• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Співпраця закладів культури з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями щодо організації правової освіти населення

Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення | Рекомендації від 20.05.2011
Реквізити
  • Видавник: Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення
  • Тип: Рекомендації
  • Дата: 20.05.2011
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення
  • Тип: Рекомендації
  • Дата: 20.05.2011
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВСЕУКРАЇНСЬКА МІЖВІДОМЧА КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА РАДА З ПРАВОВОЇ ОСВІТИ НАСЕЛЕННЯ
Р Е К О М Е Н Д А Ц І Ї
20.05.2011
Співпраця закладів культури з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями щодо організації правової освіти населення
На сучасному етапі розвитку українського суспільства у громадян підвищується інтерес до отримання правових знань. Органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, науковими і навчальними установами, закладами культури вживаються заходи з метою найповнішого задоволення цього інтересу.
Для значної частини громадян характерні незнання законів і методів захисту своїх прав. Це властиво в першу чергу молодому поколінню і є однією з причин порушення прав людини в економічній, соціальній, політичній, культурній і інших сферах. Незнання людиною своїх прав і невиконання обов'язків є однією із суттєвих перешкод на шляху проведення демократичних перетворень.
Побудова правової держави і громадянського суспільства в більшості залежить від рівня організації правової обізнаності в галузі прав і свобод людини, форм і методів їх захисту.
Діяльність держави та її інституцій повинна бути направлена на ознайомлення громадян з основними положеннями законодавства, виховання поваги до права та закону, формування впевненості в тому, що права людей будуть належним чином захищені.
Сьогодні очевидним є те, що забезпечення високого рівня правової культури населення України та молодого покоління можливе тільки завдяки тісній співпраці закладів культури з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, науковими установами, міжвідомчими координаційно-методичними радами з правової освіти населення, видавництвами та видавничими організаціями, засобами масової інформації.
Правова освіта населення - один із пріоритетних напрямів роботи закладів культури і мистецтв Кіровоградської області.
Правоосвітня функція закладів культури області реалізується у різних формах, а саме: проведення конференцій, лекцій, семінарів, тренінгів, виставок, оглядів правової тематики, які мають на меті інформування, методичне забезпечення навчального процесу, правове виховання, надання практичної (консультативної) правової допомоги.
Суттєву роль у реалізації правової освіти відіграють бібліотеки. Бібліотека - це фундамент освіти і самоосвіти, що забезпечує потреби навчально-виховного процесу в усіх його ланках. Оскільки однією з основних функцій бібліотеки є інформаційно-освітня, то й правовій освіті відведено значне місце.
Робота бібліотечних закладів створює умови для підвищення правових знань громадян, а отже, формування поведінки, що відповідає критеріям моральності та законності.
Бібліотека виконує свою основну функцію - інформаційну, вона є своєрідним посередником між тими, хто потребує правових знань, та тими, хто розповсюджує ці знання на професійному рівні.
Бібліотечні заклади сприяють створенню системи інформаційного забезпечення усіх громадян, а насамперед молоді.
Через заклади культури багато уваги приділяється правовому вихованню в галузі прав сім'ї, у сфері праці, охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення, в питаннях покращення житлових умов.
На рівні виконання загальноосвітніх функцій бібліотечні заклади є важливим засобом правової освіти, оскільки забезпечують вільний доступ громадян до правової інформації за допомогою відповідної літератури, довідково-правових систем та Інтернету.
Часто для підготовки матеріалів працівнику бібліотеки потрібно не тільки аналізувати великий обсяг нормативно-правових документів, але й підшуковувати оптимальний вихід із важкої життєвої ситуації, порадити інстанцію, що зможе надати допомогу в реалізації або захисті певних прав.
Як показує практика, найкраще загальнодоступність правової інформації забезпечується через інтернет-сайти. І сьогодні успішно діє віртуальна допомога юриста на сайтах окремих бібліотек, де користувач може задати питання правового характеру і отримати на нього відповідь.
Регіональна програма правової освіти населення на Кіровоградщині дозволила вести роботу з формування правової культури не епізодично, від випадку до випадку, а створити систему, що має певні цілі, завдання і шляхи їх вирішення.
Одним з основних заходів щодо організації правової освіти населення є сприяння створенню та діяльності молодіжних інтелектуальних та правових клубів.
Так, обласною бібліотекою для дітей ім. А.П.Гайдара, обласною бібліотекою для юнацтва ім. О.М.Бойченка спільно з Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області проводяться засідання правового клубу "Великі права маленької людини" та лекторію "Молодь і право".
Лекторій "Молодь і право" проводиться працівниками Головного управління юстиції щомісяця за такою тематикою: "Майбутня кар'єра. Очікування та реальність", "Наркотики: небезпека поряд" (відеолекторій), "Шлюбні відносини з точки зору права", "Насильство в молодіжному середовищі". Працівниками Головного управління юстиції проводяться юридичні консультування молоді, на кожне засідання лекторію готуються методичні посібники, буклети з відповідної тематики.
Участь у проведенні засідань клубу "Молодь і право" беруть працівники обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та відділу кримінальної міліції у справах дітей управління МВС України в області, Кіровоградської обласної благодійної організації "Відкрите серце" та громадської організації ТІМО "Відкриті двері".
Головним управлінням юстиції забезпечується діяльність правового клубу "Великі права маленької дитини", яка сприяє засвоєнню та розумінню змісту основних державно-правових понять та дотриманню чинного законодавства, правових норм, встановлених державою та суспільством.
На засіданні цих клубів обговорюються різноманітні теми, запрошуються фахівці-юристи, лікарі, психологи обласного та міського центрів соціальних служб для молоді, обласної служби у справах неповнолітніх та обласного центру здоров'я. Ці заняття допомагають дітям адаптуватися в оточуючому світі, поспілкуватися у колі однолітків, одержати необхідну інформацію, підтримку з боку фахівців щодо вирішення проблем правового характеру, запобігають девіантній поведінці, антисоціальним проявам, сприяють профілактиці правопорушень.
Спільно з правовим клубом "Великі права маленької дитини" обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара на веб-сайті Головного управління юстиції запроваджено спеціальну дитячу рубрику "Великі права маленької дитини", де в яскравому вигляді та цікавій формі діти зможуть ознайомитися зі своїми правами та обов'язками відповідно до Конвенції ООН про права дитини та Конвенції ООН про права інвалідів.
При Гайворонській центральній районній бібліотеці діє молодіжний клуб "Співрозмовник", метою якого є організація проведення змістовного дозвілля молоді, обговорення молодіжних проблем та утвердження здорового способу життя.
У вересні 2010 року працівниками Гайворонської центральної районної бібліотеки за сприяння фахівців Гайворонського районного управління юстиції на базі бібліотеки було створено правовий клуб "Феміда", робота якого направлена на ознайомлення учнів з вітчизняним законодавством, із змістом нормативно-правових актів, що стосуються прав та законних інтересів дітей, формування правового світогляду, запобігання шкідливим звичкам, профілактику правопорушень та негативних явищ серед підлітків та молоді.
При Добровеличківській районній бібліотеці для дорослих діє молодіжний клуб "Моральність і право", засідання якого щокварталу проводять працівники районного управління юстиції на теми: "Знаємо та реалізуємо свої права", "Є право - значить є надія", "Уроки права - уроки життя". Успішна діяльність молодіжного клубу свідчить про підвищену увагу до виховання правосвідомості і підвищення правової культури учнівської молоді, сприяє посиленню ролі права в суспільному житті. При районній бібліотеці для дітей працює клуб сімейного спілкування "Затишок", членами якого є батьки і діти.
Працівниками Новоукраїнського районного управління юстиції спільно з членами клубу "Підліток" (учнівською молоддю) систематично проводяться засідання, на яких розглядаються питання захисту прав та виконання обов'язків неповнолітніми, а також ряд інших заходів: юридичний калейдоскоп "Світ твоїх прав", правовий лабіринт "Вчимося жити по закону", правознавчий турнір "Магістри юстиції", уроки застереження "Не стань на стежку біди".
За ініціативи Олександрійського міськрайонного управління юстиції у 2003 році започатковано "Школу майбутнього юриста". Учасниками "Школи майбутнього юриста" є учні 10 - 11 класів Ліцею інформаційних технологій. Так, з моменту започаткування учасниками "Школи" проведено 33 засідання. Учні відвідують судові засідання, зустрічаються з представниками правоохоронних органів, ознайомлюються з роботою державних установ та організацій міста і району. Завідуючі міською та районною централізованими бібліотечними системами Олександрії є членами міської та районної міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення. На базі бібліотек створені та діють правові громадські приймальні, у яких працівниками райміськуправління надається безоплатна правова допомога малозабезпеченим громадянам міста та району. Олександрійською центральною бібліотекою ім. О.С.Пушкіна та Олександрійською центральною районною бібліотекою ім. Д.І.Чижевського організовано цикл лекцій, зокрема за тематикою "День соборності України", "Що потрібно знати про кримінальну відповідальність", "Сім'я - первинний та основний осередок суспільства", "Хто сказав: "Вчителю, не маєте права"; мультимедійну презентацію проекту Олександрійського ґендерного інформаційного центру "Не стань жертвою".
На базі Центральної універсальної бібліотеки у м. Знам'янці Кіровоградської області вже понад 6 років діє Публічний центр регіональної інформації "Бібліотека і влада", метою якого є надання вільного доступу населення до інформаційних ресурсів місцевого самоврядування, законодавчих, нормативних, статистичних, економічних матеріалів. Центр забезпечується документами, що приймаються місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування: рішеннями, розпорядженнями, наказами тощо.
Матеріали зберігаються в тематичних теках: "Соціально-економічний розвиток міста", "Соціальний захист населення", "Комунальне господарство міста", "Благоустрій міста", "Бюджет міста", "Громадські організації і об'єднання", "Навчальні заклади", "Культурне життя міста". Від Знам'янського міськрайонного управління юстиції центр отримує інформацію про зареєстровані місцеві осередки політичних партій. Тобто, бібліотеки орієнтують свою діяльність на інтереси місцевої громади, співпрацю і взаємозв'язок з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, зокрема через діяльність міської МКМР з правової освіти населення.
Важливим елементом ефективної роботи бібліотек є система експрес-опитувань з метою виявлення ставлення молодого покоління до актуальних правових проблем, зацікавленість у правових питаннях держави. Так, напередодні тижня правових знань в Олександрійському районі Кіровоградської області працівниками центральної дитячої бібліотеки ім. Ю.Гагаріна проведено експрес-опитування "Що я знаю про свої права?".
З правовими питаннями молодь зустрічається часто. Щоб уміло і правильно користуватись своїми правами і добре виконувати свої обов'язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших громадян, треба знати закони. З цією метою в Юнацькій бібліотеці м. Олександрії за підтримки органів виконавчої влади створено Правовий ліцей. У рамках навчання в ліцеї відбуваються зустрічі з працівниками правоохоронних органів. Метою зустрічей є: ознайомлення молоді з найбільш поширеними прикладами правопорушень для їх попередження, розвиток інтересу до законодавства, що стосується прав та обов'язків молодих людей, виховання у них правової свідомості.
Оскільки актуальним питанням сьогодні є вступ України до Євросоюзу, працівниками бібліотеки м. Олександрії створено молодіжний клуб "Перспектива", членами якого є учні старших класів загальноосвітніх шкіл міста та району, що прагнуть сприяти відродженню духовності, української мови, розбудові державності України. В рамках клубу відбуваються заходи, в яких постійно активну участь беруть працівники управління юстиції.
Традицією вже стало проведення тижнів правових знань та місячників морально-правового виховання у загальноосвітніх навчальних закладах та бібліотеках. Результатом такої співпраці є запрошення членів МКМР для проведення батьківських лекторіїв та для проведення лекцій і бесід для педагогічних колективів. Суттєве значення має донесення до відома населення та висвітлення завдань і результатів діяльності МКМР, тому доречним є проведення на місцевому телебаченні прес-конференцій спільно з Головним управлінням юстиції, відділом взаємодії із ЗМІ, відділом захисту прав споживачів, відділом сім'ї та молоді, центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та інших членів МКМР.
З метою забезпечення реалізації заходів щодо правової освіти населення обласним Центром народної творчості, закладами культури клубного типу області протягом 2010 року проведено ряд заходів з правової тематики. Значна увага закладами клубного типу області приділяється співпраці з громадськими організаціями. Так, Світловодським міським Палацом культури організовано ряд "круглих столів" на правову тематику, вечорів запитань та відповідей за участю представників комітету ветеранів війни, української спілки малолітніх жертв-в'язнів фашизму, районної організації "Союз-Чорнобиль". Олександрійським міським Палацом культури за участі представників Товариства Червоного Хреста, міської спілки воїнів-афганців, жіночої громадської організації проводяться дні відкритих дверей, вечори-репортажі, кінолекторії та засідання любительських об'єднань на правову тематику, під час яких надаються правові роз'яснення та консультації.
Все більш популярним стає обласний інформаційно-консультативний ґендерний центр, створений при обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І.Чижевського спільним зусиллям бібліотеки з обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва та управління у справах сім'ї та молоді, який проводить інформаційно-просвітницьку роботу з питань ліквідації усіх форм дискримінації за ознакою статі, подолання стереотипів щодо ролі жінок і чоловіків у сім'ї та суспільстві; популяризацію політики рівних можливостей у соціальному, економічному, політичному і культурному житті України та забезпечення реалізації прав жінок і чоловіків на отримання якісної своєчасної інформації.
Так, протягом 2010 року у рамках проекту "Зміцнення потенціалу неурядових організацій Кіровоградської області у запобіганні торгівлі людьми", підтриманого Міжнародною організацією з міграції, Центром проведено "круглий стіл" "Протидія торгівлі людьми"; тренінги "Торгівля людьми - одна з поширених форм насилля", "Ґендерна рівність. Сімейне право", "Про попередження насильства в сім'ї"; лекції "Проблеми ґендерної рівності в Україні".
До проведення вищезазначених заходів запрошувалися спеціалісти управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, обласного управління УМВС у Кіровоградській області, Кіровоградського обласного центру зайнятості, викладачі Кіровоградського юридичного інституту Харківського Національного університету внутрішніх справ, представники громадської організації "Громадські ініціативи".
Бібліотека спільно з громадською організацією ОЖІС за сприяння Національного Фонду Підтримки Демократії (США) реалізує найбільш масштабний проект "Мережа громадянської освіти", завдяки якому на базі центральних районних (міських) бібліотек створена мережа із 25 інформаційно-ресурсних центрів, які забезпечують безкоштовний доступ громадян області до мережі Інтернет, мають законодавчі бази і задовольняють запити користувачів з правових питань.
Діяльність інформаційно-ресурсних центрів спрямована на підвищення рівня правових знань та правової культури сільського населення. Так, протягом 2010 року проведено ряд інформаційно-просвітницьких заходів для жителів районних центрів та сіл області - семінари, тренінги, інформаційні сесії, Дні громадянської освіти з питань Ґендерної рівності, сімейного права, права на працю, подолання проблем безробіття, волонтерства, толерантності, профілактики ВІЛ-інфекції та СПІДу тощо. Протягом року проведено понад 1800 тренінгів з правової тематики, у яких взяли участь майже 25 тисяч учасників різних вікових категорій.
Значну роботу у цьому напрямі проводить Центр європейської інформації. Серед значних заходів Центру можна відзначити "круглий стіл" за участю представників громадських організацій, юристів, викладачів та студентів юридичних факультетів вищих навчальних закладів міста Кіровограда, засобів масової інформації на тему "Права людини - фундамент європейських цінностей".
З метою підвищення загального рівня правової культури та вдосконалення системи правової освіти населення, набуття громадянами необхідного рівня правових знань, формування у них поваги до права 26 лютого 2003 року Кіровоградським обласним управлінням юстиції зареєстровано обласний благодійний Фонд сприяння розвитку правової освіти населення (КОБФ), предметом діяльності якого є благодійна діяльність в інтересах набувачів благодійної допомоги - фізичних та юридичних осіб, які потребують матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги.
Основними напрямами благодійної діяльності Фонду є: сприяння практичному здійсненню загальнодержавних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, що спрямовані на підвищення рівня правової освіти населення; сприяння розвитку науки і освіти, реалізації науково-освітніх програм, надання допомоги вчителям, вченим, студентам, учням; сприяння розвитку правової культури, в тому числі реалізації Національної та регіональної програм правової освіти населення, доступу всіх верств населення, особливо малозабезпечених, до джерел правової інформації; створення телерадіопрограм правового спрямування; надання допомоги талановитій молоді; надання благодійної допомоги дитячим будинкам (в тому числі сімейного типу), інтернатам; фінансування будівництва, реконструкції, ремонту дитячих будинків, інтернатів, інших закладів для дітей, позбавлених батьківського піклування; надання допомоги талановитій творчій молоді; сприяння самоосвіті населення з питань права і держави.
Позитивом в спільній правоосвітній роботі є участь членів громадських організацій в проведенні правоосвітніх заходів з молодцю, активна участь у проведенні семінарів, "круглих столів" та правоосвітніх заходів з роз'яснення норм чинного законодавства.
Головне управління юстиції співпрацює з "Обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва", творчим об'єднанням "Технології оптимального розвитку особистості", дитячою екологічною громадською організацією "Флора", Кіровоградською обласною благодійною організацією "Відкрите серце", громадською організацією ТІМО "Відкриті двері", Кіровоградським обласним клубом "За правову державу", Кіровоградською обласною організацією Союзу юристів України та Кіровоградською міською організацією Союзу юристів України.
За участі Кіровоградської обласної благодійної організації "Відкрите серце" та громадської організації ТІМО "Відкриті двері" спеціалістами Головного управління юстиції проводяться засідання правового лекторію "Молодь і право" на базі обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.М.Бойченка.
Співпраця з громадськими організаціями є впливовою силою в суспільстві, носієм соціального та політичного досвіду. Позитивом у спільній правоосвітній роботі є участь членів громадських організацій в роботі громадських приймалень, проведення правоосвітніх заходів з молоддю, активна участь у проведенні семінарів та заходів з роз'яснення норм чинного законодавства.
З питань правової освіти населення Новомиргородське районне управління юстиції співпрацює з 12 громадськими організаціями, зокрема, щодо сприяння популяризації серед молоді державотворчого процесу, надання методичної, юридичної допомоги молодим державним службовцям, створення умов для самореалізації учнівської молоді, сприяння створенню правових засад по інтеграції ветеранів, інвалідів до нових форм суспільства.
Активно співпрацюють із закладами культури Новоукраїнського району молодіжні, жіночі громадські організації та організації ветеранів. Так, з метою співпраці в напрямі правоосвітньої діяльності центральною районною бібліотекою укладено договір про співпрацю з Новоукраїнською районною громадською організацією "Інформаційно-освітній, дозвілевий центр "Духовність", яка створена з метою сприяння дотриманню прав людини, покращення статусу людини в суспільстві, задоволення законних соціальних, економічних, творчих, національно-культурних та інших інтересів шляхом інформаційних та освітніх заходів.
Олександрійське районне управління юстиції співпрацює з 25 громадськими організаціями (місцевими та осередками всеукраїнських), метою більшості яких є задоволення та захист законних економічних, соціальних, творчих, духовних інтересів громадян залежно від поставлених завдань. Молодіжні громадські організації спільно зі службою у справах дітей об'єднали свої зусилля у справі правового виховання неповнолітніх. Результатом такої співпраці є проведення значної кількості правоосвітніх заходів, зокрема щодо розповсюдження діяльності молодіжних громадських організацій, співпраці з учнівським самоврядуванням - обговорення проблемних питань, що турбують молодь на сучасному етапі.
На сьогодні очевидним є те, що забезпечення високого рівня правової культури населення України, в тому числі і молодого покоління українських громадян, може бути успішним завдяки тісній співпраці членів МКМР, громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Останнім часом з боку державних органів і громадських об'єднань значно посилилась увага на попередження асоціальних проявів поведінки, правопорушень і злочинів серед дітей та молоді. Тому, заклади культури Кіровоградської області намагаються координувати дану роботу з соціальними службами, освітніми закладами, громадськими організаціями, щоб досягти єдиної мети - підвищення рівня правової культури молоді, дітей та подолання підліткової злочинності.
На підставі викладеного Всеукраїнська МКМР з правової освіти населення Р Е К О М Е Н Д У Є:
I. Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, обласним міжвідомчим координаційно-методичним радам з правової освіти населення:
1.1. Практикувати надання безоплатної правової допомоги малозабезпеченим верствам населення через правові громадські приймальні на базі закладів культури.
1.2. Систематично проводити експрес-опитування з метою виявлення ставлення молоді до актуальних правових питань та рівня обізнаності з питань держави і права.
1.3. Забезпечити проведення правових навчань з населенням регіону на базі республіканських (Автономної Республіки Крим), обласних, міських, районних, селищних, сільських бібліотек.
II. Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерству внутрішніх справ України:
2.1. Спільно зі службами у справах дітей, Центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, управліннями освіти і науки активізувати правовиховну та правоосвітню роботу, практикувати проведення конференцій, семінарів, інших заходів з метою профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі.
2.2. Систематично здійснювати проведення право-виховної та правороз'яснювальної роботи серед неповнолітніх у школах-інтернатах, у виховних закладах, притулках для дітей-сиріт, у центрах соціальної реабілітації неповнолітніх.
2.3. Сприяти розширенню практики залучення студентів юридичних вузів до проведення правовиховної роботи з неповнолітніми.
III. Міністерству культури України:
3.1. Вжити заходів щодо створення у бібліотеках публічних центрів та куточків регіональної інформації з метою надання населенню регіону необхідної правової інформації.
3.2. Покращити забезпечення закладів культури юридичною літературою та систематично здійснювати оновлення бібліотечних фондів з урахуванням змін у законодавстві.
Голова ВМКМР,
Міністр юстиції України

О.Лавринович