26.06.2009 N Пл-IV |
Документ підготовлено в системі iplex
Професійні спілки | Постанова від 26.06.2009 № Пл-IV
ПЛЕНУМ ЦЕНТРАЛЬНОГО КОМІТЕТУ ПРОФСПІЛКИ
ПРАЦІВНИКІВ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про хід виконання рішень IV з'їзду профспілки працівників споживчої кооперації України та завдання профспілкових органів підприємств і організацій з поліпшення цієї роботи
Заслухавши і обговоривши доповідь голови ЦК профспілки Левицького В.П. "Про хід виконання рішень IV з'їзду профспілки працівників споживчої кооперації України та завдання профспілкових органів підприємств і організацій з поліпшення цієї роботи", пленум відзначає, що після з'їзду діяльність Центрального комітету профспілки, членських організацій спрямована на вирішення завдань, визначених пріоритетними напрямами діяльності профспілки на 2006 - 2010 роки щодо захисту трудових, соціально-економічних прав і інтересів членів профспілки та забезпечення умов для подальшого розвитку і зміцнення споживчої кооперації.
У звітному періоді вживалися заходи щодо організаційного зміцнення профспілки, завдяки чому збережена її структура, посилена внутріспілкова дисципліна, мотивація профспілкового членства, робота з резервом профкадрів, вдосконалена система підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації профспілкових кадрів та активу. За цей період пройшли навчання 18,3 тисячі профспілкових працівників і активу.
На пленумах, засіданнях президії розглядалися питання та систематично заслуховувалися звіти голів споживспілок, відповідальних працівників, голів обкомів профспілки з окремих напрямів діяльності.
У непростих соціально-економічних умовах в державі розвивалося й удосконалювалося договірне регулювання соціально-трудових відносин на галузевому, регіональному та виробничому рівнях. У системі угодами і колективними договорами охоплено 99,9% працюючих. Належне їх виконання господарськими і профспілковими органами сприяло збільшенню обсягів діяльності, власних коштів у обороті, пайового капіталу. У звітному періоді кількість прибуткових підприємств збільшилася на 6,4% і становить 6,5% від загальної кількості. У цей період всі споживспілки працювали прибутково. У минулому році отримано 146 млн. грн. чистого прибутку, що в 4,2 рази більше, ніж у 2005 році, в I кварталі п.р. отримано 25,5 млн. грн. За 3 роки майже вдвічі зросла фондовіддача, відкрито 467 нових магазинів типу маркет, супермаркет, створено 7401 додаткове робоче місце.
За звітний період середньомісячна заробітна плата в усіх галузях діяльності зросла в 2,4 рази, збільшилося навантаження на одного працівника.
Для зацікавленості працівників у кінцевому результаті роботи значна увага приділялася вивченню і розповсюдженню передового досвіду діяльності підприємств, організацій та окремих працівників, впровадженню трудового суперництва, наочної агітації, випуску кооперативних газет, бюлетенів, журналів, оформленню дошки Пошани. Для поліпшення соціального захисту працюючих у системі створені фонди кооперативних виплат. Проводилася робота з підвищення ролі молоді в трудових колективах, виконання Концепції молодіжної політики Центральної спілки споживчих товариств України та профспілки працівників споживчої кооперації України.
За 3 роки для ефективного захисту працівників проведено 3139 перевірок підприємств і організацій, надана правова допомога 19,3 тис. працюючих. Поліпшилася робота з охорони праці, в системі всі діючі об'єкти опалюються, знята проблема із забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту. На заходи з охорони праці витрачено 81,3 млн. грн., витрати на одного працівника в порівнянні з 2005 роком зросли в 2,8 рази. У Галузевій угоді при ушкодженні здоров'я передбачено низку доплат понад норми, встановлені законодавчими актами.
З метою захисту трудових, соціально-економічних інтересів працюючих ЦК профспілки разом з правлінням Укоопспілки, Федерацією профспілок України працював над законопроектами, надсилав пропозиції щодо змін і доповнень у чинне законодавство, брав участь у розробці внутрісистемних документів, що знайшло відображення у законодавчих актах та нормативних документах.
Президія ЦК профспілки, правління Укоопспілки працювали зі споживспілками щодо повноти збору профспілкових внесків та погашення боргів минулих років. За звітний період профспілковими органами підприємств і організацій оздоровлено 20,3 тис. дітей, в т.ч. 12,2 тис. дітей працівників споживчої кооперації.
Протягом останніх 3 років профспілка в своїй групі визнавалася переможцем Всеукраїнського огляду на кращу організацію оздоровлення та відпочинку дітей, а також протягом 2 років окремі організації системи визнавалися переможцями у Всеукраїнському конкурсі на кращий колективний договір.
Для підвищення ролі первинних профспілкових організацій ЦК профспілки 5 років поспіль проводить конкурс на кращу первинну профспілкову організацію. Профспілка, членські організації постійно приділяють увагу захисту духовних, соціально-культурних прав, інтересів спілчан та членів їх сімей. Пожвавилася робота з проведення спартакіад, змагань, конкурсів художньої самодіяльності, особливо серед студентської молоді.
Поряд з цим Центральний комітет разом з членськими організаціями в повній мірі не використали всі можливості і резерви для вирішення низки питань, зокрема потребує поліпшення робота первинних профспілкових організацій з мотивації профспілкового членства щодо збереження членів профспілки та залучення їх до активної роботи в профспілкових комітетах.
Через наявні проблеми та послаблення контролю з боку господарських і профспілкових органів в деяких підприємствах та організаціях колективні договори і угоди ще не стали надійним інструментом захисту інтересів членів профспілки у сфері зайнятості, оплати та охорони праці, не виконуються окремі прийняті зобов'язання, мають місце порушення трудового законодавства тощо. У I кварталі поточного року спрацювали зі збитками 160 підприємств, повільно вирішується питання закритих об'єктів. Середньооблікова чисельність по системі зменшилася на 5,1 тис. працівників, або 7,3%.
Призначному зростанні заробітної плати вона поступається розміру, який склався в галузях економіки країни. Частка оплати праці у витратах, пов'язаних з реалізацією товарів та управлінням у відсотках до обороту, ще низька, допускається порушення співвідношень в оплаті праці між кваліфікованими працівниками і тими, які не мають кваліфікації.
За звітний період травмовано 57 працівників, у т.ч. із смертельним наслідком - 5. В окремих облспоживспілках ще низький рівень витрат з охорони праці на одного працюючого, не виконується пункт 7.7 Галузевої угоди про фінансування споживспілками посади технічного інспектора праці рескому, обкому профспілки в розмірі 50% посадового окладу, через що у системі більше ніж 65% фахівців служб охорони пралі працюють за сумісництвом.
Через фінансові труднощі в районних комітетах профспілки залишилося 7% голів, які працюють за рахунок коштів профбюджету, та в основному по 2 працівники в апаратах обкомів. Не всі споживспілки погасили борг з профспілкових внесків. Прострочена заборгованість за підсумками роботи I кварталу п.р. становить 50,4 тис. грн.
За звітний період у порушення зобов'язань Галузевої угоди недоперераховано первинним профспілковим організаціям господарськими органами підприємств на проведення їх статутної діяльності 6,7 млн. грн.
Пленум ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь голови ЦК профспілки Левицького В.П. "Про хід виконання рішень IV з'їзду профспілки працівників споживчої кооперації України та завдання профспілкових органів-підприємств і організацій з поліпшення цієї роботи" взяти до відома.
Вважати, що Центральний комітет профспілки, членські організації проводять відповідну роботу з виконання рішень IV з'їзду, яка направлена на підвищення життєвого рівня працюючих, їх соціально-економічний захист та розвиток і зміцнення споживчої кооперації.
2. Зобов'язати Кримський республіканський, обласні, Київський територіальний, Києво-Святошинський районний комітети профспілки, профкоми Львівської комерційної академії і Броварського заводу "Торгмаш":
2.1. До 1 вересня поточного року проаналізувати хід виконання рішень IV з'їзду профспілки працівників споживчої кооперації України і вжити додаткових заходів для їх реалізації.
2.2. Удосконалювати стиль і метода роботи профспілкових органів, домагатися поєднання принципу колегіальності при прийнятті рішень з персональною відповідальністю керівників за їх виконання. Посилити контроль за реалізацією та неухильним виконанням прийнятих рішень.
2.3. Домагатися всебічного зміцнення профорганів усіх рівнів, приділяючи особливу увагу створенню умов для ефективної роботи правового та соціального захисту профспілкових працівників і активу.
2.4. Сформувати дієвий резерв кадрів, рекомендувати на профспілкову роботу перспективних працівників з сучасним мисленням, здатних приймати виважені рішення.
2.5. Продовжити запровадження єдиної системи підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації профспілкових кадрів і активу.
2.6. Домагатися від роботодавців залучення представників профспілкових органів всіх рівнів до виконання антикризових заходів з метою недопущення порушень умов Генеральної, Галузевої угод та погіршення соціально-економічного стану працівників.
2.7. Забезпечити підвищення ефективності громадського контролю за додержанням роботодавцями вимог безпеки, попередження аварійності і виробничого травматизму. Разом з ними здійснювати профілактичні заходи з охорони праці, домагатися забезпечення їх фінансування в розмірах не нижче, передбачених статтею 19 Закону України "Про охорону праці". Продовжити роботу з виконання пункту 7.7 Галузевої угоди щодо фінансування посади технічних інспекторів праці в рескомі, обкомах профспілки.
2.8. Не допускати безпідставного віднесення нещасних випадків до непов'язаних з виробництвом та звинувачення в їх причинах самих потерпілих, вести активну боротьбу з приховуванням нещасних випадків від розслідування та обліку.
2.9. Здійснювати постійний контроль за якістю роботи комісій (уповноважених) із соціального страхування на підприємствах, в установах, організаціях з метою недопущення порушення прав членів профспілки.
2.10. Активно використовувати передбачене статтею 45 Кодексу законів про працю України право профспілкового органу вимагати розірвання трудових договорів з керівниками підприємств, установ або організацій, якщо вони порушують законодавство про працю, профспілки, колективні договори та угоди.
2.11. При формуванні та виконанні профбюджетів усіх рівнів керуватися принципом ефективності, що передбачає досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу коштів і досягнення максимального результату.
2.12. Забезпечити організоване проведення в профспілці звітів і виборів з дотриманням вимог Статуту, норм внутріспілкової демократії, нормативних документів. Використовувати звітно-виборну кампанію для згуртування членів профспілки, посилення мотивації профспілкового членства, підвищення довіри до профспілки, залучення до профспілкової роботи молоді.
2.13. Разом з правліннями споживспілок:
2.13.1. Спрямовувати свою роботу на подальший розвиток споживчої кооперації, підвищення ефективності господарювання, удосконалення фінансового менеджменту, створення конкурентоспроможних об'єктів у всіх галузях діяльності з впровадженням нових технологій та посилення соціально-економічного захисту прав і інтересів працівників.
2.13.2. Продовжити роботу з надання підприємствам і організаціям допомоги з опанування сучасних форм і методів ведення колективно-договірного регулювання трудових відносин.
2.13.3. Забезпечити постійний контроль за відповідністю зобов'язань колективних договорів районним, обласним, Галузевій, Генеральній угодам, законодавчим актам та безумовним їх виконанням.
2.13.4. Вивчати стан справ на підприємствах, організаціях щодо недотримання державних і колдоговірних гарантій в сфері оплати праці, зайнятості та соціального захисту працюючих з надання їм відповідної практичної допомоги, а за необхідності з використанням заходів впливу до посадових осіб, передбачених законодавством.
2.13.5. Продовжити роботу щодо залучення працівників підприємств і організацій до добровільного медичного страхування та страхування від нещасного випадку у товаристві з додатковою відповідальністю - страхова компанія "Укоопгарант".
2.13.6. Працювати в колективах підприємств і організацій над зміцненням виробничої і трудової дисципліни, зменшенням плинності кадрів, підвищенням їх фахової підготовки, кваліфікації, ефективним використанням наявних робочих місць та створенням нових.
2.13.7. Зосередити зусилля на виконанні вимог Закону України "Про охорону праці", приділивши основну увагу створенню працюючим здорових і безпечних умов праці, забезпеченню їх спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту згідно з діючими нормами, доведенню витрат на охорону праці на одного працюючого не нижче середнього показника, який склався в системі Укоопспілки. Продовжити роботу із своєчасної атестації робочих місць, виплати пільг, передбачених законодавчими актами і Галузевою угодою, обов'язкового страхування від нещасних випадків, профілактичних заходів щодо недопущення виробничого травматизму, захворювання та виявлення шкідливих факторів на виробництві.
2.13.8. Працювати над фінансовим забезпеченням профспілкових ланок. Домагатися від господарських органів підприємств і організацій реалізації норм статей 42, 44 Закону України "Про профспілки, їх права та гарантії діяльності" із забезпечення регулярного і в повному обсязі надходження профспілкових внесків усім виборним органам, погашення з них боргів та коштів на проведення культурно-масової, оздоровчої, фізкультурної роботи та інших перерахувань, передбачених Галузевою угодою.
2.13.9. Зберігати та удосконалювати практику партнерських відносин з роботодавцями. Домагатися від роботодавців реальної участі профспілкових органів усіх рівнів у розробці і реалізації політики у сфері соціально-економічних відносин, прийнятті рішень, які зачіпають життєво важливі інтереси працюючих.
2.13.10. Продовжити роботу з поширення профспілкового членства. Боротися за збереження кожної первинної профспілкової організації, ініціювати їх формування на новостворених підприємствах та трудових колективах, що працюють на майні споживчої кооперації і в орендованих приміщеннях.
2.13.11. Ширше висвітлювати в засобах масової інформації питання договірного регулювання соціально-трудових відносин, стану додержання законодавства про працю, захисту трудових прав працівників, досвід роботи підприємств, організацій, окремих працівників, профспілкових органів усіх рівнів, втілення в життя Концепції молодіжної політики Центральної спілки споживчих товариств України та профспілки працівників споживчої кооперації України.
3. Центральному комітету профспілки спільно з правлінням Укоопспілки, Федерацією профспілок України брати участь у законотворчій діяльності з соціально-економічних, правових питань та питань діяльності споживчої кооперації, проводити активну роботу з недопущення ухвалення законодавчих актів, спрямованих на зниження життєвого рівня працівників, що дасть змогу впливати на зменшення напруги в трудових колективах.
4. Апарату ЦК профспілки до 1 серпня 2009 року узагальнити критичні зауваження і пропозиції, які висловлені учасниками пленуму, і розробити заходи для їх виконання.
5. Контроль за виконанням постанови покласти на заступників голови ЦК профспілки Дордуку Г.В., Тукала О.М., голів Кримського республіканського, обласних, Київського територіального, Києво-Святошинського районного комітетів профспілки, профкомів Львівської комерційної академії та Броварського заводу "Торгмаш".