ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 3 січня 2019 року № 3 |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Центральної виборчої комісії № 131 від 25.06.2020 )
Про форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України, порядок їх складання і проведення аналізу
З метою встановлення єдиних форм фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України, порядку їх складання і проведення аналізу, відповідно до пунктів 11, 13 частини другої статті 25, частин четвертої - восьмої статті 42, статті 43 Закону України "Про вибори Президента України", враховуючи рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 29 грудня 2018 року № 3221 "Про погодження проектів форм фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України, порядку їх складання і проведення аналізу", керуючись статтями 11 - 13, пунктом 4 статті 17, пунктами 1, 8, 9 статті 18, частиною п’ятою статті 23 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Встановити форми:
Звіту про надходження коштів на поточний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України та їх використання (форма № 1) (додаток 1);
Розшифровки до Звіту про надходження коштів на поточний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України та їх використання (форми № 1) (додаток 2);
Звіту про формування виборчого фонду кандидата на пост Президента України (форма № 2) (додаток 3);
Розшифровки до Звіту про формування виборчого фонду кандидата на пост Президента України (форми № 2) (додаток 4);
Консолідованого звіту про надходження коштів на поточні рахунки виборчого фонду кандидата на пост Президента України та їх використання (форма № 3) (додаток 5);
Розшифровки до Консолідованого звіту про надходження коштів на поточні рахунки виборчого фонду кандидата на пост Президента України та їх використання (форми № 3) (додаток 6);
Аналізу фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду кандидата на пост Президента України (додаток 7).
2. Затвердити:
Порядок складання фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України (додаток 8);
Порядок проведення аналізу фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України (додаток 9).
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Центральної виборчої комісії:
від 9 жовтня 2009 року № 148 "Про Порядок складання та форми фінансової звітності про надходження і використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України";
від 27 березня 2014 року № 89 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 9 жовтня 2009 року № 148 "Про Порядок складання та форми фінансової звітності про надходження і використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України".
4. Цю постанову надіслати Національному агентству з питань запобігання корупції та оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії | Т.СЛІПАЧУК |
( Додатки 1 - 7 ) ( Див. текст )
Додаток 8
до постанови Центральної виборчої комісії
від 3 січня 2019 року № 3
ПОРЯДОК
складання фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України
1. Основні положення
1.1. Цим Порядком визначаються процедура складання та вимоги до розкриття елементів фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України (далі - фінансові звіти та виборчі фонди відповідно).
1.2. Фінансові звіти складаються та подаються розпорядниками рахунків виборчого фонду у строки, визначені частинами четвертою, п’ятою статті 42 Закону України "Про вибори Президента України" (далі - Закон), за формами, встановленими Центральною виборчою комісією за погодженням з Національним агентством з питань запобігання корупції, та заповненими відповідно до цього Порядку ( постанова Центральної виборчої комісії від 3 січня 2019 року № 3).
1.3. Фінансові звіти засвідчуються підписами розпорядників накопичувального або поточного рахунків виборчого фонду.
1.4. Відомості, що містяться у фінансових звітах, повинні бути достовірними. Не допускається подання звітів з виправленнями.
1.5. Форми фінансових звітів заповнюються за всіма передбаченими у них позиціями. У разі відсутності відомостей за окремими позиціями у відповідних графах проставляються нулі.
1.6. До форм фінансових звітів забороняється включати додаткові статті та показники за ними.
1.7. У фінансових звітах числові показники операцій на відповідних рахунках виборчого фонду зазначаються в гривнях. Числа, що відображають гривні та копійки, відокремлюються комою. Копійки позначаються двома цифрами.
1.8. У фінансових звітах дати зазначаються у форматі "ДД.ММ.РР".
1.9. Фінансові звіти подаються розпорядниками відповідних рахунків на паперових носіях і в електронному вигляді. При цьому електронний вигляд подання вказаних звітів передбачає їх подання на оптичних носіях інформації (CD-R, DVD-R) або на USB-флеш-накопичувачах чи інших пристроях для запам’ятовування, що використовують інтерфейс USB, у форматі MS-Word та сканованій копії (сканування проводиться з роздільною здатністю не менше 300 dpi та не більше 600 dpi і зберігається у форматі JPEG (*.jpg) або PDF (*.pdf), у якій повинні бути закриті відомості, що належать до персональних даних (інформація про реєстраційні номери облікових карток платників податків, серії та номери паспортів, адреси житла) фізичних осіб. Відповідальність за ідентичність фінансових звітів, поданих на паперових носіях і в електронному вигляді, несуть розпорядники відповідних рахунків виборчих фондів, які їх подають.
1.10. У фінансових звітах обов’язково відображається інформація про всі надходження на накопичувальний та поточні рахунки виборчого фонду, здійснені витрати та залишки коштів на відповідних рахунках, у тому числі інформація про дату надходження кожного внеску до виборчого фонду, його розмір, особу, яка здійснила внесок на відповідний рахунок виборчого фонду (із зазначенням відомостей про особу, яка здійснила внесок до виборчого фонду, передбачених Законом України "Про політичні партії в Україні" для осіб, які здійснюють внески на користь партій), назву партії (у разі здійснення внеску партією, яка висунула кандидата), призначення, дату здійснення і суму кожного платежу з відповідного рахунку виборчого фонду, отримувача кожного платежу (із зазначенням відомостей про отримувача платежу, що передбачені Законом України "Про політичні партії в Україні").
1.11. Неподання фінансових звітів, порушення встановленого порядку чи строків їх подання або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням установлених вимог, подання завідомо недостовірних відомостей у фінансовому звіті тягнуть за собою відповідальність, передбачену законодавством України.
2. Процедура складання та вимоги до розкриття елементів фінансового звіту, що подається розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду розпоряднику коштів накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України
2.1. Розпорядник кожного поточного рахунку виборчого фонду зобов’язаний за вісім днів до дня виборів подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня відкриття поточного рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня виборів.
У разі призначення Центральною виборчою комісією повторного голосування розпорядник поточного рахунку виборчого фонду кандидата, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за шість днів до дня повторного голосування подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду проміжний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду за період з дня прийняття рішення про включення кандидата до виборчого бюлетеня для повторного голосування до сьомого дня до дня повторного голосування.
Розпорядник кожного поточного рахунку виборчого фонду зобов’язаний не пізніш як на сьомий день після дня виборів (у разі включення кандидата до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на сьомий день після дня повторного голосування) подати розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду остаточний фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду.
2.2. Фінансовий звіт про використання коштів відповідного поточного рахунку виборчого фонду (проміжний і остаточний) подається розпорядником коштів поточного рахунку розпоряднику коштів накопичувального рахунку виборчого фонду за формою № 1 "Звіт про надходження коштів на поточний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України та їх використання" (додаток 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 3 січня 2019 року № 3) (далі - форма № 1).
До форми № 1 додаються розшифровка, яка є її невід’ємною частиною, за формою згідно з додатком 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 3 січня 2019 року № 3 і пояснювальна записка.
2.3. У формі № 1 відображаються відомості про всі надходження коштів на відповідний поточний рахунок та витрачання коштів з поточного рахунку за цільовим призначенням згідно з відповідними кодами статей.
Якщо кошти з накопичувального рахунку виборчого фонду перераховано на відповідний поточний рахунок помилково, операції з надходження та повернення таких коштів у звіті не відображаються.
2.4. Розділ 1 "Надходження коштів на поточний рахунок виборчого фонду" форми № 1 заповнюється на підставі відомостей про надходження коштів на поточний рахунок, що надаються банком, у якому відкрито цей рахунок.
Сума штрафних санкцій, перерахованих виконавцями за укладеними договорами, не включається до розміру виборчого фонду, не використовується для фінансування передвиборної агітації та підлягає перерахуванню на накопичувальний рахунок відповідного виборчого фонду.
У графі "Призначення платежу" відомостей про перерахування штрафних санкцій виконавцями за укладеними договорами (розділ 2 розшифровки до форми № 1) обов’язково зазначається причина сплати штрафних санкцій.
2.5. Розділ 2 "Використання коштів поточного рахунку виборчого фонду" форми № 1 складається на підставі розрахункових документів, що подаються розпорядниками поточних рахунків виборчого фонду до банку, а також банківських виписок, які підтверджують здійснення відповідних платежів.
Графа "Призначення платежу" відомостей про використання коштів поточного рахунку виборчого фонду (розділ 3 розшифровки до форми № 1) заповнюється згідно з вимогами до заповнення розрахункових документів, визначених Порядком контролю за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України, встановленим Центральною виборчою комісією спільно з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання послуг поштового зв’язку (далі - Порядок контролю).
У разі повернення коштів виконавцями за укладеними договорами видатки на цілі згідно з відповідним договором повинні бути зменшені на суму повернення коштів та не відображатись у формі № 1.
У графі "Призначення платежу" відомостей про повернення коштів виконавцями за укладеними договорами (розділ 4 розшифровки до форми № 1) обов’язково робиться запис про причину повернення коштів.
2.6. Залишок коштів на поточному рахунку виборчого фонду (станом на момент припинення витрачання коштів з поточних рахунків виборчого фонду о 18 годині останньої п’ятниці перед днем виборів або днем повторного голосування) розраховується як різниця між загальною сумою надходження коштів на поточний рахунок виборчого фонду (розділ 1 форми № 1) та загальною сумою використаних коштів поточного рахунку (розділ 2 форми № 1).
Відомості про перерахування залишку коштів із поточного рахунку на накопичувальний рахунок виборчого фонду (розділ 6 розшифровки до форми № 1) складаються на підставі обліку надходження та використання коштів, який веде розпорядник відповідного поточного рахунку, розрахункових документів на перерахування залишків невикористаних коштів, а також банківських виписок, що підтверджують здійснення відповідних платежів.
2.7. Пояснювальна записка до фінансового звіту готується розпорядником коштів поточного рахунку виборчого фонду та складається у довільній формі і обов’язково повинна містити пояснення щодо фактів нецільового використання коштів виборчого фонду, якщо такі мали місце, а також причин повернення коштів та сплати штрафних санкцій виконавцями за укладеними договорами.
3. Процедура складання та вимоги до розкриття елементів фінансового звіту, що подається розпорядником коштів накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції
3.1. Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду зобов’язаний за п’ять днів до дня виборів подати до відповідної партії (крім випадку, якщо кандидат на пост Президента України висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до дванадцятого дня до дня виборів (на паперових носіях та в електронному вигляді), який оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
У разі призначення Центральною виборчою комісією повторного голосування розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування, зобов’язаний за чотири дні до дня повторного голосування подати до партії (крім випадку, якщо кандидат на пост Президента України висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції проміжний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня прийняття рішення про включення кандидата на пост Президента України до виборчого бюлетеня для повторного голосування до сьомого дня до дня повторного голосування (на паперових носіях та в електронному вигляді), який оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду зобов’язаний не пізніш як на п’ятнадцятий день після дня виборів (у разі включення кандидата до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на п’ятнадцятий день після дня повторного голосування) подати до партії (крім випадку, якщо кандидат на пост Президента України висунутий шляхом самовисування), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді), який оприлюднюється на офіційних веб-сайтах партії (за наявності), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше дня, наступного за днем його надходження.
3.2. Фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (проміжний і остаточний), що подається розпорядником коштів накопичувального рахунку виборчого фонду до відповідної партії (у разі висування кандидата партією), Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції, складається з:
форми № 2 "Звіт про формування виборчого фонду кандидата на пост Президента України" (додаток 3 до постанови Центральної виборчої комісії від 3 січня 2019 року № 3) (далі - форма № 2);
форми № 3 "Консолідований звіт про надходження коштів на поточні рахунки виборчого фонду кандидата на пост Президента України та їх використання" (додаток 5 до постанови Центральної виборчої комісії від 3 січня 2019 року № 3) (далі - форма № 3).
До форм № 2 та № 3 додаються розшифровки, які є їх невід’ємними частинами (додатки 4 і 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 3 січня 2019 року № 3 відповідно) та пояснювальна записка.
3.3. У формі № 2 відображаються відомості про всі надходження коштів на накопичувальний рахунок виборчого фонду та перерахування коштів із нього, зокрема суми повернення добровільних внесків відповідним особам та суми перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України, з визначенням загального розміру виборчого фонду.
3.4. Розділ 1 "Надходження коштів на накопичувальний рахунок виборчого фонду" форми № 2 складається за відповідними кодами статей на підставі відомостей про надходження коштів на відповідний накопичувальний рахунок, що надаються банком, в якому відкрито цей рахунок.
Сума надходжень від осіб, визначених у частині третій статті 43 Закону, не використовується для фінансування передвиборної агітації та підлягає перерахуванню до Державного бюджету України.
У разі надходження внесків, розмір яких перевищує розмір, установлений частиною другою статті 43 Закону, сума, що перевищує встановлений розмір внеску, повертається особі, а в разі неможливості повернення перераховується до Державного бюджету України.
Помилкові надходження не використовуються для фінансування передвиборної агітації та підлягають поверненню відповідним особам.
Розділ 2 "Перерахування коштів із накопичувального рахунку виборчого фонду" форми № 2 складається за відповідними кодами статей на підставі розрахункових документів, що подаються розпорядниками коштів накопичувальних рахунків виборчого фонду до банків, а також банківських виписок, які підтверджують здійснення відповідних платежів.
3.5. У формі № 3 відображаються надходження коштів на поточні рахунки виборчого фонду кандидата, що включає перерахування коштів з накопичувального рахунку виборчого фонду на всі поточні рахунки відповідного виборчого фонду, та суми штрафних санкцій, перерахованих виконавцями за укладеними договорами, а також використання коштів з усіх поточних рахунків виборчого фонду за цільовим призначенням відповідно до кодів статей.
Така форма складається розпорядником коштів накопичувального рахунку на підставі фінансових звітів за формою № 1, поданих розпорядниками коштів поточних рахунків відповідного виборчого фонду.
3.6. Розшифровка до форми № 3 складається за кожним поточним рахунком із зазначенням його номера, назви, коду, місцезнаходження банку, в якому відкрито такий поточний рахунок, а також номера територіального виборчого округу, в межах якого відкрито поточний рахунок, у порядку зростання номерів територіальних виборчих округів.
Сума штрафних санкцій, перерахована розпорядниками поточних рахунків виборчого фонду на накопичувальний рахунок відповідного виборчого фонду, підлягає перерахуванню відповідно до частини десятої статті 43 Закону разом із залишком невикористаних коштів на поточний банківський рахунок партії або до Державного бюджету України.
3.7. Графа "Призначення платежу" відомостей про використання коштів виборчого фонду (розділ 3 розшифровки до форми № 3) заповнюється згідно з вимогами до заповнення розрахункових документів, визначених Порядком контролю.
3.8. Пояснювальна записка до фінансового звіту, підготовленого розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду за формами № 2 та № 3, складається ним у довільній формі і обов’язково повинна містити пояснення щодо фактів нецільового використання коштів виборчого фонду, якщо такі мали місце, причин повернення коштів, сплати штрафних санкцій виконавцями за укладеними договорами та усіх випадків повернення добровільних внесків особам і перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України.
Секретар засідання Центральної виборчої комісії | О.ЛОТЮК |
Додаток 9
до постанови Центральної виборчої комісії
від 3 січня 2019 року № 3
ПОРЯДОК
проведення аналізу фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України
1. Аналіз фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України (далі - фінансові звіти), що подаються розпорядниками коштів накопичувальних рахунків виборчих фондів кандидатів на пост Президента України до Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції, здійснюється зазначеними органами.
2. Аналіз фінансових звітів здійснюється по кожному виборчому фонду окремо і полягає в установленні відповідності звітних даних вимогам Закону України "Про вибори Президента України" (далі - Закон), своєчасності подання звітів та відповідності звітних даних інформації, отриманій від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів.
3. Для проведення аналізу фінансових звітів Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції використовують інформацію, отриману від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів, а також отриману за зверненням від розпорядників накопичувальних рахунків виборчих фондів, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
4. За результатами проведеного аналізу Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції складають Аналіз фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду за формою згідно з додатком 7 до постанови Центральної виборчої комісії від 3 січня 2019 року № 3 (далі - Аналіз).
4.1. Основна частина Аналізу повинна містити:
1) аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів на відповідність вимогам Закону щодо кількості відкритих рахунків, строків відкриття рахунків, місця відкриття рахунків, призначення розпорядників рахунків. Інформація подається в таблиці із зазначенням: виду рахунку, назви банку, в якому відкрито рахунок, коду банку, номера рахунку, дати відкриття рахунку, прізвища, ім’я, по батькові розпорядника(ів) рахунку виборчого фонду;
2) аналіз формування виборчого фонду за джерелами формування, дотриманням обмежень у здійсненні внесків щодо фінансування передвиборної агітації, своєчасністю повернення коштів особі, яка здійснила внесок, або до Державного бюджету України. Інформація про джерела формування виборчого фонду за кожним джерелом, повернення добровільних внесків особам і перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України подається в таблицях;
3) аналіз використання коштів виборчого фонду щодо законності та цільового використання коштів фонду. У таблиці подається інформація про напрями використання коштів виборчого фонду;
4) аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам;
5) аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків;
6) аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на рахунок партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, або до Державного бюджету України.
4.2. Висновки щодо проведеного аналізу повинні містити загальну інформацію щодо відповідності звітних даних вимогам Закону, інформації, отриманій від банків, у яких відкрито рахунки виборчих фондів, та своєчасності подання звітів. При цьому загальна інформація про виявлені під час проведеного аналізу порушення повинна містити дані про суть порушення, перелік документів, що підтверджують порушення (із зазначенням номера та дати), а також вжиті Центральною виборчою комісією, Національним агентством з питань запобігання корупції, партією, яка висунула кандидата, кандидатом на пост Президента України заходи щодо їх усунення.
5. Аналіз фінансових звітів затверджується постановою Центральної виборчої комісії та рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції.
6. Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах аналіз фінансових звітів, поданих розпорядниками коштів накопичувальних рахунків виборчих фондів кандидатів на пост Президента України:
не пізніш як за п’ять днів до дня голосування (у разі проведення повторного голосування - за два дні до дня повторного голосування) - проміжні фінансові звіти, передбачені абзацом першим частини п’ятої статті 42 Закону ;
не пізніш як на тридцятий день після дня голосування - остаточні фінансові звіти, передбачені абзацом другим частини п’ятої статті 42 Закону .
7. У разі виявлення в ході аналізу фінансових звітів ознак порушення вимог Закону Центральна виборча комісія та Національне агентство з питань запобігання корупції повідомляють про це відповідні правоохоронні органи для перевірки і реагування відповідно до закону.
Секретар засідання Центральної виборчої комісії | О.ЛОТЮК |