( Щодо виходу України з Угоди див. Постанову КМ N 368 від 21.04.2023 )
Угода
про гарантії прав громадян у галузі виплати соціальної допомоги, компенсаційних виплат сім'ям з дітьми та аліментів
Статус Угоди див.
( Щодо припинення дії міжнародного договору 12 квітня 2024 року див. Лист Міністерства закордонних справ N 72/14-612-56106 від 17.05.2023 )
Дата підписання: 09.09.1994
Дата набрання чинності для України: 30.01.1996
Держави - учасниці цієї Угоди в особі Урядів, іменовані надалі Сторонами,
усвідомлюючи, що кожна Сторона повинна здійснювати гарантовану державну соціальну допомогу громадянам, у яких є діти,
виходячи з необхідності захисту прав громадян, у яких є діти і які проживають на територіях держав, що підписали цю Угоду,
погодилися про наведене ниже:
Для цілей цієї Угоди вживаються такі терміни:
"громадяни" - громадяни держави однієї із Сторін, особи без громадянства та іноземні громадяни, що проживають на території будь-якої Сторони;
"гарантована державна соціальна допомога громадянам, у яких є діти" - призначення і виплата державної соціальної допомоги і компенсаційних виплат громадянам, у яких є діти, відповідно до національного законодавства Сторони;
"національне законодавство" - закони, укази, постанови вищих органів державної влади, а також нормативно-правові акти в галузі державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми й аліментів, що діють на території будь-якої із Сторін;
"документи" - свідоцтво про народження, довідка з місця проживання, довідка з місця роботи та інші документи, передбачені національним законодавством для призначення і виплати соціальної допомоги, компенсаційних виплат і аліментів;
"встановлений порядок" - встановлені національним законодавством розміри й умови призначення і виплати соціальної допомоги та компенсаційних виплат сім'ям з дітьми й аліментів.
Ця Угода поширюється на усі види виплат гарантованої державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми й аліментів, що встановлені або будуть прийняті національним законодавством.
Кожна із Сторін на своїй території не буде встановлювати будь-які обмеження за ознакою громадянства на одержання гарантованої державної соціальної допомоги особами, у яких є діти.
Гарантована державна соціальна допомога громадянам, у яких є діти, здійснюється в порядку, встановленому національним законодавством Сторони, на території якої проживає дитина з одним із батьків (особою, яка їх заміняє).
Соціальні допомоги і компенсаційні виплати сім'ям з дітьми з числа військовослужбовців і цивільного персоналу військових формувань однієї Сторони, що знаходяться на території іншої Сторони, встановлюються у випадках, якщо їхня виплата провадиться за місцем роботи (служби) у розмірах і на умовах, передбачених законодавством Сторони перебування, за рахунок коштів, виділених із бюджету Сторони приналежності військових формувань, а в інших випадках - у порядку, передбаченому для громадян Сторони перебування.
Витрати з виплат соціальної допомоги і компенсаційних виплат за цією Угодою здійснює Сторона, на території якої постійно проживають громадяни з дітьми, без взаємних розрахунків, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами про трудову діяльність і соціальний захист громадян, які працюють за межами кордонів своїх держав, і цією Угодою.
Встановлення і стягнення (виплата) аліментів громадянам Сторін здійснюється у порядку, передбаченому національним законодавством Сторони, на території якої вони проживають.
Сторони визнають і забезпечують виконання судових рішень у аліментних справах.
Сторони забезпечують у пріоритетному порядку вільне перерахування і виплату коштів за аліментами фізичним особам, за соціальними допомогами і компенсаційними виплатами сім'ям з дітьми, які постійно або тимчасово перебувають на їхній території, через банки і (або) установи поштового зв'язку.
Перерахування коштів за аліментами та іншими компенсаційними виплатами сім'ям з дітьми здійснюється в порядку, встановленому міжурядовою угодою про перерахування коштів громадянам за соціально значимими неторговими платежами.
З метою реалізації цієї Угоди Сторони будуть:
поширювати політику зближення національного законодавства шляхом співробітництва;
інформувати одна одну стосовно чинного в їхніх державах соціального законодавства і про його зміни, у тому числі через Консультативну Раду з праці, міграції та соціального захисту населення.
Документи, видані з метою реалізації цієї Угоди на території однієї Сторони за встановленою формою, або їхні завірені копії приймаються на території іншої Сторони без легалізації.
Спори щодо тлумачення або застосування цієї Угоди вирішуються шляхом переговорів зацікавлених Сторін та інших загальноприйнятих засобів, включаючи погоджувальні комісії, що створюються на прохання однієї із Сторін.
За взаємною домовленістю Сторони можуть вносити до цієї Угоди необхідні доповнення і зміни, що оформляються відповідними протоколами і є невід'ємною частиною цієї Угоди.
Ця Угода набирає чинності з дня здачі депозитарію від трьох Сторін повідомлень, що підтверджують виконання державами - учасницями внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання нею чинності.
Ця Угода відкрита для приєднання до неї інших держав, що поділяють її цілі і принципи, шляхом передачі депозитарію документів про таке приєднання.
Ця Угода укладається строком на п'ять років і буде автоматично продовжуватися щоразу на один рік. Кожна із Сторін може заявити про свій намір вийти з цієї Угоди шляхом письмового повідомлення депозитарію про це не менш ніж за шість місяців до закінчення відповідного періоду.
Соціальні права громадян, у яких є діти, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили й у випадку виходу будь-якої Сторони з Угоди.
Зобов'язання Сторін щодо виплати соціальної допомоги, компенсаційних виплат родинам з дітьми й аліментів, що виникли в період участі у цій Угоді, у випадку виходу будь-якої Сторони з неї, зберігають свою силу до їхнього повного виконання.
Вчинено в місті Москві 9 вересня 1994 року в єдиному дійсному примірнику російською мовою. Цей примірник зберігається в Архіві Уряду Республіки Білорусь, що надасть кожній державі, що підписала цю Угоду, його завірену копію.
За Уряд За Уряд
Азербайджанської Республіки Республіки Молдова
(підпис) (підпис)
За Уряд За Уряд
Республіки Білорусь Російської Федерації
(підпис) (підпис)
За Уряд За Уряд
Республіки Вірменія Республіки Таджикистан
(підпис) (підпис)
За Уряд За Уряд
Грузії Туркменистану
(підпис) (підпис)
За Уряд За Уряд
Республіки Казахстан Республіки Узбекистан
(підпис) (підпис)
За Уряд За Уряд
Киргизької Республіки України
(підпис) (підпис)