• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про порядок обрання на посаду та звільнення з посади голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду

Рада суддів України | Положення від 12.10.2001
Реквізити
  • Видавник: Рада суддів України
  • Тип: Положення
  • Дата: 12.10.2001
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Рада суддів України
  • Тип: Положення
  • Дата: 12.10.2001
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
від 12.10.2001
Затверджено
рішенням Ради суддів України
від 12 жовтня 2001 року
Положення про порядок обрання на посаду та звільнення з посади голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду
Положення про порядок обрання на посаду та звільнення з посади голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду (далі - Положення) розроблено відповідно до Закону України "Про судоустрій України".
Положення визначає порядок обрання суддів на зазначені посади та їх звільнення.
Метою Положення є сприяння зміцненню правосуддя, здійсненню виборчого процесу на засадах вільного і рівноправного висування кандидатів на ці посади, гласності та відкритості забезпеченню рівних можливостей для всіх кандидатів.
1. Загальні положення
1.1. Голова, перший заступник, заступники голови і голови судових палат апеляційного суду є посадовими особами, повноваження яких визначені законами України.
1.2. Голова, перший заступник заступники голови і голови судових палат апеляційного суду обираються шляхом таємного (відкритого - за рішенням зборів суддів) голосування зі складу суддів відповідного апеляційного суду.
1.3. Голова, перший заступник, заступники голови і голови судових палат апеляційного суду обираються загальними зборами суддів відповідного апеляційного суду. Судді беруть участь у виборах на рівних засадах, кожний суддя має один голос.
1.4. Кандидатам на посаду голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду забезпечується рівність їхніх прав незалежно від походження, соціального та майнового стану, расової та національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань та інших обставин.
1.5. Голова Ради суддів України призначає склад спостережної комісії в кількості трьох осіб із членів Ради суддів України, яка організовує проведення виборів.
2. Порядок і строки призначення виборів голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду
2.1. Збори з питань проведення виборів проводяться не пізніше ніж за 30 днів до закінчення повноважень голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду.
2.2. У разі дострокового припинення повноважень голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду вибори проводяться в період 45 днів з дня припинення повноважень. Протягом 14 днів із дня припинення повноважень голова (виконуючий обов'язки голови) суду скликає збори суддів.
3. Організація та проведення виборів
З.1. Збори суддів із питань обрання голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду скликаються головою (виконуючим обов'язки голови) відповідного апеляційного суду, який забезпечує проведення підготовки виборів. Про день скликання загальних зборів судді апеляційного суду повинні бути поінформовані не пізніше ніж за 14 днів до дня їх проведення.
3.2. Збори суддів апеляційного суду відкриває голова суду (виконуючий обов'язки голови). Збори вважаються правомочними за умови присутності на них не менше двох третин від складу працюючих суддів.
З.3. На зборах суддів апеляційного суду члени спостережної комісії проводять рейтингове голосування з висунення кандидатів на посаду голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду.
З.4. Кожен суддя апеляційного суду має право запропонувати свою кандидатуру чи кандидатуру іншого судді на посаду голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду шляхом рейтингового голосування. Рейтингове голосування проводиться на зборах суддів із питань обрання кандидатур на зазначені посади. Під час проведення рейтингового голосування кожному судді вручається бюлетень, до якого включено прізвища всіх суддів даного суду. Проти прізвища кандидатури, яка пропонується, ставиться помітка, при цьому кожен має право запропонувати не більше двох кандидатур. Рейтингове голосування проводиться таємно.
З.5. Судді, які не бажають бути включеними до списку кандидатів повинні заявити про це загальним зборам і підтвердити заявою у письмовій формі. В разі відмови всіх суддів від включення їх кандидатур до списку кандидатів на обрання на посаду голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду вибори вважаються такими, що не відбулися. Голова (виконуючий обов'язки голови) апеляційного суду оголошує про скликання зборів суддів для проведення повторних виборів.
З.6. У разі визнання виборів такими, що не відбулися, повторні вибори проводяться через 14 днів.
З.7. Збори суддів відповідного апеляційного суду шляхом відкритого голосування обирають голову та секретаря зборів, а також лічильну комісію у складі трьох осіб із числа суддів, не включених до списку кандидатів. Члени лічильної комісії мають рівні права. Голова зборів веде збори, а секретар - складає протокол який підписується головою та секретарем зборів.
З.8. Голосування за списком кандидатів відбувається в день проведення загальних зборів у приміщенні апеляційного суду. За перебігом голосування стежать члени лічильної та спостережної комісій, які забезпечують таємність голосування.
З.9. Голосування відбувається шляхом опускання в скриньку бюлетеня, в якому вказується прізвище одного з кандидатів, зазначених у списку. Кожен суддя голосує особисто, голосування за інших суддів не допускається. Бюлетені виготовляються лічильною комісією та засвідчуються підписами її членів, членів спостережної комісії і гербовою печаткою апеляційного суду. Кількість виданих бюлетенів має відповідати кількості суддів, присутніх на зборах. Про одержання бюлетеня судді розписуються у відповідному списку.
З.10. Підрахунок голосів здійснюється членами лічильної комісії відкрито у приміщенні, де проводилися загальні збори. Бюлетені без підписів членів лічильної та спостережної комісій чи відбитку гербової печатки апеляційного суду, а так само бюлетені, в яких зазначені прізвища кандидатів, не внесених до списку або прізвища двох і більше кандидатів на посаду голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду, вважаються недійсними.
З.11. За результатами підрахунку голосів лічильна комісія складає протокол, в якому зазначає кількість виданих бюлетенів, кількість суддів, які взяли участь у голосуванні, кількість бюлетенів, визнаних недійсними, та кількість голосів, поданих за кожного кандидата. Протокол підписується членами лічильної комісії та оголошується на загальних зборах.
З.12. Обраним вважається кандидат, який набрав більше половини голосів від кількості суддів, які взяли участь у голосуванні. Протокол лічильної комісії затверджується зборами суддів. Копії рішення протоколу загальних зборів та протоколу голосування у 3-денний строк надсилаються Міністру юстиції України, Голові Верховного Суду України, Голові Ради суддів України та голові відповідного вищого спеціалізованого суду до відома.
З.13. Протокол загальних зборів суддів, бюлетені та інші документи з питань виборів опечатуються лічильною комісією і передаються на зберігання в архів суду.
4. Порядок проведення повторного голосування, позачергових і повторних виборів
4.1. Якщо жоден із кандидатів не набрав необхідної кількості голосів, проводиться повторне голосування. Обраним вважається кандидат, який набрав більшу кількість голосів.
4.2. У разі, коли один із кандидатів, щодо яких проводиться повторне голосування, зняв свою кандидатуру до списку включається наступний за кількістю одержаних голосів під час рейтингового голосування кандидат. Якщо немає інших кандидатів, голосування проводиться за однією кандидатурою. Кандидат вважається обраним, якщо за нього проголосувало більше половини суддів, які взяли участь у голосуванні.
4.3. Якщо повторне голосування не дало можливості визначити кандидата обраного головою, першим заступником, заступниками голови і головою судової палати апеляційного суду, оскільки обидва кандидати, що балотувалися набрали однакову кількість голосів або якщо голосування проводилося за однією кандидатурою і за неї не проголосувало більше половини суддів, які взяли участь у голосуванні, проводяться повторні вибори.
5. Розгляд скарг щодо проведення виборів
5.1. Скарги щодо проведення виборів подаються учасниками загальних зборів у день проведення виборів і розглядаються спостережною комісією у 3-денний строк. У разі необхідності спостережна комісія має право витребувати необхідні матеріали щодо проведених виборів.
5.2. За результатами розгляду скарги спостережна комісія приймає мотивоване рішення, яким:
- відмовляє в задоволенні скарги та підтверджує легітимність виборів;
- задовольняє скаргу та пропонує голові (виконуючому обов'язки голови) апеляційного суду скликати загальні збори для проведення повторного голосування чи повторних виборів.
5.3. Рішення та дії спостережної комісії можуть бути оскаржені до Ради суддів України.
6. Припинення повноважень голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду
6.1. Повноваження голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду припиняються в разі відмови кожного з них займати адміністративну посаду або припинення їх повноважень на посаді судді відповідного апеляційного суду (звільнення, відставка, переведення на роботу на посаду судді до іншого суду).
6.2. За ініціативою двох третин складу працюючих суддів відповідного суду Рада суддів України розглядає і вирішує питання про припинення повноважень голови, першого заступника, заступників голови і голів судових палат апеляційного суду.
Посвідчення голові, першому заступнику, заступникам голови і головам судових палат апеляційного суду підписує і видає Голова Верховного Суду України.
Дія цього Положення не поширюється на військові суди.
"Вісник Верховного суду України", N 5 (27),
вересень-жовтень 2001.