяг з Додатка 1 до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 р. N 1631).
Додаток 2
до п. 2.1 Інструкції
щодо застосування Порядку
видачі дозволів Державним
комітетом з нагляду за
охороною праці та
його територіальними
органами
ПЕРЕЛІК
об'єктів, машин, механізмів, устаткування, дозволи на експлуатацію яких видає центральний апарат Держнаглядохоронпраці України
(Витяг з Додатка 2 до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 р. N 1631).
N з/п | Назва об'єкта | N позиції додатка 2 до Порядку видачі дозволів |
1 | 1. Об'єкти, на яких використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна чи декілька небезпечних речовин у кількості, що дорівнює чи перевищує нормативно встановлені порогові маси (об'єкти підвищеної небезпеки 1 класу відповідно до постанови КМУ від 11 липня 2002 р. N 956 . | 1 |
2 | Об'єкти, на яких проводяться гірничі, геологорозвідувальні роботи та роботи з видобування і збагачення корисних копалин, роботи в підземних умовах. | 4 |
3 | Об'єкти гідротехнічного будівництва: гідротехнічні споруди, хвостосховища, шламонакопичувачі, накопичувачі токсичних відходів. | 6 |
4 | Гірничошахтне і гірничорятувальне обладнання, обладнання для видобування та транспортування корисних копалин відкритим способом, обладнання для буріння, ремонту свердловин на суходолі і континентальному шельфі. | 7 |
5 | Конвеєрні стрічки для вугільної, гірничорудної, нерудної, металургійної та коксохімічної промисловості. | 8 |
6 | Обладнання для транспортування, дроблення, сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів. | 9 |
7 | Обладнання та технічні засоби для виготовлення, використання і транспортування вибухових матеріалів і виробів на їх основі, комплекси для їх переробки та зберігання. | 10 |
8 | Обладнання основних виробництв хімічної, біохімічної, нафтохімічної, нафтогазодобувної та нафтогазопереробної промисловості (основне технологічне обладнання). | 11 |
9 | Обладнання та лінійні частини магістральних газопроводів, нафтопроводів, нафтопродуктопроводів, трубопроводів небезпечних хімічних речовин та технологічне обладнання, яке використовується під час їх експлуатації. | 12 |
10 | Обладнання, призначене для застосування у вибухонебезпечному середовищі (вибухозахищене обладнання, вибухозахищені вентилятори). | 14 |
11 | Обладнання, в якому використовуються лазерне, іонізуюче чи радіаційне випромінювання. | 21 |
Додаток 3
до п. 2.2 Інструкції щодо
застосування Порядку
видачі дозволів Державним
комітетом з нагляду за
охороною праці та
його територіальними
органами
ПЕРЕЛІК РОБІТ,
дозволи на виконання яких видають територіальні органи Держнаглядохоронпраці України
(Витяг з Додатка 1 до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 р. N 1631).
Додаток 4
до п. 2.2 Інструкції щодо
застосування Порядку
видачі дозволів Державним
комітетом з нагляду за
охороною праці та його
територіальними органами
ПЕРЕЛІК
об'єктів, машин, механізмів, устаткування, дозволи на експлуатацію яких видають територіальні органи Держнаглядохоронпраці України
(Витяг з Додатка 2 до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 р. N 1631
N з/п | Назва об'єкта | N позиції додатка 2 до Порядку видачі дозволів |
1 | 1. Об'єкти, на яких використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна чи декілька небезпечних речовин у кількості, що дорівнює чи перевищує нормативно встановлені порогові маси (окрім об'єктів 1 класу небезпеки відповідно до постанови КМУ від 11.07.2002 р. N 956 . | 1 |
2 | Об'єкти, на яких використовуються, виготовляються, переробляються або зберігаються самозаймисті та легкозаймисті тверді речовини та матеріали у кількості, що дорівнює чи перевищує нормативно встановлені порогові маси. | 2 |
3 | Об'єкти, на яких утворюється горючий пил або волокно, здатні вибухати, самозайматися, займатися від джерела запалювання з подальшим поширенням горіння після його усунення. | 3 |
4 | Об'єкти, на яких виробляють розплави чорних і кольорових металів та сплави на основі цих розплавів. | 5 |
5 | Обладнання та лінійні частини газопроводів систем газопостачання природним і зрідженим газом, споруди на них та газокористувальне обладнання. | 13 |
6 | Парові і водогрійні котли, в тому числі содорегенераційні та ті, що працюють з високотемпературними органічними теплоносіями. | 15 |
7 | Посудини, що працюють під тиском понад 0,07 МПа. | 16 |
8 | Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском пари понад 0,07 МПа і температурою води вище 115 град.С | 17 |
9 | Підіймальні споруди. | 18 |
10 | Електроустановки та електрообладнання. | 19 |
11 | Обладнання для основного виробництва та транспортування у металургійній, ливарній та коксохімічній промисловості, ливарне обладнання. | 20 |
12 | Атракціони стаціонарні та пересувні. | 22 |
13 | Технологічні транспортні засоби. | 23 |
14 | Зварювальне обладнання, устатковання для газополум'яної і лазерної обробки металів, термічного напилювання. | 24 |
15 | Ковальсько-пресове обладнання. | 25 |
16 | Обладнання основних виробництв для харчової, деревообробної, легкої, текстильної промисловості, целюлозно-паперового виробництва, переробки пластмас, полімерних матеріалів і гумотехнічних виробів. | 26 |
17 | Обладнання, в якому використовуються небезпечні речовини (окрім технологічного обладнання в хімічних, нафтохімічних та нафтогазонебезпечних виробництвах). | 27 |
( Додаток 5 скасовано на підставі Наказу Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 43 від 07.03.2006 )
Додаток 5
до пункту 3.8 Інструкції
щодо застосування Порядку
видачі дозволів Державним
комітетом з нагляду за
охороною праці та
його територіальними
органами
ЖУРНАЛ
реєстрації виданих дозволів
N з/п | N дозволу | Дата видачі | N висновку експер- тизи | Заявник (кому видано дозвіл) | Прізвище особи, яка отримала дозвіл | Підпис отримувача |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Додаток 6
до пунктів 3.9 та 4.4
Інструкції щодо застосування
Порядку видачі дозволів
Державним комітетом з
нагляду за охороною
праці та його
територіальними органами
РЕЄСТР
дозволів, виданих Держнаглядохоронпраці України у ____ році
N доз- волу | Назва підприєм- ства, органі- зації, закладу | Види робіт або експлуатація об'єктів, на які виданий дозвіл | Дата видачі доз- волу | Термін дії доз волу | Орган Держнаглядохорон- праці (назва, код) |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Додаток 7
до пункту 4.6 Інструкції
щодо застосування Порядку
видачі дозволів Державним
комітетом з нагляду за
охороною праці та його
територіальними органами
КОДУВАННЯ ДОЗВОЛІВ ДЕРЖНАГЛЯДОХОРОНПРАЦІ
Дозволи, що видаються в системі Держнаглядохоронпраці України, повинні кодуватися відповідно до таких структурних схем:
Коди органів Держнаглядохоронпраці
30 Центральний апарат Держнаглядохоронпраці
26 територіальне управління Івано-Франківської області
05 територіальне управління Вінницької області
07 територіальне управління Волинської області
12 територіальне управління Дніпропетровської області
14 територіальне управління Донецької області
18 територіальне управління Житомирської області
21 територіальне управління Закарпатської області
23 територіальне управління Запорізької області
35 територіальне управління Кіровоградської області
32 територіальне управління Київської області і м. Києва
09 територіальне управління Луганської області
46 територіальне управління Львівської області
48 територіальне управління Миколаївської області
51 територіальне управління Одеської області
53 територіальне управління Полтавської області
56 територіальне управління Рівненської області
43 територіальне управління в Автономній Республіці Крим і м. Севастополі
59 територіальне управління Сумської області
61 територіальне управління Тернопільської області
63 територіальне управління Харківської області
65 територіальне управління Херсонської області
68 територіальне управління Хмельницької області
71 територіальне управління Черкаської області
74 територіальне управління Чернігівської області
77 територіальне управління Чернівецької області.