КИЇВСЬКА МІСЬКА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
N 1410 від 09.07.2001
Про Програму поліпшення кінообслуговування
населення м. Києва на 2001 - 2005 рр.
З метою поліпшення кінообслуговування населення м. Києва на2001 - 2005 роки, створення сприятливих умов для економічногорозвитку підприємств кіномережі, підвищення їх ролі у пропагандівітчизняного та зарубіжного кіномистецтва та на виконання УказуПрезидента України від 14.09.2000 N 1070/2000 ( 1070/2000 ) "ПроОсновні напрями розвитку кінематографії в Україні на період до2005 року":
1. Затвердити Програму поліпшення кінообслуговуваннянаселення м. Києва на 2001 - 2005 роки згідно з додатком.
2. Головному управлінню культури щорічно до 15 груднянадавати інформацію Київській міській державній адміністрації прохід виконання цієї Програми.
3. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти назаступника голови Київської міської державної адміністраціїТолстоухова А.В.
Голова О.Омельченко
Додаток
до розпорядження Київської
міської державної адміністрації
від 9 липня 2001 р. N 1410
Програма
поліпшення кінообслуговування населення
м. Києва на 2001 - 2005 роки
I. Стан кінообслуговування населення м. Києва.
Тенденції та перспективи розвитку
Протягом останнього десятиріччя українська кінематографія,зокрема кіномережа та кінопрокат, опинилися в кризовому стані.Галузь, яка перебувала на повному самофінансуванні, вагомонаповнювала бюджет, перетворилась на збиткову.
Серед причин кризового стану галузі:
- значне зменшення обсягу вітчизняного кіновиробництва.Переповненість кіно- та телеекранів, ринку домашнього відеоіноземною продукцією;
- масове порушення прав авторів і власників фільмів, значнімасштаби телевідеопіратства;
- повільні темпи формування нової економічної моделікінематографії, яка була б пристосована до ринкових умов;
- відсутність державних капітальних вкладень та інвестицій укіномережу, що призвело до суттєвого зниження якості послуг, щонадаються кіновидовищними закладами населенню.
На кінець 2000 року у місті нараховується 34 кінотеатри іззагальною кількістю 16565 посадочних місць. Окрім приватногокінотеатру "Кінопалац", інші є підприємствами, які належать докомунальної власності територіальної громади міста. Ціліснімайнові комплекси 8 кінотеатрів передані в оренду трудовимколективам. Дитячих спеціалізованих кінотеатрів - 9.
Виконання міської Програми реформування кіно- тавідеообслуговування населення м. Києва на 1999 - 2000 роки( ra1303017-99 ) обумовило певні позитивні зміни у кіномережі такінопрокаті.
Здійснено модернізацію сучасним кінотехнологічним тазвукотехнічним обладнанням 7 кінотеатрів ("Дружба", "Орбіта","Кінопанорама", "Жовтень", "Україна", "Київська Русь", "Київ"). Цедозволило в середньому вдвічі збільшити відвідуваність та доходивід основної діяльності кіновидовищних закладів.
Модернізація кінотеатрів відбулась за рахунок бюджетнихасигнувань ("Жовтень", "Київ"), які починаючи з 1998 р.визначаються у бюджеті міста окремим рядком, та завдяки залученнюпозабюджетних коштів ("Дружба", "Кінопанорама", "Україна","Київська Русь").
Здійснено ремонти приміщень кінотеатрів "Ленінград","Братислава", "Супутник", "Жовтень", "Київ", "Єреван", "Алмаз","Пролісок", "Старт", "Салют". Триває капітальний ремонт тареконструкція кінотеатру "Лейпциг". Здано в експлуатацію кінотеатрєвропейського стандарту "Україна".
Завдяки трансфертам з міського бюджету вдається утримуватибез скорочення мережу дитячих спеціалізованих кінотеатрів, якіпідтримують пільгові ціни на квитки. Це робить послуги цієї групикінотеатрів доступними для дітей різних вікових категорій, зокремадітям з малозабезпечених сімей, вихованцям шкіл-інтернатів,дітям-сиротам.
Позитивні зміни відбулися і у кінопрокатній діяльності.Завдяки бюджетній підтримці протягом останніх років вдалосяпоновити фільмофонд ДКО фірми "Київкіно" - єдиної у містідержавної прокатної організації. Закуплено більше 40 новихфільмів, в т. ч. вітчизняного виробництва.
Значно пожвавився ринок кінодистриб'юції, що забезпечиломожливість виходу фільмів на екрани кінотеатрів міста у режимісвітових та європейських кінопрем'єр.
Разом з тим, у кіномережі міста залишаються кінотеатри,послуги яких не користуються попитом, частина з них практичноприпинила свою діяльність (ім. Гагаріна, ім. Шевченка, ім.Довженка, "Краків").
Поновлення роботи цих об'єктів потребує значнихкапіталовкладень, що не може відбуватися за рахунок бюджетнихасигнувань. У зв'язку з цим у липні 2000 р. Київрадою булоприйнято рішення про приватизацію із збереженням профілюдіяльності дев'яти кінотеатрів міста, яка дозволить залучитипозабюджетні кошти на розвиток кіномережі.
Стратегічним завданням щодо розвитку кінотеатрів, якізалишаються у власності територіальної громади міста, має бути їхпоетапна модернізація сучасним кінотехнологічним обладнанням,підвищення рівня комфортності кінозалів, розширення номенклатурисупутніх послуг. Вирішуватись це завдання має як за рахунокбюджетних асигнувань, так і за рахунок залучення кредитних таінвестиційних ресурсів, в т. ч. в результаті приватизації іззбереженням профілю окремих об'єктів кіномережі.
Вивчення загальних тенденцій розвитку кінематографа упострадянських країнах, проведені соціологічні дослідження даютьпідстави очікувати у наступному п'ятиріччі докорінних змін усистемі кінообслуговування населення, що обумовлено такимифакторами:
- вдосконалення державної політики щодо підтримки та розвиткукінематографії в Україні;
- зростання глядацького попиту на кінопослуги у населення;
- бурхливий розвиток кіноіндустрії, новітніх кінотехнологій; - зростання інвестиційної активності та підприємництва укінематографії.
Мета Програми - визначення скоординованих дій щодо підтримкикіновидовищних закладів на міському рівні, здійснення правових,економічних та організаційних заходів щодо прискорення темпівреформування кінообслуговування населення.
II. Правове забезпечення функціонування кінотеатрів,
кінопрокату
Правовою основою функціонування кінотеатрів та кінопрокату єКонституція України ( 254к/96-ВР ), Закони України "Пропідприємства в Україні" ( 887-12 ), "Про підприємництво"( 698-12 ), "Про кінематографію" ( 9/98-ВР ), "Про авторське правота суміжні права" ( 3792-12 ), "Про розповсюдження примірниківаудіовізуальних творів та фонограм" ( 1587-14 ), "Про внесеннязмін та доповнень до Кримінального кодексу України та КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення" (від 14.11.96N 497/96-ВР ( 497/96-ВР ), Указ Президента України "Про Основнінапрями розвитку кінематографії в Україні на період до 2005 року"(від 14.09.2000 N 1070/2000 ( 1070/2000 ) та затверджені на їхпідставі нормативно-правові акти, серед яких найважливішими є:
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.08.98 N 1315( 1315-98-п ) "Про затвердження Положення про державне посвідченняна право розповсюдження і демонстрування фільмів";
- Постанова Кабінет Міністрів України від 14.09.98 N 1436( 1436-98-п ) "Про затвердження Положення про національнийекранний час та його використання суб'єктами кінематографії тателебачення";
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13.10.2000 N 1555( 1555-2000-п ) "Про затвердження положень з питань розповсюдженняпримірників аудіовізуальних творів та фонограм".
Відповідно до пункту 3 Указу Президента України "Про Основнінапрями розвитку кінематографії в Україні на період до 2005 року"( 1070/2000 ) Міністерством культури і мистецтв України,Міністерством економіки України, Міністерством освіти і наукиУкраїни, Державним комітетом інформаційної політики, телебачення ірадіомовлення України, Державною митною службою України, Державноюподатковою адміністрацією України розробляються законопроекти зпитань:
- запровадження збору на розвиток української кінематографіївід розповсюдження і демонстрування іноземних фільмів;
- зменшення ставок ввізного мита на кінопродукцію,кіноматеріали та кінообладнання;
- посилення адміністративної і кримінальної відповідальностіза порушення прав інтелектуальної власності, підтримки недержавнихструктур, які займаються проблемами захисту цих прав.
III. Фінансово-економічна підтримка міської кіномережі,
кіно- та відеопрокату
Стратегічним завданням фінансово-економічної підтримкикіномережі та кінопрокату м. Києва є створення умов длясамоокупної конкурентоспроможної діяльності об'єктів кіномережі,забезпечення багатоканальної системи залучення ресурсів намодернізацію та підвищення комфортності кінотеатрів.
Результатом має бути відновлення рентабельної діяльностіпідприємств кіномережі, збільшення відвідуваності кінотеатрів,підвищення якості кінообслуговування населення.
З цією метою необхідно:
3.1. Продовжити процес модернізації кінотеатрів,використовуючи багатоканальну систему залучення ресурсів(фінансова допомога з бюджету, кредити, інвестиції, власні коштипідприємств, отримання обладнання в лізинг (оренду) тощо).
2001 - 2005 рр. Головне управління культури і мистецтв, Головне управління з питань майна,
Головне фінансове управління, Головне
управління зовнішньоекономічних зв'язків
та інвестицій, Головне управління
промислової політики
3.2. Вдосконалити механізм залучення позабюджетних коштів намодернізацію з урахуванням Програми залучення інвестицій нарозвиток кіномережі м. Києва, що розроблена ДКП "Науково-досліднийінститут соціально-економічних проблем міста".
2001 - 2005 рр. Головне управління культури і мистецтв, Головне управління з питань майна,
Головне управління зовнішньоекономічних
зв'язків та інвестицій
3.3. При формуванні проекту бюджету, виходячи з фінансовихможливостей, враховувати видатки на розвиток кіномережі,поновлення фільмофонду, модернізацію і ремонт кінотеатрів.
2001 - 2005 рр. Головне фінансове управління, Головне
управління культури і мистецтв
3.4. Відповідно до рішення Київради від 26.10.2000 N 329провести приватизацію кінотеатрів "Братислава", "Нивки", "Росія","Супутник", "Краків", "Аврора", ім. Ю. Гагаріна, ім. О. Довженка,"Тампере" із збереженням профілю діяльності цих об'єктів післяприватизації.
2001 р. Регіональне відділення ФДМ України по
м. Києву, Головне управління культури і
мистецтв
3.5. Розробити порядок передачі кінотеатрів у довгостроковуоренду на конкурсній основі за умови збільшення обсягів та якостікінообслуговування населення, залучення інвестицій.
2001 р. Головне управління з питань майна,
Головне управління культури і мистецтв
3.6. Проаналізувати ефективність діяльності кінотеатрів,цілісні майнові комплекси яких передані в оренду трудовимколективам. При відсутності позитивних змін у кінообслуговуванніглядачів, покращення фінансово-господарських показників діяльностіцих підприємств розглядати у встановленому порядку питання пронепродовження договорів оренди на новий термін.
2001 - 2005 роки Головне управління з питань майна,
Головне управління культури і мистецтв
3.7. Не продовжувати договори оренди приміщень кінотеатрівстороннім організаціям, діяльність яких призвела доперепрофілювання кіновидовищних закладів, негативно позначилася наякості кінообслуговування глядачів.
2001 - 2005 роки Головне управління з питань майна,
Головне управління культури і мистецтв
3.8. Щорічно при складанні бюджету передбачати кошти напідтримку дитячих спеціалізованих кінотеатрів.
2001 - 2005 роки Головне фінансове управління, Головне
управління культури і мистецтв
3.9. Рекомендувати районним у м. Києві державнимадміністраціям продовжити практику звільнення дитячихспеціалізованих кінотеатрів від плати за оренду приміщень.
2001 - 2005 роки Районні у м. Києві державні
адміністрації
3.10. З метою визначення стандартів кінообслуговуванняглядачів, перспектив модернізації кіновидовищних закладіврозробити концепцію сучасного кінотеатру.
II півріччя 2001 р. Головне управління культури і мистецтв
3.11. Сприяти вирішенню питання про відведення кінотеатрамземельних ділянок для організації автостоянок, які є невід'ємноюскладовою сучасної системи кінообслуговування.
2001 - 2002 роки Районні у м. Києві державні
адміністрації
3.12. Завершити проведення технічної інвентаризації будівель(приміщень) кінотеатрів.
I півріччя 2001 р. Головне управління культури і мистецтв, Головне управління з питань майна,
Київське міське бюро технічної
інвентаризації
3.13. Перевірити умови збереження фільмофонду ДКО фірми"Київкіно". Внести пропозиції щодо покращенняматеріально-технічного стану фільмобази, відновлення виробничихпотужностей для реставрації фільмів.
2001 р. Головне управління культури і мистецтв
3.14. З метою впорядкування експлуатаційних витраткінотеатрів завершити їх оснащення лічильниками теплової енергіїта води.
2001 - 2002 роки Головне управління культури і мистецтв
3.15. Визначити перспективи використання мультимедійнихкінопроекторів для демонстрації фільмів на електронно-цифровихносіях (IDVD та LD-носіях), можливості адаптації існуючогокінопроекційного обладнання кінотеатрів до роботи на кіноносіяхнового покоління.
2001 р. Головне управління культури і мистецтв
IV. Активізація основної діяльності підприємств
кіномережі, кіно- та відеопрокату, підвищення їх ролі у
популяризації національного та зарубіжного кіномистецтва,
організації змістовного відпочинку населення.
Контроль за дотриманням вимог законодавства щодо охорони
авторських та суміжних прав в галузі кінематографії
Головною метою діяльності підприємств кіномережі є збільшенняобсягів діяльності з кінообслуговування населення шляхомвдосконалення репертуарної політики, проведення кіномистецькихзаходів, задоволення потреб населення в якісномукінообслуговуванні, організації змістовного відпочинку киян тагостей столиці.
Подолання існуючого теле- та відеопіратства є важливимфактором становлення цивілізованих ринкових взаємин у кіно- тавідеопрокаті.
Для реалізації цього завдання необхідно:
4.1. Відповідно до чинного законодавства України забезпечитидотримання 30% квоти національного екранного часу для демонстраціївітчизняних фільмів кіновидовищними закладами міста незалежно відорганізаційно-правової форми господарювання.
постійно Головне управління культури і мистецтв
4.2. Активізувати проведення заходів щодо популяризаціїнадбань українського кіномистецтва (ретроспективних кінопоказів,прем'єр нових фільмів вітчизняного виробництва тощо).
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
4.3. Надавати всебічну підтримку кіномистецьким акціям,фестивалям, що проводяться за ініціативою Національної спілкикінематографістів України, Національної кіностудії художніхфільмів ім. О.П. Довженка, інших зацікавлених організацій.
2001 - 2005 рр. Головне управління культури і мистецтв
4.4. Організовувати у кінотеатрах міста тематичні кінопоказинапередодні державних свят та видатних подій у житті країни таміста (за окремим планом).
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
4.5. Урочисто відзначати День українського кіно.
12 вересня щорічно Головне управління культури і мистецтв
4.6. Забезпечити безумовне виконання постанови КабінетуМіністрів України від 08.09.97 N 998 ( 998-97-п ) "Прозатвердження Комплексних заходів щодо всебічного розвитку іфункціонування української мови" підприємствами кіномережі.
постійно Головне управління культури і мистецтв
4.7. При розробці тематичних екскурсійних програм таспеціалізованих маршрутів історико-краєзнавчої,літературно-мистецтвознавчої тематики передбачити методикоюекскурсії перегляд туристами відповідних кінофільмів, як складовоїчастини екскурсії, у кращих кінотеатрах міста.
II півріччя 2001 р. Головне управління комунального і
готельного господарств та туризму,
Головне управління культури і мистецтв
4.8. Всіляко сприяти розвитку вітчизняної кінодистриб'юції.Удосконалити систему розрахунків у кінопрокатній діяльності.
2001 - 2002 рр. Головне управління культури і мистецтв
4.9. Посилити контроль за суворим дотриманням законодавстваУкраїни щодо порядку тиражування, прокату та демонстрації кіно- тавідеопродукції, вдосконалити правові та економічні методи боротьбиз кіно- та відеопіратством. Здійснювати заходи, що спрямовані налегалізацію "тіньового" відеоринку.
2001 - 2005 рр. Головне управління МВС України в
м. Києві, Головне управління культури і
мистецтв, Державна податкова
адміністрація у м. Києві
4.10. Надавати всебічну підтримку в організації та проведенніу Києві ринків, ярмарків ліцензійної кіновідеопродукції, техніки,матеріалів, супутніх товарів.
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
4.11. З метою інтеграції сучасного українського кіно усвітовий кінематографічний простір надавати підтримку ворганізації міжнародних кінофестивалів, що проводяться у м. Києві:Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість", Міжнароднийкінофестиваль анімаційних фільмів "Крок", Міжнароднийкінофестиваль "Відкрита ніч", Міжнародні кінофестивалі фільмів длядітей "Синій птах", "Золоте курча" та інші (згідно з планомміських культурно-мистецьких заходів).
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
4.12. Забезпечити розширення обсягів і номенклатури супутніхпослуг, в тому числі сервісних (прийом попередніх замовлень,догляд під час кіносеансу за дитиною тощо), які надаватимутьсянаселенню при відвідуванні кінотеатрів.
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
4.13. Продовжити практику пільгового обслуговуваннямалозахищених верств населення (дітей-сиріт, інвалідів і т. д.)підприємствами кінофікації всіх форм власності.
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
V. Удосконалення системи державного управління
галуззю, зміцнення кадрового складу кіномережі
Удосконалення системи державного управління галуззю тазміцнення кадрового складу є важливим фактором поліпшеннякінообслуговування населення.
Значні резерви полягають у застосуванні скоординованих дій допідприємств кіномережі з боку управлінь та підрозділів Київськоїміської державної адміністрації, районних у м. Києві державнихадміністрацій.
Підвищення професійної кваліфікації потребує керівний складпрацівників кінотеатрів. Процес модернізації кінозалів новітнімкінообладнанням обумовлює необхідність перепідготовкиінженерно-технічного персоналу кіномережі.
5.1. Удосконалити практику укладення контрактів з директорамикінотеатрів. Не продовжувати контракти з директорами, які неспроможні забезпечити стабільну роботу підприємств у ринковихумовах, шляхів вдосконалення кінообслуговування населення.
2001 р. Головне управління культури і мистецтв
5.2. З метою підвищення кваліфікації директорів кінотеатрівпровести методичні наради (семінари), науково-практичніконференції з питань:
- застосування реєстраторів розрахункових операцій у сферікінообслуговування;
- перспектив розвитку електронного кінематографу в Україні,застосування кінотеатрами мультимедійного електронного обладнання;
- стану сучасної кінодистриб'юції, особливості формуваннярепертуару сучасного кінотеатру;
- розвитку системи надання супутніх послуг прикінообслуговуванні глядача;
- сучасних методів аналізу глядацької аудиторії, засобизалучення глядача до кінотеатру, особливості рекламної діяльностіна сучасному етапі;
- менеджменту у кінопідприємництві, методики підбору тапідготовки персоналу.
2001 - 2002 роки Головне управління культури і мистецтв
(за окремим планом)
5.3. Організувати на базі ДКО фірми "Київкіно" навчанняінженерно-технічного персоналу кінотеатрів з питань експлуатаціїновітніх видів кінообладнання.
Головне управління культури і мистецтв
5.4. Своєчасно організовувати проведення перевірок знаньПравил технічної експлуатації кіноустановок інженерно-технічнимипрацівниками кінотеатрів та Правил пожежної безпеки у кінотеатрах.У встановленому порядку проводити атестації та переатестаціїпрацівників відповідних професій згідно з Типовим положенням пронавчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці.
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
5.5. Спільно з об'єднаною профспілкою працівників кіномережісистематично аналізувати стан соціально-трудових відносин уколективах кінотеатрів, сприяти своєчасній виплаті заробітноїплати працівникам кіномережі.
2001 - 2005 роки Головне управління культури і мистецтв
5.6. При визначенні умов конкурсів з приватизації кінотеатріввключати положення, що гарантують працівникам збереження робочихмісць після приватизації даних об'єктів.
2001 р. Регіональне відділення ФДМ України по
м. Києву, Головне управління культури і
мистецтв.
Заступник голови В.Ромашко