• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про відповідальність керівників органів виконавчої влади та прокуратури в забезпеченні законності і правопорядку, додержанні прав і свобод громадян на території Одеської області

Президент України  | Указ від 28.08.2003 № 944/2003
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ
  • Дата: 28.08.2003
  • Номер: 944/2003
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ
  • Дата: 28.08.2003
  • Номер: 944/2003
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про відповідальність керівників органів виконавчої влади та прокуратури в забезпеченні законності і правопорядку, додержанні прав і свобод громадян на території Одеської області
Комплексне вивчення діяльності органів виконавчої влади та прокуратури щодо реалізації на території Одеської області державної політики з питань захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, ведення боротьби із організованою злочинністю і корупцією засвідчило наявність серйозних недоліків у цій сфері.
Звернення громадян до правоохоронних органів та інших місцевих органів державної влади із проханнями про сприяння реалізації закріплених Конституцією і чинним законодавством прав та інтересів належним чином не розглядалися, ефективні заходи до усунення порушень закону не вживалися, порушені права роками залишалися не поновленими.
Байдуже ставлення до нагальних проблем населення стало повсякденною нормою поведінки багатьох посадових осіб органів внутрішніх справ, прокуратури, місцевих державних адміністрацій.
Зокрема, заступник голови Одеської обласної державної адміністрації А. Мирошніков у поточному році не надав жодної відповіді на звернення громадян, що були ним отримані на особистому прийомі. Протягом тривалого часу залишилися без належного реагування органів прокуратури скарги на насильство, перевищення службових повноважень та інші протиправні дії працівників міліції.
Прокурор Одеської області М. Косюта та начальник УМВС України в Одеській області Ю. Івушкін не вжили реальних заходів щодо захисту майнових прав десятків громадян, у тому числі неповнолітніх, які роками не можуть повернути у свою власність житло, втрачене внаслідок шахрайських дій організованих злочинних угруповань.
Боротьба з організованою злочинністю і корупцією підміняється викриттям незначних злочинів і корупційних дій. Залишаються нерозкритими 1329 злочинів загальнокримінальної спрямованості поточного року та 72658 - минулих років, у тому числі 807 умисних убивств.
Кримінальна ситуація в регіоні загострюється поширенням наркоманії, показник якої втричі більший, ніж по Україні. У той же час за останні півтора року у цій сфері ліквідовано лише два організованих злочинних угруповання.
Незадовільною є взаємодія правоохоронних органів з контрольно-ревізійним управлінням області, внаслідок чого більшість проведених ревізій залишилися неефективними.
Не викорінюється практика оцінки роботи правоохоронних органів за валом показників. Як і раніше, органи прокуратури та внутрішніх справ у гонитві за нарощуванням результатів роботи шляхом викриття дріб'язкових правопорушень направляють до суду справи за малозначними злочинами. У той же час не вживається належних заходів щодо виявлення злочинів у привабливих для організованих злочинних угруповань сферах приватизації і зовнішньоекономічної діяльності.
Утвердилася практика тяганини з розслідуванням і подальшого закриття кримінальних справ за викритими фактами заподіяння державі значних збитків.
Аналогічна ситуація склалася з розслідуванням справ про контрабанду. Значна кількість надісланих митними органами справ про великі суми контрабанди прокуратурою закривається, а товари повертаються власникам. Справи ж про дріб'язкові факти контрабанди передаються до суду.
Унаслідок серйозних недоліків у роботі Чорноморської регіональної митниці щодо запобігання проявам контрабанди та ухиленню від сплати обов'язкових платежів і зборів, відсутності її ефективної взаємодії з іншими правоохоронними органами державі завдаються збитки, які обчислюються мільйонами гривень. Роками не знаходиться порозуміння з органами державної виконавчої служби в підходах до оцінки майна, конфіскованого митними органами, що створює умови для зловживань, корупції та інших правопорушень. Лише в цьому році порушено сім кримінальних справ стосовно посадових осіб державної виконавчої служби, у тому числі за фактами хабарництва.
Разом з тим, начальник Одеського обласного управління юстиції М. Лєсогоров ефективних заходів до зміцнення законності в діяльності державних виконавців не вживає. Належну роботу підрозділів державної виконавчої служби щодо своєчасного, повного і неупередженого примусового виконання рішень судів щодо виплати заробітної плати, поновлення порушених трудових прав громадян, захисту майнових інтересів держави не забезпечує.
На території Одеської області склалася критична ситуація з додержанням земельного, природоохоронного та екологічного законодавства. У ході вивчення виявлено численні факти незаконного виділення земельних ділянок на землях санаторно-курортного, природоохоронного, оздоровчого призначення та пам'яток садового мистецтва. Навіть після здійснення урядовою комісією перевірки стан використання земель не змінився.
Таке становище у правоохоронній сфері області значною мірою обумовлено особистим ставленням голови Одеської обласної державної адміністрації С. Гриневецького до виконання своїх обов'язків, який, втративши почуття відповідальності за доручену справу, своєю бездіяльністю призвів до значних негативних наслідків у забезпеченні законності і правопорядку, додержанні прав і свобод громадян.
У зв'язку з неналежним виконанням посадових обов'язків, вимог законодавства щодо забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян
постановляю:
1. Оголосити догану голові Одеської обласної державної адміністрації ГРИНЕВЕЦЬКОМУ Сергію Рафаїловичу.
2. Голові Одеської обласної державної адміністрації С. Гриневецькому звільнити з посади заступника голови Одеської обласної державної адміністрації А. Мирошнікова.
3. Запропонувати Генеральному прокуророві України С. Піскуну вирішити питання щодо дальшого перебування на займаній посаді прокурора Одеської області М. Косюти.
4. Міністрові внутрішніх справ України М. Білоконю звільнити з займаної посади начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області Ю. Івушкіна.
5. Міністрові юстиції України О. Лавриновичу звільнити з займаної посади начальника Одеського управління юстиції М. Лєсогорова.
6. Голові Державної митної служби України М. Каленському звільнити з займаної посади начальника Чорноморської регіональної митниці О. Токарчука.
7. Генеральному прокурору України С. Піскуну, Міністрові внутрішніх справ України М. Білоконю, Міністрові юстиції України О. Лавриновичу, Голові Державної митної служби України М. Каленському про виконання Указу доповісти в триденний строк.
8. Генеральному прокурору України С. Піскуну за участю зацікавлених міністерств і відомств організувати перевірки в Одеській області та інших регіонах держави стану захисту прав неповнолітніх, звернувши особливу увагу на забезпечення їх майнових та житлових прав. Гостро реагувати на кожний факт утиску цієї категорії людей.
9. Генеральному прокурору України С. Піскуну, Міністру внутрішніх справ України М. Білоконю під особистим контролем забезпечити проведення перевірки в Одеській області законності рішень про закриття кримінальних справ та відмову в порушенні кримінальних справ за фактами заволодіння майном та житлом громадян. Вжити конкретних заходів до поновлення порушених житлових і майнових прав кожної потерпілої сім'ї та вирішити питання відповідальності працівників підпорядкованих органів.
10. Державній митній службі України, Державній прикордонній службі України за участю Міністерства закордонних справ України розробити та запровадити механізм застосування спільних заходів з відповідними органами суміжних іноземних держав з метою своєчасного виявлення та оперативного реагування на факти контрабандного ввезення вантажів, наркотичних речовин та перекриття міжнародних каналів торгівлі людьми.
11. Державній митній службі України, Міністерству охорони здоров'я України, Міністерству агропромислової політики України, Міністерству екології та природних ресурсів України упродовж 3-го кварталу поточного року скоординовано, з виїздом на місце, перевірити ефективність здійснення підпорядкованими органами санітарно-епідеміологічного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного, екологічного контролю при переміщенні через кордон вантажів, особливо продуктів харчування.
Вжити заходів щодо посилення відомчого контролю.
12. Кабінету Міністрів України у 3-му кварталі цього року на своєму засіданні розглянути стан використання і охорони територій курортно-оздоровчого та рекреаційного призначення Чорноморського узбережжя Одеської області. Вжити конкретних заходів щодо знесення в установленому порядку протиправно збудованих об'єктів та приведення зазначених територій у відповідність із їх правовим статусом.
13. Голові Ради міністрів АР Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у серпні-вересні цього року розглянути на засіданні колегії із запрошенням представників судів, органів прокуратури, інших державних органів стан виконання Указу Президента України від 13 серпня 2002 року N 700/2002 "Про додаткові заходи щодо забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення". Особливу увагу звернути на повторні скарги, організацію особистого прийому, фактичне поновлення порушених прав громадян. За кожним фактом формального, бездушного розгляду скарг найсуворішим чином реагувати.
14. Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України у серпні-вересні 2003 року проаналізувати причини низької ефективності роботи підпорядкованих органів щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів на території Одеської області та вжити узгоджених заходів щодо виправлення становища у цій сфері.
15. Генеральній прокуратурі України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України спільно з Головним контрольно-ревізійним управлінням України проаналізувати причини неналежної взаємодії підпорядкованих органів на місцях, обґрунтованість звернень щодо проведення ревізій, законність прийнятих рішень за їх результатами, стан відшкодування завданих збитків, особливо державі. Вжити відповідних заходів.
16. Генеральній прокуратурі України до жовтня 2003 року перевірити законність дій органів державної виконавчої служби щодо оцінки і реалізації майна, конфіскованого митними органами.
17. Міністерству юстиції України разом з Державною митною службою України упродовж місяця організувати в Одеській області та інших регіонах держави перевірки наявності конфіскованого за рішенням судів майна, вжити дієвих заходів до його реалізації у відповідності з вимогами законодавства. Проаналізувати стан виконання рішень про конфіскацію майна та вжити заходів до їх невідкладного виконання.
18. Міністерству оборони України упродовж серпня-вересня 2003 року організувати перевірки правомірності відчуження військового майна та земель Міністерства оборони. Вжити заходів до повернення незаконно відчужених об'єктів та земельних ділянок.
19. Головам координаційних комітетів АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя у вересні поточного року на своїх засіданнях розглянути стан протидії організованій злочинності і корупції в економічному середовищі та розкриття злочинів проти особи.
20. Матеріали за результатами вивчення діяльності органів виконавчої влади та прокуратури щодо реалізації на території Одеської області державної політики з питань захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, ведення боротьби із організованою злочинністю і корупцією надіслати для відповідного реагування центральним та місцевим органам виконавчої влади.
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 28 серпня 2003 року
N 944/2003