ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
28.10.2002 N 2 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної прокуратури N 2гн від 25.02.2004 )
Про організацію роботи з кадрами в органах прокуратури України
З метою укомплектування органів прокуратури України працівниками з належним рівнем професійної підготовки та загальної культури, необхідними діловими і моральними якостями, забезпечення стабілізації кадрів та вдосконалення роботи з добору, розстановки, професійної підготовки та виховання прокурорів і слідчих, керуючись ст. 15 Закону України "Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Заступникам Генерального прокурора України, начальнику Головного управління кадрового забезпечення, керівникам структурних підрозділів Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам:
1.1. Роботу з добору, розстановки, професійної підготовки і виховання кадрів органів прокуратури вважати одним із основних службових обов'язків, усвідомлюючи свою відповідальність за результати роботи підлеглих працівників, дотримання ними морально-етичних норм.
1.2. При доборі кадрів неухильно дотримуватись визначених статтями 46 та 46-1 Закону України "Про прокуратуру" вимог до осіб, що призначаються на посади прокурорів і слідчих. Вирішальними при цьому мають бути належний професіоналізм, високі моральні якості, принциповість, відданість дорученій справі, непримиренність до будь-яких порушень закону, здатність вирішувати завдання щодо утвердження верховенства права, захисту прав людини, інтересів держави та суспільства.
1.3. Забезпечити надання особами, які претендують на зайняття посад прокурорів та слідчих, відомостей про доходи, зобов'язання фінансового характеру та майновий стан, у тому числі і за кордоном, щодо себе і членів своєї сім'ї. У разі необхідності за згодою кандидатів проводити перевірки повідомлених даних. У подальшому декларації про доходи прокурорсько-слідчими працівниками мають подаватися до кадрових підрозділів щорічно до 15 квітня.
1.4. При доборі та розстановці кадрів виходити з необхідності забезпечення раціонального співвідношення досвідчених і молодих працівників, враховувати стан їх здоров'я, маючи на увазі, що прокурорсько-слідча діяльність пов'язана з великими емоційними та фізичними навантаженнями. При прийомі на роботу, вирішенні питань про зарахування до кадрового резерву практикувати тестування та інші наукові методи перевірки особистих якостей, необхідних для працівників прокуратури.
1.5. Визначати щорічну і на перспективу (три роки) потребу в кадрах на прокурорсько-слідчі посади, своєчасно опрацьовуючи при цьому прогнози щодо заміщення працівників, які мають право на звільнення з роботи відповідно до законодавства. Вчасно формувати замовлення на підготовку кадрів у базових юридичних вузах, мати дієвий резерв для заміщення вакантних посад.
1.6. Цілеспрямовано займатися питанням добору абітурієнтів до державних юридичних навчальних закладів, поліпшувати зв'язки з цими вузами.
Забезпечувати належне стажування молодих спеціалістів, надавати їм всебічну допомогу в освоєнні професії, використовувати при цьому досвід кращих прокурорів та слідчих, ветеранів органів прокуратури. Глибоко вникати в проблеми молодих спеціалістів, своєчасно вживати необхідних заходів для створення їм належних умов праці та побуту.
1.7. З метою сприяння вихованню почуття професійної гордості та високої відповідальності за доручену справу організовувати для осіб, котрі вперше призначаються на прокурорсько-слідчі посади, прийняття в урочистій обстановці присяги працівника прокуратури.
2. Заступникам Генерального прокурора України, Головному управлінню кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України:
2.1. З метою створення висококваліфікованого кадрового потенціалу органів прокуратури України постійно вивчати професійні, ділові та моральні якості керівних кадрів, використовуючи сучасні науково обгрунтовані методи оцінки їх роботи. Особливу увагу приділяти прокурорам міст, районів та прирівняним до них прокурорам.
2.2. На посади керівників прокуратур висувати працівників, які мають системні професійні знання для вирішення завдань прокурорського нагляду за додержанням законів, досудового слідства, підтримання державного обвинувачення та представництва інтересів громадянина або держави в суді, організаторські здібності, успішно виконують свої службові обов'язки, проявляють ініціативу, постійно підвищують свій професійний рівень, перебувають у кадровому резерві.
2.3. На наступний строк повноважень рекомендувати лише тих прокурорів, які за результатами атестації відповідають займаній посаді, проявили необхідні якості в керівництві підлеглими, самостійні в прийнятті рішень, мають високий, заслужений практичною діяльністю авторитет, а очолювана ними прокуратура професійно й ефективно виконує завдання.
Подання про звільнення міських, районних, міжрайонних та прирівняних до них прокурорів надсилати до Генеральної прокуратури України не пізніше ніж за місяць до закінчення строку їх повноважень одночасно з представленням кандидатур на заміщення вакантних посад. Не допускати випадків необгрунтованого ініціювання дострокового звільнення з посад міськрайпрокурорів.
2.4. Забезпечити створення кадрового резерву для висунення на керівні посади. До резерву зараховувати професійно підготовлених та ініціативних працівників органів прокуратури, які успішно виконують службові обов'язки, мають організаторські здібності і необхідний життєвий та професійний досвід. Кадровий резерв формувати на підставі рекомендацій атестаційних комісій. Підвищити роль у цій справі керівників управлінь та відділів.
Для зарахування до резерву на заміщення керівних посад має бути згода працівника.
Заміщення керівних посад проводити, як правило, працівниками, які перебувають у резерві.
2.5. Кадровий резерв для висунення на вищі посади формується:
у Генеральній прокуратурі - на посади прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокурорів регіонів та Військово-Морських Сил України та їх заступників, керівників структурних підрозділів апарату Генеральної прокуратури України;
у прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокуратурах регіонів та Військово-Морських Сил України - на посади міських, районних, міжрайонних і прирівняних до них прокурорів та керівників структурних підрозділів обласних апаратів цих прокуратур.
2.6. Щорічно узагальнювати стан роботи по формуванню та підготовці кадрового резерву на керівні посади, забезпечити його дієвість, категорично позбуватися формалізму в цій важливій справі.
2.7. Підготовку кадрового резерву проводити за індивідуальними щорічними планами, затвердженими відповідно першим заступником Генерального прокурора України та прокурорами областей. Плани мають передбачати самоосвіту, періодичне навчання в Інституті підвищення кваліфікації Генеральної прокуратури України, стажування, участь у семінарах і конференціях, залучення до проведення перевірок підпорядкованих прокуратур, тимчасове виконання обов'язків на вищих посадах тощо. Ця підготовча робота має сприяти підвищенню професійного рівня та формуванню організаторських здібностей майбутніх керівників.
Головному управлінню кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України та кадровим підрозділам обласних прокуратур забезпечити своєчасне затвердження індивідуальних планів та належний контроль за їх виконанням.
3. Головному управлінню кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів усіх рівнів, міським, районним та прирівняним до них прокурорам:
3.1. Забезпечити безперервність підвищення кваліфікації прокурорсько-слідчих працівників, використовуючи всі види навчання (самоосвіта, семінари, науково-практичні конференції, стажування, заняття в Інституті підвищення кваліфікації, у школах молодого спеціаліста тощо) для удосконалення їх професійних знань та умінь. Навчання пов'язувати з позитивним досвідом практичної діяльності прокурорів та слідчих.
Організацію обов'язкового безперервного навчання вважати важливою ділянкою роботи з поліпшення якісного складу кадрів органів прокуратури, а підвищення професійних знань і ділової кваліфікації - службовим обов'язком кожного прокурорсько-слідчого працівника. Відповідальність за організацію навчання галузевих кадрів покладається безпосередньо на керівників відповідних структурних підрозділів та міськрайпрокурорів.
3.2. Покласти на Інститут Генеральної прокуратури України по підвищенню кваліфікації прокурорсько-слідчих кадрів та науково-практичних розробок з питань організації роботи на основних напрямках прокурорської діяльності розробку програм та методик з питань безперервного підвищення кваліфікації прокурорів та слідчих і впровадження їх у практику.
3.3. Встановити періодичність підвищення кваліфікації працівників в Інституті Генеральної прокуратури України по підвищенню кваліфікації прокурорсько-слідчих кадрів та науково-практичних розробок з питань організації роботи на основних напрямках прокурорської діяльності не рідше як один раз на п'ять років.
4. Головному управлінню кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, головам атестаційних комісій усіх рівнів, керівникам структурних підрозділів, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам:
4.1. У справі професійної підготовки і виховання кадрів піднести на якісно новий рівень службове атестування. Постійно дбати про поліпшення діяльності атестаційних комісій, уникати формалізму в підготовці і проведенні атестування прокурорів і слідчих, суворо дотримуватись Положення про атестування прокурорсько-слідчих працівників органів прокуратури України.
Посилити контроль за усуненням прокурорами і слідчими зазначених в атестаціях недоліків у роботі і поведінці, за наявності підстав практикувати дострокове атестування, звіти на засіданнях комісій керівників усіх рівнів про роботу з галузевими кадрами, а міськрайпрокурорів - щодо організації стажування молодих спеціалістів тощо.
Атестування повинно сприяти формуванню якісного складу працівників прокуратури, створенню дієвого кадрового резерву, зростанню професійної компетентності, підвищенню кваліфікації, посиленню організованості, відповідальності, особистої дисциплінованості, а також недопущенню випадків рекомендації на керівні посади осіб, які не мають достатньої фахової підготовки, життєвого чи практичного досвіду. Атестація має здійснюватися на засадах законності, об'єктивності, гласності, колегіальності і неупередженості.
Атестування військових прокурорів і слідчих здійснювати у порядку, встановленому Генеральним прокурором України для прокурорсько-слідчих працівників, з урахуванням особливостей проходження ними військової служби.
Щорічно узагальнювати стан атестування, вживати заходів до підвищення ефективності цієї роботи.
4.2. Забезпечити в колективах дотримання службової та трудової дисципліни, атмосферу вимогливості, принциповості, взаємоповаги та доброзичливості, а також передбачених Законом України "Про прокуратуру" прав працівників органів прокуратури щодо їх матеріального і соціального захисту.
4.3. Для посилення зацікавленості працівників органів прокуратури у сумлінному і зразковому виконанні службових обов'язків, творчому підході до роботи та досягненні позитивних результатів у праці активніше застосовувати діючу систему заохочень. При цьому мати на увазі, що присвоєння класних чинів достроково, у порядку заохочення, може провадитися, як правило, після закінчення не менше як половини встановленого строку вислуги у попередньому класному чині.
4.4. Вважати несумісним з роботою в органах прокуратури порушення законності, вчинення діянь, які порочать високе звання працівника прокуратури, а також неналежне виконання своїх службових обов'язків.
Не залишати поза увагою жодного випадку неправильної поведінки, зловживання службовим становищем, порушень закону, неналежного виконання службових обов'язків, безпідставного висунення працівників на вищі посади. За кожним таким фактом проводити ретельні перевірки, за необхідності - службове розслідування, з'ясовувати причини негативних явищ, принципово реагувати на встановлені факти порушень.
4.5. При вирішенні питань про притягнення працівників органів прокуратури до дисциплінарної відповідальності неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства про працю та Дисциплінарного статуту прокуратури України. При накладенні дисциплінарного стягнення враховувати характер проступку, його наслідки, особу прокурора чи слідчого, ступінь вини, обставини, що впливають на обрання міри відповідальності. Не допускати упередженості та порушень прав працівника, який притягається до дисциплінарної відповідальності.
5. Питання добору, розстановки, навчання та виховання кадрів періодично виносити на розгляд колегій. Вивчати стан роботи з кадрами насамперед у тих прокуратурах, де не забезпечується належна трудова чи службова дисципліна, допускаються порушення закону та суттєві недоліки в прокурорсько-слідчій діяльності.
6. Керівникам прокуратур та їх структурних підрозділів виявляти чуйність, повагу та турботу до ветеранів органів прокуратури, сімей працівників, які загинули при виконанні службових обов'язків. У разі потреби надавати їм конкретну допомогу у вирішенні соціально-побутових потреб, активніше залучати їх до наставництва.
7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків.
Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам, довести його до відома прокурорсько-слідчих працівників.
Наказ Генерального прокурора України N 5 від 05.10.98 "Про організацію роботи з кадрами в органах прокуратури України" вважати таким, що втратив чинність.
Генеральний прокурор України | С.Піскун |