НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О Р Я Д О К
N 17003/195-557 від 04.02.94 м.Київ |
( Порядок втратив силу на підставі листа Нацбанку N 191 від 15.09.94 )
Порядок вилучення з обігу фіктивних коштів
( Зміни в текст не внесено. Додатково див. Лист Нацбанку України N 17003/224-639 від 8.02.94 )
Останнім часом установи банків в Україні виявили факти прийняття до виконання підроблених недійсних банківських авізо та чеків із лімітованих чекових книжок, на підставі яких в обіг випущені фіктивні кошти.
Фіктивними коштами слід вважати кошти, зараховані на рахунки клієнтів на підставі підроблених недійсних банківських авізо та чеків із лімітованих чекових книжок, а також наступне перерахування коштів у межах сум зазначених авізо чи чеків.
Національний банк України відповідно до статей 8 та 16 Закону України "Про банки і банківську діяльність" зобов'язує установи банків в Україні у разі виявлення фактів прийняття до проводу фіктивних коштів керуватися таким:
1. Терміново повідомити про це регіональне управління Національного банку України та слідчі органи.
2. Комерційний банк надає регіональному управлінню Національного банку України платіжне доручення на списання фіктивних коштів із свого кореспондентського рахунку.
Списання фіктивних коштів з кореспондентського рахунку комерційного банку, який прийняв їх до проводу , здійснюється у разі наявності на ньому коштів, а у разі їх відсутності враховується на позабалансовому рахунку 9929 "Розрахункові документи, обов'язкові до сплати" і оплачується у разі надходження коштів у позачерговому порядку.
В регіональному управлінні Національного банку України у разі отримання доручення комерційного банку здійснюються проводки:
Д-т - кореспондентський рахунок комерційного банку
К-т - 904 "Інші дебетори і кредитори"
(у межах наявних коштів)
Управління Національного банку України на підставі копії платіжного доручення на вилучення фіктивних коштів меморіальним ордером здійснює проводку:
Д-т - 904 "Інші дебетори і кредитори"
К-т - 841 "Відповідні міжфіліальні обороти минулого року"
(в повній сумі фіктивних коштів)
У тексті меморіального ордера робиться напис: "Вилучення з обігу фіктивних коштів на ... крб." із зазначенням реквізитів відповідних фіктивних документів.
3. Комерційний банк здійснює вилучення з рахунку клієнта фіктивно зараховані йому кошти відповідно до чинного законодавства України.
4. У разі ненадання комерційним банком платіжного доручення на вилучення фіктивних коштів з обігу регіональне управління Національного банку України повідомляє про такі факти слідчі органи для прийняття відповідних заходів.
5. Комерційні банки в угодах з клієнтами на касово-розрахункове обслуговування повинні передбачати своє право безспірного стягнення фіктивних коштів з клієнтів.
Персональна відповідальність за своєчасність вилучення фіктивних коштів покладається на керівників установ банків України.
6. Цей порядок набирає чинності з 15 лютого 1994 року.
* *
*
Лист Національного банку України від 03.12.93 N 17010/1954-7261 втрачає силу з 15.02.94 р.
Голова Правління | В.А.Ющенко |