• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про стан здійснення правосуддя Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у I півріччі 2012 року та завдання на поточний рік

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ | Постанова від 13.09.2012 № 12
Реквізити
  • Видавник: Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
  • Тип: Постанова
  • Дата: 13.09.2012
  • Номер: 12
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
  • Тип: Постанова
  • Дата: 13.09.2012
  • Номер: 12
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПЛЕНУМ ВИЩОГО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО СУДУ УКРАЇНИ З
РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ
ПОСТАНОВА
13.09.2012 № 12
Про стан здійснення правосуддя Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у I півріччі 2012 року та завдання на поточний рік
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови, секретарів судових палат у цивільних і кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ про стан здійснення правосуддя Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у I півріччі 2012 року та завдання на поточний рік, пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ відзначає, що упродовж зазначеного періоду робота суду із забезпечення належного рівня здійснення правосуддя, захисту прав, свобод і законних інтересів суб'єктів права здійснювалася на належному рівні.
У I півріччі 2012 року значно збільшилось надходження справ і матеріалів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Так, у звітному періоді на розгляд суду надійшло майже 48,8 тис. касаційних скарг, справ та заяв, що на 21,4% більше, ніж у I півріччі 2011 року (40,1 тис.).
Середній показник навантаження за місяць на фактичну кількість суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ становить понад 97 касаційних скарг, справ та матеріалів.
Закінчено провадження у майже 47 тис. касаційних скарг, справ та заяв (із урахуванням повернутих), що становить 87,3% від тих, що перебували на розгляді (у I півріччі 2011 року - 78,5%).
У I півріччі 2012 року на розгляді суддів судової палати у цивільних справах перебувало понад 42 тис. касаційних скарг, справ та заяв, що розглядаються в порядку цивільного судочинства, а також понад 5,2 тис. матеріалів непроцесуального характеру (заяв, звернень, клопотань).
Середньомісячне надходження на кожного фактично працюючого суддю судової палати у цивільних справах (53 судді) у звітному періоді становило понад 128 касаційних скарг, справ та заяв, що на 7% більше у порівнянні з I півріччям 2011 року (120,1).
Судом у цивільних справах закінчено провадження майже у 26,2 тис. касаційних скарг, із яких було: відкрито провадження у 9,6 тис. справах; відмовлено у відкритті касаційного провадження у понад 14 тис. скарг; повернуто з різних підстав 2,6 тис. скарг. Залишок нерозглянутих касаційних скарг у цивільних справах становить 3,9 тис., із них залишено без руху і надано строк для усунення недоліків у 3,1 тис. скаргах.
У звітному періоді проведено попередній розгляд майже 8,2 тис. цивільних справ, із них 3,2 тис. касаційних скарг відхилено, судові рішення залишено без змін.
Колегіями у складі 5 суддів розглянуто майже 5,3 тис. цивільних справ. Кількість справ, у яких судові рішення скасовано або змінено, становить майже 4 тис.
Якість ухвалених місцевими та апеляційними судами судових рішень викликає занепокоєння, оскільки кількість скасованих судових рішень від числа переглянутих колегіями у складі 5 суддів суду касаційної інстанції становить більше 76%.
Від кількості переглянутих найбільше скасовано рішень, ухвалених судами Кіровоградської (майже 93%), Волинської (91,4%), Вінницької (91,3%), Івано-Франківської (90,5%) та Закарпатської (90,3%) областей, а також міста Севастополя (91,3%).
Необхідно відзначити, що кількість скасованих рішень із залишенням в силі рішень суду першої інстанції, що було помилково скасовано апеляційним судом, становить 566, найбільша частина з яких - рішення судів м. Києва (195).
У I півріччі 2012 року на розгляді суддів судової палати у кримінальних справах перебувало 11,8 тис. касаційних скарг, кримінальних справ та 3,7 тис. матеріалів непроцесуального характеру. Розглянуто 11,2 тис. справ, скарг і заяв, що становить 95%. Середньомісячне надходження на кожного фактично працюючого суддю (38 суддів) становило 54 скарги, справи і заяви.
Суддями судової палати у кримінальних справах розглянуто 8,1 тис. касаційних скарг. За результатами їх розгляду винесено 5,3 тис. постанов про відмову у витребуванні кримінальних справ та 2,8 тис. постанов про їх витребування.
По суті розглянуто 2,7 тис. справ. Нерозглянутими залишилося майже 600 справ і матеріалів.
За результатами перевірки кримінальних справ залишено без змін судових рішень щодо 1,9 тис. осіб. Скасовано та змінено судових рішень стосовно 1,4 тис. осіб або майже 42% від загальної кількості перевірених, що на 4,2% більше у порівнянні з I півріччям 2011 року (37,4% скасованих від кількості перевірених).
Протягом звітного періоду скасовано і змінено вироки стосовно 1,1 тис. осіб, із яких скасовано вироки стосовно майже 800 осіб, що становить 29,2% від загальної кількості перевірених.
Найчастіше за касаційними скаргами скасовувалися вироки, постановлені судами таких областей: Житомирської (49,2%), Черкаської (43,8%), Львівської (42,7%) та Київської (40,6%).
У касаційному порядку з направленням справи на нове розслідування у зв'язку з неповнотою досудового слідства, зокрема порушення права на захист, недотримання принципу всебічного, повного й об'єктивного дослідження обставин вчинення злочину, скасовано вироки стосовно 32 осіб (4% від кількості осіб, щодо яких вироки скасовано).
Протягом I півріччя 2012 року у провадженні суду перебувало 1668 заяв про перегляд судового рішення у цивільних справах Верховним Судом України, із яких розглянуто 1280 заяв, залишилися нерозглянутими 388. За результатами розгляду 88 заяв прийнято ухвали про допуск справи до провадження.
Протягом I півріччя 2012 року у провадженні суду перебувало 177 заяв про перегляд судових рішень у кримінальних справах Верховним Судом України, із них 37 заяв повернуто з різних підстав, 6 заяв залишено без розгляду, у 52 заявах прийнято судові рішення про відмову у допуску до провадження, постановлено 18 ухвал про допуск справи до провадження, у 12 заявах постановлено ухвали про відкриття провадження у справі, витребувано 9 справ; 50 заяв залишилося нерозглянутими.
Надійшло 9 кримінальних справ, що було витребувано при розгляді заяв про перегляд судових рішень у кримінальних справах Верховним Судом України у зв'язку із встановленням міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом, що є наслідком недотримання норм процесуального права. При перевірці 2 вироків у зазначених справах заяви задоволено; 7 справ залишилися нерозглянутими.
Водночас у здійсненні правосуддя судами цивільної та кримінальної юрисдикції мали місце проблеми й недоліки, які впливають на виконання ними завдань, визначених Конституцією і законами України.
Пленум відзначає необхідність вжиття Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ додаткових заходів щодо забезпечення однакового та правильного застосування чинного законодавства судами цивільної і кримінальної юрисдикції, адекватного і своєчасного реагування на потреби судів та надання їм методичної допомоги.
Підвищеної уваги Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ потребує робота з розробки та опрацювання проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів, спрямованих на вдосконалення цивільного і кримінального судочинства, норм матеріального права, судоустрою і статусу суддів.
Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Інформацію Голови, секретарів судових палат у цивільних і кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ про стан здійснення правосуддя Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у I півріччі 2012 року та завдання на поточний рік взяти до відома.
2. Головам місцевих і апеляційних судів цивільної та кримінальної юрисдикції:
- у жовтні 2012 року провести збори суддів та працівників апарату судів з обговорення стану здійснення правосуддя, проблем судочинства та шляхів їх вирішення та подати відповідні пропозиції Вищому спеціалізованому суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ;
- звернути особливу увагу на якість роботи суддів зі здійснення правосуддя, забезпечивши дотримання закріплених Конституцією та законами України основоположних засад судочинства;
- здійснювати постійний аналіз дотримання процесуальних норм при розгляді справ;
- місцевим судам проаналізувати причини помилок, які допускають судді при відправленні правосуддя, та обговорити ці питання на зборах суддів;
- здійснити аналіз скарг на дії суддів і працівників апарату суду та розробити заходи щодо усунення причин, що призводять до таких скарг;
- апеляційним судам вивчити причини скасування та зміни судових рішень місцевих і апеляційних судів, обговорювати питання практики застосування законодавства на нарадах суддів, семінарах та активізувати роботу з вивчення і узагальнення судової практики з наданням методичної допомоги місцевим судам у застосуванні законодавства;
- здійснювати роботу із забезпечення реалізації норм законів України "Про доступ до публічної інформації", "Про інформацію" та "Про захист персональних даних";
- провести навчання суддів із питань застосування Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набирає чинності 1 січня 2013 року.
3. Вищому спеціалізованому суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ:
- узагальнити причини скасування Верховним Судом України судових рішень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у I півріччі 2012 року та вжити заходів щодо усунення таких причин;
- систематично аналізувати в судових палатах судову практику застосування судовими колегіями одних і тих самих норм матеріального і процесуального права в подібних правовідносинах;
- визначити категорії справ, які потребують як проведення узагальнення судової практики, так і підготовки відповідних роз'яснень постанов пленуму щодо застосування судами відповідного законодавства для забезпечення єдності судової практики;
- продовжити та покращити практику надання методичної та практичної допомоги судам нижчого рівня з робочими виїздами в регіони;
- здійснити аналіз скарг на дії суддів і працівників апарату суду та вжити заходів щодо усунення причин, що призводять до таких скарг;
- здійснювати роботу для забезпечення реалізації норм Закону України "Про доступ до публічної інформації";
- організувати підготовку пропозицій щодо внесення змін до законодавства України, особливо стосовно удосконалення процесуального законодавства;
- розробити заходи, спрямовані на формування позитивного іміджу суду у суспільстві, шляхом висвітлення діяльності судів цивільної і кримінальної юрисдикції у засобах масової інформації, участі у семінарах, конференціях, круглих столах тощо.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на секретаря пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Голова Вищого
спеціалізованого суду
України з розгляду
цивільних і кримінальних
справ

Л.І. Фесенко
Секретар пленуму Вищого
спеціалізованого суду
України з розгляду
цивільних і кримінальних
справ

Д.Д. Луспеник
Часопис цивільного і кримінального судочинства, 2012, № 6