• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про результати вивчення практики застосування арбітражними судами статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України

Вищий арбітражний суд України  | Рішення від 07.09.1995 № 1
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 07.09.1995
  • Номер: 1
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 07.09.1995
  • Номер: 1
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
N 1 від 07.09.95
м.Київ
Про результати вивчення практики застосування арбітражними судами статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України
Аналіз практики застосування арбітражними судами України статті 90 АПК України свідчить про те, що арбітражні суди проводять роботу, пов'язану із сприянням зміцненню законності у сфері господарських відносин.
Так у першому півріччі 1995 року арбітражними судами України було винесено й надіслано керівникам підприємств, установ, організацій, державних та інших органів 1581 окрему ухвалу, надіслано 247 повідомлень органам МВС і прокуратури та 84 інформації державним чи іншим компетентним органам.
Як свідчить арбітражна практика, господарюючі суб'єкти, державні та правоохоронні органи, як правило, належним чином реагують на окремі ухвали та повідомлення арбітражних судів і вживають заходів щодо усунення порушень законності або недоліків в їх діяльності і притягують винних осіб до встановленої законом відповідальності.
Разом з тим окремими арбітражними судами не приділяється належна увага цій важливій роботі, що, зокрема, пояснюється відсутністю належного контролю з боку голів арбітражних судів та їх заступників за неухильним виконанням вимог статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України та роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 2 грудня 1992 року N 01-6/1444 "Про практику застосування статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України". В зв'язку з цим судді іноді залишають поза увагою факти істотних недоліків чи порушень законності, виявлені при вирішенні спорів, і в той же час виносять окремі ухвали з малоістотних фактів; не завжди правильно орієнтуються у виборі адресата повідомлення; зокрема, замість винесення окремої ухвали надсилають повідомлення органам прокуратури про недоліки в оформленні позовних матеріалів прокурорами; надсилають повідомлення органам, не зазначеним у статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України . Деякі окремі ухвали незадовільні за змістом, носять суто інформаційний характер, не містять аналізу причин виявлених порушень і недоліків, а тому і конкретних вимог чи рекомендацій щодо їх усунення.
У ряді випадків арбітражні суди не мають відомостей про заходи, вжиті за наслідками розгляду окремих ухвал підприємствами, установами, організаціями, державними та іншими органами, яким вони адресувалися, і не вимагають відповідей на них, не застосовуючи при цьому передбачені статтею 119 Арбітражного процесуального Кодексу санкції за ухилення від виконання вимог окремої ухвали.
З метою покращення роботи арбітражних судів, пов'язаної з винесенням окремих ухвал і надсиланням повідомлень, Президія Вищого арбітражного суду України
ВИРІШИЛА:
1. Суддям Вищого арбітражного суду України, головам арбітражних судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя вжити необхідних заходів до істотного підвищення якості і організації роботи, пов'язаної із сприянням зміцненню законності у сфері господарських правовідносин, для чого:
1.1. При вирішенні господарських спорів особливу увагу приділяти виявленим злочинним проявам та іншим порушенням законності у сфері економіки, кредитно-банківській системі, зовнішньоекономічній діяльності господарюючих суб'єктів. Забезпечити надіслання правоохоронним органам повідомлень негайно після виявлення фактів порушень законності, що містять ознаки дій, переслідуваних у кримінальному порядку.
1.2. Окремі ухвали виносити з виявлених фактів грубих порушень законності або істотних недоліків у господарській та іншій діяльності підприємств, установ, організацій, державних чи інших органів. В окремих ухвалах зазначати обставини, на які арбітражний суд вважає за необхідне звернути увагу, і конкретні пропозиції щодо усунення виявлених порушень законності та недоліків. Окремі ухвали, як правило, повинні надсилатись разом із рішенням зі справи.
1.3. Посилити контроль за виконанням вказівок, що містяться в окремих ухвалах. У разі ухилення від їх виконання застосувати санкції, встановлені статтею 119 Арбітражного процесуального Кодексу України.
2. Головам арбітражних судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя не менше одного разу на півріччя аналізувати і узагальнювати роботу, пов'язану з виконанням вимог статті 90 Арбітражного процесуального Кодексу України. Матеріали таких узагальнень та копії окремих ухвал і повідомлень, які стосуються найбільш істотних або характерних порушень і недоліків, надсилати Вищому арбітражному суду України з пропозиціями (в разі потреби) щодо вдосконалення роботи, пов'язаної з поперердженням правопорушень у сфері господарських відносин. Строк подання матеріалів - 10 число наступного за звітним півріччям місяця.
3. Управлінню узагальнення практики застосування законодавства:
3.1. Забезпечити методичне керівництво роботою арбітражних судів, пов'язаною з попередженням порушень законності недоліків, які виявлені у діяльності підприємств, установ, організацій, державних чи інших органів при вирішенні спорів.
3.2. Систематично аналізувати роботу арбітражних судів щодо сприяння зміцненню законності у сфері господарських відносин та розробляти пропозиції, спрямовані на підвищення її якості, у тому числі шляхом обміну позитивним досвідом.
3.3. На підставі аналізу практики арбітражних судів по вирішенню господарських спорів вносити пропозиції щодо інформування відповідних органів законодавчої та виконавчої влади, а також центральних правоохоронних органів про виявлені порушення законності і недоліки в діяльності господарюючих суб'єктів, державних та інших органів.