• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства

Міністерство економіки України | Наказ, Рекомендації від 17.01.2001 № 10 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 17.01.2001
  • Номер: 10
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 17.01.2001
  • Номер: 10
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 10 від 17.01.2001
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства економіки N 14 від 19.01.2006 )
Про Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства
З метою забезпечення однозначності підходів при оцінці фінансово-господарського стану підприємств, виявленні ознак поточної, критичної або надкритичної їх неплатоспроможності та ознак дій, передбачених статтями 156-2 - 156-4 Кримінального кодексу України, - приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, а також для своєчасного виявлення формування незадовільної структури балансу для здійснення випереджувальних заходів щодо запобігання банкрутству підприємств
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства (додається).
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Шлапака О.В.
Міністр В.Роговий
Затверджено
Наказ Міністерства економіки
України
від 17 січня 2001 р. N 10
Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства
1. Ці Методичні рекомендації розроблені з метою забезпечення однозначності підходів при оцінці фінансово-господарського стану підприємств, виявленні ознак поточної, критичної чи надкритичної їх неплатоспроможності та ознак дій, передбачених статтями 156-2 - 156-4 Кримінального кодексу України, - приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, а також для своєчасного виявлення формування незадовільної структури балансу для здійснення випереджувальних заходів щодо запобігання банкрутству підприємств.
2. Відповідність розрахованих, згідно з цими Методичними рекомендаціями, економічних показників фінансового стану підприємств різним рівням неплатоспроможності визначається державним органом з питань банкрутства, арбітражним керуючим, підприємством, власником його майна (органом, уповноваженим управляти майном підприємства), інвестором, кредитором за власною ініціативою, а також у визначених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( 2343-12) (далі - Закон) випадках, при проведенні експертизи фінансового становища підприємства.
Джерелами інформації для проведення розрахунків економічних показників і виявлення ознак неплатоспроможності чи банкрутства є вибіркові показники з документів фінансової звітності підприємства, які відображаються у табличній формі, наведеній у додатку.
3. Поточною неплатоспроможністю може характеризуватися фінансовий стан будь-якого підприємства, якщо на конкретний момент через випадковий збіг обставин тимчасово суми наявних у нього коштів і високоліквідних активів недостатньо для погашення поточного боргу, що відповідає законодавчому визначенню, як неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати грошові зобов'язання перед кредиторами після настання встановленого строку їх сплати, у тому числі із заробітної плати, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше, як через відновлення платоспроможності.
Економічним показником ознак поточної платоспроможності (Пп) при наявності простроченої кредиторської заборгованості є різниця між сумою наявних у підприємства грошових коштів, їх еквівалентів та інших високоліквідних активів і його поточних зобов'язань, що визначається за формулою:
Пп = А + А + А + А + А - П (1);
040 045 220 230 240 620
де А , А , А , А , А - відповідні рядки активу балансу;
040 045 220 230 240
П - підсумок IV розділу пасиву балансу.
620
Від'ємний результат алгебраїчної суми зазначених статей балансу свідчить про поточну неплатоспроможність суб'єкта підприємницької діяльності.
4. Фінансовий стан підприємства, у якого на початку і в кінці звітного кварталу мають місце ознаки поточної неплатоспроможності, відповідає законодавчому визначенню боржника, який неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, у тому числі зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати.
5. Ознаки критичної неплатоспроможності, що відповідають фінансовому стану потенційного банкрутства, мають місце, якщо на початку і в кінці звітного кварталу, що передував поданню заяви про порушення справи про банкрутство, мають місце ознаки поточної неплатоспроможності, а коефіцієнт покриття (Кп) і коефіцієнт забезпечення власними засобами (Кз) у кінці звітного кварталу менше їх нормативних значень - 1,5 і 0,1 відповідно.
Коефіцієнт покриття характеризує достатність оборотних коштів підприємства для погашення своїх боргів і визначається, як відношення суми оборотних коштів до загальної суми поточних зобов'язань за кредитами банку, інших позикових коштів і розрахунків з кредиторами.
Коефіцієнт покриття визначається за формулою:
Кп = А : П (2);
260 620
де А - підсумок II розділу активу балансу.
620
Коефіцієнт забезпечення власними засобами характеризує наявність власних оборотних коштів у підприємства, необхідних для його фінансової сталості, і визначається, як відношення різниці між обсягами джерел власних та прирівняних до них коштів і фактичною вартістю основних засобів та інших необоротних активів до вартості наявних у підприємства оборотних активів - виробничих запасів, незавершеного виробництва, готової продукції, грошових коштів, дебіторської заборгованості та інших оборотних активів.
Коефіцієнт забезпечення власними засобами визначається за формулою:
Кз = (П - А ) : А (3);
380 080 260
де П - підсумок розділу I пасиву балансу;
380
А , А - підсумки I і II розділів активу балансу відповідно.
080 260
6. Якщо в кінці звітного кварталу хоча б один із зазначених коефіцієнтів (Кп або Кз) перевищує його нормативне значення або протягом звітного кварталу спостерігається їх зростання, перевага повинна надаватися позасудовим заходам відновлення платоспроможності боржника або його санації в процесі провадження справи про банкрутство.
Якщо протягом терміну, установленого планом санації боржника, забезпечується позитивний показник поточної платоспроможності і перевищення нормативного значення коефіцієнта покриття (Кп > 1,5) при наявності тенденції зростання рентабельності, платоспроможність боржника може вважатися відновленою (відсутні ознаки потенційного банкрутства).
7. Якщо за підсумками року коефіцієнт покриття менше 1 і підприємство не отримало прибутку, то такий його фінансовий стан характеризується ознаками надкритичної неплатоспроможності, коли задоволення визнаних судом вимог кредиторів можливе не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.
Наявність ознак надкритичної неплатоспроможності (за підсумками року Кп < 1 за відсутності прибутку) відповідає фінансовому становищу боржника, коли він, відповідно до Закону, зобов'язаний звернутися в місячний строк до арбітражного суду з заявою про порушення справи про банкрутство, тобто, коли задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання його грошових зобов'язань в повному обсязі перед іншими кредиторами.
8. Якщо на початку звітного періоду, що передував поданню заяви до арбітражного суду про порушення справи про банкрутство, були відсутні ознаки надкритичної неплатоспроможності, тобто, фактичний коефіцієнт покриття перевищував 1 при нульовій або позитивній рентабельності, це може свідчити про наявність ознак фіктивного банкрутства.
9. Економічними ознаками дій щодо доведення до банкрутства може вважатися таке фінансове становище боржника, якщо підприємство не мало ознак надкритичної неплатоспроможності напередодні виконання угод, укладених з корисливих мотивів, або здійснення інших дій, які відповідно до статті 156-4 Кримінального кодексу України, кваліфікуються умисними, що призвели до стійкої фінансової неспроможності суб'єкта підприємницької діяльності.
10. Якщо на окремих стадіях провадження у справі про банкрутство буде встановлено, що боржником подані недостовірні відомості про своє майно в бухгалтерському балансі або в інших документах, що свідчать про його фінансове та майнове становище, яке фактично характеризується ознаками надкритичної неплатоспроможності, у таких випадках можуть мати місце ознаки щодо приховування банкрутства.
11. З метою своєчасного виявлення тенденцій формування незадовільної структури балансу у прибутково працюючого суб'єкта підприємницької діяльності і вжиття випереджувальних заходів, спрямованих на запобігання банкрутству, проводиться систематичний експрес-аналіз фінансового стану підприємств (фінансовий моніторинг) за допомогою коефіцієнта Бівера.
Коефіцієнт Бівера розраховується, як відношення різниці між чистим прибутком і нарахованою амортизацією до суми довгострокових і поточних зобов'язань, за формулою:
Кб = (Ф - Ф ) : (П + П ) (4);
220 260 480 620
де Кб - коефіцієнт Бівера;
Ф і Ф - чистий прибуток і амортизація, наведені у рядках
220 260
220 і 260 форми N 2 "Звіт про фінансові результати" відповідно;
П і П - довгострокові і поточні зобов'язання (підсумки
480 620
розділів III і IV), наведені у рядках 480 і 620 форми N 1
"Баланс".
Ознакою формування незадовільної структури балансу є таке фінансове становище підприємства, у якого протягом тривалого часу (1,5 - 2 роки) коефіцієнт Бівера не перевищує 0,2, що відображає небажане скорочення частки прибутку, яка направляється на розвиток виробництва. Така тенденція в кінцевому випадку призводить до незадовільної структури балансу, коли підприємство починає працювати в борг і його коефіцієнт забезпечення власними засобами стає меншим 0,1.
Додаток
до Методичних рекомендацій
щодо виявлення ознак
неплатоспроможності
підприємства та ознак дій з
приховування банкрутства,
фіктивного банкрутства чи
доведення до банкрутства
Вибіркові показники діяльності підприємства
________________________, _________________________ області
Коди: згідно ІДРПОУ |_____|
Адреса ________________________ КОАТУУ |_____|
Форма власності _____________________ КФВ |_____|
Орган державного управління _________ СПОДУ |_____|
Галузь ______________________________ ЗКГНГ |_____|
Вид економічної діяльності __________ КВЕД |_____|
Роки приватизації: 199 - 199 р.
У тисячах гривнів
Найменування
показників
Код рядка
стандарту
За 6 місяців
до порушення
справи на
3_.____ 200_
На час
порушення
справи на
3_.____ 200_
На час
призна-
чення
арбіт-
ражного
керую-
чого
У подаль-
шому лише
за звітний
період
123456
Середньооблікова
чисельність
персоналу, чол.
Ф. N 1-ПВ
Р. 010
гр. 2
Актив балансу
I. Необоротні
активи
080
Незавершене
будівництво
020
Первісна
вартість
основних засобів
031
Знос основних
засобів
032
Довгострокові
фінансові
інвестиції:
у капіталі інших
підприємств
040х
Інші фінансові
інвестиції
045х
Довгострокова
дебіторська
заборгованість
050х
Інші необоротні
активи
070х
II. Оборотні
активи
260
Запаси, у тому
числі виробничі
100
Незавершене
виробництво
120
Готова продукція130
Товари140
Дебіторська
заборгованість
за товари,
роботи, послуги
160
Дебіторська
заборгованість
за розрахунками
з бюджетом
170
Інша поточна
дебіторська
заборгованість
(сума)
180+190+
200 + 210
Поточні
фінансові
інвестиції
220
Грошові кошти та
їх еквіваленти в
національній
валюті
230
в іноземній
валюті
240
Інші оборотні
активи
250
III. Витрати
майбутніх
періодів
270
Баланс280
Пасив балансу
I. Власний
капітал
380
Статутний
капітал
300
Додатковий
вкладений
капітал
320
Резервний
капітал
340
Нерозподілений
прибуток
350
II.
Забезпечення
майбутніх
витрат і
платежів
430
У тому числі
виплат персоналу
400
Цільове
фінансування
420
III.
Довгострокові
зобов'язання
480
Довгострокові
кредити банків
440
Довгострокові
фінансові
зобов'язання
450
IV. Поточні
зобов'язання
620
Короткострокові
кредити банків
500
Векселі видані520
Кредиторська
заборгованість
за товари,
роботи, послуги
530
Поточні
зобов'язання
за розрахунками:
з одержаних
авансів
540
з бюджетом550
з позабюджетних
платежів
560
з оплати праці580
з учасниками590
V. Доходи
майбутніх
періодів
630х
Фінансові результати
Чистий дохід
(виручка)
035
У тому числі
від
товарообмінних
операцій
Статис-
тичний
звіт
Від експорту- " -
Собівартість
реалізованої
продукції
040
Прибуток від
операційної
діяльності
100х
Збиток105х
Дохід від участі
в капіталі
110х
Прибуток від
звичайної
діяльності
170х
Збиток175х
Податок на
прибуток
180
Чистий: прибуток220
Збиток225
Матеріальні
затрати
230
Витрати на
оплату праці
240
Відрахування на
соціальні заходи
250
Амортизація260
Інші операційні
витрати
270
Форма N 1Б - термінова (місячна)
Прострочена
кредиторська
заборгованість
Ряд 10
гр. 8
Форма 2-КБ (квартальна)
Інвестиції в
основний капітал
(капітальні
вкладення),
усього:
Ряд 10
гр. 2
Об'єкти
виробничого
призначення
Ряд 20
гр. 2
У тому числі
за рахунок
коштів
державного
бюджету і
місцевих
бюджетів
Ряд
110 + 120
гр. 2
власних коштів
підприємств
Ряд 130
гр. 2
кошти іноземних
інвесторів
Ряд 132
гр. 2
Інші показники (експертна оцінка)
Частка фірм-
посередників
у реалізації
продукції
у постачанні
продукції
Частка власників
у статутному
капіталі:
держави, %
Трудового
колективу, %
Інших
вітчизняних
власників, %
Іноземних
власників, %