• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про стан організації роботи Київського апеляційного господарського суду та місцевих господарських судів на які поширюється його повноваження

Вищий господарський суд України  | Постанова від 19.12.2003
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 19.12.2003
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 19.12.2003
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРЕЗИДІЯ ВИЩОГО ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ УКРАЇНИ
РАДА СУДДІВ ГОСПОДАРСЬКИХ СУДІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
19.12.2003
Про стан організації роботи Київського апеляційного господарського суду та місцевих господарських судів на які поширюється його повноваження
Розглянувши матеріали комплексного вивчення стану організаційного, матеріально-технічного, кадрового та соціально-побутового забезпечення Київського апеляційного господарського суду, місцевих господарських судів м. Києва, Київської, Черкаської та Чернігівської областей, президія Вищого господарського суду України і Рада суддів господарських судів України відзначають, що зазначені господарські суди в основному забезпечують гарантований Конституцією і законами України захист прав та інтересів суб'єктів підприємницької діяльності, суспільства і держави, здійснення правосуддя на засадах верховенства права.
Так, тільки за 9 місяців 2003 року кількість справ, закінчених провадженням господарськими судами, становить: господарський суд м. Києва - 18 тис.; господарський суд Київської області - 4 тис.; господарський суд Черкаської області - 3,4 тис.; господарський суд Чернігівської області - 3,4 тис.
Київським апеляційним господарським судом у зазначений період переглянуто 4,9 тис. скарг та подань, що у 2,5 рази більше ніж за відповідний період минулого року.
У процесі реорганізації національної судової системи були вжиті відповідні організаційні заходи, які в цілому сприяли запровадженню в судах спеціалізації судових палат (колегій) в межах спеціальної судової юрисдикції, забезпеченню колегіального та одноособового розгляду справ, гласності судового процесу, реалізації права на оскарження судового рішення, самостійності судів і незалежності суддів, здійснення суддівського самоврядування.
Необхідно відзначити позитивну роль ДП "Судовий інформаційний центр" по забезпеченню господарських судів оргтехнікою, системами технічного фіксування судового процесу, канцелярським приладдям та папером.
Так, господарським судом м. Києва отримано в користування 24 комп'ютера, 24 системи технічного фіксування судового процесу.
Господарський суд Черкаської області отримав в користування 12 комп'ютерів, 15 систем технічного фіксування судового процесу.
Київським апеляційним господарським судом регулярно проводиться робота щодо узагальнення практики здійснення судочинства, надається методична допомога у відповідь на звернення голів місцевих господарських судів, належним чином ведеться та аналізується судова статистика. Проведення таких заходів суттєво підвищує ефективність здійснення господарського судочинства. Необхідно відмітити і активність зазначених місцевих господарських судів у відпрацюванні єдиної практики застосування законодавства.
Київським апеляційним господарським судом, місцевими господарськими судами регіону проводиться робота, спрямована на вдосконалення координації діяльності з митними, податковими органами, органами прокуратури України щодо запобігання порушень законодавства у сфері господарських відносин.
Разом з тим в організації роботи зазначених господарських судів існують певні недоліки. Забезпечення їх належними службовими приміщеннями є вкрай незадовільним. Так, на даний час в Київському апеляційному господарському суді на 50 суддів припадає 5 залів судових засідань; господарському суді м. Києва на 44 судді - 2 зали; господарському суді Київської області на 20 суддів - 2 зали; господарському суді Чернігівської області на 17 суддів - 1 зал; господарському суді Черкаської області на 15 суддів - 2 зали.
Недостатнє забезпечення службовими приміщеннями вкрай негативно впливає на організацію діяльності та здійснення господарського судочинства в цих судах. Так, у зв'язку з відсутністю необхідної кількості службових приміщень не має можливості заповнити вакантні посади в господарському суді Чернігівської області. Приміщення господарського суду Черкаської області не відповідає вимогам, необхідним для відправлення правосуддя. Всі можливі місця в коридорах і холах пристосовані для робочих місць операторів, секретарів та інших працівників суду. Київський апеляційний господарський суд користується приміщенням на підставі договору суборенди. Приміщення господарського суду Київської області знаходиться в аварійному стані.
Потребує підвищення рівень якості постановлених рішень, ухвал, постанов. Так, за результатами здійснення апеляційного провадження відсоток скасованих та змінених судових рішень за 2002 рік по місцевим господарським судам становить: м. Києва - 5,7 відсотків; Київської області - 3,7 відсотків; Черкаської області - 2,6 відсотків; Чернігівської області - 1,5 відсотків.
Вищим господарським судом України в зазначений період скасовано та змінено 8,3 відсотка постанов та ухвал Київського апеляційного господарського суду.
Мають місце непоодинокі випадки, коли місцеві господарські суди безпідставно повертають позовні заяви без розгляду, у тому числі з посиланням на недотримання стороною досудового порядку врегулювання спору, виносять немотивовані ухвали і припускаються порушень процесуальних строків.
Трапляються випадки невідповідності протоколів судових засідань вимогам Господарського процесуального кодексу України.
Президія Вищого господарського суду України та Рада суддів господарських судів України, керуючись статтями 43, 111 Закону України "Про судоустрій України"
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Звернути увагу голів Київського апеляційного господарського суду (Пінчука А.М.), господарського суду м. Києва (Мельника В.І.), господарського суду Київської області (Стахурського М.Ф.), господарського суду Черкаської області (Скиби М.Г.), господарського суду Чернігівської області (Омеляненко Т.І.) на необхідність підвищення рівня правосуддя та забезпечення дотримання конституційних засад судочинства.
2. Голові Київського апеляційного господарського суду (Пінчуку А.М.) здійснити аналіз причин зміни та скасування рішень місцевих господарських судів, прийнятих в 2003 році, та за результатами провести додаткові заняття з суддями.
3. Головам господарського суду м. Києва (Мельнику В.І.), господарського суду Київської області (Стахурському М.Ф.), господарського суду Черкаської області (Скибі М.Г.), господарського суду Чернігівської області (Омеляненко Т.І.) вжити додаткових заходів по впровадженню інформаційно-пошукової системи "Діловодство" і організації роботи по розгляду скарг та звернень громадян, представників юридичних осіб.
4. Рекомендувати заслухати на президії Київського апеляційного господарського суду у другому півріччі 2004 року інформацію голів місцевих господарських судів, на які поширюються повноваження зазначеного суду, стосовно здійснення заходів щодо удосконалення стану організації роботи та усунення виявлених недоліків.
5. Звернути увагу Державної судової адміністрації України на необхідність забезпечення новоутвореного Київського міжобласного апеляційного господарського суду та Київського апеляційного господарського суду, господарських судів м. Києва, Київської, Черкаської та Чернігівської областей приміщеннями, що відповідають вимогам для відправлення правосуддя.
6. Постанову спільного засідання президії Вищого господарського суду України і Ради суддів господарських судів України довести господарським судам України для вжиття заходів щодо підвищення рівня організації роботи по забезпеченню здійснення правосуддя.
7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Вищого господарського суду України Тітова М.І. і заступника Голови Ради суддів господарських судів України Кузьменка М.В.
Голова Вищого господарського
суду України
Голова Ради суддів
господарських судів України

Д.Притика

В.Палій