• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Участь засобів масової інформації щодо забезпечення правової освіти населення. Досвід створення дитячих телепрограм правового спрямування

Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення | Рекомендації від 20.05.2011
Реквізити
  • Видавник: Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення
  • Тип: Рекомендації
  • Дата: 20.05.2011
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення
  • Тип: Рекомендації
  • Дата: 20.05.2011
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВСЕУКРАЇНСЬКА МІЖВІДОМЧА КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА РАДА З ПРАВОВОЇ ОСВІТИ НАСЕЛЕННЯ
Р Е К О М Е Н Д А Ц І Ї
20.05.2011
Участь засобів масової інформації щодо забезпечення правової освіти населення. Досвід створення дитячих телепрограм правового спрямування
Становлення України як демократичної правової держави, формування засад громадянського суспільства зумовлюють необхідність підвищення рівня правової освіти населення.
У першу чергу потребують вирішення на державному рівні питання розвитку правосвідомості населення, підвищення правової культури та подолання правового нігілізму. Одержання правових знань громадянами є чи не найголовнішим завданням на сьогодні. І саме правова освіта має на меті формування високого рівня правової культури та правосвідомості особи, її ціннісних орієнтирів та активної позиції як члена громадянського суспільства.
У сучасних умовах розбудови правової держави та громадянського суспільства в Україні значно зростає роль правової освіти та правового виховання населення. Розвиток економічних та політичних процесів, соціальних відносин, розширення комунікативних зв'язків між людьми, зростання їх відповідальності за формування власної долі потребує глибоких правових знань.
Здійснення правової освіти, правового виховання та підвищення правової свідомості передбачає створення системи навчання і виховання, направленої на формування нового вищого рівня правової культури, яка включає отримання системних знань про право, правопорядок, суспільні правовідносини.
Саме поширення правової інформації у газетах, телерадіоканалах, через мережу Інтернет є одним з найпотужніших і найвпливовіших засобів забезпечення доступу громадян до такої інформації. Про закон потрібно говорити професійно, захоплююче і доступно. Потрібно використовувати такі форми правового виховання, які дійдуть не тільки до розуму, але й до серця кожної молодої людини.
Україна, обравши шлях незалежного розвитку, проголосила однією із своїх головних цілей побудову держави на принципах верховенства права і демократії, де втілюватиметься принцип "держава для людини", забезпечуватимуться права і свободи кожного згідно з європейськими нормами і стандартами. Молодь - важливий соціальний і електоральний прошарок суспільства. Саме вона буде відігравати велику роль у розвитку громадянського суспільства правової держави.
Так, Конституція України закріплює право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Основні принципи інформаційних відносин, як-то гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації та свобода її обміну; об'єктивність, вірогідність інформації; повнота і точність інформації; законність одержання, використання, поширення та зберігання інформації визначає Закон України "Про інформацію".
Відповідальна роль виховання вільного свідомого громадянина демократичної правової держави в Кіровоградській області покладена на обласну міжвідомчу координаційно-методичну раду з правової освіти населення, яка є координатором правоосвітніх процесів, забезпечує об'єднання зусиль органів юстиції, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських інституцій, навчальних закладів та закладів культури, наукових установ, засобів масової інформації.
Загалом, на сьогодні в Україні зареєстровано 598 друкованих засобів масової інформації, вид видання за цільовим призначенням яких - для дітей.
У свою чергу необхідно відзначити діяльність Головного управління юстиції у Кіровоградській області щодо створення дитячих програм правового спрямування.
Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області з 2002 року започатковано видання "Правова газета". Мета видання - забезпечення прозорості в діяльності органів юстиції і їх структурних підрозділів, інформування громадян про роботу установ юстиції та надання правової допомоги.
З метою більш широкого висвітлення питань правової тематики, залучення студентської аудиторії Головним управлінням юстиції спільно з Кіровоградським інститутом розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" видається бюлетень "Правовий порадник". У бюлетені створено постійні рубрики: "Вісник нотаріату", "Відділ реєстрації актів цивільного стану інформує", "Державна виконавча служба повідомляє", "Правник", "Кадровий радник", "Запитуйте - відповідаємо", в яких висвітлюються питання діяльності органів юстиції регіону та надаються правові консультації. Крім того, у бюлетені запроваджено постійну рубрику членів обласної МКМР з правової освіти населення "Правова освіта", де читачі мають змогу ознайомитись з роз'ясненнями законодавства з питань, віднесених до компетенції органів та установ влади, представники яких є членами обласної МКМР.
Загалом Головне управління юстиції співпрацює з Кіровоградською обласною державною телерадіокомпанією (виступи в телевізійній програмі "Права"), газетами "21 канал", "Народне слово", "Сільське життя плюс" та "Безплатні оголошення"; органами юстиції регіону налагоджена співпраця з 33 друкованими засобами масової інформації, з 13 радіокомпаніями, з 8 телекомпаніями.
Протягом 2010 року працівниками Головного та територіальних управлінь юстиції Кіровоградської області здійснено 1187 виступів у засобах масової інформації.
Життя демонструє, що поведінка людини обумовлена її правосвідомістю. Саме думки, уявлення, вольові зусилля людей ініціюють і регулюють їхні дії та вчинки в усіх сферах життєдіяльності, у тому числі в правовій. Від рівня, якості, характеру, змісту правосвідомості залежить те, якою буде поведінка людини в суспільстві - правомірною, соціально корисною чи неправомірною, соціально шкідливою, небезпечною.
Відомо, що телебачення є потужним знаряддям впливу на психіку дорослої людини, не кажучи вже про юного глядача. Моделі поведінки, які демонструються на екранах, згодом відображаються і у реальному житті людей.
У Кіровоградській області членами обласної МКМР з правової освіти населення докладено максимум зусиль для створення телепередач правового спрямування.
Перша програма правоосвітнього спрямування "Право" у співпраці з фахівцями обласного управління юстиції розпочала свою роботу ще в 2000 році на каналі "Кіровоград". Необхідність створення такої програми на той час була очевидною, адже спеціальних програм, які б займалися професійно і системно роз'ясненням чинного законодавства, правових ситуацій і конфліктів, на той час не було. Така спроба виявилася вдалою, програма відразу набула популярності. До участі у щотижневому випуску програми почали долучатися правоохоронці, адвокати, судді, нотаріуси, юрисконсульти і фахівці органів виконавчої влади. Першими темами програми стало висвітлення проблем адвокатського захисту громадян та становлення української адвокатури.
Сьогодні телепрограма "Право" та радіопрограма "Юридичний вісник" включені в Обласну програму правової освіти населення і є обов'язковими державними програмами Кіровоградській обласної державної телерадіокомпанії з питань роз'яснення чинного законодавства.
Протягом року забезпечується випуск щонайменше 50 випусків програми "Право" та радіопрограми "Юридичний вісник".
Питання, що висвітлюються в телепередачах, стосуються подолання дитячої безпритульності і бездоглядності (матеріали готуються на основі рейдів УМВС), роботи із дітьми, що жебракують, тікають із дому чи є безпритульними; подолання кризовості українських сімей, насильства і жорстокості (створено соціальний відеоролик "Як вийти із кризової ситуації").
Також в ефірі телепрограми "Право" систематично транслюються передачі стосовно запобігання та протидії торгівлі людьми з використанням матеріалів Міжнародної організації міграції, УМВС, СБУ.
Особливою актуальністю вирізняються телепрограми, присвячені захисту прав дітей. В ефірі програм з метою уникнення порушень прав дітей представниками адвокатури та суддями області акцентується увага на найтиповіших порушеннях прав неповнолітніх та шляхах їх захисту.
Під час низки телепередач за участі екологів, лікарів, правоохоронців, представників прокуратури приділялась увага питанням формування здорового способу життя, екологічним проблемам регіону.
Дитяча телевізійна програма правового спрямування "Великі права маленької людини"
Пріоритетне місце в процесі формування і розвитку особистості від моменту її народження належить сім'ї. За висловом відомого українського педагога-письменника Василя Сухомлинського "сім'я - це джерело, в домі якого живиться річка нашої держави". Вона є першим вихователем дитини і середовищем передачі духовного багатства, культурних традицій, формування ціннісних орієнтирів.
З раннього дитинства людина опиняється в інформаційному полі, вона не може жити без інформації, сприймаючи її через безліч каналів, і на основі її обробки формує свою поведінку. Засоби масової інформації створюють своєрідний інформаційний світ, в якому людина, зокрема молода людина, виробляє певний світогляд щодо способу життя, стилю життя, типів поведінки.
Право дитини на вільне висловлення своєї думки, формування власних поглядів, розвиток суспільної активності, отримання інформації, що відповідає її віку, гарантує Конвенція ООН "Про права дитини" та Закон України "Про охорону дитинства". Це право включає свободу розшуку, одержання, використання, поширювання та зберігання інформації в усній, письмовій чи іншій формі за допомогою творів мистецтва, літератури, засобів масової інформації, засобів зв'язку чи інших засобів на вибір дитини.
Існує нерозривний зв'язок між правом та інформацією, свободою думки, свободою висловлювання та громадською активністю, адже діти є не тільки пасивними споживачами інформації. Саме через засоби масової інформації думка дитини може бути донесена до суспільства. Реалізації права дітей на вільне висловлювання думки, формування активної життєвої позиції, налагодження продуктивного діалогу між дітьми та дорослими сприяють залученню дітей у процес створення і діяльності ЗМІ. Тому багато регіональних, міських та молодіжних засобів масової інформації надають свої шпальти та ефірний час дітям.
Відомо, що сьогодні мало хто з батьків має змогу приділити своїй дитині необхідний час для критичного аналізу поведінки, яка сформувалася внаслідок отриманої ззовні інформації. Маленькі громадяни через брак уваги з боку дорослих у пошуках життєвого досвіду звертаються до телевізора і в першу чергу цікавляться тими програмами, які нібито дають приклади вирішення конкретних життєвих ситуацій. Однак такі приклади не завжди відповідають моральним критеріям суспільства.
Виховання дитини не можна відкладати на потім, її треба виховувати щоденно, творчо розвивати і давати правові знання, щоб вона була обізнана у своїх правах і обов'язках і знала, що чекає її у разі скоєння злочину, зокрема в такому важливому питанні, як правовий захист. Але з огляду на те, що справді якісних і пізнавальних передач, спрямованих на дитячу аудиторію, мало, юні глядачі обирають "найкраще" з того, що пропонує вітчизняне телебачення.
Уперше ще у 2003 році на базі дитячої бібліотеки ім. А.П.Гайдара створено дитячий правовий телевізійник клуб, який у співпраці з фахівцями обласного управління юстиції забезпечував вихід в ефір дитячої телепрограми правового спрямування "Великі права маленької людини". Тоді, у 2003 році, подібних правових дитячих програм не було, тому разом із керівництвом обласного управління юстиції було розпочато роботу над створенням дитячої телепередачі правового спрямування.
Заняття із дітьми проводяться в ігровій формі. Розробки сценаріїв правових заходів та тем є доступними для всіх вихователів, освітян, батьків, відвідувачів клубу та бібліотеки. Вихователі навчальних закладів мають можливість замовити будь-яку тему правового спрямування і захід із дітьми. Сценарії та тематичні програми на дисках зберігаються у дитячому телевізійному правовому клубі і в інтернет-класі обласної дитячої бібліотеки та є доступними для всіх бажаючих. Теми програм і засідань клубу різноманітні: "Мандруємо дорогами країни правознавства" - для наймолодших учасників клубу, "Конвенція ООН з прав дитини", "Як діяти у кризовій ситуації", ігрова програма "Поле чудес із правовими ситуаціями", "Право дитини на сім'ю", "Громадянська освіта", "Діти - дітям" - благодійництво і волонтерська робота".
Дитячі програми з елементами правого виховання "Засинайко", "Кукарача"
Дитяча телевізійна студія "КУ-РАЖ", що працює при Кіровоградській ОДТРК, започаткувала свою роботу 5 грудня 1995 року, метою діяльності якої є створення дитячих телепрограм розважально-пізнавального характеру журнального типу, який передбачає наявність в одній телевізійній програмі декількох сюжетів, що об'єднані однією тематикою. Крім того, на студії діють гуртки журналістики, дикторської майстерності, авторського мистецтва для дітей віком від 6 до 14 років.
Діти молодшої групи (6 - 10 років) беруть участь у підготовці та створенні щоденної дитячої телепрограми "Засинайко", змістом якої є розроблені ідеями дітей сценарії. Цікавим є те, що правові матеріали подаються у ігровій формі, ведучі розігрують на екрані відомі казкові сюжети з правовим підтекстом і повчальним висновком. Діти намагаються в такий спосіб донести до телеглядачів-ровесників своє бачення правомірності і неправомірності життєвих ситуацій та вчинків героїв.
За час існування телепрограми до перегляду дітям було представлено ряд повчальних з соціально-правовим навантаженням телепередач на різну тематику, зокрема, розглядались питання важливості безпеки навколишнього середовища, обов'язок берегти природу і не завдавати їй шкоди, необхідності відвідування лікаря та обов'язок ходити до школи, важливості законів держави та найвищу силу Конституції. На прикладі відомих казок дітям роз'яснюються теми про заборону використання дитячої праці і наявність у дітей прав на відпочинок та можливість звернення по допомогу до дорослих у разі їх порушення (на прикладі казки про Попелюшку); обов'язок держави захищати своїх маленьких громадян від завдання їм фізичної та моральної шкоди та жорстокого ставлення до них ("Золотий ключик"); наявність у кожної людини прав на особисте життя ("Дюймовочка"); право на рівність всіх дітей незалежно від народження, раси ("Гидке каченя") тощо.
Діти середньої групи (11 - 14 років) готують сюжети, сценарії, інтерв'ю щотижневої дитячої передачі "Кукарача". Досвід роботи над дитячими програмами показав, що найбільш дієвим форматом подачі правового матеріалу є невеликі коментарі або сюжети у тематичних програмах, зроблені у доступній формі мовою дитини.
Починаючи з 2005 року автори телевізійної студії "КУ-РАЖ" створюють дитячі програми з елементами правового виховання. У цих програмах висвітлюються поняття "держава", "конституція", "демократія", "права та обов'язки", "громадянство", положення Конвенції ООН "Про права дитини" тощо.
До участі у програмі запрошуються фахівці у галузі права: судді, адвокати, нотаріуси та фахівці дитячої психології.
Характерними рисами дитячих телепередач, що роблять їх ефективними, популяризують у дитячому середовищі та сприяють довірі дитячої аудиторії, є: подання інформації самими дітьми, що сприяє підвищенню рівня довіри дітей; незавантаженість юридичними і складними для засвоєння термінами, що сприяє ефективній адаптації складного правового матеріалу та кращому сприйняттю інформації дітьми; використання ігрової форми та сюжетної лінії добре відомих дітям казок, що сприяє усвідомленню та можливості проектувати свою поведінку відповідно до життєвих ситуацій; системність подання матеріалу.
Територіальні управління юстиції регіону також докладають чимало зусиль до створення телепередач для дітей правового спрямування.
Наприклад, Світловодське міськрайонне управління юстиції має свій позитивний досвід такої співпраці з телебаченням.
Окрім опублікування виступів членів Світловодської МКМР у місцевих ЗМІ, також активно висвітлюються результати проведення правоосвітніх заходів на телебаченні - брей-ринги, "круглі столи", конкурси винахідливих та кмітливих "Знавці права", конкурси на краще знання Конституції України, транслюються репортажі про проведення правороз'яснювальної роботи з учнями та батьками в навчальних закладах районів міста.
Починаючи з 2007 року фахівцями Світловодського міськрайонного управління юстиції спільно з представниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, працівниками телерадіокомпанії "41 канал", вчителями та психологами розробляються сценарії дитячих телепередач під рубрикою "Мала юридична академія".
У форматі телепрограми вийшла в ефір значна кількість телепередач для дітей та молоді з такою тематикою: "Вивчаємо кримінальне законодавство", "Право молоді на працю", "Вивчаємо сімейне законодавство", "Молодь і громадське життя", "Права дитини за Конвенцією ООН про права дитини".
Метою передач є не тільки підвищення рівня правової культури дітей, надання правової інформації, а й безпосереднє залучення їх до участі в телепередачах відповідного спрямування.
На підставі викладеного Всеукраїнська МКМР з правової освіти населення
РЕКОМЕНДУЄ:
I. Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, обласним міжвідомчим координаційно-методичним радам з правової освіти населення:
1.1. Активізувати роботу щодо висвітлення матеріалів правороз'яснювального характеру в місцевих засобах масової інформації.
1.2. Систематично залучати до виступів у ЗМІ вчених, спеціалістів та фахівців з різних галузей права.
1.3. З метою належного висвітлення актуальних правових питань, роз'яснення актів законодавства створити до 1 листопада 2011 року постійні рубрики в друкованих ЗМІ, на радіо та телебаченні.
1.4. Спільно з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вжити заходів щодо заснування власних друкованих засобів масової інформації юридичного спрямування з метою всебічного висвітлення інформації з питань діяльності органів юстиції, сприяння розвитку цілісної системи правового всеобучу.
1.5. Сприяти створенню дитячих телепередач правового спрямування, безпосередньому залученню дітей до участі в них.
1.6. З метою подальшого розвитку дитячих телепередач правового спрямування проводити конкурси серед навчальних закладів на краще написання сценарію до них.
II. Державному комітету телебачення та радіомовлення України, Міністерству юстиції України:
2.1. Постійно забезпечувати висвітлення в теле- та радіопередач актуальних правових питань, в тому числі шляхом організації циклу навчально-методичних телепередач із залученням провідних фахівців у галузі права.
2.2. Поширити досвід роботи зі створення та функціонування телепередач; правового спрямування у Кіровоградській області серед обласних телекомпаній України.
2.3. Вжити заходів щодо підвищення кваліфікації представників засобів масової інформації з висвітлення питань держави і права, чинного законодавства, а також працівників юридичних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади щодо методики правового інформування населення у ЗМІ.
2.4. Вивчити можливість запровадження та функціонування постійних телепрограм правового спрямування.
2.5. Проводити всеукраїнські огляди-конкурси на краще висвітлення правоосвітньої проблематики видавництвами, видавничими організаціями друкованими засобами масової інформації юридичного спрямування щороку починаючи з 2012 року.
III. Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерству внутрішніх справ України:
3.1. З метою профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі спільно зі службами у справах дітей, Центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, управліннями освіти і науки активізувати правовиховну та правоосвітню роботу, практикувати проведення конференцій, семінарів, інших заходів.
3.2. Систематично здійснювати проведення правовиховної та правороз'яснювальної роботи серед неповнолітніх у школах-інтернатах, у виховних закладах, притулках для дітей-сиріт, у центрах соціальної реабілітації неповнолітніх.
Голова ВМКМР,
Міністр юстиції України

О.Лавринович