Угода
про транзит електричної енергії та потужності держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав
Статус Угоди див.
( Угоду схвалено і подано на ратифікацію із застереженням Постанововою КМ N 87 від 24.01.2002 )
Офіційний переклад
Уряди держав-учасниць цієї Угоди, які надалі іменуються Сторонами,
керуючись положеннями Енергетичної Хартії від 17 грудня 1991 року та Угоди до Енергетичної Хартії від 17 грудня 1994 року,
грунтуючись на Угоді про координацію міждержавних відносин в галузі електроенергетики Співдружності Незалежних Держав від 14 лютого 1992 року,
висловлюючи готовність рівноправного співробітництва в галузі електроенергетики на засаді взаємного довір'я та невтручання в управління електроенергетичними системами Сторін,
з метою використання технічних та економічних переваг паралельної роботи електроенергетичних систем Сторін і реалізації міжсистемних ефектів,
визнаючи зростаючу зацікавленість у торгівлі електроенергією,
прагнучи сприяти у створенні відкритого ринку електричної енергії та потужності,
погодились про нижченаведене:
З метою цієї Угоди терміни, що використовуються, означають:
транзит електричної енергії та потужності -
а) передача територією Сторони через її електричні мережі електричної енергії та потужності, які вироблені на території іншої держави і призначені для третьої держави, за умови, що інша, або третя держава є державою-учасницею цієї Угоди;
б) передача електричної енергії та потужності між двома пунктами однієї Сторони територією іншої Сторони через її електричні мережі;
суб'єкт господарювання - юридична або фізична особа, яка займається виробництвом, передачею, розподілом електричної енергії та потужності відповідно до національного законодавства держави.
Сторони в межах існуючих технічних можливостей забезпечують безперешкодний транзит електричної енергії та потужності через свої території незалежно від місця походження, місця призначення та власника електричної енергії і потужності відповідно до погоджених, економічно обгрунтованих і прозорих тарифів, на підставі укладених договорів (угод).
Транзит електричної енергії та потужності здійснюється на основі договорів (контрактів), які укладаються суб'єктами господарювання Сторін незалежно від форм власності і відомчої належності.
Транзит електричної енергії та потужності здійснюється через лінії електропостачання усіх класів напруги незалежно від відомчої належності відповідно до затверджених Сторонами переліків міждержавних ліній електропостачання і пунктів митного контролю електричної енергії, які обладнані системами обліку електричної енергії і відповідають чинним нормативним актам та/або умовам контракту, укладеного між суб'єктами господарювання Сторін.
Кожна Сторона зобов'язується у зовнішньоторговельних угодах (договорах) та інших відповідних документах, що регулюють транзит електричної енергії і потужності та використання ліній електропостачання для транзиту, передбачати не менш сприятливий режим транзиту ніж той, що передбачається техніко-технологічними та нормативно-правовими актами, які регулюють передачу електричної енергії і потужності, що виробляються на її власній території або призначаються для її власних потреб.
Сторони сприяють максимальному використанню діючих систем транзиту електричної енергії і потужності.
В разі, якщо транзитні потужності Сторони, яка здійснює транзит, нижче пропозицій щодо здійснення транзитних операцій електричної енергії і потужності потенційних учасників, пріоритети встановлюються Стороною, яка здійснює транзит, виключно на підставі техніко-економічної переваги тієї або іншої пропозиції.
Сторони сприяють реконструкції існуючих та/або будівництву нових ліній електропостачання на території Сторони, яка здійснює транзит електричної енергії та потужності.
Порядок інвестування грошових коштів та матеріальних засобів у реконструкцію існуючих та/або будівництво нових потужностей з транзиту електричної енергії та потужності, а також розподіл прав на такі об'єкти будуть визначатися окремими дво- та багатосторонніми угодами між учасниками інвестиційних проектів.
Сторони вживають практичних заходів щодо гармонізації своїх правових, інституційних і технологічних норм та засобів транзиту електричної енергії та потужності.
Митне оформлення і митний контроль електроенергії, що перетікає між Сторонами, здійснюється відповідно до митних законодавств Сторін та інших документів, прийнятих Сторонами в рамках Співдружності в цій галузі.
Послуги з транзиту електричної енергії та потужності оплачуються за тарифами, які погоджуються між суб'єктами господарювання Сторін - учасниками договорів (контрактів) з транзиту електричної енергії та потужності.
Визначення обсягів транзиту електричної енергії та потужності здійснюється за згодою зацікавлених Сторін.
Сторони вживають заходів щодо забезпечення своєчасних розрахунків за транзит електричної енергії та потужності.
Кожна Сторона зобов'язується мати протиаварійну автоматику в обсягах, достатніх для запобігання розвитку системних (каскадних) аварій, що виникають на території іншої Сторони.
У разі виникнення аварійних ситуацій, що впливають на транзит електричної енергії та потужності, Сторони та/або суб'єкти господарювання сприяють у запобіганні розвитку аварій та допомагають у ліквідації їх наслідків.
Порядок відшкодування збитків внаслідок скорочення обсягів транзиту електричної енергії та потужності, спричинених аварією, буде визначатися відповідно до договорів (контрактів) з транзиту електричної енергії та потужності.
З метою найшвидшої ліквідації аварій Сторона, на території якої сталася аварія, надає право аварійно-відновлюючим підрозділам інших Сторін вільно ввозити та/або вивозити на свою територію обладнання та матеріали згідно з табелем технічного оснащення цих підрозділів, які підлягають обов'язковому декларуванню і митному контролю. При цьому Сторони зобов'язуються не застосовувати мито та еквівалентні йому збори, а також обмежень нетарифного характеру до вищезгаданих обладнання та матеріалів.
Сторони вживають заходів, у тому числі спільних, для того, щоб жодна зі Сторін не опинилася під загрозою відключення від джерел постачання електричної енергії та потужності і завдання шкоди інтересам постачальників, споживачів та учасників транзиту.
Діяльність суб'єктів господарювання, які експлуатують об'єкти електроенергетики, через які здійснюється та/або які забезпечують транзит, регламентується національним законодавством Сторін і угодами між ними.
Сторони інформують одна одну та Електроенергетичну Раду Співдружності Незалежних Держав про підготовку нових правових актів, зміну податкового і митного законодавств в галузі транзиту електричної енергії та потужності, проводять відповідні консультації з метою досягнення взаємоприйнятних рішень.
Сторони повідомляють одна одну про прийняття нових правових актів у галузі податкового і митного законодавства протягом місяця з дня набрання ними чинності.
Ця Угода не торкається положень міжнародних угод, учасниками яких є Сторони.
Спірні питання, пов'язані із застосуванням або тлумаченням цієї Угоди, вирішуються шляхом консультацій і переговорів між зацікавленими Сторонами. При неможливості врегулювання спірних питань шляхом переговорів Сторони звертаються до арбітражних або інших міжнародних судів.
В разі виникнення спору стосовно транзиту електричної енергії і потужності між Сторонами, вони не припиняють і не зменшують транзитні поставки електричної енергії і потужності, а також забезпечують дотримання усіх, досягнутих раніше домовленостей, до остаточного вирішення спору, керуючись при цьому положеннями Енергетичної Хартії від 17 грудня 1991 року, Угоди до Енергетичної Хартії від 17 грудня 1994 року, інших міжнародних угод і договорів, які укладаються між суб'єктами господарювання.
Ця Угода діє протягом п'яти років з дня набрання нею чинності. Після закінчення цього терміну Угода автоматично продовжується кожного разу на новий п'яти річний період, якщо Сторони не приймуть іншого рішення.
Кожна Сторона може вийти з цієї Угоди, надіславши письмове повідомлення про це до депозитарію не пізніше, ніж за один рік до дати виходу, виконавши фінансові й інші зобов'язання, що виникли під час дії Угоди.
Ця Угода є відкритою для приєднання до неї інших держав, які поділяють її цілі та принципи, шляхом передачі до депозитарію документів про таке приєднання. Приєднання вважається таким, що набрало чинності, з дня одержання депозитарієм повідомлення про таке приєднання.
До цієї Угоди можуть бути внесені зміни і доповнення за спільною згодою усіх Сторін, які оформлюються відповідними протоколами, що є її невід'ємною частиною і набирають чинності в порядку, передбаченому статтею 24 цієї Угоди.
Ця Угода набирає чинності з дня її підписання, а для держав, законодавство яких вимагає виконання внутрішніх державних процедур, що необхідні для набирання нею чинності, - з дати передачі відповідних документів до депозитарію.
Укладено в місті Москві 25 січня 2000 року в одному автентичному примірнику російською мовою. Автентичний примірник зберігається в Виконавчому комітеті Співдружності Незалежних Держав, якій надішле кожній державі, яка підписала цю Угоду, її завірену копію.
Від Уряду Азербайджанської Республіки
Від Уряду Республіки Вірменія
Від Уряду Республіки Білорусь
Від Уряду Грузії
Від Уряду Республіки Казахстан
Від Уряду Киргизької Республіки
Від Уряду Республіки Молдова
Від Уряду Російської Федерації
Від Уряду Республіки Таджикистан
Від Уряду Туркменистану
Від Уряду Республіки Узбекистан
Від Уряду України
Москва - 25.01.2000
Застереження України
щодо пункту 3 порядку денного засідання Ради голів урядів СНД "Про Угоду про транзит електричної енергії та потужності держав-учасниць СНД"
25 січня 2000 року
"За винятком положень про відкритий ринок електроенергії держав-учасниць СНД, а також положень, які містять вимоги до економічного обгрунтування умов транзиту, що є предметом окремих контрактів і договорів"
Прем'єр-міністр України В. ЮщенкоОсобиста думка Грузії
до проекту "Угоди про транзит електричної енергії та потужності держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав"
Статтю 8 - вилучити;
В. ЛордкіпанідзеОсобиста думка
Республіки Узбекистан до проекту "Угоди про транзит електричної енергії та потужності держав-учасниць СНД"
Республіка Узбекистан вважає питання "Угоди про транзит електричної енергії та потужності держав-учасниць СНД" здійснювати на двосторонній засаді.