• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 6. Видобування нафти та природного газу

Міністерство енергетики України  | Довідник, Перелік від 28.07.1999
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 28.07.1999
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 28.07.1999
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Міністерством палива і
енергетики України
28.07.1999
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці та
соціальної політики України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 6
Видобування нафти та природного газу
ВСТУП
Цей випуск є результатом перегляду "Квалификационного справочника должностей служащих, занятых в топливной промышленности (газонефтедобыче)" (М: Институт труда Минтруда РФ, 1995), випуску 6 ЕТКС "Бурение скважин. Добыча нефти и газа" (М.: Экономика, 1990) та "Квалификационного справочника профессий рабочих, которым устанавливаются месячные оклады" (М.: Экономика, 1990) з урахуванням змін і доповнень до змісту та обсягу робіт, які виникли внаслідок упровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, нових вимог до якості продукції (послуг). У розділі враховано нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережено наступність, традиції застосування та особливості їх побудови.
До розділу включено кваліфікаційні характеристики професій керівників, професіоналів та фахівців, які є специфічними для конкретного виду економічної діяльності або виробництва.
До кваліфікаційних характеристик професій робітників внесено затверджені зміни та доповнення, які мали місце після 1985 р.
До випуску включено специфічні професії робітників для даних виробництв та інших робіт. За розділом "Буріння свердловин" тарифікуються роботи і робітники, які зайняті в експлуатаційному та розвідувальному бурінні свердловин на нафту й газ та інші корисні копалини. Буріння геологорозвідувальних, структурно-пошукових, гідрогеологічних, картувальних і сейсморозвідувальних свердловин, буріння свердловин для вибухових робіт, для закріплення ґрунту і гірських порід (цементації, силікатизації, заморожування і т. п.), водопостачання (буріння на воду) та інших технічних свердловин (дегазації, дренажу, провітрювання, спуску лісу і т. п.) тарифікуються за випуском 74 "Геологорозвідка та топографо-геодезичні роботи" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Кваліфікаційні характеристики професій робітників розроблено відповідно до шестирозрядної сітки кваліфікаційних розрядів. Розряди робіт установлено відповідно до їх складності без урахування небезпечних і шкідливих виробничих факторів, важких умов праці.
Усі працівники крім завдань, обов'язків та знань, які передбачено відповідними кваліфікаційними характеристиками, повинні знати, виконувати та додержуватися правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, відповідні підготовчі та завершальні роботи на початку і в кінці робочого дня (зміни).
Кваліфікаційні характеристики використовуються як нормативні документи для цілей, визначених пунктами 4, 5 та 6 "Загальних положень" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, які вміщено у випуску 1 ДКХП.
Внесення змін і доповнень та інші нормативні вимоги щодо застосування кваліфікаційних характеристик викладено в згаданих "Загальних положеннях ДКХП".
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ БУРІННЯ СВЕРДЛОВИН
КЕРІВНИКИ
1. ВИКОНАВЕЦЬ РОБІТ ВИШКОБУДУВАННЯ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничою і господарською діяльністю вишкомонтажних бригад. Забезпечує виконання завдань із введення об'єктів у дію у встановлені терміни. Організовує проведення вишкомонтажних робіт відповідно до проектів, норм, правил, технічних умов, інструкцій, карт організації праці та інших нормативних документів. Забезпечує дотримання технологічної послідовності виконання вишкомонтажних робіт. Здійснює заходи щодо підвищення рівня комплексної механізації робіт, упровадження великоблокового монтажу і нової техніки, організації праці, використання резервів збільшення продуктивності праці, зниження вартості робіт, економії матеріалів і фонду заробітної плати. Складає заявки на підйомно-транспортні засоби, інструменти, інвентар, засоби механізації, матеріали, здає їх старшому виконавцю робіт. Організовує складання і охорону матеріальних цінностей. Веде журнал виконання робіт і всю документацію з обліку робіт, що виконуються. Установлює бригадирам вишкомонтажних бригад виробничі завдання з виконання обсягу робіт і термінів здавання бурових установок буровим бригадам, контролює їх виконання, правильність застосування чинних норм часу (виробітку).
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарської діяльності вишкомонтажних бригад, проектно-господарської діяльності вишкомонтажних бригад; проектно-кошторисну документацію на будівництво бурових; технічні умови та інструкції на виконання і приймання будівельно-монтажних робіт; норми і розцінки на роботи, які виконуються; чинні положення з оплати праці вишкомонтажних бригад; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; будівельні норми і правила; порядок організації і проведення геодезичних робіт; документи, які регулюють взаємовідносини підрядної організації із замовником; правила охорони праці, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією - не менше 2 років.
2. МАЙСТЕР З ВИПРОБУВАННЯ СВЕРДЛОВИН
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботою з випробування свердловин. Забезпечує виконання планових завдань, підвищення продуктивності праці, повне завантаження і правильну експлуатацію устаткування. Забезпечує і контролює технологію та якість робіт з випробування свердловин, установлення цементних мостів, їх випробування і опресовування, заміни промивальної рідини. Керує небезпечними і складними роботами. Організовує підготовку технічних засобів для випробування свердловин. Організовує і контролює своєчасне надходження труб, матеріалів, інструменту, необхідних для випробування свердловин. Складає заявки на необхідні матеріали, інструмент і устаткування. Веде облік матеріальних цінностей, вживає заходів щодо забезпечення їх збереження, своєчасного і правильного списання. Здійснює заходи із запобігання браку і підвищення якості робіт. Бере участь у прийманні закінчених робіт. Організовує впровадження передових методів і засобів праці. Забезпечує правильне використання устаткування, інструменту. Здійснює формування бригад. Аналізує результати виробничої діяльності. Забезпечує правильне і своєчасне оформлення первинних документів і веде встановлену документацію. Сприяє розповсюдженню передового досвіду. Бере участь у розробленні заходів щодо підготування бригади до робіт з випробування свердловин в осінньо-зимовий та паводковий періоди і запобіганні забрудненню навколишнього середовища.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, інструкції та інші керівні матеріали, які стосуються робіт з випробування свердловин; технологію ведення робіт; характеристику випробовуваних об'єктів і фактори, які ускладнюють проведення робіт; конструкцію кріплення свердловин; технологічну характеристику устаткування, інструментів, пристроїв, правила їх технічної експлуатації, економіку та організацію виробництва, праці та управління; чинні положення з оплати праці і форми матеріального заохочення; основи трудового законодавства; основи законодавства з охорони надр і навколишнього середовища; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією - не менше 2 років.
3. МАЙСТЕР ІЗ СКЛАДНИХ РОБІТ У БУРІННІ (КАПІТАЛЬНОМУ РЕМОНТІ) СВЕРДЛОВИН
Завдання та обов'язки. Здійснює контроль за дотриманням заданої технології з метою запобігання виникненню аварій і ускладнень. Керує і безпосередньо бере участь у проведенні складних, небезпечних робіт та ліквідації аварій і ускладнень. Бере участь у роботах із спускання глибоких обсадних колон. Контролює технічний стан вишок та інструменту. Бере участь у підготовці завдань з капітального ремонту свердловин, ліквідації аварій і ускладнень, вивченні й аналізі причин їх виникнення. Безпосередньо бере участь у ліквідації викидів і відкритих фонтанів. Розробляє нестандартний ловильний інструмент і пристрої. Бере участь у розробленні інструкцій і заходів щодо запобігання аваріям і ускладненням. Бере участь у роботі з ліквідації аварій і ускладнень, веде профілактику із запобігання аваріям під час будівництва та експлуатації свердловин і складає профілактичні карти. Здійснює контроль за правильним зберіганням і експлуатацією ловильного інструменту та пристроїв, відпрацюванням вантажопідіймальних механізмів, параметрами розчинів. Оформлює документацію на списання ловильного інструменту і пристроїв, які стали непридатними, та на отримання нових. Навчає робітників бригад безаварійному проведенню свердловин із запобіганням нафтогазопроявленню. Веде необхідну технічну документацію.
Повинен знати: технічні характеристики, конструктивні особливості та режим роботи бурового устаткування, інструменту і пристроїв; правила їх технічної експлуатації; технологію виробничого процесу і ведення складних бурових робіт; методи боротьби з викидами, відкритим фонтануванням та іншими ускладненнями; причини виникнення і методи ліквідації аварій і ускладнень; методи боротьби з поглинанням; склад і спосіб застосування сумішей для ізоляції зон поглинання; методи проведення технічних розрахунків і основи конструювання; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; основи законодавства з охорони надр і навколишнього середовища; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту,
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією - не менше 2 років.
4. НАЧАЛЬНИК БАЗИ ВИРОБНИЧОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Завдання та обов'язки. Керує виробничо-господарською діяльністю бази. Бере участь у розробленні завдань із ремонту бурового (нафтогазопромислового) устаткування та інших виробничих об'єктів, і контролює їх виконання. Здійснює керівництво забезпеченням цехів матеріально-технічними і транспортними засобами. Організовує раціональне використання закріпленої за базою спецтехніки, агрегатів для механізації трудомістких робіт, інструменту і пристроїв, своєчасне їх обновлення. Забезпечує прокат бурового, нафтогазопромислового енергетичного устаткування, бурильного і ловильного інструменту, а також виготовлення нових виробів установленої номенклатури. Забезпечує розроблення заходів щодо вдосконалення системи прокату експлуатаційного устаткування. Вживає заходів щодо запобігання аваріям, пов'язаним з виходом із ладу устаткування. Забезпечує чітку і узгоджену роботу бази з основними виробничими об'єктами. Забезпечує функціонування аварійно-ремонтних підрозділів і скорочення простоїв експлуатаційного устаткування в очікуванні ремонтів. Здійснює контроль за розробленням заходів щодо удосконалення техніки і технології ремонту. Забезпечує впровадження нової техніки, засобів діагностики і механізації трудомістких робіт. Здійснює контроль за розробленням і впровадженням заходів щодо організації праці та удосконалення організації виробництва. Забезпечує аналіз показників надійності, якості, конструктивних недоліків, ремонтопридатності експлуатаційного устаткування. Здійснює вивчення узагальнення і поширення передового досвіду в галузі організації виробничого обслуговування. Забезпечує розроблення заходів і контроль за економією матеріально-технічних ресурсів, палива, паливно-мастильних матеріалів, електроенергії та інші. Організовує розроблення і виконання заходів щодо збирання, забезпечення та утилізації вторинних ресурсів. Здійснює аналіз господарської діяльності бази. Координує діяльність структурних підрозділів бази. Забезпечує своєчасне подавання встановленої звітності. Здійснює підбір розставлення і раціональне використання кадрів.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються виробничої діяльності бази; технічні вимоги до продукції, яка виробляється; технологію виробництва, правила технічної експлуатації устаткування; чинне положення з оплати праці і форми матеріального заохочення; економіку, організацію виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
5. НАЧАЛЬНИК ВИРОБНИЧОГО ВІДДІЛУ В БУРІННІ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво щодо виконання встановленого плану з буріння свердловин. Бере участь у розробленні завдань з ведення бурових робіт та удосконалення процесів буріння. Керує розробленням завдань з матеріально-технічного забезпечення підприємства. Здійснює керівництво розробленням графіків будівництва свердловин і раціональним рухом бурових верстатів. Керує розробленням виробничих програм і календарних графіків з буріння свердловин для бригад, дільниць, цехів і організовує систематичний контроль за їх виконанням. Здійснює керівництво роботою щодо зниження обсягів незавершеного будівництва, здавання свердловин замовнику. Керує розробленням організаційно-технічних заходів щодо підготування підприємства до роботи в осінньо-зимовий і паводковий періоди та запобігання забрудненню навколишнього середовища. Бере участь у складанні графіків розбурювання родовищ та їх облаштування, у прийомі розвідувальних площ і родовищ для промислового розроблення на нафту і газ. Веде контроль за роботою із зачищення земель, рекультивації і здавання їх сільськогосподарським підприємствам. Аналізує виробничі показники роботи з будівництва нафтових і газових свердловин. Організовує оперативний контроль за веденням технічної документації, забезпеченням бригад матеріалами, інструментом та іншим. Розробляє організаційно-технічні заходи з економії матеріально-технічних ресурсів, організовує контроль за раціональними витратами матеріалів. Проводить роботу з вивчення та освоєння передового досвіду, який сприяє вдосконаленню технології, організації виробництва і зросту продуктивності праці. Бере участь у роботі комісії з розслідування важких і групових нещасних випадків. Організовує своєчасне та якісне складання встановленої статистичної звітності. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань складання виробничих завдань та оперативного керування виробництвом; виробничі потужності підприємства, перспективи його технічного розвитку; спеціалізацію цехів, дільниць, служб, виробничі зв'язки між ними; види виконуваних робіт; основи технології виробництва; передовий вітчизняний та світовий досвід у галузі техніки і технології виробництва; чинні стандарти; законодавство про охорону надр і навколишнього середовища; економіку, організацію виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією з оперативного управління виробництвом: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
6. НАЧАЛЬНИК ВИШКОМОНТАЖНОГО ЦЕХУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю цеху. Забезпечує виконання завдань з будівництва і монтажу бурових та ритмічну роботу вишкомонтажних бригад. Забезпечує технічно правильну експлуатацію устаткування і виконання графіків його ремонту. Проводить роботу з удосконалення організації виробництва, його технології, механізації будівельно-монтажних робіт, підвищення якості і скорочення термінів будівництва бурових. Організовує розроблення і впровадження організаційно-технічних заходів, що забезпечують виконання завдань із спорудження бурових. Бере участь у розробленні і здійсненні заходів щодо підготовки до роботи в осінньо-зимовий і паводковий періоди. Забезпечує безпечні і здорові умови праці. Аналізує результати господарської діяльності цеху. Координує роботу виконробів, механіків, майстрів. Забезпечує складання і своєчасне подання встановленої звітності по цеху. Керує робітниками цеху.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються діяльності цеху; організацію робіт та технологію монтажу і демонтажу бурових; технічні вимоги до споруджених бурових; технічні характеристики і конструкційні особливості бурового устаткування і спецтехніки, що використовуються під час виконання робіт; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; порядок складання виробничих завдань; законодавство з охорони надр та навколишнього середовища; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
7. НАЧАЛЬНИК ЗМІНИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання робіт відповідно до встановленої технології виробничого процесу. Оперативно керує діяльністю виробничих бригад, цехів з видобування нафти і газу. Забезпечує підтримання пластового тиску, підготовку і перекачування нафти, цехів бази виробничого обслуговування із забезпечення ритмічної роботи основного виробництва і виконання графіка будівництва свердловин. Здійснює розроблення оперативних завдань цехам бази виробничого обслуговування, підтримки пластового тиску, контролює їх виконання. Вживає заходів щодо запобігання порушенням ходу виробничих процесів у бурінні, освоєнні (випробуванні) свердловин, видобуванні нафти і газу, організовує чіткі та узгоджені дії допоміжних підрозділів і служб. Здійснює постійний контроль за станом фонду свердловин та вживає заходів щодо своєчасного введення їх в експлуатацію. Контролює забезпечення виробничих об'єктів устаткуванням, матеріалами, інструментом, запасними частинами, всіма видами транспорту. Організовує роботу з випробування свердловин. В оперативному порядку визначає першочергове виділення транспорту. Контролює раціональне використання транспорту, спецтехніки цехами підприємства і своєчасне відправлення виробничих бригад на об'єкти. Організовує складання щодобового зведення про результати виконання завдань з видобутку нафти і газу, будівництва свердловин; вживає оперативних заходів щодо ліквідації аварій та ускладнень.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань оперативного керування виробництвом; організацію розроблення виробничих завдань на підприємстві; технологію виробничого процесу; устаткування виробничих об'єктів і правила їх технічної експлуатації; організацію оперативного обліку виробництва; економіку, організацію виробництва, праці та управління; законодавство з охорони надр і навколишнього середовища; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 4 років.
8. НАЧАЛЬНИК МАЙДАНЧИКА ІНСТРУМЕНТАЛЬНО-РЕМОНТНОГО ЦЕХУ БУРОВОГО УСТАТКУВАННЯ
Завдання та обов'язки. Організовує своєчасне і комплексне забезпечення виробничих бригад матеріалами, устаткуванням, інструментом і запасними частинами за графіками завезення і заявками споживачів. Визначає щоденну потребу в транспортних засобах і вантажопідіймальних механізмах для доставляння матеріально-технічних ресурсів на об'єктах робіт. Організовує підготовку до виробничого споживання й укомплектування матеріально-технічних ресурсів. Організовує постійну взаємодію з цехами бази виробничого обслуговування з ремонту і виготовлення інструменту та інших виробів, необхідних для виробничих бригад. Організовує отримання з центрального складу підприємства (цеху) бурових робіт та від інших постачальників необхідних матеріально-технічних ресурсів. Організовує ведення установленої оперативно-технічної документації, обліку наявності руху і технічного стану спуско-підіймального та іншого інструменту, його виробітку, своєчасного проходження дефектоскопії стропів, елеваторів, а також опис і відбракування непридатного інструменту. Забезпечує складання відповідної звітності про діяльність інструментального майданчика. Забезпечує збирання та здавання лому чорних і кольорових металів. Забезпечує безпечні та здорові умови праці, дотримання правил технічної та протипожежної безпеки. Забезпечує складання та своєчасне подання встановленої звітності. Керує працівниками, зайнятими на майданчику.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються діяльності підприємства (цеху) бурових робіт; технічні вимоги, характеристики, конструкційні особливості інструменту, який отримує майданчик і відправляє буровим бригадам; устаткування майданчика; правила приймання і здавання устаткування та інструменту після ремонту; організацію постачання і складського господарства; порядок складання заявок на матеріали і транспорт; основи технології, економіки та організацію виробництва бурових робіт; норми і розцінки на роботи; основи трудового законодавства; чинне положення з оплати праці; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
9. НАЧАЛЬНИК ПРОКАТНО-РЕМОНТНОГО ЦЕХУ
Завдання та обов'язки. Керує виробничо-господарською діяльністю цеху з ремонту і технічного обслуговування устаткування. Бере участь у розробленні завдань з виробничої діяльності цеху, організовує їх виконання в установлені терміни. Забезпечує ритмічну роботу цеху, високу якість ремонтних робіт, ефективне використання наявних фондів. Здійснює контроль за правильною експлуатацією і безперебійною роботою устаткування. Контролює виконання графіка ремонту експлуатаційного устаткування. Організовує своєчасну комплектацію справним устаткуванням виробничих об'єктів, здійснює пусконалагоджувальні роботи. Контролює правильність консервацій і зберігання невстановленого устаткування і запчастин. Бере участь у відбракуванні та підготовці актів на списання устаткування, яке прийшло у непридатність. Забезпечує своєчасне розслідування і ліквідацію аварій з устаткуванням, бере участь у розробленні заходів щодо їх запобігання. Організовує своєчасне забезпечення цеху устаткуванням, матеріалами, спеціальною технікою і забезпечує їх раціональне використання. Організовує розроблення і виконання заходів щодо економії матеріально-технічних ресурсів, упровадження нової техніки, механізації трудомістких процесів. Координує роботу майстрів. Аналізує підсумки виробничо-господарської діяльності цеху. Забезпечує збирання, зберігання та здавання вторинних ресурсів. Здійснює проведення паспортизації устаткування, закріпленого за цехом. Забезпечує ведення в цеху обліково-звітної і технічної документації.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи, які стосуються діяльності цеху; організацію ремонтної служби; положення про ремонт устаткування; технологію ремонтних робіт; технічні характеристики, конструктивні особливості та експлуатаційні дані обслуговуваного устаткування; технічні умови, норми, стандарти та інструкції з ремонту, монтажу і випробування устаткування; основи економіки, організацію виробництва, праці та управління; основи законодавства з охорони надр і навколишнього середовища; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
10. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ РАЙОННОЇ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНОЛОГІЧНОЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне управління всіма роботами з будівництва свердловин відповідно до заданої технології, графіка і правил технічної експлуатації устаткування. Забезпечує виконання графіка бурових робіт і здавання свердловин. Забезпечує дотримання бригадами вимог технології та техніки проведення й освоєння (випробування) свердловин, правил безпечного ведення робіт, норм витрат матеріалів. Визначає потребу і контролює своєчасне забезпечення виробничих об'єктів необхідними матеріалами, устаткуванням, інструментом і транспортом. Організовує доставку бурових вахт до місця роботи і навпаки. Забезпечує цілодобовий контроль за дотриманням технології проводки свердловин та їх освоєння згідно з режимно-технологічними картами і геологотехнічними нарядами. Бере участь у ліквідації аварій і ускладнень. Дає оперативні вказівки буровим бригадам і бригадам освоєння (випробування) з питань техніки і технології ведення робіт. Бере участь у складанні завдань з різних технологічних операцій буріння й освоєння (випробування) свердловин. Здійснює контроль за профілактичними роботами на буровій, які проводяться базою виробничого обслуговування. Бере участь у розробленні та здійсненні заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий і паводковий періоди. Бере участь у розробленні та впровадженні завдань з організації виробництва, праці та управління. Організовує ведення оперативної документації та своєчасне подання у центральну інженерно-технологічну службу добової інформації про результати діяльності підпорядкованих виробничих об'єктів. Керує робітниками служби.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з розроблення завдань і оперативного керування виробництвом; виробничі запаси газового району; техніку та технологію виробничого процесу; спеціалізацію допоміжних цехів і підрозділів, що обслуговують основне виробництво; організацію інженерно-технічних робіт; економіку, організацію виробництва, праці та управління; законодавство з охорони надр навколишнього середовища; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
11. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНОЛОГІЧНОЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання виробничого завдання з видобування нафти і газу, графіка будівництва свердловин відповідно до заданої технології. Здійснює оперативний контроль за виконанням структурними підрозділами виробничих завдань з підготовки і реалізації нафти і газу, закачування робочих агентів у продуктивні пласти. Аналізує роботу районних інженерно-технологічних служб. Забезпечує оперативний контроль за перебігом основного виробництва, виявлення причин відхилень виробничого процесу від установлених режимів і графіків, причин аварій і ускладнень та вживає необхідних заходів щодо їх усунення. Контролює стан і використання фонду нафтових і газових свердловин. Здійснює керівництво розробленням і впровадженням заходів щодо своєчасного введення свердловин в експлуатацію із простою. Забезпечує узгоджену роботу інженерно-технологічних служб, а також цехів основного і допоміжного виробництва. Разом з функціональними відділами і службами підприємства здійснює оперативне коректування технологічних режимів роботи виробничих об'єктів, завдань. Бере участь у розробленні організаційно-технічних заходів щодо забезпечення виконання виробничих завдань і контролює їх виконання. Забезпечує керівництво підприємства щодобовою інформацією про результати виконання виробничих завдань. Вирішує питання перекидання робітників, механізмів і транспорту на аварійні об'єкти. Бере участь у розслідуванні аварій і ускладнень. Організовує роботу з введення в експлуатацію свердловин, що закінчені бурінням і освоєнням, контролює їх виконання. Забезпечує контроль за створенням для бурових і вишкомонтажних бригад нормальних виробничо-побутових умов. Організовує своєчасне забезпечення основного виробництва матеріалами, устаткуванням, інструментом і всіма видами транспорту. Бере участь у розробленні та здійсненні заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий і паводковий періоди. Керує працівниками служби.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань розроблення завдань і оперативного керування виробництвом; порядок розроблення виробничих завдань і перспективи розвитку виробництва; виробничі потужності підприємства; спеціалізацію цехів і підрозділів; виробничі зв'язки між ними; технологію виробничого процесу; організацію оперативного обліку виробництва; економіку, організацію виробництва, праці та управління, передовий вітчизняний і світовий досвід у галузі нафтової та газової промисловості, основи законодавства з охорони надр і навколишнього середовища; основи трудового законодавства, правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
12. НАЧАЛЬНИК ТЕХНОЛОГІЧНОГО ВІДДІЛУ З БУРІННЯ
Завдання та обов'язки. Керує розробленням технологічних рекомендацій щодо встановлення раціональних способів буріння і оптимальних параметрів режимів буріння. Визначає найбільш перспективні напрямки щодо удосконалення технологічних процесів буріння. Організовує контроль за дотриманням установленої технології буріння свердловин, якістю проведення робіт з буріння, кріпленням та освоєнням свердловин. Керує безпосередньо на об'єктах окремими складними і новими технологічними процесами. Здійснює керівництво і контроль за розробленням та забезпеченням виробництва технологічною документацією. Розглядає зміни, які вносяться у технічну документацію у зв'язку з коректуванням технологічних процесів. Керує розробленням і здійснює контроль за виконанням технологічних заходів щодо підвищення показників буріння, запобігання аварій та ускладнень, скорочення витрат часу на їх ліквідацію. Організовує розроблення рекомендацій із застосування найефективніших вибійних двигунів і типів доліт за інтервалами буріння і площами розбурювання. Бере участь у розробленні завдань із впровадження нової техніки та технології буріння. Керує розробленням параметрів і рецептури з удосконалення приготування, оброблення і обважнювання промивальних рідин. Організовує промислові випробування нової техніки, матеріалів і технологічних процесів. Бере участь у роботі комісій з розслідування аварій і нещасних випадків. Координує діяльність підрозділів, які забезпечують технологічну підготовку виробництва. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали у галузі розроблення нафтових і газових родовищ; перспективи технічного розвитку підприємства; технологію буріння свердловин; організацію технологічної підготовки у бурінні; виробничі потужності та режим роботи устаткування; інструкції та інші керівні матеріали з розроблення та оформлення технічної документації; вітчизняний і світовий досвід у галузі техніки та технології буріння; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; законодавство з охорони надр і навколишнього середовища; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
13. НАЧАЛЬНИК СТАЦІОНАРНОЇ ПЛАТФОРМИ
(У РОЗВІДУВАЛЬНОМУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНОМУ БУРІННІ)
Завдання та обов'язки. Керує виробничо-господарською діяльністю стаціонарної платформи. Забезпечує дотримання на стаціонарній платформі законів та інших нормативних актів органів державної влади, конвенції із запобігання забрудненню моря нафтою, графіків буріння та випробування свердловин, безаварійне проведення свердловин. Проводить роботу з удосконалення організації праці, виробництва бурових і випробувальних робіт, технології, механізації та автоматизації виробничих процесів, підвищення ефективності бурових і випробувальних робіт, використання резервів підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт, що виконуються, Забезпечує технічно правильну експлуатацію стаціонарної платформи. Складає заявки на матеріали, запчастини, інструмент, необхідні для нормальної роботи стаціонарної платформи, і контролює їх виконання. Бере участь у складанні графіків планово-запобіжних ремонтів устаткування стаціонарної платформи. Організовує розробку завдань, облік і складання звітності про виробничу діяльність платформи. Керує працівниками стаціонарної платформи.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з бурових робіт і технічного обслуговування устаткування стаціонарних платформ; технічні характеристики та експлуатаційні дані бурового устаткування; основні технологічні процеси проведення бурових робіт; передовий вітчизняний і світовий досвід з проведення бурових робіт; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; основи законодавства з охорони надр і навколишнього середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією - не менше 5 років.
14. НАЧАЛЬНИК ЦЕХУ КРІПЛЕННЯ СВЕРДЛОВИН
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю цеху. Організовує виконання виробничих завдань. Забезпечує своєчасне та якісне виконання замовлень із заливання свердловин. Здійснює контроль за правильною експлуатацією устаткування і транспортних засобів під час виконання цементувальних робіт. Здійснює контроль за дотриманням технологічної дисципліни. Вживає заходів щодо удосконалення організації виробництва. Організовує забезпечення устаткуванням, запасними частинами, матеріалами. Бере участь у розробленні та здійсненні організаційно-технічних заходів щодо забезпечення виконання виробничих завдань, підготовки до роботи в осінньо-зимовий і паводковий періоди. Організовує вивчення, узагальнення і розповсюдження передових прийомів і методів праці. Координує роботу майстрів і цехових служб. Забезпечує безпечні та здорові умови праці. Забезпечує складання і. своєчасне подання установленої звітності по цеху. Керує працівниками цеху.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарської діяльності цеху і правила його технічної експлуатації; основи економіки, організації та планування виробництва; чинні положення з оплати праці та форми матеріального заохочення; основи трудового законодавства; законодавство з охорони надр і навколишнього середовища; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
ПРОФЕСІОНАЛИ
1. ІНЖЕНЕР З ВИПРОБУВАННЯ СВЕРДЛОВИН
Завдання та обов'язки. Розробляє технологію випробування свердловин. Організовує підготовку технічних засобів з випробування свердловин. Складає річні завдання щодо проведення робіт на випробування свердловин. Контролює їх виконання. Безпосередньо керує роботами з випробування, перфорації свердловин і установлення цементних мостів. Розроблює технічну документацію, веде необхідний облік і звітність. У разі потреби розроблює додаткові заходи щодо випробування свердловин. Робить розрахунки колон насосно-компресорних труб, контролює схему обв'язки свердловин під час випробування, перфорації свердловин та встановлення цементних мостів. Проводить узагальнення і обмін досвідом роботи між буровими бригадами з процесу випробування свердловин. Проводить роботу з удосконалювання організації праці, технології випробування свердловин. Контролює безпечне ведення робіт під час випробування свердловин.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються робіт з випробування свердловин; технологію робіт; геолого-технічний наряд; фактори, які ускладнюють проведення робіт; конструкцію кріплення свердловин; технічну характеристику устаткування, інструменту і пристроїв, правила їх експлуатації та передовий вітчизняний і світовий досвід організації робіт з випробування свердловин; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства і законодавства з охорони навколишнього середовища; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з випробування свердловин: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з випробування свердловин I категорії - не менше 2 років.
Інженер з випробування свердловин I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, для спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з випробування свердловин II категорії не менше 2 років; для бакалавра - не менше 3 років.
Інженер з випробування свердловин II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи за професією інженера з випробування свердловин не менше 2 років.
Інженер з випробування свердловин: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
2. ІНЖЕНЕР З ВИШКОБУДУВАННЯ
Завдання та обов'язки. Здійснює розроблення оперативних планів з будівництва і монтажу бурових установок. Забезпечує правильну експлуатацію устаткування і дотримання графіків його ремонту. Здійснює технічний нагляд за дотриманням проектів і технічних умов на монтаж устаткування. Веде роботу із удосконалення технології та механізації будівельно-монтажних робіт, підвищення якості та скорочення термінів будівництва бурових. Аналізує виконання техніко-економічних показників будівництва бурових. Бере участь у розробленні та впровадженні заходів із поліпшення вишкомонтажних робіт. Бере участь в узагальненні та розповсюдженні передових прийомів і методів праці. Контролює дотримання бригадами технологічної дисципліни, правил експлуатації устаткування, норм витрат матеріалів. Веде встановлений облік і звітність.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з вишкобудування; організацію робіт, технологію спорудження і демонтажу бурових; технічні умови до бурових, які споруджуються, технічні характеристики і конструктивні особливості бурового устаткування та спецтехніки, які використовуються під час проведення робіт; правила їх технічної експлуатації; основи економіки, організації виробництва, праці та управління, передовий вітчизняний і світовий досвід з вишкобудування, основи трудового законодавства, правила й норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з вишкобудування: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з вишкобудування I категорії - не менше 2 років.
Інженер з вишкобудування I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, для спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з вишкобудування II категорії не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
Інженер з вишкобудування II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи за професією інженера з вишкобудування - не менше 2 років.
Інженер з вишкобудування: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
3. ІНЖЕНЕР З ГЛИНЯСТИХ РОЗЧИНІВ У НАДГЛИБОКОМУ БУРІННІ
Завдання та обов'язки. Здійснює підбір рецептури промивальної рідини з урахуванням вимог геолого-технічних нарядів. Вносить зміни в технічну документацію у зв'язку зі зміною технології приготування і оброблення промивальних рідин. Проводить контрольні замірювання параметрів промивальної рідини і встановлює терміни їх проведення відповідно до геолого-технічних умов проводки свердловин. Здійснює контроль за станом і якістю промивальної рідини в процесі буріння. Розробляє і впроваджує заходи щодо удосконалення приготування, оброблення та обважнювання розчину. Аналізує, витрати обважнювачів і хімічних реагентів з інтервалів буріння. Контролює стан контрольно-вимірювальних приладів і очисних пристроїв на буровій. Проводить інструктаж робітників бурових бригад під час оброблення промивальних рідин. Здійснює контроль за дотриманням безпечного ведення робіт у службі глиногосподарства. Контролює роботу лаборантів-колекторів. Веде встановлений облік і звітність.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, пов'язані з веденням глиногосподарства; геологічну будову родовищ, що розбурюються, і основи бурових робіт; основи загальної неорганічної та колоїдної хімії; фізико-хімічну характеристику застосовуваних обважнювачів і хімічних реагентів; методи вимірювань усіх параметрів промивальних рідин і вимірювальні прилади, які застосовуються під час вимірювання; норми витрат і правила зберігання матеріалів; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; передовий вітчизняний і світовий досвід ведення господарства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з глинястих розчинів у надглибокому бурінні: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з глинястих розчинів у надглибокому бурінні I категорії - не менше 2 років.
Інженер з глинястих розчинів I категорії у надглибокому бурінні: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, для спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з глинястих розчинів у надглибокому бурінні II категорії - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
Інженер з глинястих розчинів II категорії у надглибокому бурінні: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи за професією інженера з глинястих розчинів у надглибокому бурінні - не менше 2 років.
Інженер з глинястих розчинів у надглибокому бурінні: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
4. ІНЖЕНЕР З КРІПЛЕННЯ СВЕРДЛОВИН
Завдання та обов'язки. Бере участь і здійснює контроль за процесом кріплення свердловин відповідно до прийнятої технології робіт, за дотриманням виробничої і технологічної дисципліни, за виконанням правил охорони праці. Організовує підготовку матеріальних засобів для проведення робіт з цементування і здійснює контроль за їх підготовкою. Організовує і забезпечує найбільш раціональне розміщення технологічного устаткування і техніки під час проведення робіт. Готує і передає інформацію про виконання виробничих завдань керівництву цеху, дільниці. Розробляє необхідну техніко-технологічну документацію. Забезпечує експлуатацію устаткування і транспортних засобів під час виконання цементувальних робіт. Проводить технологічні випробування нового устаткування, матеріалів і технічних процесів, у кріпленні свердловин. Бере участь у впровадженні заходів щодо запобігання аваріям і ускладненням під час кріплення свердловин. Вивчає, узагальнює і розповсюджує передовий досвід у галузі кріплення свердловин.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні інструкції та інші керівні матеріали щодо організації ведення робіт з кріплення свердловин; правила розроблення, оформлення і ведення техніко-технологічної документації з цементування, кріплення свердловин; технологію ведення робіт з кріплення свердловин та їх конструкції; технічні характеристики технологічного устаткування і техніки, які використовуються під час ведення робіт з кріплення свердловин; фізико-хімічні властивості цементів, тампонажних розчинів, хімреагентів, які використовуються під час цементування свердловин, і фактори, які впливають на їх зміну; норми витрат матеріалів, правила їх зберігання та транспортування; методику проведення випробувань нових технологічних процесів кріплення свердловин, нової техніки і технологічного устаткування; передовий вітчизняний і світовий досвід робіт з кріплення свердловин; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила охорони навколишнього середовища; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з кріплення свердловин: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з кріплення свердловин I категорії - не менше 2 років.
Інженер з кріплення свердловин I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, для спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з кріплення свердловин II категорії - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
Інженер з кріплення свердловин II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи за професією інженера з кріплення свердловин - не менше 2 років.
Інженер з кріплення свердловин: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
5. ІНЖЕНЕР ІЗ ЗАЛИВАННЯ СВЕРДЛОВИН
Завдання та обов'язки. Керує технологічними процесами заливання (цементування) свердловин. Контролює підготовку ствола свердловин до цементування, забезпечує правильне встановлення оснащення експлуатаційних колон. Організовує опресування наземних комунікацій і підготовку матеріальних і технічних засобів для проведення цементувальних робіт. Забезпечує раціональне розставлення технологічного устаткування, здійснює розрахунок потрібної кількості цементу, продавлюючої рідини і хімічних реагентів. Визначає очікуваний максимальний тиск у свердловині та час, необхідний для цементування обсадних колон і виконання інших робіт з заливання. Здійснює розроблення відповідної технічної документації і контроль за дотриманням технологічної дисципліни, виконання правил охорони праці. Забезпечує правильну експлуатацію устаткування і транспортних засобів під час виконання цементувальних робіт. Бере участь у роботах з ліквідації браку, який виник у процесі цементування експлуатаційних колон.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з ведення бурових робіт (кріплення свердловин); геологічну будову родовищ; методи геофізичних і гідродинамічних досліджень; технологію виконання цементувальних робіт; конструкцію обсадних колон; цемент і матеріали (які застосовуються під час виконання цементувальних робіт), норми їх витрат, правила збереження і транспортування; передовий вітчизняний і світовий досвід із заливання свердловин; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер із заливання свердловин: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера із заливання свердловин I категорії - не менше 2 років.
Інженер із заливання свердловин I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, для спеціаліста - стаж роботи за професією інженера із заливання свердловин II категорії - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
Інженер із заливання свердловин II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи за професією інженера із заливання свердловин - не менше 2 років.
Інженер із заливання свердловин: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
6. ІНЖЕНЕР ІЗ СКЛАДНИХ РОБІТ У БУРІННІ
(КАПІТАЛЬНОМУ РЕМОНТІ) СВЕРДЛОВИН
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання виробничих завдань з ремонту свердловин з метою попередження виникнення ускладнень і аварій. Аналізує причини ускладнень і аварій та вживає заходів щодо їх ліквідації. Бере участь у роботах зі спускання глибоких обсадних колон. Бере участь у розробленні нестандартного ловильного інструменту. Розробляє інструкції щодо попередження аварій і ускладнень. Контролює параметри глинистих розчинів. Бере участь у ліквідації викидів і відкритих фонтанів. Веде установлену технічну документацію.
Повинен знати: технічні характеристики, конструктивні особливості та режим роботи бурового устаткування, інструменту та пристроїв, правила їх технічної експлуатації, технологію виробничого процесу і ведення складних бурових робіт, методи боротьби з викидами, відкритим фонтануванням та іншими ускладненнями; методи ліквідації аварій і ускладнень; методи боротьби з поглинанням; склад і спосіб застосування сумішей для ізоляції зон поглинання; методи розрахунків і основи конструювання; основи трудового законодавства, основи законодавства з охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин I категорії - не менше 2 років.
Інженер із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин II категорії - не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.
Інженер із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи за професією інженера із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин - не менше 2 років.
Інженер із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
ФАХІВЦІ
1. МЕХАНІК БУРИЛЬНОЇ УСТАНОВКИ
Завдання та обов'язки. Забезпечує безперебійну і надійну роботу бурильної установки та устаткування для буріння свердловин. Здійснює своєчасне та якісне проведення технічних оглядів за станом і ремонтом бурильної установки і бурового устаткування. Організовує розроблення планів планово-запобіжних ремонтів бурового устаткування. Здійснює контроль за дотриманням правил технічної експлуатації відповідно до вимог правил безпеки бурильної установки та устаткування для буріння свердловин і організовує безпечну їх експлуатацію. Вивчає умови роботи устаткування, окремих деталей і вузлів з метою виявлення причин їх попереднього зношення. Бере участь у контролі за проведенням технічних оглядів і ревізій вантажопідйомних механізмів, вантажозахоплювальних і чалочних пристроїв, апаратів і посудин, що працюють під тиском, електрогазозварювальної апаратури, ацетиленових, кисневих і компресорних установок. Контролює проведення дефектоскопії устаткування, інструменту і пристроїв. Контролює роботи з монтажу і демонтажу бурильної установки і устаткування для буріння. Контролює комплектність нової бурильної установки, наявність технічної документації на установку. Складає заявки на запасні частини, матеріали для ремонту і контролює їх виконання. Контролює дотримання норм витрат палива і мастильних матеріалів. Бере участь у розробленні заходів щодо економії паливно-енергетичних ресурсів. Керує робітниками, які здійснюють ремонт устаткування бурильних установок. Бере участь у розслідуванні причин аварій бурового устаткування та у розробленні заходів щодо їх запобігання. Керує роботами з випробування нових видів бурильних установок і бурового устаткування. Веде облік роботи устаткування, витрат запасних частин і матеріалів. Організовує облік робіт, виконаних в процесі ремонту устаткування. Забезпечує складання звітів про технічний стан устаткування. Веде установлену документацію.