• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснень (щодо оплати житлово-комунальних послуг за тарифами для населення)

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг | Розяснення від 28.06.2013
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 28.06.2013
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 28.06.2013
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Щодо надання роз'яснень
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Комісія), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору. Крім того, згідно з положеннями цієї статті споживачами теплової енергії є лише суб'єкти відносин у сфері теплопостачання, а отже, об'єкти у сфері теплопостачання до споживачів не належать.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач житлово-комунальних послуг - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальні послуги. Крім того, положеннями статті 13 цього Закону визначено, що до житлово-комунальних послуг, зокрема, належать централізоване постачання гарячої води та централізоване опалення. Таким чином, кінцеві споживачі отримують не теплову енергію, а послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно з Конституцією України держава забезпечує соціальну спрямованість економіки (стаття 13), що є основою для реалізації соціальних прав громадян, зокрема на соціальний захист та достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48).
Зазначені норми Основного закону реалізуються передбаченими у законодавстві державними соціальними стандартами та державними соціальними гарантіями, визначеними Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" , відповідно до статті 9 якого державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. Тобто, з урахуванням того, що відповідно до статті 6 цього Закону базовим державним соціальним стандартом є встановлений законом прожитковий мінімум, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти, то така норма (в частині встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги) розповсюджується тільки на громадян, які використовують житло виключно для проживання (для реалізації конституційного права громадянина на житло), і не розповсюджується на громадян, які використовують житло у інший спосіб (для реалізації інших конституційних прав).
Також слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2011 № 1199 установлено, що теплова енергія та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для потреб релігійних організацій та національних творчих спілок і їх регіональних осередків (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності) оплачуються ними за тарифами, встановленими для населення.
Отже, оплата житлово-комунальних послуг за тарифами для населення здійснюється громадянами, які використовують житло виключно для проживання, а також релігійними організаціями і національними творчими спілками і їх регіональними осередками (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності).
Крім того, відповідно до положень статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України , а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно Державного бюджету України чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими. Підтвердженням такого статусу може бути витяг з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Всі інші споживачі, які не підпадають під зазначені вище категорії, відносяться до категорії інших споживачів.
З повагою,
Член КомісіїС. Дунайло