ДФС у Дніпропетровській області
Роз’яснення
05.01.2016 |
Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичним особам-підприємцям платникам єдиного податку другої групи
Перехідними положеннями Закону України від 28.12.2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" зазначено, що цей Закон набирає чинності з 01 січня 2015 року, крім абзаців п’ятнадцятого і шістнадцятого пункту 110 розділу I цього Закону (щодо змін до пункту 296.10 статті 296) стосовно застосування реєстраторів розрахункових операцій, які набирають чинності:
для платників єдиного податку другої групи - з 1 січня 2016 року.
Згідно пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу, реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:
першої групи;
другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
Таким чином, при перевищенні у листопаді 2015 року обсягу доходу понад 1000000,0 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій є обов'язковим з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, (тобто з 01.01.2015 року) та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій з 01.01.2016 року платником єдиного податку ІІ групи з обсягом доходу за 2015 рік понад 1000000,0 грн. при умові застосування безготівкової форми розрахунків за товари повідомляємо наступне.
Згідно ст. 2 Закон України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) (далі-Закон № 265), розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до вимог ст. 3 Закону № 265, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Таким чином, платники єдиного податку ІІ групи з обсягом доходу за 2015 рік понад 1000000,0 грн. при здійсненні розрахункових операцій на місці проведення розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) з 01.01.2016 року повинні проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Щодо застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій повідомляємо наступне. Відповідно п. 1 ст. 17 Закону № 265, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції, у тому числі:
- за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи у таких розмірах:
вчинене вперше - 1 гривня;
за кожне наступне вчинене порушення - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).