ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОКУРОР УКРАЇНИ
Н А К А З
N 3 від 05.04.2000
м.Київ
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної прокуратури N 7 від 28.10.2002 )
Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян
З метою забезпечення належного прокурорського нагляду за додержанням Конституції України, кримінально-виконавчого, іншого національного законодавства та вимог Європейської Конвенції про права людини, Європейських в'язничних правил, міжнародних норм і правил поводження з ув'язненими у місцях попереднього ув'язнення, при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян,
НАКАЗУЮ:
1. Покласти організацію роботи з нагляду за додержанням законів у місцях попереднього ув'язнення, при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших заходів примусового характеру, що призначаються судом:
1.1. У слідчих ізоляторах управлінь (відділів) Державного департаменту України з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим та областях - на начальників відділів, старших помічників прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.
1.2. У слідчих ізоляторах управлінь Служби безпеки України в областях - на начальників відділів, старших помічників прокурорів областей з нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та прикордонної охорони при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства.
У слідчому ізоляторі Служби безпеки України - на начальника управління нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та прикордонної охорони при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України.
1.3. У психіатричних лікарнях (відділеннях лікарень) з суворим і посиленим наглядом - на начальників відділів та старших помічників прокурорів Автономної Республіки Крим і областей з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.
1.4. У тюрмах, виправно-трудових і виховно-трудових колоніях, лікувально-трудових профілакторіях та тимчасових слідчих ізоляторах на територіях виправно-трудових колоній - на прокурорів з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, за відсутності таких прокуратур - на міських, районних та міжрайонних прокурорів.
Прокурори Автономної Республіки Крим і областей, в яких не створені прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, за погодженням з Генеральною прокуратурою України можуть покласти організацію нагляду за додержанням законів у вказаних установах безпосередньо на відповідних начальників відділів, старших помічників прокурорів Автономної Республіки Крим та областей.
1.5. У дисциплінарних батальйонах (ротах) - на військових прокурорів регіонів.
1.6. В інспекціях виправних робіт - на міських, районних та міжрайонних прокурорів.
2. Встановити, що прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень, у кримінальних справах діють на правах міжрайонних і підпорядковуються обласним прокуратурам. На ці прокуратури покласти:
2.1. Проведення попереднього слідства в кримінальних справах про злочини, вчинені у тюрмах, виправно-трудових і виховно-трудових колоніях лікувально-трудових профілакторіях та тимчасових слідчих ізоляторах на територіях виправно-трудових колоній будь-якими особами, у тому числі співробітниками цих установ, санкціонування їхнього арешту.
При значній віддаленості спеціалізованої прокуратури від місця вчинення злочину огляд місця події в невідкладних випадках проводити працівникам територіальної прокуратури з негайним повідомленням про це прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.
2.2. Нагляд за додержанням законів при оперативно-розшуковій діяльності, проведенні дізнання і попереднього слідства у кримінальних справах про злочини, вчинені у вказаних установах, відповідно до вимог окремого наказу Генерального прокурора України.
2.3. Підтримання державного обвинувачення в судах у кримінальних справах відповідно до вимог окремого наказу Генерального прокурора України.
2.4. Пред'явлення позовів до засуджених та інших осіб про відшкодування збитків, заподіяних цим установам, участь у розгляді судами цивільних справ, порушених за заявами прокурорів, відповідно до вимог окремого наказу Генерального прокурора України.
2.5. Участь у судових засіданнях при вирішенні питань, що пов'язані з виконанням вироків у піднаглядних установах.
2.6. Внесення касаційних та окремих подань на вироки, ухвали, постанови, рішення судів у справах і за матеріалами, у розгляді яких вони брали участь.
З урахуванням місцевих умов прокурори областей можуть покласти перелічені у пункті 2.5 даного наказу обов'язки на міських та районних прокурорів.
3. Відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, міст, районів, міжрайонним, військовим прокурорам і прокурорам з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах:
3.1. Забезпечити нагляд за додержанням адміністрацією слідчих ізоляторів та установ, що виконують покарання або заходи примусового характеру, встановлених кримінально-виконавчим законодавством порядку та умов тримання осіб, їхніх прав і виконання покладених на них обов'язків, а також вимог законів при виданні наказів, розпоряджень і постанов, проведенні оперативно-розшукової та іншої роботи, спрямованої на попередження злочинів у цих установах.
3.2. Проводити комплексні перевірки додержання законів у місцях виконання покарань та інших заходів примусового характеру, що призначаються судом, не рідше одного разу на півріччя. В інспекціях виправних робіт - щоквартально, а у слідчих ізоляторах і тимчасових слідчих ізоляторах на територіях виправно-трудових колоній - щомісяця. За необхідності перевірки здійснювати за участю відповідних спеціалістів та працівників інших підрозділів прокуратур.
При перевірках особливу увагу звертати на наявність законних підстав і обгрунтованість тримання громадян в місцях попереднього ув'язнення, виконання покарань та застосування інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи, додержання вимог законодавства щодо режиму тримання, матеріально-побутового забезпечення, трудового використання, медичного обслуговування, дострокового звільнення осіб від покарання, відшкодування заподіяних злочинами матеріальних збитків, стягнення аліментів.
3.3. З урахуванням стану законності проводити цільові перевірки з найбільш актуальних питань, що вимагають негайного вирішення.
Періодично перевіряти відповідність вимогам закону рішень комісій при місцевих органах влади - спостережних, по боротьбі з пияцтвом та служб у справах неповнолітніх, які ними приймаються при здійсненні контролю за діяльністю адміністрації слідчих ізоляторів, виправно-трудових і виховно-трудових колоній, інших установ.
3.4. Щомісяця проводити прийом заарештованих, засуджених до позбавлення волі та осіб, котрі тримаються у лікувально-трудових профілакторіях, дисциплінарних батальйонах (ротах), перевіряти законність рішень за заявами та повідомленнями про злочини у місцях застосування заходів примусового характеру, переведення в приміщення камерного типу, одиночні камери, ізолятори, карцери та гауптвахти.
3.5. Здійснювати нагляд за додержанням закону при вирішенні заяв і скарг адміністрацією слідчих ізоляторів, виправно-трудових і виховно-трудових колоній, дисциплінарних батальйонів (рот) та інших установ, а також управліннями (відділами) Державного департаменту України з питань виконання покарань, Служби безпеки і військовими частинами, яким вони підпорядковані.
Аналізувати практику прокурорського нагляду за додержанням законів у місцях попереднього ув'язнення, виконання покарань та інших заходів примусового характеру, а також розгляду і вирішення скарг, що надходять до прокуратур. Інформувати органи виконавчої влади про наслідки перевірок і узагальнень стану законності в піднаглядних установах.
3.6. Принципово реагувати на порушення, які допускаються посадовими особами, домагатись їх фактичного усунення. Використовувати всі засоби прокурорського нагляду для посилення свого впливу на зміцнення правопорядку в місцях попереднього ув'язнення, виконання кримінальних покарань та інших заходів примусового характеру, які призначаються судом і пов'язані з обмеженням особистої свободи громадян. Роботу підлеглих оцінювати з урахуванням стану додержання законності в піднаглядних установах.
Діяльність щодо зміцнення законності та правопорядку в цих установах координувати з іншими правоохоронними органами.
4. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів, їхнім заступникам брати участь у перевірках додержання законів у місцях застосування заходів примусового характеру, що призначаються судом, прийомі осіб, які в них тримаються, роз'ясненні їм чинного законодавства.
5. Відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, управлінню нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та прикордонної охорони при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства, управлінню військових прокуратур Генеральної прокуратури України забезпечити належну організацію роботи підпорядкованих органів на цій ділянці прокурорської діяльності, підвищення її ефективності.
6. Наказ Генерального прокурора України від 23 жовтня 1998 року N 7 "Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян" та частину 3 п.2 наказу Генерального прокурора України від 26 жовтня 1998 року N 9 "Про організацію роботи органів прокуратури щодо забезпечення нагляду за додержанням законів, спрямованих на попередження правопорушень серед неповнолітніх, захист їх прав" вважати такими, що втратили чинність.
Контроль за виконанням наказу покласти на заступників Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків.
Наказ надіслати всім підпорядкованим прокуратурам.
"Збірник нормативних актів "Прокуратура в Україні",
Юрінком Інтер, Київ-2000.