• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Спільна заява про розвиток дружби і партнерства між Україною та Сполученими Штатами Америки

Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України  | Заява, Міжнародний договір від 04.03.1994
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Заява, Міжнародний договір
  • Дата: 04.03.1994
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Заява, Міжнародний договір
  • Дата: 04.03.1994
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Спільна заява
про розвиток дружби і партнерства між Україною та Сполученими Штатами Америки
З нагоди своєї зустрічі 4 березня 1994 року у Вашингтоні Президент України Леонід Кравчук і Президент Сполучених Штатів Америки Уільям Дж. Клінтон погоджуються започаткувати нову еру у відносинах між двома країнами.
З цією метою вони погоджуються докласти зусиль для розширення змісту двосторонніх відносин на основі партнерства, взаємної довіри та поваги; спільної відданості демократії, правам людини та верховенству закону; спільним цілям у запобіганні розповсюдженню зброї масового знищення; а також спільної зацікавленості у розвиткові вільної торгівлі, інвестицій та економічного співробітництва між двома країнами.
Дотримуючись цих принципів, Україна і Сполучені Штати Америки погоджуються дружньо співпрацювати в інтересах обопільного добробуту своїх народів з метою досягнення міцного глобального миру. Вступаючи в цю нову еру, два лідери погоджуються активно працювати з метою реалізації наступної всеохоплюючої програми співробітництва:
I. Гарантії безпеки
Президент Кравчук і Президент Клінтон обговорили проблему гарантій безпеки України і дійшли згоди щодо важливості таких гарантій. Суверенітет, незалежність та територіальна цілісність України є виключно важливими для Сполучених Штатів Америки. В цьому зв'язку, згідно з Тристоронньою Заявою від 14 січня 1994 року, США та інші держави готові дати у формі багатостороннього документа, гарантії безпеки на Україну, як тільки набере чинності Договір СТАРТ-1 і Україна приєднається до ДНЯЗ як без'ядерна держава.
II. Допомога у скороченні ядерної зброї ("Нанн-Лугар")
Згідно з Угодою між Україною та Сполученими Штатами Америки щодо знищення стратегічних ядерних озброєнь та запобігання розповсюдженню зброї масового знищення від 25 жовтня 1993 року США зобов'язалися надати 177 млн. доларів в якості допомоги Україні. Більше того, додаткові 175 млн. доларів буде виділено протягом 1994 фінансового року та 1995 фінансового року. З цієї суми 100 млн. доларів будуть надані в 1994 фінансовому році для здійснення проектів у таких сферах:
- конверсія оборонної промисловості України на цивільні потреби;
- знищення стратегічних ядерних озброєнь;
- заснування системи експортного контролю для запобігання розповсюдженню зброї масового знищення;
- розвиток державної системи контролю, обліку та фізичного захисту ядерних матеріалів.
Уряд Сполучених Штатів Америки прагнутиме також одержати додаткові 75 млн. доларів у рамках закону "Нанна-Лугара" про допомогу Україні у 1995 фінансовому році.
Уряд Сполучених Штатів Америки в консультації з Урядом України визначить відповідний розподіл запропонованої допомоги між вказаними чотирма напрямками. Як тільки таке рішення буде прийняте, сторони негайно розпочнуть роботу по укладенню відповідної угоди та трьох доповнень до неї, які визначать використання цього запропонованого збільшення допомоги.
Для надання допомоги у сфері конверсії оборонної промисловості сторони співпрацюватимуть з метою укладення нової імплементаційної угоди між Міністерством оборони США та Міністерством машинобудування, військово-промислового комплексу та конверсії України.
Для надання додаткової допомоги у ліквідації стратегічної ядерної зброї, включаючи допомогу на знищення ракет СС-19, СС-24 та їх шахтних установок, додаткової допомоги для здійснення експортного контролю та додаткової допомоги, що стосується контролю, розрахунку та фізичного захисту ядерних матеріалів, сторони працюватимуть над доповненнями до імплементаційної угоди, укладеної в грудні 1993 року.
III. Співробітництво в галузі економіки і торгівлі
Обидва лідери вважають, що розширені двосторонні економічні зв'язки та торговельне співробітництво можуть зробити вагомий внесок у зміцнення українсько-американських відносин та розвиток вільних ринків, економічне зростання та збільшення робочих місць у двох країнах. Тому, обидві країни надають великого значення двосторонній Угоді про торговельні відносини, яка набрала чинності 22 червня 1992 року, і висловлюють готовність забезпечити виконання всіх її положень. Україна та Сполучені Штати Америки також погоджуються створити українсько-американську комісію сприяння торгівлі та інвестиціям, з метою розширення торговельних відносин.
Обидві країни співробітничатимуть з метою зменшення бар'єрів у торгівлі та інвестуванні для розширення доступу до ринків одна одної. Сполучені Штати Америки визнають важливість доступу до ринку країн економіки перехідного періоду, таких як Україна. Сполучені Штати Америки надали Україні переваги Генералізованої системи преференцій США. В своїх зусиллях розширити торгівлю обидві сторони керуватимуться принципами ГАТТ. Сполучені Штати Америки підтримують зацікавленість України в офіційному поданні заяви про членство в ГАТТ і готові надати технічне сприяння, щоб допомогти Україні впровадити торговельний режим у відповідності з нормами ГАТТ.
Інвестиції приватного сектору в економіку України можуть зробити вагомий внесок у справу переходу України до ринкової економіки. Обидві сторони погоджуються, що підписання Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та Договору про заохочення та взаємний захист інвестицій, які забезпечують комплексний захист інтересів інвесторів, є важливими кроками для стимулювання залучення приватного капіталу, але вони мають супроводжуватися діями України з метою поліпшення загального клімату в ній з тим, щоб реалізувати весь потенціал прямих зарубіжних інвестицій.
Обидві сторони погоджуються щодо важливості співробітництва та обміну інформацією в галузі науки і технологій. Укладення двосторонньої Угоди про співробітництво в галузі науки і технологій допоможе офіційно започаткувати міжурядове співробітництво в цій галузі. Уряди України і Сполучених Штатів Америки домовилися створити Спільну комісію для сприяння спільній діяльності в галузі високих технологій, наукових досліджень та розвитку. Обидва Уряди погоджуються співробітничати в сфері освоєння космічного простору і провести найближчим часом зустрічі експертів для розгляду конкретних питань та сфер співробітництва в цій галузі.
Два лідери продовжують надавати найвищого пріоритету успіхові політичних та економічних реформ в Україні.
Сполучені Штати Америки виділять до 350 млн. доларів в рамках двосторонньої економічної допомоги у 1994 фінансовому році для підтримки переходу України до ринково-орієнтованої економіки та демократичного суспільства. Сполучені Штати Америки погоджуються також, що міжнародні фінансові установи, зокрема Міжнародний валютний фонд та Міжнародний банк реконструкції та розвитку повинні відігравати суттєву роль в наданні фінансових ресурсів для сприяння переходові України до ринкової економіки. Сполучені Штати Америки рекомендують Україні працювати більш тісно з Міжнародним валютним фондом та Міжнародним банком реконструкції і розвитку в реалізації програми кардинальних економічних реформ. Сполучені Штати Америки, в свою чергу, готові відігравати провідну роль у "Великій сімці" для мобілізації додаткової багатосторонньої допомоги для підтримки всеохоплюючої програми реформ.
За Уряд За Уряд
України Сполучених Штатів Америки
(підпис) (підпис)